Sales Geet sells televisions. He earns a fixed amount for each television and an additional $15 if the buyer gets an extended warranty. If Geet sells 17 televisions with extended​ warranties, he earns $1,105. How much is the fixed amount Geet earns for each​ television?

Answers

Answer 1

Answer:

$155.71

Step-by-step explanation:

Sales Geet sells televisions. He earns a fixed amount for each television and an additional $15 if the buyer gets an extended warranty. If Geet sells 17 televisions with extended​ warranties, he earns $1,105. How much is the fixed amount Geet earns for each​ television?

Let the fixed amount Geet earns for each television = x

Hence:

$1105 = $15 + 7x

Collect like terms

$1105 - $15 = 7x

$1090 = 7x

x = $1090/7

x = $155.71428571

Approximately = $155.71

Therefore, the amount he earns for each Television = $155.71


Related Questions

(x+30 degrees) +(45 degrees)

Answers

Answer:

30x + 45

Step-by-step explanation:

Answer:

30x+45°

Step-by-step explanation:

The cost of 7 scarves is $47.25. What is the unit price?
The unit price is
per scarf.

Answers

Answer:

$6.75

Step-by-step explanation:

To find the unit price, just divide the total price ($47.25) by the quantity (7).

[tex]\frac{47.25}{7} = 6.75[/tex]

Sue’s Corner Market has a markup of 60% on bottled water. If the market sells a bottle of water for $2, find the original amount that Sue pays.

Sue pays $
for a bottle of water.

Answers

Answer:

The answer is 1.25

Step-by-step explanation:

The other guy is wrong. Anyways have a great day!!

Answer:

Sue paid $1.25 for a bottle of water

Step-by-step explanation:

Edge2021

PLEASE HELP::::::: Triangle PQR has medians QM and PN that intersect at Z. If ZM= 4, find QZ and QM

HELP HELP

Answers

Answer:

value of QZ = 8 units and QM =  12 units.

Step-by-step explanation:

Given: In triangle PQR has medians QM and PN that intersect at Z.

If ZM = 4 units.

In the figure given below;  second median divided the two triangles formed by the first median in the ratio 2:1.

We have to find the value of QZ and QM;

QZ:ZM = 2: 1

Substitute the value of ZM =4 units and solve for QZ;

Multiply both sides by 4 we get;

Now, calculate QM;

QM = QZ+ZM = 8 + 4 = 12 units.

Therefore, the value of QZ and QM are; 8 units and 12 units

find the values of x and y in the figure ​

Answers

[tex] \frac{5}{y} = \frac{5 + 3 }{y + x} [/tex]

[tex]5(y + x) = y( 5 + 3)[/tex]

[tex]5y + 5x = 8y[/tex]

[tex]5x = 8y - 5y[/tex]

[tex]5x = 3y[/tex]

[tex] \frac{x}{y} = \frac{3}{5} [/tex]

[tex]x = 3[/tex]

[tex]y = 5[/tex]


What is the slope of the line shown above?

Answers

-7 hope that helps have a goody day

If the difference of a number and four is doubled, the result is 4 less than the number. Find the number.

Answers

Answer:

the number is 4  

Step-by-step explanation:

Let us assume the number be n

given that

n - 4

Now it is doubled i.e. 2(n -4)

So, the equation is

2(n - 4) = n - 4

2n - 8 = n - 4

n = 4

hence, the number is 4  

Solve each equation. Explain your reasoning.
3d + 16 = -2(5 – 3d)

Answers

3d + 16 = -10 -6d
=_3d + 6
= 1

Graph f(x)=2x+1 and g(x)=−x+7 on the same coordinate plane.
What is the solution to the equation f(x)=g(x) ?
x=?

Answers

If you want to know what's the value of x in 2 functions, you need to do a single variable equations.

Consider the following equation.

x – 0.32x = 0.68x

Which of the following statements matches the mathematical equations?

Question 5 options:

a) Decrease a number by 0.32 is the same as multiplying by 0.68.


b) Decrease a number by 32% is the same as increasing by 68%.


c) Decrease a number by 0.32 is the same as multiplying by 0.32.


d) Decrease a number by 32% is the same as multiplying by 68%.

Answers

Answer:

d) Decrease a number by 32% is the same as multiplying by 68%

Step-by-step explanation:

Given equation:

x - 0.32x = 0.68x

Options (4 of them given)

a) Decrease a number by 0.32 is the same as multiplying by 0.68.

x - 0.32 = 0.68x  ⇒ 0.32x = 0.32Incorrect

b) Decrease a number by 32% is the same as increasing by 68%.

x - 32% = x + 68% ⇒ 0 = 100%Incorrect

c) Decrease a number by 0.32 is the same as multiplying by 0.32.

x - 0.32 = 0.32x ⇒ 0.68x = 0.32Incorrect

d) Decrease a number by 32% is the same as multiplying by 68%

x - 32% = 0.68x ⇒ x - 0.32x = 0.68x ⇒ 0.68x = 0.68xCorrect

A relay race is a mile long and is run by 4-member teams. If each team member runs the same distance, what fraction of a mile does each team member run? ​

Answers

4 divided by 1 Ewqila

Answer:

Each person would run:

5280 - feet

1609.34 - Meters

1.60933999997549 - kilometers

160933.999997549 - centimeters

1759.9956255200022497 - yards

Step-by-step explanation:

what i 50% out of 8 PLSS NEED HELP

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Answer:

4 because half of 8 is 4

Joshua randomly selects a vehicle to test drive. There are 12 cars, 9 trucks, and 4 vans on the lot. What is the probability Joshua selects a truck to test drive?

Answers

Step-by-step explanation:

The number of vehicles is 25 and the no. of truck is 9 so the probability is 9/25

3x – 3y = -9
4x + 4y= 12


show me the steps for substitution?

Answers

Answer:

y=3 and x=0

Step-by-step explanation:

3x−3y=−9. i'm going to solve for x.

3x−3y+3y=−9+3y

3x=3y−9

3x/3=(3y-9)/3  to isolate x we have to divide everything by 3

x=y−3

so now that we have x we can substitute it in 4x+4y=12

4(y-3)+4y=12

4y-12+4y=12

8y-12=12

8y-12+12=12+12

8y=24

8y/8=24/8

y=3

we have y which equals 3, so now we can substitute it into any equation so solve for x again.

3x – 3y = -9

3x-3(3)=-9

3x-9=-9

3x-9+9=-9+9

3x=0

3x/3=0/3

x=0

so, final answers are y=3 and x=0

checking our work:

3(0)-3(3)=-9

0-9=-9

-9=-9 true

4(0)+4(3)=12

0+12=12

12=12 true

What is the nth term of this sequence?
5.8, 7.1, 8.4, 9.7, 11,
, ...
A
B
1.3n - 4.5
1.3n + 5.8
1.3n + 4.5
n + 1.3
Eedi 2018​

Answers

Answer:

D, you simply just add 1.3 each time.

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Find the missing lengths

Answers

Answer:

5 root 2 for both

Step-by-step explanation:

y=x= 10/root two

= 5 root 2

if my answer helps please mark as brainliest.

Answer:

x = 5*sqrt(2)

y = 5*sqrt(2)

Step-by-step explanation:

Because the triangle is a 45-45-90 triangle, 10 is equal to x * sqrt(2) and x = y.

x = 10 / sqrt(2)

When simplified:

10 / sqrt(2) = (10 * sqrt(2))  / 2 = 5 * sqrt(2)

karen bought 8 pounds of fruit to make 3 equal-sized fruit salads. What is the weight of each fruit salad?

Answers

24 is your answer. hope this helped!

Answer:

2 2/3

Step-by-step explanation:

If x to y as 4 is to 5 then what is y:x Please solve mark brainliest

Answers

Answer:

y : x: = 5 : 4

Step-by-step explanation:

x to y = 4 to 5

Rewrite;

x:y = 4:5

Remember, a ratio is another way of representing a fraction, hence one can do the same operations that one could do with a fraction. Therefore, one can take the cross products of a ratio;

x : y= 4 : 5

5x = 4y

Inverse operations;

5x = 4y

x = [tex]\frac{4}{5}[/tex]y

Now substitute this into the equation y:x

y : [tex]\frac{4}{5}[/tex]y

Rewrite as a fraction;

[tex]\frac{y}{\frac{5}{4}y}[/tex]

Simplify;

[tex]\frac{1}{\frac{4}{5}}\\\\\frac{5}{4}[/tex]

Rewrite as a ratio;

y : x = 5 : 4

5) Tickets for the MJS Musical were sold on Friday. Adult tickets cost $10 each
and student tickets cost $4 each. A total of 50 tickets were sold and $320 was
collected. What is the number of tickets of each type that was sold on Friday?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The cost of tickets for a play is $3.00 for adults and $2.00 for children. 350 tickets were sold and $950 was collected. How many tickets of each type were sold?

Step 1: Set up a table with quantity and value.

Step 2: Fill in the table with information from the question.

The cost of tickets for a play is $3.00 for adults and $2.00 for children. 350 tickets were sold and $950 was collected. How many tickets of each type were sold?

Let x = number of $3 tickets

Let y = number of $2 tickets

Total = quantity × value

Step 3: Add down each column to get the equations

x + y = 350                    (equation 1)

3x + 2y = 950                (equation 2)

Use Substitution Method

Isolate variable x in equation 1

x = 350 – y                     (equation 3)

Substitute equation 3 into equation 2

3(350 – y) + 2y = 950

1050 – 3y + 2y = 950

3y – 2y = 1050 – 950

y = 100

Substitute y = 100 into equation 1

x + 100 = 350

x = 250

Answer: 250 $3 tickets and 100 $2 tickets were sold.

Is it just me or is it impossible to find x? Someone help

Answers

not imp u say this is triangle rect from the pythagore theorie then u say in a tr rec the angles other than the 90 degree one is 45 degrees

It costs $3.68 for a pack of 16 pens.
Find the unit price in dollars per pen.

Answers

Answer:

0.23

Step-by-step explanation:

3.68÷16=0.23

Find the sum of the arithmetic sequence. -4,-1,2,5,8,11,14

Answers

Answer:

17,20,23,26,29,32,35,

38,41,44,47,50,53,56,59,62,65,68,

71,74,77,80,83,86,89,92,95,98,101

you add 3 :)

Step-by-step explanation:

A number cube is rolled 24 times and the results are recorded as follows: 2 ones, 4 twos, 7 threes, 4 fours, 3 fives, and 4 sixes. What is the experimental probability of rolling a number greater than 5?

Answers

I would say the answer would be 29.17% because [tex]\frac{7}{24}[/tex]=29.17%

Hope this helps

I'm so sorry if this is wrong

have a great day/night

a parabolic satellite dish is modeled by the equation and measured in feet . In order to receive optimal signals, a satellite company must construct the receiver to be the focus of the parabolic dish. How far from the vertex of the dish should the receiver be placed.
(asking for a friend)

Answers

Answer:

The answer is attached below.

Perform the indicated operations on the following complex numbers. Simplify:
-6(3 + 5i)

Answers

all you can do is distribute out the -6
To get:
-18+ -30i

Sandra measures the diameter of a hula hoop as 0.7 m. Write and solve an equation to
determine the radius of the hula hoop.

Answers

0.7/2=r

please mark brainliest!!

Please answer correctly !!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

13

Step-by-step explanation:

I need help with this

Answers

Answer:

B

Step-by-step explanation:

It's B

3^5 = 243

so the 5th root of 243 is 3

(x^7)^(1/5) = x^(7/5)

(y^10)^(1/5) = 7 ^(10/5) = 7^2

z^(21)^(1/5) = z^(21/5)

Establece el producto cartesiano;representa en diagrama sagital y plano cartesiano M={a,b,c} N={4,8,12} ayuda​

Answers

Answer:

-30

Step-by-step explanation:

The product of M x N is {4a + 8b + 12c}.

What are algebraic expressions?In mathematics, an expression or mathematical expression is a finite combination of symbols that is well-formed according to rules that depend on the context.Mathematical symbols can designate numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping to help determine order of operations and other aspects of logical syntax.

Given are the matrices as -

M = {a, b, c} and N = {4, 8, 12}

We can write the product as -

M x N = {4a + 8b + 12c}

Therefore, the product of M x N is {4a + 8b + 12c}.

To solve more questions on algebraic expressions, visit the link below-

brainly.com/question/1041084

#SPJ6

{

Question in english -

Establishes the cartesian product; represents in sagittal diagram and cartesian plane M={a, b, c} N={4,8,12}

}

Jim please help with my homework

Answers

Answer: C. About 6.3 seconds

Explanation: That is when the graphed line hits the height of 0
The answer is c at about 6.3 seconds. I hope this helps.
Other Questions
5 Complete Juan's letter.Hola, Antonio:Mi escuela? Es muy grande. La 1.tiene muchoslibros. Me gusta hablar con mis amigos en la 2.. Enel 3.practico deportes con mis amigos. La escuelatambin tiene muchos 4.unos para los chicos y otrospara las chicas. El director de la escuela es el seor Lpez. Hablo con el seor Lpezen la 5.Y tu escuela?Juan Kyle held a balloon 8 feet off the ground, straight above his head. Ava is standing 15 feet directly to the right of Kyle.Which equation can be used to find the value of x? A penguin population increases by 60%, representing an increase of 3840 penguins. How many penguins were there before the increase? Sonya plans to spend at least 15$ on berries to make pies. Strawberries are on sale for 3$ per pint, and blueberries are on sale for 1$ per pint. SHe plans to buy at least 8 pints of berries.Which system of inequalities can be used to determine the number of pints of strawberries, x, and the number of pints of blueberries, y, that Sonya should buy.A=(3x+y15)(x+y8)B=(153x+y)(8x+y)c=(153x+y)(x+y8)D=(3x+y15)(8x+y) You have a series circuit powered by a 9V battery. If you double the amount ofresistance, what happens to the current? Explain how and why internal and external factors have influenced the process of state building from 1750 to 1900 AB and BC form a right angle at point B. If A = (-3, -1) and B = (4, 4), what is the equation of BC?A. x + 3y = 16B. 2x + y = 12C. -7x 5y = -48D. 7x 5y = 48 If a company pays an energy consultant just for a set period to complete ajob, the consultant is not actually a permanent employee.TrueFalse Lee la pregunta y elige la respuesta correcta. Hay ms jugo de naranja?No. Lo Adriana tom todo con el desayuno.No. Adriana tom lo todo con el desayuno.No. Lo tom todo Adriana con el desayuno.No. Tom todo lo Adriana con el desayuno. what are some moons with ice and rocks? You plan to go snowboarding this weekend in Pennsylvania. The resort charges $15.75 per hour in addition to a $25 deposit to rent a snowboard. Write and solve a linear equation to find the total cost to rent the snowboard from 8:30 a.m. to 12:30 p.m. If you have 80 tickets for the fair and each ride costs 5 tickets, how many rides can you go on?KEY : HOW MANY RIDES CAN YOU GO ON? Help please!!!!!!!!! Which plant process is illustrated above?transpirationrespirationphotosynthesisgermination Keishas restaurant bill is $27 she wants to leave 15% tip how much money does Keisha need in all? What is the measure of the vertex angle 1/2 5/8..........plz help me why did texas enter the civil war? Angle C is inscribed in circle O.AB is a diameter of circle O.what is the radius of circle O? The cost per year to lease a coffee shop in downtown Austin varies directly with the size of the shop if a 1,425 square foot shop costs 45,600 to lease for the year, how expensive is it to lease a shop that is 1,820 square feet? lease price??