Recommendations
Ski
Sixth grade
> FF.1 Perimeter SEM
What is the perimeter?
5
7 km
7 km
8 km
kilometers
Submit
N.
Perimeter of polygons

Answers

Answer 1
27 km is the perimeter
Answer 2

Answer:

Step-by-step explanation:

Hope these 2 pictures help you?!

RecommendationsSkiSixth Grade> FF.1 Perimeter SEMWhat Is The Perimeter?57 Km7 Km8 KmkilometersSubmitN.Perimeter
RecommendationsSkiSixth Grade> FF.1 Perimeter SEMWhat Is The Perimeter?57 Km7 Km8 KmkilometersSubmitN.Perimeter

Related Questions

Solve for c: 2/8x - 4 = -10

Answers

2/8x - 4 = -10
+ 4 + 4
(8/2)2/8x = -6 (8/2)
x = -48/2
x = -24

Write the fraction in the simplest form 6/8

Answers

answer: 3/4
6 divided by 2 equals 3
8 divided by 2 equals 4

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

6/2=3

8/2=4

pls brainliest

Use the definition of a derivative to find f'(x):

f(x) = 3x + 2y + 5x^2

Answers

Answer:

15

5×2=10

10

3+2=5

10+5=15

Other man is right above me

Go Green, a landscaping company, has seven employees including the manager, Zenya. The yearly salary for each employee is shown in the table
Employee
Jimmy
Aysel
Dakota
Sven
Anika
Miku
Zenya
Salary
$18,000
$22,000
$21,000
$24,000
$25,000
$20,000
$46,000
If Go Green is placing an ad on the Internet to hire an additional employee, which measure would be most accurate to determine the salary of the 8th employee?
O mean
O median
O mode
interquartile range

Answers

Answer:

Mean

Step-by-step explanation:

X/3+6-2x=-6 Please Help me I am stuck

Answers

Answer:

x = 36/5

Step-by-step explanation:

Subtract 6 from both sides

x/3+6-2x-6 = -6-6

Simplify

x/3 - 2x = -12

Multiply both sides by 3

x/3 * 3 - 2x * 3 = -12 * 3

Simplify

-5x = -36

Divide both sides by -5

-5x/-5 = -36/-5

Simplify

x = 36/5

The ladder of a fire truck extends 41 ft. to the top of the
building. If the distance between the wall and the base of the
ladder is 9ft. How tall is the building?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

By the Pythagorean Theorem a^2+b^2=c^2 or the sum of the squared sides is equal to the hypotenuse squared.

41^2=9^2+h^2

h^2=41^2-9^2

h^2=1600

h=40 ft

half of an integer exceeds one _ third of the next integer by unity .Find the integer. please ask fast​

Answers

9514 1404 393

Answer:

  8

Step-by-step explanation:

If the integer is n, half of it is n/2. The next integer is (n+1) and 1/3 of it is (n+1)/3. You want ...

  n/2 - (n+1)/3 = 1

  n(1/2 -1/3) -1/3 = 1

  n/6 = 4/3 . . . . . . . . add 1/3, simplify

  n = 6(4/3) = 8

The integer is 8.

You spin a three section spinner three times and record the results what type of event is this. Dependent or Independent?

Answers

Answer:

Independent event

Step-by-step explanation:

Since the second and third spins do not depend on the results of the previous spins, this is an independent event.

Answer:

Independent event

Step-by-step explanation:

1500Tsh was divided amoung juma,anna and rose in ratio of 2:3:5 respectively.find how much each got?​

Answers

Answer:

juma->300

anna->450

rose->750

Step-by-step explanation:

j : a : r

2: 3:5

2+3+5=10

10u-> 1500

1u->150

2u->300

3u->450

4u->750

Hello, happy Friday, I am just here with some geometry questions.


Please only answer this if you know the answer. If you have a comment, please add it to the comment box. Only answer the question if you can explain your answer and why you think it is accurate. Thanks, good luck!


Please determine if it is true or false and than explain why it is true or false.

Answers

a) False. This can be proven by the fact that a rotation around a point (not necessarily on the circles) can map 2 circles onto each other.

b) False. Rotations, reflections, and dilations (the last one applies if the circles have different radii) can map one circle onto another.

c) True. All circles are a uniform distance (the radius) from a point (the center), so there is only one length that defines a circle, the radius. Since a:b = a:b, where a = the radius of one circle while b = radius of another circle, that means that 2 circles will always be similar (because all corresponding lengths are in the same ratio)

Hope that helped!

Someone solve this please.

Answers

I believe it is 12x^2-12m

Liquid A and liquid B are mixed to make liquid C.
Liquid A has a density of 70 kg/m Liquid A has a mass of 1400 kg
Liquid B has a density of 280 kg/m Liquid B has a volume of 30 m
Work out the density of liquid C.

Answers

Answer:

Density is defined as:

Density = mass/volume.

We know that:

For liquid A:

Density = 70kg/m^3

Mass = 1400kg

Then the volume is:

Volume = mass/density = (1400kg)/(70kg/m^3) = 20 m^3

For liquid B:

Density = 280 kg/m^3

Volume = 30m^3

We can find the mass of liquid B as:

mass = density*volume = (280kg/m^3)*(30m^3) = 8400 kg

We know that liquid C is a mixture of liquid A and B.

Then the mass of liquid C will be equal to the sum of the masses of liquid A and B, then:

Mass of liquid C = 1400kg + 8400kg = 9800kg

The same happens for the volume, then:

Volume of liquid C = 30m^3 + 20m^3 = 50m^3

Then the density of liquid C is:

Density of liquid C = (9800kg)/(50m^3) = 196 kg/m^3

need a answer ASAP!

Answers

It is B, 9.1=a+4 so a=5.1
Hope this helps!

Each side of the regular hexagon below has the same measure.

A hexagon with side lengths of 2.5 feet.

If a model of the hexagon is made by using a scale factor of 6, which applies to the model? Select two options..

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Now, the hexagon as equal sides, the original has 2.5ft sides, if we multiply this by the scale factor 6, we would have . This means that the model hexagon is gonna sides of 15 feet

HELP! have this assignment due in 30 mins and i dont know how to do this please help i have a D in this class
1 A rectangular playground has a width of 540 feet and a length of 810 feet. Martina makes a scale model of the playground using a scale of 4 cm :
30 ft .What are the dimensions of Martina’s scale model?
A135 cm by 202.5 cm
B72 cm by 108 cm
C54 cm by 81 cm
D18 cm by 27 cm

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

there are 135 '4cm' segments in 540 feet;  540 ÷ 4

there are 202.5 '4cm' segments in 810 feet;  810 ÷ 4

Linda goes water-skiing one sunny afternoon. After skiing for 15 min, she signals to the driver of the boat to take her back to the dock. The driver steers the boat toward the dock, turning in a parabolic path as it nears. If Linda lets go of the towrope at the right moment, she will glide to a stop near the dock. Let the vertex of the parabola travelled by the boat be the origin. The dock is located 30 m east and 30 m north of the origin. The boat begins its approach to the dock 30 m west and 60 m north of the origin.a) If Linda lets go of the towrope when she reaches point A, where is she headed relative to the dock? Use an equation to describe the path. (Hint: She will travel in a straight line.) b) If Linda lets go of the towrope when she reaches point B, where is Linda headed relative to the dock?c) If Linda waits until point C, how close will her trajectory be to the dock?d) At what point should Linda release the towrope to head straight for the dock?e) What assumptions have you made?f) To make this situation more realistic, what additional information would you need? Create this information, and solve part d) using what you have created. As you work through the task, be sure to explain your reasoning and use diagrams to support your answers.A

Answers

60 = a * (-30)^2
a = 1/15
So y = (1/15)x^2


abc)
The derivative of this function is 2x/15. This is the slope of a tangent at that point.
If Linda lets go at some point along the parabola with coordinates (t, t^2 / 15), then she will travel along a line that was TANGENT to the parabola at that point.
Since that line has slope 2t/15, we can determine equation of line using point-slope formula:
y = m(x-x0) + y0
y = 2t/15 * (x - t) + (1/15)t^2
Plug in the x-coordinate "t" that was given for any point.


d)
We are looking for some x-coordinate "t" of a point on the parabola that holds the tangent line that passes through the dock at point (30, 30).
So, use our equation for a general tangent picked at point (t, t^2 / 15):
y = 2t/15 * (x - t) + (1/15)t^2
And plug in the condition that it must satisfy x=30, y=30.
30 = 2t/15 * (30 - t) + (1/15)t^2
t = 30 ± 2√15 = 8.79 or 51.21
The larger solution does in fact work for a tangent that passes through the dock, but it's not important for us because she would have to travel in reverse to get to the dock from that point.
So the only solution is she needs to let go x = 8.79 m east and y = 5.15 m north of the vertex.

What is 180/80=80/80*a^6

Answers

Answer:

[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]

Required

Solve for a

[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]

[tex]\frac{180}{80}=1*a^6[/tex]

[tex]\frac{180}{80}=a^6[/tex]

[tex]a^6 = \frac{180}{80}[/tex]

[tex]a^6 = \frac{18}{8}[/tex]

[tex]a^6 = \frac{9}{4}[/tex]

Take the square root of both sides

[tex]\sqrt{a^6} = \sqrt{\frac{9}{4}[/tex]

[tex]a^3 = \frac{3}{2}[/tex]

Take cube rooth of both sides

[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]

Lucy is out shopping and finds a $117.00 television that
was marked down by 10%.
How much was the item originally?

Answers

Answer:

$128.70

Step-by-step explanation:

To find the original answer, we must find what is 10% of $117.00. Move the decimal one place to the right and 10% is $11.70. Then add both $117.00 and $11.70, which equals $128.70 which was the original price.

Hope this helps!

c
13
4.
B
What is the the value of sin (0)
*Enter exact value only with rationalized denominator.

Answers

Answer:

b mi disputa amigo se eu erra

Can someone help me with this please?

Answers

Answer:3:7

Step-by-step explanation:


please help on my geometry homework

Answers

Answer:

(9,2) is the answer sorry for late reply

Brielle is making a mosaic picture that is ¼ foot by ¾ foot. What is the area of her mosaic?

Answers

1/4 x 3/4 = 3/16 ft squared

Please help will give brainlest!!

Answers

Y = -2x + 3
That’s it
The answer is
Y= -x + 2

Because it goes back one unit on the X axis and goes up two units.

Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth. 12 24. NEED THIS ASAP PLEASE

Answers

Answer:

16

Step-by-step explanation:

By applying the Pythagoras theorem we get,

20*20 - 12*12 = c*c

256=c*c

c= [tex]\sqrt{256}[/tex]

c=16

Answer:

16

Step-by-step explanation:

We have to use the pythagorean theorem here

a^2+b^2=c^2

12^2+b^2=20^2

144+b^2=400

b^2=256

[tex]\sqrt{b^2}=\sqrt{256}[/tex]

[tex]b=16[/tex]

A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Sketch a graph of the cost of the cell phone plan over time.
Is there a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan? Explain how you know.

Answers

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes

what are the numbers for each fruit​

Answers

Answer:

wha- Can you be a little more vague?

Step-by-step explanation:

Answer:

i am lost sorry i can't help

Translate the verbal expression into an algebraic expression

Six more than the quotient of a number and 4.

Answers

Answer:

4x+6

Step-by-step explanation:

The quotient of a number and 4 translates to 4x because, "a number" in the expression is x, and it is being multiplied by 4, so you get 4x. six more than would mean adding 6. So the answer would be 4x+6. Thank you! Good Luck!

Help
Help
Help
Help
Help

Answers

Answer:

1.92

Step-by-step explanation:

multipy 8 by .08 to get the sales tax amount

to find the total cost (if you need it) add the sales tax to the original cost

hope it helps

Answer:

1.92

Step-by-step explanation:   niueikieoewdn4u

Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $19.49 for a 4.01-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Unit price for the 2.38-pound bag:
s() per pound
si per pound
Unit price for the 4.01-pound bag:
The better buy:
The 2.38-pound bag
The 4.01-pound bag
Neither (They have the same unit price)

Answers

Answer:

the unit price for the 2.38 pound bag $5.03 lb.

the unit price for the 4.01 pound bag $4.86 lb

The better buy: $4.86

The unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.

What is unit price?

The unit price refers to the price per unit of measures, such as price per pound, quart, ounce, or other units of weight or volume of the food package.

Given that, Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store, on other shop he spend $19.49 for a 4.01-pound bag,

We need to find the unit price of each and which one is the better buy,

The better buy will be the one having less unit rate,

Unit price for the 2.38-pound bag = 11.98 / 2.38 = $5.033 per pound

Unit price for the 4.01-pound bag = 19.48 / 4.01 = $4.85 per pound

Since, the unit price of the 4.01-pound bag is less therefore, this is the better buy choice.

Hence, the unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.

Learn more about unit prices click;

https://brainly.com/question/10706678

#SPJ3

how many degrees would it turn to get to 12:20?

Answers

Answer:

I’m so sorry I wish I could help

Step-by-step explanation:

Answer: So each hour represents 30°.

The minute hand moves 60s per minute and a full rotation is 360° so: 360/60 = 6° per minute.

So in 20 minutes the minute hand will be 6 * 20 = 120° and the hour hand will be 120/12 = 10°.

so it would be 10°

hope this helps have a nice day❤️

Step-by-step explanation:

Other Questions
5L of a solvent cost $72 per liter than the value of 5L of solvent is? Which important resource did the empire of Ghana trade its gold for?coppercottonivorysalt Why does Johnny think Dally is a hero? Do you think Dally is a hero basedon what he did? Why does Pony realize he doesn't like Dally? GUYS WHICH ONE SHOULD I WATCH FIRST ? The legacies or the originals !?!? Im done the vampire diaries. I need help. Question 1 of 10 Estimate 5/8 1/10 . A. 0 B. 1 /2 C. 1 D. 1 1/2 A new phone costs $230 and the sales tax rate is 7%. What is the total cost of the camera after tax? u+at[tex]1 {?}^{2} [/tex] isabella earned $44.00 for 4 hours of work how much was earned per hour Help and explain ================== Six friends share 3/4 of a pound of roasted almonds. What fraction of a pound does each friend receive i need help with this question please! There is 3/4 of a pizza. 1/3 of the pizza has pepperoni on it. How muchof the pizzas has pepperoni on it? 1. The equation y = 2x + 6 represents a function.a. Complete the x and y table:y2101521.5 A fruit conserve contains blackcurrants and redcurrants inThere are 300 g of redcurrants in the conserve.b How much fruit is there altogether in the conserve?a How many grams of blackcurrants are there in the conserve?the ratio 5:2. someone pls help :( Im very confused select three of the following compounds that are ionic During the final years of World War II, how did the Allies gain control of the Atlantic Ocean?A) They used U-boats to sink German ships.B) They used fighters to provide air support for their ships.C)They used better antisubmarine technology.D)They used Allied submarines to defeat German ones. math is extremely confusing During a thunderstorm, 600 millimeters of rain fell in 30 min. A. How fast did the rain fall, in millimeters per minute?B. How fast did the rain fall, in millimeters per hour?C. Which unit rate do you think is more useful? Explain your reasoning.Sorry that I can only put 10 points. But please I really need help with this In general chemicals enter Ecosystems through which two spears