Which choices are equivalent to the quotient below? Check all that apply. 100 20 A. 15 13 B. 5 25 5 D. 13 15 E. F. 5 SUBMIT​

Answers

Answer 1

The quotient of 100/20 is 5. The correct option is F.

What is division?

The division in mathematics is one kind of operation. In this process, we split the expressions or numbers into the same number of parts.

We have the expression:

100/20

To find the quotient:

Quotient: The number resulting from the division of one number by another.

Use division operation.

100 / 20

Simplifying,

10x10 / 2 x 10

Factor out 10.

We get,

10/2

So, 10/2 = 5

Therefore, the quotient is 5.

To learn more about the division;

https://brainly.com/question/13263114

#SPJ2


Related Questions

Please help I only have an hour!! I will give brainliest!!

Answers

Answer:

the base would be 4.

Step-by-step explanation:

The base is the number underneath the exponent.:))

Hope this helped :)) Please mark Brainliest :))

Please help me solve this
(8+3a)(8−3a)=

Answers

Answer:

-9a^2+64

Step-by-step explanation:

A computer and printer cost a total of $900. The cost of the computer is three times the cost of the printer. Find the cost of each item.

Answers

P = printer cost
C = computer cost
P + C = 900
C = 3P

P + 3P = 900
4P = 900
P = $225

C = 3(225)
C = $675

Aviva deposited some amount of money at a 4% annual interest rate into her bank account. The money was left in the account for 18 months, and she did not make any more deposits.

If Aviva's money earned $240 interest after 18 months, how much money did she deposit into the account?

Answers

The amount of money that was deposited by Aviva into her bank account is $4,000.

Given the following data:

Interest rate = 4% = 0.04.Simple interest = $240.Time = 18 months.

Conversion:

12 months = 1 year.

18 months = 1.5 year.

To determine the amount of money that was deposited by Aviva into her bank account:

How to calculate simple interest.

Mathematically, simple interest is given by this formula:

[tex]I=PRT[/tex]

Where:

S.I is the simple interest.P is the principal or starting amount.R is the interest rate.T is the time measured in years.

Substituting the given parameters into the formula, we have;

[tex]240=P \times 0.04 \times 1.5\\\\240=0.06P\\\\P=\frac{240}{0.06}[/tex]

P = $4,000.

Read more on simple interest here: brainly.com/question/24341207

A football team has a net yardage of-34 1/3 yards on a series of plays. The team needs a net yardage of 20
yards to get a first down. How many yards do they have to get on their next play to get a first down?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

11 of 11
The mass of the gold ever mined is 1.65 x 108 kilograms.
The mass of all the silver ever mined is 1.411 x 10 kilograms
How much more silver has been mined than gold?
Give your answer in standard form.

Answers

Answer is probably 164.09X10^1

Help me with this thanks!

Answers

Answer:

C

Step-by-step explanation:

C is the only one that isn't increasing or decreasing

brainliest?

-4(y-2)=12
what is y

Answers

Answer:

y= -1

Step-by-step explanation:

Answer:

The answer would be y= -1

Step-by-step explanation:

When we have a number outside the parenthesis we do the rainbow method where we multiply the number on the outside of the parenthesis to the numbers inside the parenthesis so

-4*y= -4y and -4*-2=8

-4y+8=12

-4y=4

y=-1

can someone explain this to me

Caleb and Maddie are using their grandma’s oatmeal raisin cookie recipe. The recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of oatmeal.

Caleb only has 1 1/2 cups of flour. How many cups of oatmeal should he use to follow the recipe correctly?

Answers

2.25 or 2 and 1/4 cups oatmeal.

PLEASE HELPP!!! (look at pic)

Answers

Answer:

1/2

Step-by-step explanation:

Answer:

1/2 of the original pizza is left over

Step-by-step explanation:

When solving this question, divide 8 by 4. That will give you one fourth of the pizza. Multiply that by three, and you will get 6. Then divide 6 by 3, to get 2 as one third of 6.

Subtract 2 from 6 to get 4

The measure of A is 14 degrees greater than the measure of B. The two angles are complementary. Find the measure of each angle

Answers

Answer:

[tex]A = 52[/tex], [tex]B = 38[/tex]

Step-by-step explanation:

The sum of two complementary angles is always [tex]90[/tex]°

[tex]A + B = 90[/tex]

[tex]A = B + 14[/tex]

substitute [tex]A[/tex] for [tex]B = 14[/tex]

[tex](B + 14)+ B = 90[/tex]

[tex]2B + 14 = 90[/tex]

[tex]2B = 76[/tex]

[tex]B = 38[/tex]

input this into the original equation

[tex]A + 38 = 90[/tex]

[tex]A = 52[/tex]

plz mark me brainliest ;)

Solve for x. 5 = 1/5x − 3
Enter your answer in the box.

x =

Answers

x= 40
1) isolate x so add 3 to the 5
2) isolate x even more by dividing each side by the 1/5
3) 8 divided by 1/5 is 40

HELP QUICK!! WILL GIVE BRAINILIST
Find the value of x in the triangle shown below.

Answers

Answer:

58

Step-by-step explanation:

Since two of the sides are both 6.2, we know that this is an isosceles triangle. Thus, the two angles opposite of x are both equal (61 degrees).

The angles inside of a triangle always add up to 180, so now we have

180 = 61 + 61 + x

Solving for x, we get x = 180 - (61 + 61) = 180 - 122 = 58

a car cost $20000 when it was purchased. the value of the car decreases by 8% each year. find the rate of decay each month and select the correct answer below.

-0.6667%
-0.81%
-0.0067%
-0.6924%

Answers

I think its -0.6667 because divide 8 by 12 and you get that

SIBLE POINTS
The perimeter of the larger rectangle is 2 meters greater than twice the perimeter of the smaller rectangle. What is the perimeter of the larger
rectangle?
3x - 1
x + 1
4x - 5
Х

Answers

Answer:

U equal them

Step-by-step explanation:

An divide

Emily bought a pack of 5 folders for $15.30. What was the unit price?

Answers

Answer:

The unit price is $3.06

Step-by-step explanation:

Unit price is how much I unit of something costs. Therefore in order to find the unit price you just divide the total price by the number of units (in our case 5 folders). And so we get...

$15.30 / 5 = $3.06

The unit price is $3.06

you can buy 7 oranges for 8.50 what is the price per orange

Answers

Answer:

The price of one orande is 1.21.

Step-by-step explanation:

Answer:

Short Version: 1.21

Long Version: 1.21428571

Step-by-step explanation:

Just divide 8.50 by 7

The polynomial n(x) = 3x4 - 9x3 + x2 – 3x has a factor of (x – 3).
Complete each of the 2 activities for this Task.
Activity 1 of 2
Part A: State the number of roots of the polynomial n(x).
A. 2 real roots; 2 complex roots
B. 4 real roots
O C. 3 real roots; 1 complex root
0
D. 1 real root; 3 complex roots

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2 real roots and 2 complex

Following are the solution to the given polynomial equation:

Given:

Polynomial equation: [tex]\bold{n(x) = 3x^4 - 9x^3 + x^2 -3x}[/tex]

Factor: [tex]\bold{(x -3)}[/tex]

To find:

A number of roots for the polynomial n(x).

Solution:

Polynomial equation: [tex]\bold{n(x) = 3x^4 - 9x^3 + x^2 -3x}[/tex]

[tex]\to \bold{(x -3)=0}\\\\\to \bold{x =3}\\\\[/tex]

Putting the of x into the given Polynomial function:

[tex]\to \bold{n(3) = 3(3)^4 - 9(3)^3 + (3)^2 -3(3)}\\\\\to \bold{n(3) = 3\times 81 - 9\times 27 + 9 -3 \times 3}\\\\\to \bold{n(3) = 243- 243 + 9 -9}\\\\\to \bold{n(3) = 0}\\\\[/tex]

Let divide the Polynomial function by the factor:

[tex]\to \bold{\frac{3x^4 - 9x^3 + x^2 - 3x}{x-3}}\\\\\to \bold{\frac{ x(3x^3 - 9x^2 + x - 3)}{x-3}}\\\\\to \bold{\frac{ x(3x^2(x - 3)+1(x - 3))}{x-3}}\\\\\to \bold{\frac{ x(x - 3) (3x^2+1)}{x-3}}\\\\\to \bold{x(3x^2+1)}\\\\[/tex]

So, the factors are [tex]\bold{x, (x-3),\ and \ (3x^2+1)}[/tex].

Calculation of the roots:

[tex]\bold{x=0 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ x-3=0 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ 3x^2+1 =0}\\\\\bold{x=0 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ x=3 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ 3x^2 = -1}\\\\\bold{x=0 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ x=3 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ x^2 = -\frac{1}{3}}\\\\\bold{x=0 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ x=3 \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ x^2 = (- \sqrt{\frac{1}{3}})^2}\\\\[/tex]

Therefore the final answer is "Option A".

Learn more:

brainly.com/question/15116572

what type of communication coordinates actions within cells?​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:  Chemical signal is the type of communication which coordinates actions between neighboring cells . This ability originated in single cells organisms and was essential for the evolution of multicellular organisms because after a cell receives a message, it is transferred across the plasma membrane and changes are brought about within the cell in response to this message.

A circle has a radius of 8 cm. A good estimate for the circumference of the circle is 24 cm.

True

False

Answers

The answer is true, ive had this question before

Answer:

false

Step-by-step explanation:

answers is 50.27

Zoom in to see better
Blank one options: correct or incorrect

Blank two options: one-third, 3, one fourth, or 4

Blank three options: one fourth, 3, 4, one-third

Blank 4 options: one-twelfth, one-ninth, one-fourth

Answers

Answer:

1:Gavin is incorrect.

2:4

3: 1/4

4: 1/12

Step-by-step explanation:

Triangle EFG is rotated and dilated by a scale factor other than 1 to create triangle E'F'G'. Do triangle EFG and triangle EFG' have the same area? Justify your answer.
Respond in the space provided.

Answers

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

it was just rotated not dilated

The area of triangle ΔEFG changes after rotation and dilation.

What is Scale factor?

The scale factor is a type of measurement which is used to increase or decrease the size of an object keeping its shape as the same. It can be determined by taking the ratio of the new and the original dimension of the object.

Suppose the scale factor is k for the dilation of triangle.

Now, new dimensions of ΔE'F'G' is k times the dimension of ΔEFG.

Area of triangle ΔEFG = 1/2 × b × h

Then, triangle area for ΔE'F'G' = 1/2 × kb × kh = k²(1/2 × b × h)

Thus, the area becomes k² times.

Hence, the given triangles ΔEFG and ΔE'F'G' do not have the same area.

To know more about scale factor click on,

https://brainly.com/question/29464385

#SPJ5

I need to get write the following expression in simplest form:5n8n+5−5n.

Answers

Answer:

5([tex]n^{9}[/tex]-n+1)

Step-by-step explanation:

A group of five friends goes to a show each ticket cost nine dollars and the friends share popcorn the cost six dollars which shows the total cost?

Answers

Answer:

9x5+6

Step-by-step explanation:

5 people x $9 ticket + the $6 popcorn

A student is 1.75m tall and is trying out for the football team. He kicks the football straight up
in the air from his outstretched arms at a height of 1 m. If the ball hits him on the head on the
way back down 3 seconds later, what was the football's initial velocity?

Answers

Answer:  see below

Step-by-step explanation: Initial velocity = terminal velocity. At the top of travel, the velocity is 0 as the ball is motionless. Then it travels 3 seconds (due to gravity). Grav is 9.8m/sec squared. So 1st second = 9.8m. 2nd second is 2x9.8m. 3rd second is 3x9.8m = 29.4 m/sec.

1)Most GPAs are figured on a _____ scale; however, honors/advanced classes can be weighted on a _____ scale and college-level classes may be weighted up to a _____ scale.

A)4.0; 4.5; 5.0
B)2.0; 3.0; 4.0
C)1.0; 2.0; 3.0
D).5; 4.5; 6.5
-----------------------------------------
2) Which statement best describes shadow hours?

A)Shadow hours are when a student follows a professional who is working in a job that the student is interested in pursuing.
B)Shadow hours are when students work in the setting in which they will become employed.
C)Shadow hours are when a faculty member follows the student around to see if they understand the work.
-----------------------------------------------
3) Which statement best describes why colleges like to see students involved in extracurricular activities?

A)Extracurricular activities show colleges a student's academic abilities.
B)Extracurricular activities illustrate college readiness.
C)Extracurricular activities show that a student is an active well-rounded individual.
D)Colleges are not concerned with extracurricular activities.
---------------------
4) When preparing for a career in health science, it is a good idea to have _____.

a)four years of language
B)two years of math
c)four years of science
d)all of the above
-----------------------------------
5)Dental assistants, physical therapy assistants, and pharmacy techs are good examples of careers that require a(n) _____.

A)associate's degree
B)bachelor's degree
C)master's degree
d)doctoral degree
--------------------------------------------
5) To earn this degree, you need to complete coursework, teaching, and research.

A)an associate's degree
B)a bachelor's degree
C)a master's degree
D)a doctoral degree

Answers

Answer:

The first question's answer is c 1.0, 2.0, 3.0

Step-by-step explanation:

Answer:

1. A) 4.0; 4.5; 5.0

2. A) Shadow hours are when a student follows a professional who is working in a job that the student is interested in pursuing.

3. C) Extracurricular activities show that a student is an active well-rounded individual.

4. D) All of the above

5. A) Associte's degree

6) D) A Doctoral degree

I hope this helps you

A wire is anchored on a 9-meter pole. One part is attached to the top of the pole and the other meters away from the base. Questions: 1. How long is the wire? 2. What will happen if the wire is farther/nearer to the base? Justify your answer. 3. What mathematical concept did you use?

Ihope someone who can answer my questions, thank you​

Answers

9 meter

Step-by-step explanation:

attached to the top

Plz Help Me I’m confused and it’s due 5 hrs

Answers

Answer:

Talk to your school about the syntax error

Step-by-step explanation:

If a =
-5i and b = -4x, then find the value of a+b in fully simplified form.

Answers

-5-4x or if the “i” is a variable instead of a typo then it would be -5i-4x

If a =-5i and b = -4x the value of a+b in the fully simplified form will be 5i-4x.

What is a complex number?

It is defined as the number which can be written as x+iy where x is the real number or real part of the complex number and y is the imaginary part of the complex number and i is the iota which is nothing but a square root of -1.

It is given that,a =-5i and b = -4x

We have to find the value of a+b in a fully simplified form.

We have to apply the arithmetic operation in which we do the addition of numbers, subtraction, multiplication, and division. It has basic four operators that are +, -, ×, and ÷.

=a+b

= -5i-4x

Thus, if a =-5i and b = -4x the value of a+b in the fully simplified form will be 5i-4x.

Learn more about the complex number here:

brainly.com/question/10251853

#SPJ2

Choose which statement is true about pi

Answers

Pi is 3.14

I don’t see any statements?
Other Questions
Anybody? Help with Geometry using Angle Sum Theorem Hoy vi a mi broder antes de venir a clase.rewrite the sentences, replacing informal expressions with formal expressions based on the information in the box. Help me please..,................ PLEASE HELP ASAPGiven triangle ABC and a point D on the side AC. Suppose AB=6, BC=8, AC=9, and AD=4. Find BD You are an American colonist in the 1770s. Where do your sentiments lie -- are you a Tory, a Patriot, neutral? Be clear and strong in your arguments to back up your position.Using the Internet, an encyclopedia, or other resources, research the different positions. Give good well-reasoned arguments in a report of approximately 300 words. Be sure to use proper spelling and grammar.WILL GIVE GOOD GRADES AND BRAINLIEST WHEN IT LETS ME Choose the three rectangles that have a perimeter of 36 inches. When tissues are injured or infected, chemical signals can be releases that affect the plasma membrane of cells that line the nearby blood vessels. These blood vessels cells (endothelial cells) respond to the chemical signals by displaying a type of glycoproteins on their surface. These proteins will attach to circulating white blood cells bringing them to the site of injury or infection. These glycoproteins would best be described as ________. Draw a flowchart diagram for a program that display a person's name x times What would be the name for a disturbance that harms some organisms, but does nothurt the ecosystem?A. Primary disturbanceB. Small disturbanceC. Secondary disturbanceD. Cyclical disturbance 2. The narrator recalls that another girl said, "I think he killed a man," which implies that,O A. people have been spreading negative rumors about Gatsby's past.O B. Gatsby has a criminal record that he is trying to hide.C. under certain circumstances the narrator considers murder to be justified.O D. people do not believe Gatsby was a killer any more than they believe he wentto Oxford. Cut a 60 cm ribbon into rwo such that one part is one-third of the other.what is the equation? standard form of -43/63 is Beyonce is solving a system of equations: 2x 3y = -2 4x + y = 24She decides to use the elimination method to find the solution. She multiplies the second equation by 3 and adds it to the first equation to find 14x = 70, showing her that x = 5. Beyonce finds that y = 4. Step 3: 4x + y = 24 4(5) + y = 24 20 + y = 24 -20 -20 y = 4 Step 1: 3(4x + y = 24) 12x + 3y = 72 Step 2: 2x 3y = -2Solution: (5, 4) + 12x + 3y = 72 14x = 70 x = 5Thinking about this process, Beyonce says out loud, There are lots of ways I could go about solving this problem. I could do the method above or I could multiply the first equation by -2 and add the second.Step 3: 4x + y = 24 4x + 4 = 24 -4 -4 4x = 20 x = 5Step 1: -2(2x 3y = -2) -4x + 6y = 4Solution: (5, 4) Step 2: -4x + 6y = 4 + 4x + y = 24 7y= 28 y = 4I seem to find that there is only one solution to the two equations, but I wonder if I will get the same solution if I use a different method?If Beyonce uses a different method, would she get the same solution? Be sure to show work or explain your reasoning. please help me find this out please The area of a rectangle is 14 square units. It has side lengths a and b. Given the following values for a, find b.a=4 1/5 A television assembly plant has a variable production output ranging from 200 sets to 850 sets a day. The building for both manufacturing and warehousing has an area of 80,000 square feet and is leased from a real estate firm at an annual rate of $7.95 per square foot. It employs 250 people and their wage cost is, in large part, a function of the number of televisions produced. Most of the components that go into the assembly are also produced in the plant with in-house equipment that is operated based on production requirements. The most likely example of fixed cost in this plant is ______________. Read the excerpt from On Womens Right to Vote, an 1873 speech by Susan B. Anthony.It was we, the people; not we, the white male citizens; nor yet we, the male citizens; but we, the whole people, who formed the Union. And we formed it, not to give the blessings of liberty, but to secure them; not to the half of ourselves and the half of our posterity, but to the whole peoplewomen as well as men.Which quotation correctly uses ellipsis to shorten Anthonys words?It was we, the people . . . the whole people, who formed the Union. And we formed it, not to give the blessings of liberty, but to secure them; not to the half of ourselves and the half of our posterity, but to the whole peoplewomen as well as men.It was we, the people . . . not we, the white male citizens; nor yet we, the male citizens; but we, the whole people, who formed the Union. And we formed it, not to give the blessings of liberty, but to secure them; not to the half of ourselves and the half of our posterity . . . .It was we . . . the male citizens; but we, the whole people, who formed the Union. And we formed it, not to give the blessings of liberty, but to secure them; not to the half of ourselves and the half of our posterity, but to the whole peoplewomen as well as men.It was we, the people; not we, the white male citizens; nor yet we, the male citizens; but we, the whole people, who formed the Union. And we formed it, not to give the blessings of liberty . . . to the whole peoplewomen as well as men. Determine the permanent life insurance amount per thousand given that the policy belongs to a healthy 25-year-oldmale with an annual premium of $4,072.2 and a face value of $110,000 on a 20-Year Endowment insurance policya $38.96$37 67b. $38.23di $37.02C bare with me yall i know how to do it, im just tryna save time The business of analysis is efficient.TrueFalse