Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
A should be the correct answer.
Step-by-step explanation:
Hope this helps
Three-fifths of the members of the Spanish club are girls. There are a total of 30 girls in the Spanish club.
Which statements can be used to solve for x, the total number of members in the Spanish club? Select three options
Problem: You do not have an attached picture. Though, I can help you out with this question.
So, three-fifths of the members are girls. There are 30 of girls. We can immediately make an equation using "x".
3/5x=30
3/5x × 5/3=30 × 5/3
x=50
Thus, there are 50 members in total. Though if x is too hard for you, you may substitute it by using another variable.
Variable in here is x.
Which equation is equivalent to startroot x^2 + 81 EndRoot = x + 10?
Answer:given below
Step-by-step explanation:
sqrt x^2 +81= x + 10
x^2 + 81 = (x+10)^2
x^2 + 81 = x^2 + 20x + 100
so answer is:
x^2 + 81 = x^2 +20x + 100
..HOPE IT HELPS YOU...ALL THE BEST
Answer:
The answer is D on egdge2020
1. Evaluate (101.5)? - (100.5)
A fair dice is rolled 3 times in a row. The outcomes are shown below. Calculate the probability of all three events occurring. Roll Outcome 1st 5 2nd factor of 6 3rd more than 1
Answer:
5/54
Step-by-step explanation:
probability of the dice being 5 = 1/6
probability of the dice being a factor of 6 = 4/6
probability of the dice being more than 1 = 5/6
1/6 * 4/6 = 4/36
4/36 * 5/6 = 20/216
20/216 simplified to lowest is equal to 5/54
what is the solution to this inequality x/10+6≥8
Answer:
x ≥ 20
Step-by-step explanation:
First, we want to isolate x. We can start to do that by subtracting 6 to both sides.
x/10≥2
Now, we multiply each side by 10.
x ≥ 20
That's the answer, all values above or equal to 20 are solutions.
Answer:
The answer is x_> 20
Step-by-step explanation:
local maximum of y=2x3+x2−7x−6.
Answer:
I did as linear equation hope it helps
Can somebody help me with this ? :)
Answer:
B.
Step-by-step explanation:
A = C = 40°
40+40+ 4x = 180
4x = 100
x = 25°
First Identify the Angle relationship, then solve for x.
Answer:
x=2
Step-by-step explanation:
46x-2=45x
+2 +2
46x=45x+2
-45x -45x
x=2
Answer:
I hope you can see the pic
Step-by-step explanation:
(46x - 2) and 45x are opposite angles. Opposite angles are equal to each other so, like terms will he collected and then x is gotten as +2.
PLEASE HELP I DONT KNOW WHAT TO DO !! I APPRECIATE IT IF YOU HELP ME !
Answer:
x = ±20
Step-by-step explanation:
x^2 -1=399
Add 1 to each side
x^2 = 399+1
x^2 = 400
Take the square root of each side
sqrt(x^2) = ±sqrt(400)
x = ±20
Which symbol would make the statement TRUE?
4.589 4.958
A. <
B. >
C. =
D. none of the above
Answer:
A. <
Step-by-step explanation:
The symbol "<" means less than.
Comparing 4.589 with 4.958, 4.958 is greater than 4.589 by 0.369 (4.958 - 4.589).
So therefore, if we are to write 1 statement for both, we would say "4.589 is less than 4.958".
This can be written by using just symbols without words, thus, we have:
4.589 < 4.958.
The correct option is A. <
Question is down below, best answer gets Brainliest! Good luck!
Answer:
976cm^2
Step-by-step explanation:
Surface area:
Ara of cross section x 2 = 1/2 x 2 x 14 x 24 = 14 x 24 = 336
Area of base = 14 x 10 = 140
area of slope x 2 = 25 x 10 x 2 = 500
Total surface area = 500+140+336 = 640 + 336 = 973cm^2
Answer:
976 cm^2
Step-by-step explanation:
Area of triangle: 1/2bh
Area of rectangle b×h
2 Triangular ends 12×14=168 each So 336
2 sides 10×25=250 each So 500
1 base 10×14=140
Add: 140+500+336=976 square centimeters
cereal is on sale for $3.60 for a 9-ounce box. what is the price per ounce?
Answer:
$0.40 per oz
Step-by-step explanation:
given that the cereal is $3.60 for a 9 oz box
i.e
9 oz ----> costs $3.60
1 oz ----> costs $3.60 ÷ 9 = $0.40
hence the unit rate is $0.40 per oz
Answer:
0.40 per ounce
Step-by-step explanation:
The question asks is to find the unit rate, or price per ounce.
To find this, we need to divide the price by the number of ounces.
price/ ounces
It costs $3.60 for 9 ounces of cereal.
$3.60/9 ounces
Divide $3.60 by 9 (3.60/9=0.4)
$0.4/ounce
It costs $0.40 per ounce of cereal.
A student walk 60m on a bearing of 028 degree and then 180m due east. How is she from her starting point, correct to the nearest whole number?
Answer: she is 215m from her starting point
Step-by-step explanation:
The diagram representing the situation is shown in the attached photo. Triangle ABC is formed with AC representing her distance from her starting point.
Angle B = 28 + 90 = 118°
To determine AC, we would apply the law of Cosines which is expressed as
a² = b² + c² - 2abCosA
Where a,b and c are the length of each side of the triangle and B is the angle corresponding to b(AC). Likening the expression to the given triangle, it becomes
AC² = AB² + BC² - 2(AB × BC)CosAC
AC² = 60² + 180² - 2(60 × 180)Cos118
AC² = 3600 + 32400 - 21600Cos118
AC² = 36000 - 21600(-0.46947156)
AC² = 36000 + 10140.59
AC² = 46140.59
AC = √46140.59
AC = 215 m
10. Julio is driving to the store. The average distance d, in miles, he travels over t minutes is given by the
function d(t) = 0.5t. What is the value of the function when t = 15?
Answer:
7.5 miles
Step-by-step explanation:
Given the equation d(t) = 0.5t, all you need to do is plug in the value of t.
They're asking what the Function equals, and they're giving you the value of the variable t.
To solve, write the equation d(15) = 0.5(15)
And if you simplify the right side of the equation, you'll find that
d(15) = 7.5
If t represents time, then you can conclude that Julio travels 7.5 miles in the time t, of 15 minutes.
Convert 0.396 to a fraction in its simplest form
Multiply 17/18 by the reciprocal of -289/324.
Answer:
18/17
Step-by-step explanation:
the negative reciprocal of -289/324 is 324/289. When it is multiplied by 17/18 you get 18/17 as the answer.
Answer:
[tex] - 1 \frac{1}{17}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]Reciprocal \: of \: - \frac{289}{324} = - \frac{324}{289} \\ \\ \frac{17}{18} \times (- \frac{324}{289} ) \\ \\ = \frac{17}{18} \times (- \frac{18 \times 18}{17 \times 17} ) \\ \\ = - \frac{18}{17} \\ \\ = - 1 \frac{1}{17} \\ [/tex]
Which statements are true about the parabola represented by the equation y=−3x^2+18x+23 Select all that apply. 1. The leading coefficient is positive, so the parabola opens up. 2. The leading coefficient is negative, so the parabola opens down. 3. The parabola has a maximum. 4. The parabola has a minimum.
Answer:
2, 3
Step-by-step explanation:
2. The leading coefficient is -3. When the leading coefficient is negative, the parabola opens down.
3. When the parabola opens down, it has a maximum point, but no minimum point. (when the parabola opens up, it has a minimum, but no maximum)
I hope this helps :)
The right statements about equation y=−3x^2+18x+23 is 2) The leading coefficient is negative and 3) The parabola has a maximum.
What is a parabola?A parabola is a plane curve which is mirror-symmetrical and can be downward, upward, leftward and rightward shaped.
What are the statements?Second is true because when the coefficient is negative the parabola opens down because their values starts decreasing.
Third is true because when the parabola opens down it has a maximum point and no minimum point. On the other hand when the coefficient is positive it opens up.
Learn more about parabola at https://brainly.com/question/4148030
#SPJ2
The temperature at 12 Noon was above zero. If it decreases at the rate of
Per hour until midnight, at what time would the temperature be below zero?
Answer:
Brianliest!
Step-by-step explanation:
It could be found if you were given the rate
since there is no rate, the question should be answered that there is not enough information
Write this number using standard notation,
1.5 x 10 to the 6th power
Type the correct answer, then press Enter.
Hey there! :)
Answer:
1,500,000.
Step-by-step explanation:
Convert to standard notation by first deriving the value of 10 to the exponent given:
[tex]10^{6} = 1,000,000[/tex] (6 zeros)
Multiply:
1.5 × 1,000,000 = 1,500,000
An 8-sided fair die is rolled twice and the product of the two numbers obtained when the die is rolled two times is calculated. (a) Draw the possibility diagram of the product of the two numbers appearing on the die in each throw (b) Use the possibility diagram to calculate the probability that the product of the two numbers is (i) A prime number (ii) Not a perfect square (iii) A multiple of 5 (iv) Less than or equal to 21 (v) Divisible by 4 or 6
Answer:
this question is roung
A car is traveling at a rate of 100 kilometers per hour. What is the car's rate in miles per hour? How many miles will the car travel in 4 hours? In your computations, assume that 1 mile is equal to 1.6 kilometers. Do not round your answers.
Answer:
62mph
Step-by-step explanation:
Answer: 250 miles
Step-by-step explanation:
100 kph = 62.5 mph
In 4 hours, the car will travel
62.5 x 4 = 250 miles
Which numbers are the means of the proportion shown below
A. 2 and 30
B 2 and 20
0.3 and 30
D. 3 and 20
Answer:
2 and 30
Step-by-step explanation:
2/3=20/30
2 and 30 means the extremes and 3 and 20 are the means
The given line passes through the points (-4, -3) and (4.
1)
What is the equation, in point-slope form of the line that is
perpendicular to the given line and passes through the
point (-4, 3)?
V-3 -2(x+4)
3-
2-
+
Oy-3 =-{(x+4)
Ov-3 = {(x + 4)
-2
y-3 =2(x + 4)
-3
(-3)
9514 1404 393
Answer:
y -3 = -2(x +4)
Step-by-step explanation:
The slope of the given line is ...
m = (y2 -y1)/(x2 -x1)
m = (1 -(-3))/(4 -(-4)) = 4/8 = 1/2
The perpendicular line will have slope -1/(1/2) = -2.
__
The point-slope equation of the line with slope m through point (h, k) is ...
y -k = m(x -h)
For point (-4, 3) and slope -2, the equation is ...
y -3 = -2(x +4)
SOMEONE PLS HELP !! In a randomly generated list of numbers from 0 to 4, the chance that each number can occur is 1/4. True or False?
Answer:
False
Step-by-step explanation:
This is false because there are 5 numbers from 0 - 4 (0, 1, 2, 3, 4) so the probability will be 1/5 not 1/4.
The sum of x and y is 7. The value of y is three more than the value of x. Write a system of equations to model this.
Answer:
x+y=7
y= x+3
Step-by-step explanation:
i just took the test
The system of the equation that represents the given condition will be x + y = 7 and y = x + 3. And the solution is (2, 5).
What is the solution to the equation?The allocation of weights to the important variables that produce the calculation's optimum is referred to as a direct consequence.
The sum of x and y is 7. The value of y is three more than the value of x. Then the equation is given as,
x + y = 7 ...1
y = x + 3 ...2
From equations 1 and 2, then we have
x + x + 3 = 7
2x = 4
x = 2
Then the value of the variable 'y' will be given as,
y = 2 + 3
y = 5
The system of the equation that represents the given condition will be x + y = 7 and y = x + 3. And the solution is (2, 5).
More about the solution of the equation link is given below.
https://brainly.com/question/545403
#SPJ5
Four lines extend from point K. The space between lines K J and K N is 58 degrees. The space between lines K N and K M is 61 degrees. The space between lines K M and K L is 61 degrees. Which statement must be true about the diagram? Point K is a midpoint of Line segment J L. mAngleJKN = One-halfmAngleJKM Ray KM is an angle bisector of AngleNKL. JK = One-halfKL
Answer:
Ray KM is an angle bisector of [tex]\angle NKL[/tex].
Step-by-step explanation:
Given that there are 4 lines that are extended from a point K.
Angle between KJ and KN is [tex]58^\circ[/tex] i.e. [tex]\angle JKN =[/tex] [tex]58^\circ[/tex]
Angle between KN and KM is [tex]61^\circ[/tex] i.e. [tex]\angle NKM =[/tex] [tex]61^\circ[/tex].
Angle between KM and KL is [tex]61^\circ[/tex] i.e. [tex]\angle MKL =[/tex] [tex]61^\circ[/tex]
Please refer to the attached image for the conditions and dimensions of angles given in the question statement.
Now, let us have a look at the options given:
1. Point K is a midpoint of Line segment JL
JL is not a straight line first of all, and secondly there is no condition given about the line segments.
So, it is incorrect.
2. [tex]m \angle JKN = \dfrac{1}{2}m \angle JKM[/tex]
[tex]\angle JKN =[/tex] [tex]58^\circ[/tex] and
[tex]m \angle JKM =58+61=139^\circ\\\Rightarrow \dfrac{1}{2} m \angle JKM = 64.5^\circ[/tex]
So, it is also incorrect.
3. Ray KM is an angle bisector of [tex]\angle NKL[/tex].
Ray KM divides the [tex]\angle NKL[/tex] into two equal angles [tex]\angle NKM =[/tex] [tex]61^\circ[/tex] and [tex]\angle MKL =[/tex] [tex]61^\circ[/tex] so it is correct.
can someone help please
Answer:
11/8 or, 1 and 3/8
Step-by-step explanation:
First, we have to make both the denominators the same. In this case, we can multiply 3/4 by 2, to make 4, the denominator, into 8. What we do to the denominator, we must do to the numerator! So, we multiply 3 by 2, and get 6!
Now we have, 5/8 + 6/8, which equals 11/8! Which can also be simplified to 1 and 3/8 (because the numerator is larger than the denominator)
Hope this helps! :)
Which of the following choices is the x intercept of the equation 2y-x=-6
Answer:
[tex]x = 6[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]2y-x=-6[/tex]
Required
Determine the x intercept
To get the value of x intercept; we simply substitute 0 for y;
i.e. y = 0
[tex]2y-x=-6[/tex] becomes
[tex]2(0)-x=-6[/tex]
[tex]0-x=-6[/tex]
[tex]-x=-6[/tex]
Multiply both sides by -1
[tex]-1 * -x=-6 * -1[/tex]
[tex]x=-6 * -1[/tex]
[tex]x = 6[/tex]
Hence, the x intercept is 6
Please help help❤️help me it would mean a lot
Answer:
B. points C, F and G
Step-by-step explanation:
B. Points G C F
select a brand with the least expensive corn per ounce
A) ounces price
18 1.50
36 3.00
54 4.50
B) .75 for 15 oz
C) Maia buys an 11 ounce can of brand c corn for 2.20
Answer: Option B.
Step-by-step explanation:
The price per ounce can be calculated as the amount of you paid divided the number of ounces that you get.
A) we have a table:
ounces price
18 $1.5
36 $3.00
54 $4.5
We can see that here we have a linear relationship. for example, the price for 18 ounces is $1.5
Then the price per ounce is:
p = $1.5/18 = $0.083
B) here we know that 15 oz cost $0.75, the price per ounce is:
p = $0.75/15 = $0.05
C) here we have 11 ounces, and the price is $2.20
then we have:
p = $2.2/11 = $0.2
Then we can conclude that the least expensive is option B.
Answer:b
Step-by-step explanation:
did it on khan