Answer:
1232 penny
Step-by-step explanation:
Given the value of a bank account, B, after x years is represented by the equation B = 1000(1+.014)^x.
To determine the account worth after 15 years, we will substitute x = 15 into the expression as shown;
B = 1000(1+.014)^x.
B = 1000(1+.014)^15
B = 1000(1.014)^15
B = 1000(1.2319)
B = 1231.9penny
Hence the value after 15years is 1232 penny (to the nearest penny)
What is the 26th term of the sequence 1,2,4,8...?
Answer:
33554432
Step-by-step explanation:
1,2,4,8,16,32,64,128,256,512,1024,2048,4096,8192,16384,32768,65536,131072,262144,524288,1048576,2097152,4194304,8388608,16777216,33554432
Jamie’s car is getting repaired. It costs $40 an hour and an extra fee of $225 for parts. Which expression represents Jamie’s costs to repair her car?
265 + h
225h + 40
40h + 225
225h + 40h
Multiply the price per hour by number of hours and then add the fee for the parts.
The answer would be 40h + 225
What two number multiply to 30 and add to -13?
Answer:
-10 and -3
Step-by-step explanation:
hope this helps and have a nice day!
Answer:
10 and 3. Hope this helps (:
Step-by-step explanation:
Amanda purchased 2.5 pounds of lemons. The lemons were priced at $1.58 per pound. How much did Amanda spend on lemons?
Answer:
$3.95
Step-by-step explanation:
If Amanda purchased 2.5 pounds of lemons. The lemons were priced at $1.58 per pound then Amanda spent $3.95 on lemons.
What is Equation?Two or more expressions with an Equal sign is called as Equation.
Given that Amanda purchased 2.5 pounds of lemons. The lemons were priced at $1.58 per pound.
To find out how much Amanda spent on lemons, we need to multiply the amount of lemons she purchased by the price per pound.
Amount of lemons purchased = 2.5 pounds
Price per pound = $1.58
We need to use multiplication to find the total cost.
Multiplication is a method of finding the product of two or more numbers
Total cost = Amount of lemons purchased x Price per pound
Total cost = 2.5 x 1.58
Total cost = $3.95
Therefore, if Amanda purchased 2.5 pounds of lemons. The lemons were priced at $1.58 per pound then Amanda spent $3.95 on lemons.
To learn more on Equation:
https://brainly.com/question/10413253
#SPJ3
please help I cant fuigure this outtttttttttttttttttttttttttttttttttt
Answer:
18 ft. By 13 ft.
Step-by-step explanation:
This is pretty easy, give me some synonyms for the word brazeness. When you do that find me some antonyms.
Answer:
Synonyms: Shameless, bold, audacious
Antonyms: Timid, shy
Step-by-step explanation:
find the 50ty term if the nth term is 5n-3
Answer:
247
Step-by-step explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
nth term (Tₙ) = 5n – 3
Number of term (n) = 50
50th term (T₅₀) =?
The 50th term can be obtained as follow:
Tₙ = 5n – 3
T₅₀ = 5(50) – 3
T₅₀ = 250 – 3
T₅₀ = 247
Therefore, the 50th term is 247.
Help plz due in 15mins
Answer:
48=%60 x w
80=w
Step-by-step explanation:
48=%60 x w
48=60/100 x w
w=48 x 100/60
w=48 x 100 divided by 60
w=80
Answer:
80
Step-by-step explanation:
part = percent × whole
48 = 0.6 × w
0,6w = 48
w = 80
On Saturday Kai gave his guinea pig 80 grams of the food. The table shows the amount of each type of food he gave to the guinea pig. Which percentage bar graph best represents the data?
Answer:A
Step-by-step explanation:
For the parabola graphed below, identify its vertex, axis of symmetry, and state if it opens upwards or downwards.
help please!
Answer:
Step-by-step explanation:
Find the vertex, in this case which is a maximum (-3,3), the axis of symmetry is a line that cuts it down the middle, vertically so the equation is x = -3, notice that is the same same x value for the vertex
Parabola opens downward
Increases when y < 3 and decreases when y > 3
Which expression is equal to 7ab^5 56a^3b^2
Answer:
b³/8a²
Step-by-step explanation:
This answer is obtained by cancelation of terms
Hope that helps you
Please please help please please ASAP please I'm begging you please I have 10 minutes please y'all help please any ACE that can help please
Answer:
Angle S
Step-by-step explanation:
The two triangles are similar, with the reason of (corr. angles, similar triangles), we get that angles S = angle N
Can someone Plz Help Me!?!?
Answer:
D
Step-by-step explanation:
find the area of the following Circle in estimate form
Answer:
924.72 yards²
Step-by-step explanation:
Hector has a bag of colored candies with the following colors: 12 orange, 4 yellow, 10 green, 4 red, 8 blue, 7 purple, and 11 pink. Without looking, Hector pulls a candy out of the bag. What is the probability Hector pulls out a yellow or green candy?
Answer:
10/13
Step-by-step explanation:
total candies = 62
yellow and green candies = 20
P (yellow or green candies) = 20/62
=> 10/13
what is 1.1x+3.3=-2.2?
1.1x+3.3=-2.2
-3.3 -3.3
1.1x=-5.5
/1.1 /1.1
x=-5
---
sorry if this doesn't help
Using the diagram below determine which statement is NOT true.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
b/c X is already complementary
What is 25% of $32.20
Answer:
$8.05
Step-by-step explanation:
25% = .25
.25 x 32.20 = 8.05
Answer:
$8.05
Step-by-step explanation:
Multiply: 32.20*.25=8.05
25%=.25
It is equal to .25 because to turn a percentage into a decimal, you need to move the decimal point twice to the left.
$8.05
Can I have crown?
TRUST ME THIS IS CORRECT
help!! whats the answer? and how do I solve!! :(
Evaluate the expression below :
2,052.077 0
Answer:
I can't see too clearly, but I think your expression is 2,052 times 0.007
Result in decimals: 14.364
Result in a fraction: 14 and 19/250
Step-by-step explanation:
I can't see too clearly, but I think your expression is 2,052 times 0.007
Result in decimals: 14.364
Result in a fraction: 14 and 19/250
Can a cube of a number be a negative number? Explain?
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
If the number is negative (ex. -2), then yes
(-2 * -2 * -2 = -8)
6x+7 X=3
Evaluate the expression
How many eighths are in 2 1/2?
Answer:
20
Step-by-step explanation:
2 1/2 = 20/8
School wants to add a new sports team the school Saint out surveys asking for the students favorite sport 16 students name volleyball others named swimming or lacrosse use pencil and paper explain how to use the circle graph and ratios to find the number of students surveyed then find this number 
Answer:
.
Step-by-step explanation:
Which of the g-values satisfy the following inequality?
Answer:
Both answer A and B area correct.
Answer:
5 and 6
Step-by-step explanation:
Hopefully that helps.
1. Gala Farms sells a 3.5 pound bag of apples
for $4.20. Golden Orchard sells a 5 pound
bag for $5.25. Which brand of apples is the
better buy? What is the cost per pound of the
cheaper brand?
PLSHELPLSPLS
can someone help if you could that would mean so much to me
Answer:
A) 6 square meters
Step-by-step explanation:
To find the area of a triangle you must multiple the base and the height, but in this question the base isn't given. Using the Pythagorean theorem to find the base you get 4 as the base. Now you multiply 3 and 4 to get 12 (square area), then divide it by two and get 6 (triangle area)
Steps:
b^2 = 5^2 - 3^2
b^2 = 16
[tex]\sqrt{b} = 4[/tex]
3*4 = 12
12/2 = 6 square meters
Will give brainiest to correct answer with explanation
3. Nancy ran 26 miles in 8 hours. If she ran at a constant rate how many miles did she run in
3 hours? (Hint: Set up an empty proportion)
Answer:
Multiply your pace by your distance. if your pace is 9.5 minutes per mi x 3 mi = 28.5 minutes = 28 minutes, 30 seconds
4. Find the slope that passes through each pair of points
A(4,5) and B (-3,5)
A. 10
B. O
C. 1
D. -1
Write the explicit formula for the sequence 3, 9, 15, 21..
Answer: pls check out the image. The answer is in the image. Hope this helps n can u give me brainliest
Step-by-step explanation: