Solve for the value of the variable: 7x+ 10 = 4x + 16
Enter the answer
Step-by-step explanation:
7x + 10 = 4x + 16
3x + 10 = 16 (subtract 4x on both sides)
3x = 6 (subtract 10 on both sides)
x = 2 (divide 3 on both sides)
The quotient x divide 5 is a negative integer. Name two
integers that x could represent and find the quotients
Answer:
Herk in a boo
Step-by-step explanation:
Divide:
16)160
A. 10
B. 11
C. 16
D. 26
E. 100
Answer:
10
Step-by-step explanation:
your welcome...............
What is the circumference of the circle with a diameter of 10 inches using ≈ . ?
Answer: 31.4
Step-by-step explanation:
C=πd
C=π×10
C=10π
C=31.4
This one is timed. Please help!!!!!!
Answer:
n=2
Step-by-step explanation:
Answer:
the value of n is 2 llalala
Nikki used the calculations shown to determine whether a carton of 12 eggs or a carton of 18 eggs was the better buy.
A carton of 12 eggs cost $2.39, and a carton of 18 eggs cost $3.39.
Unit price of the 12-egg carton = ($2.39)(12 eggs) = $28.68 per egg
Unit price of the 18-egg carton = ($3.39)(18 eggs) = $61.02 per egg
The 12-egg carton has the lower unit cost, so it is the better buy.
She is right, however her explanation is wrong.
In order to find the unit price, you need to divide the amount by the cost.
You will then see that 12 divided by 2.39 < 18 divided by 3.39.
The smaller unit price is obviously the better buy.
helppp i have this test due soon :C
Answer: D.)
Step-by-step explanation:
Add the rates. 3:1 (3+1)=4
multiply it to the rate. 3(4), 1(4) = 12 and 4
Side a is 12 inches long and side b is 4 inches long.
Carrie got a $65 gift certificate. She plans to buy a $12 rose bush and as many seed packets as she can for $1.79 each. Which of these inequalities shows x, the number of seed packets she can buy?
Answer:
she can buy the rose bush and 29 packets of seeds. So i think X= 29
Step-by-step explanation:
pls i need help with the attachment its my hw
Answer:
C
Step-by-step explanation:
It has to be c by process of elimination the circle has to be filled in and on the #5 and as you can see the only one was C
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Solving the inequality
2x + 3 ≤ 5 ( subtract 3 from both sides )
2x ≤ 2 ( divide both sides by 2 )
x ≤ 1
The required number line will have a solid circle at x = 1 and the arrow will be going left.
The only graph with these conditions is D
PLZ HELP ASAP!!!!!!!!
Answer: 3:2
Step-by-step explanation:
the base ratio of unused tape to used tape is 24:16.
then we have to simplify,
both 16 and 24 can be divided by eight,
24 divided by eight is 3
16 divided by eight is 2
therefore, our simlpified ratio is 3:2
hope this helped! <3
Rachel has 2/3 pound of snack mix. She eats 5/12 of the snack mix. How much of the snack mix did Rachel eat?
Answer: Racheal ate [tex]\dfrac{5}{18}[/tex] of the snack mix.
Step-by-step explanation:
Given : Rachel has [tex]\dfrac23[/tex] pound of snack mix..
If she ate [tex]\dfrac5{12}[/tex] of the snack mix.
Then, Quantity of snack mix eaten by Rachel = [tex]\dfrac5{12}\times\dfrac23[/tex]
[tex]=\dfrac56\times\dfrac13\\\\=\dfrac{5}{18}[/tex]
Hence, Racheal ate [tex]\dfrac{5}{18}[/tex] of the snack mix.
What is the unit rate for 21 3/4 and 2 1/2
Answer:
I think it is 19 1/4
Step-by-step explanation:
How I got this was I took 21 3/4 and subtracted 2 1/2 which gave me 19 1/4.
Hope this is right and helps.
Help please help me
Step-by-step explanation:
if you're looking for x
x=180-42-51= 87°
and if you're looking for D
D= 180-42= 138°
Find the inverse f(x) = 4 – 9x
Answer:
[tex]-\frac{x-4}{9}[/tex]
Step-by-step explanation:
Replace x with f(x)
solve for f(x)
I need help solving this
Answer:
Line B & C
Step-by-step explanation:
Parallel lines have the same slope.
Lines B and C have the same slope.
You can see that for both lines B and C that each time the line goes through an exact point, they line up.
some math on a test hcb kdhbfkvhsd
Answer:
i think c
Step-by-step explanation:
Answer:
Its either A or C, but I would go with C
Step-by-step explanation:
Please help will give 20 points
Answer:
not sure but i think its B
There are
windows for every 3penguins.
There are
windows for every 11 penguin.
in the first 18 and the second 6
Divide. Write the quotient in lowest terms.
1 1/4 divided by 1 2/5
Whoever answers first and accurately will mark brainliest!
Answer:
25/28
Step-by-step explanation:
convert to mixed numbers 5/4 divided by 7/5
Then keep, change, and flip to get your answer. Hope this helps. Good Luck.
An airplane descends 1.5 miles to an elevation of 6.05.Find the elevation of the plane befor its descent the intial elevation of the plane was blank miles
Answer:
7.55 miles
Step-by-step explanation:
Given that :
Distance of descent = 1.5 miles
New elevation point after descent = 6.05 miles
The initial elevation of the plane before descent will be :
New elevation point after descent + Distance of descent
(6.05 miles + 1.5 miles)
= 7.55 miles
Can anybody help me with these two !
Don’t answer if you do not know please
I’ll mark you as a brainliest:) .
Answer:
Step-by-step explanation:
a) Since we know that y=x^3, we can plug the values in
They would be: (-2)^3, (-1)^3, (0)^3, (1)^3, and 2^(3)
Which would be -8, -1, 0, 1, and 8
b) since we know that y=x, we can plug the values in
They would be -2, -1, 0, 1, and 2 because x = y
Hope this helps! :)
Answer:
y=x^3 -2,-8, -1,-1 0,0 1,1 2,8
y=x -2,-2 -1,-1 0,0 1,1 2,2
Step-by-step explanation:
There are two clocks in a shop. The first clock chimes every 5 minutes. The second clock chimes every 6 minutes. If both clocks chime together at 3:15 pm, at what time will both clocks chime together again?
Write an equation of the line that passes through (3,2) and is perpendicular to the line y= 1/3x-3
Answer:
y = - 3x + 11
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )
y = [tex]\frac{1}{3}[/tex] x - 3 ← is in slope- intercept form
with slope m = [tex]\frac{1}{3}[/tex]
Given a line with slope m then the slope of a line perpendicular to it is
[tex]m_{perpendicular}[/tex] = - [tex]\frac{1}{m}[/tex] = - [tex]\frac{1}{\frac{1}{3} }[/tex] = - 3, then
y = - 3x + c ← is the partial equation
To find c substitute (3, 2) into the partial equation
2 = - 9 + c ⇒ c = 2 + 9 = 11
y = - 3x + 11 ← equation of perpendicular line
Write down the first five terms of the sequence which has the n th term
Answer:
2
A) 12
B) 18
C) 20
D) 11
E) 25
F) 33
Step-by-step explanation:
because the next of the 10 is 12
A 9-kilogram bag of cement costs $36.36. What is the unit price?
per kilogram
Answer:
$4.04 per kilogram of cement.
Step-by-step explanation:
36.36/9 = 4.04
Use the Distributive Property and write the sum of the number as the product of the GCF.
30 + 12
Answer:
1,2,3 and 6 is the answer
Write an exponential function in the form y=ab^x that goes through points (0,9) and (3, 576)
Answer:
An exponential function in the form y=9(4ˣ)
Step-by-step explanation:
Step(i):-
Given that exponential function
y = a bˣ ...(i)
The equation (i) passes through the point (0,9)
9 = a (b )⁰ = a
a =9
Step(ii):-
The equation (i) passes through the point (3,576)
576 = 9(b)³
⇒ [tex]\frac{576}{9} = b^{3}[/tex]
⇒ 64 = b³
⇒ 4³ = b³
[tex](4^{3} )^{\frac{1}{3} } = (b^{3} )^{\frac{1}{3} }[/tex]
b = 4
Final answer:-
An exponential function in the form y=abˣ
An exponential function in the form y=9(4ˣ)
PLEASE HELP!!-What two rotations would provide the following images.
4. Which of the following is NOT an example of annuities?
a. pension
b. educational plan
d. deposit
c. car loan
D. deposit
kaakakashshhhshssbs
Which term best describes the graph of y = x - 1
A. Increasing
B. Decreasing
C. Constant
D. Positive