What is the first step you should take to solve the following expression: 17:4+ 22 – 12x33?
A. 1/2 x 33
B. 1 : 2
C. 17 : 4
D. 22

Answers

Answer 1

Answer:

1/4 - 3 2/5 - (2 1/3 - 1/4) =

-157/30=

-5 7/30

≅ -5.2333333

Step-by-step explanation:


Related Questions

Write the inequality shown by the shaded region in the graph with the boundary line y = -2x - 5

Answers

Answer:

We do not have the image, so we can answer in a general way.

We know that the boundary line is y = -2*x - 5

We can have 4 cases:

1) a dashed line and the shaded part is above the line.

y >  -2*x - 5

2) a dashed line and the shaded part is below the line

y < -2*x - 5

Here we have dashed lines because the values of the line are not solutions for the inequality.

3) a solid line and the shaded part is above the line.

y ≥  -2*x - 5

4) a solid line and the shaded part is below the line.

y ≤  -2*x - 5

Here we have solid lines because the values in the line itself are solutions.

Answer:

Step-by-step explanation:

The graph shows the inequality y≥−2x−5.

The line y=−2x−5 is the boundary line. On one side of the line are the points with y>−2x−5, and on the other side of the line are the points with y<−2x−5.

Let's test the point (0,0), which is inside of the shaded region, and determine which inequality describes the side of the boundary line that contains the test point.

At (0,0), which inequality is true?

The shaded region contains the point (0,0); therefore, the inequality that contains (0,0), y>−2x−5 has the correct shaded side.

Notice that since the boundary line is graphed with a solid line, the inequality includes the equal sign.

Liquid A and liquid B are mixed to make liquid C.
Liquid A has a density of 70 kg/m Liquid A has a mass of 1400 kg
Liquid B has a density of 280 kg/m Liquid B has a volume of 30 m
Work out the density of liquid C.

Answers

Answer:

Density is defined as:

Density = mass/volume.

We know that:

For liquid A:

Density = 70kg/m^3

Mass = 1400kg

Then the volume is:

Volume = mass/density = (1400kg)/(70kg/m^3) = 20 m^3

For liquid B:

Density = 280 kg/m^3

Volume = 30m^3

We can find the mass of liquid B as:

mass = density*volume = (280kg/m^3)*(30m^3) = 8400 kg

We know that liquid C is a mixture of liquid A and B.

Then the mass of liquid C will be equal to the sum of the masses of liquid A and B, then:

Mass of liquid C = 1400kg + 8400kg = 9800kg

The same happens for the volume, then:

Volume of liquid C = 30m^3 + 20m^3 = 50m^3

Then the density of liquid C is:

Density of liquid C = (9800kg)/(50m^3) = 196 kg/m^3

You spin a three section spinner three times and record the results what type of event is this. Dependent or Independent?

Answers

Answer:

Independent event

Step-by-step explanation:

Since the second and third spins do not depend on the results of the previous spins, this is an independent event.

Answer:

Independent event

Step-by-step explanation:

so 1.61 km = 1 mile, and my math assignment asks how many miles is 10,000 km, help!!

Answers

Answer:

16,100

Step-by-step explanation:

1.61 x 10,000

plz plz plz hellllllp!​

Answers

Answer:

D) m = 7

Step-by-step explanation:

To find slope when you have two points, you use the formula: [tex]\frac{y_{2} - y_{1} }{x_{2} - x_{1} }[/tex]. In this case, the equation would be: [tex]\frac{24 - 17}{3 - 2}[/tex]. This can simplify to 7.

Hope it helps!

What is 180/80=80/80*a^6

Answers

Answer:

[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]

Required

Solve for a

[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]

[tex]\frac{180}{80}=1*a^6[/tex]

[tex]\frac{180}{80}=a^6[/tex]

[tex]a^6 = \frac{180}{80}[/tex]

[tex]a^6 = \frac{18}{8}[/tex]

[tex]a^6 = \frac{9}{4}[/tex]

Take the square root of both sides

[tex]\sqrt{a^6} = \sqrt{\frac{9}{4}[/tex]

[tex]a^3 = \frac{3}{2}[/tex]

Take cube rooth of both sides

[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]

c
13
4.
B
What is the the value of sin (0)
*Enter exact value only with rationalized denominator.

Answers

Answer:

b mi disputa amigo se eu erra

1. Which number below is not an integer?
0
12
5.35
45

Answers

Answer:

5.35

Step-by-step explanation:

Hope that helps you

PLEASES HELP ME OUT ON THIS

Answers

the answer is d:11.

Answer:

the answer is D (hope this helps)

Step-by-step explanation:

11 - 5 = 6

need a answer ASAP!

Answers

It is B, 9.1=a+4 so a=5.1
Hope this helps!

Solve for c: 2/8x - 4 = -10

Answers

2/8x - 4 = -10
+ 4 + 4
(8/2)2/8x = -6 (8/2)
x = -48/2
x = -24

Help
Help
Help
Help
Help

Answers

Answer:

1.92

Step-by-step explanation:

multipy 8 by .08 to get the sales tax amount

to find the total cost (if you need it) add the sales tax to the original cost

hope it helps

Answer:

1.92

Step-by-step explanation:   niueikieoewdn4u

Max points! I need these answered quick

Answers

Answer:

4) 1/5

5) 5/28

6) 7/36

Step-by-step explanation:

4) 3/15=1/5

5) 5/28

6) 14/72=7/36

Answer:

3/5 × 1/3 = 1/5

5/7 × 1/4 = 5/28

7/8 × 2/9 = 7/36

Step-by-step explanation:

The ladder of a fire truck extends 41 ft. to the top of the
building. If the distance between the wall and the base of the
ladder is 9ft. How tall is the building?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

By the Pythagorean Theorem a^2+b^2=c^2 or the sum of the squared sides is equal to the hypotenuse squared.

41^2=9^2+h^2

h^2=41^2-9^2

h^2=1600

h=40 ft

Write the fraction in the simplest form 6/8

Answers

answer: 3/4
6 divided by 2 equals 3
8 divided by 2 equals 4

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

6/2=3

8/2=4

pls brainliest

Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $19.49 for a 4.01-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Unit price for the 2.38-pound bag:
s() per pound
si per pound
Unit price for the 4.01-pound bag:
The better buy:
The 2.38-pound bag
The 4.01-pound bag
Neither (They have the same unit price)

Answers

Answer:

the unit price for the 2.38 pound bag $5.03 lb.

the unit price for the 4.01 pound bag $4.86 lb

The better buy: $4.86

The unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.

What is unit price?

The unit price refers to the price per unit of measures, such as price per pound, quart, ounce, or other units of weight or volume of the food package.

Given that, Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store, on other shop he spend $19.49 for a 4.01-pound bag,

We need to find the unit price of each and which one is the better buy,

The better buy will be the one having less unit rate,

Unit price for the 2.38-pound bag = 11.98 / 2.38 = $5.033 per pound

Unit price for the 4.01-pound bag = 19.48 / 4.01 = $4.85 per pound

Since, the unit price of the 4.01-pound bag is less therefore, this is the better buy choice.

Hence, the unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.

Learn more about unit prices click;

https://brainly.com/question/10706678

#SPJ3

Parallelogram ABCD has the coordinates:
Find the coordinates of point D.
A)
(4,0)
B)
(4, -1)
C)
(3,-1)
D)
(5,-2)

Answers

Um we need to see the actual graph

Can someone help me plsssss

Answers

Answer:

x = [tex]\sqrt{116}[/tex]

Step-by-step explanation:

Remember the pythagorean theorem is A^2 + B^2 = C^2\

C is the hypotenuse which you are looking for.

SO

100 + 16 = [tex]\sqrt{116}[/tex]

ANSWER [tex]\sqrt{116}[/tex] or about 10.7703296143

I’ll help if u help me lol

Next Ron has to add 2.1 grams of medication to 3.4 grams of another medication. What is the total amount of medication he needs to take? grams​

Answers

Answer:

He needs to take 5.5 grams of medications.

Step-by-step explanation:

I added 2.1 to 3.4 and got 5.5. *booyah*

A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Sketch a graph of the cost of the cell phone plan over time.
Is there a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan? Explain how you know.

Answers

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes

Use the definition of a derivative to find f'(x):

f(x) = 3x + 2y + 5x^2

Answers

Answer:

15

5×2=10

10

3+2=5

10+5=15

Other man is right above me

Clark decides to share his 53 M&M's with four friends. If he divides the M&M's evenly amongst everyone (himself included), how many M&M's will be left? *
1 point
5
3
1
0

Answers

Answer:

1 m&m

Step-by-step explanation:

in order to find out how many will be left you will make the number of m&ms even causing it to have an even amount left over.

Each side of the regular hexagon below has the same measure.

A hexagon with side lengths of 2.5 feet.

If a model of the hexagon is made by using a scale factor of 6, which applies to the model? Select two options..

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Now, the hexagon as equal sides, the original has 2.5ft sides, if we multiply this by the scale factor 6, we would have . This means that the model hexagon is gonna sides of 15 feet

A Ferris wheel has a radius of 37 feet. The bottom of the Ferris wheel sits 0.6 feet above the ground. You board the Ferris wheel at the 6 o'clock position and rotate counter-clockwise.

Write a function f that determines your height above the ground (in feet) in terms of the number of radians you have swept out from the 6 o'clock position, a.
f(a)=

Write a function g, that determines your height above the ground (in feet) in terms of the number of feet you have traveled since you started rotating, s.
g(s)=


Answers

Answer:For the first one, it should be f(a)=37.8(1-cos(a))+.7. My dearest apologies because I do not know why. I just used context from the previous questions. I hope that helps..!

Step-by-step explanation:

The height of the given Ferris wheel can be described with the aid of a

sinusoidal function.

The height above the ground in terms of the angle turned, a, is

presented as follows;

[tex]\underline{f(a) = 37 \cdot sin \left (a - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]

The height above the ground in terms of the distance traveled, s, is

presented as follows;

[tex]\underline{g(s) = 37 \cdot sin \left (\dfrac{37}{s} - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]

Reason:

The general form of an equation of a Ferris wheel is presented as follows;

f(a) = A·sin(a + C) + D

Where, the amplitude, A = The radius = 37 ft.

D = The midline = Height above the ground + The amplitude

D = A + 0.6 = 37 + 0.6 = 37.6

The 6 O'clock is the lower most position, therefore, at the start, where, 'B·t + C' = 0, we have;

f(a) = A·sin(0 + C) + D

Therefore

f(a) = 37·sin(0 + C) + 37.6 = 0.6

f(a) = 37·sin(C) = 0.6 - 37.6 = -37

[tex]sin(C) = \dfrac{-37}{37} = -1[/tex]

C = sin⁻¹(-1) = [tex]-\dfrac{\pi}{2}[/tex]

The equation of Ferris wheel is presented as follows;

Which gives the equation of the height above the ground (in feet) in terms

of the number of radians, a, you have swept out from the 6 O'clock

position is given as follows; Ferris ;

[tex]\underline{f(a) = 37 \cdot sin \left (a - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]

Part 2

s = a·r = a·A

Therefore;

[tex]a = \dfrac{r}{s} = \dfrac{A}{s} = \dfrac{37}{s}[/tex]

Plugging the value of s into the above equation gives the function that

determines the height above the ground (in feet) in terms of the number of

feet traveled g(s) as follows;

[tex]\underline{g(s) = 37 \cdot sin \left (\dfrac{37}{s} - \dfrac{\pi}{2} \right) + 0.6}[/tex]

Learn more here:

https://brainly.com/question/23844627

Can someone help me with this please?

Answers

Answer:3:7

Step-by-step explanation:

how many degrees would it turn to get to 12:20?

Answers

Answer:

I’m so sorry I wish I could help

Step-by-step explanation:

Answer: So each hour represents 30°.

The minute hand moves 60s per minute and a full rotation is 360° so: 360/60 = 6° per minute.

So in 20 minutes the minute hand will be 6 * 20 = 120° and the hour hand will be 120/12 = 10°.

so it would be 10°

hope this helps have a nice day❤️

Step-by-step explanation:

Someone solve this please.

Answers

I believe it is 12x^2-12m

1500Tsh was divided amoung juma,anna and rose in ratio of 2:3:5 respectively.find how much each got?​

Answers

Answer:

juma->300

anna->450

rose->750

Step-by-step explanation:

j : a : r

2: 3:5

2+3+5=10

10u-> 1500

1u->150

2u->300

3u->450

4u->750

whats 3.26 divide by 8

Answers

Answer:

0.4075

Step-by-step explanation:

       3.26 divided by 8

8 can go into 32 four times. --> 0.4

bring down the zero

8 can go into 60 7 times. --> 0.407

60 subtracted by 56 is 4 now bring down the 0.

8 can go into 40 5 times. ---> 0.4075

Go Green, a landscaping company, has seven employees including the manager, Zenya. The yearly salary for each employee is shown in the table
Employee
Jimmy
Aysel
Dakota
Sven
Anika
Miku
Zenya
Salary
$18,000
$22,000
$21,000
$24,000
$25,000
$20,000
$46,000
If Go Green is placing an ad on the Internet to hire an additional employee, which measure would be most accurate to determine the salary of the 8th employee?
O mean
O median
O mode
interquartile range

Answers

Answer:

Mean

Step-by-step explanation:

Other Questions
What is (1 2/3) dived by (1/8) The following information below shows the number of employees working 4 days in an office in a week. Draw a pie chart to display the information. Monday 180 Tuesday 140 Wednesday 120 Thursday 160 PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLEST SOLVE THE PROBLEMS WITH SUBSTITION x=-3y+3x-3y=-15 Suppose a city with population 300000 has been growing at a rate of 3% per year. If this rate continues, find the population of this city in 17years. The three Mid-Atlantic states: In a canned food drive, Grade 4 collected 27 more cans than Grade 3. Grade 3 collected 107 more cans than Grade 5. Grade 4 collected 243 cans. How many cans did Grade 5 collect? Write a summary paragraph discussing this experiment and the results. Use the following questions and topics to help guide the content of your paragraph.According to your data, was your hypothesis correct? (Be sure to refer to your data when answering this question.)Summarize the conclusions that you can draw from this experiment. Use the questions above to guide your ideas.Summarize any difficulties or problems you had in performing the experiment that might have affected the results. Describe how you might change the procedure to avoid these problems.Give at least three examples from everyday life where an inclined plane is used to reduce the effort force needed to accomplish a task.In this experiment, you will determine the IMA, AMA, and efficiency.The materials for this experiment are:a smooth boardsmooth block or other object to drag up a planea spring scale (calibrated in newtons)stringbooks or blocks to support the inclined planeand a meter stick.Your job is to observe the experiment and collect your own data from this demonstration.Be ready to record your observations and data.You will be pulling an object up an inclined plane at different inclines.Make and record a hypothesis about how changine the slope of inclined plane will affect the efficiency.Measure the height and length of the plane, record the measurements.Measure the mass of the object, and record. Convert the mass from grams to newtons by dividing by 102, and record.Now slowly and steadily pull the object up the incline with the spring scale and string kept parallel to the incline.Record the readout on the scale.This will be the effort force.Now increase the slope of the incline by increasing the height.Measure the height of the new incline.The length of the incline remains constant.Slowly and steadily pull the object up the incline, record the readout from the scale.You are now ready to complete the rest of this assignment. What is the job of the Executive Branch? What is the job of the Legislative Branch? HELPPPPPPPP!!!!!!!!!! What linking words and phrases would show when events happened? Please help meeeeeeeeeeeeeee 2(length) + 2(width) what does this equal As fertilizer from farm fields makes its way into the Chesapeake Bay, a chemical reaction occurs between the nitrogen within the fertilizer and which element found in the water? Find AE. 1.) B is the midpoint of AC, D is the midpoint of CE, and BD=7. Find AEA) 7B) 14C) 49D)21 A candy store makes strawberry cream chocolates every 8 days and white chocolate truffles every 12 days. The candy store made both kinds of chocolates today. How many days from now will the candy store make both types of chocolates on the same day? when x is divided by 9, the remainder is 7. What is the remainder when x+4 is divided by 9 Given the following linear demand forecast: Demand = 50 + 10 X (where X is the desired forecast period), what is the predicted forecast at period 6? Who were considered aristocrats in Athens, Greece? A. PeasantsB. SlavesC. Rich landownersD. Women (IMAGE ATTACHED)(pls help this is due tonight) Which is the best example of positive peer pressure?A. Jessica dresses in nice designer clothes every day at school. Everyone else at the school wants to be like her.B. Javier invites his fellow seniors to his house after the prom. He is not serving alcohol, and his parents will be there.C. Lindsay starts a yoga group with several friends from school. More and more students join the group each week.