Answer:
Step-by-step explanation:
Hope these 2 pictures help you?!
Solve for c: 2/8x - 4 = -10
Write the fraction in the simplest form 6/8
Answer:
3/4
Step-by-step explanation:
6/2=3
8/2=4
pls brainliest
Use the definition of a derivative to find f'(x):
f(x) = 3x + 2y + 5x^2
Answer:
15
5×2=10
10
3+2=5
10+5=15
Go Green, a landscaping company, has seven employees including the manager, Zenya. The yearly salary for each employee is shown in the table
Employee
Jimmy
Aysel
Dakota
Sven
Anika
Miku
Zenya
Salary
$18,000
$22,000
$21,000
$24,000
$25,000
$20,000
$46,000
If Go Green is placing an ad on the Internet to hire an additional employee, which measure would be most accurate to determine the salary of the 8th employee?
O mean
O median
O mode
interquartile range
Answer:
Mean
Step-by-step explanation:
X/3+6-2x=-6 Please Help me I am stuck
Answer:
x = 36/5
Step-by-step explanation:
Subtract 6 from both sides
x/3+6-2x-6 = -6-6
Simplify
x/3 - 2x = -12
Multiply both sides by 3
x/3 * 3 - 2x * 3 = -12 * 3
Simplify
-5x = -36
Divide both sides by -5
-5x/-5 = -36/-5
Simplify
x = 36/5
The ladder of a fire truck extends 41 ft. to the top of the
building. If the distance between the wall and the base of the
ladder is 9ft. How tall is the building?
Answer:
Step-by-step explanation:
By the Pythagorean Theorem a^2+b^2=c^2 or the sum of the squared sides is equal to the hypotenuse squared.
41^2=9^2+h^2
h^2=41^2-9^2
h^2=1600
h=40 ft
half of an integer exceeds one _ third of the next integer by unity .Find the integer. please ask fast
9514 1404 393
Answer:
8
Step-by-step explanation:
If the integer is n, half of it is n/2. The next integer is (n+1) and 1/3 of it is (n+1)/3. You want ...
n/2 - (n+1)/3 = 1
n(1/2 -1/3) -1/3 = 1
n/6 = 4/3 . . . . . . . . add 1/3, simplify
n = 6(4/3) = 8
The integer is 8.
You spin a three section spinner three times and record the results what type of event is this. Dependent or Independent?
Answer:
Independent event
Step-by-step explanation:
Since the second and third spins do not depend on the results of the previous spins, this is an independent event.
Answer:
Independent event
Step-by-step explanation:
1500Tsh was divided amoung juma,anna and rose in ratio of 2:3:5 respectively.find how much each got?
Answer:
juma->300
anna->450
rose->750
Step-by-step explanation:
j : a : r
2: 3:5
2+3+5=10
10u-> 1500
1u->150
2u->300
3u->450
4u->750
Hello, happy Friday, I am just here with some geometry questions.
Please only answer this if you know the answer. If you have a comment, please add it to the comment box. Only answer the question if you can explain your answer and why you think it is accurate. Thanks, good luck!
Please determine if it is true or false and than explain why it is true or false.
a) False. This can be proven by the fact that a rotation around a point (not necessarily on the circles) can map 2 circles onto each other.
b) False. Rotations, reflections, and dilations (the last one applies if the circles have different radii) can map one circle onto another.
c) True. All circles are a uniform distance (the radius) from a point (the center), so there is only one length that defines a circle, the radius. Since a:b = a:b, where a = the radius of one circle while b = radius of another circle, that means that 2 circles will always be similar (because all corresponding lengths are in the same ratio)
Hope that helped!
Someone solve this please.
Liquid A and liquid B are mixed to make liquid C.
Liquid A has a density of 70 kg/m Liquid A has a mass of 1400 kg
Liquid B has a density of 280 kg/m Liquid B has a volume of 30 m
Work out the density of liquid C.
Answer:
Density is defined as:
Density = mass/volume.
We know that:
For liquid A:
Density = 70kg/m^3
Mass = 1400kg
Then the volume is:
Volume = mass/density = (1400kg)/(70kg/m^3) = 20 m^3
For liquid B:
Density = 280 kg/m^3
Volume = 30m^3
We can find the mass of liquid B as:
mass = density*volume = (280kg/m^3)*(30m^3) = 8400 kg
We know that liquid C is a mixture of liquid A and B.
Then the mass of liquid C will be equal to the sum of the masses of liquid A and B, then:
Mass of liquid C = 1400kg + 8400kg = 9800kg
The same happens for the volume, then:
Volume of liquid C = 30m^3 + 20m^3 = 50m^3
Then the density of liquid C is:
Density of liquid C = (9800kg)/(50m^3) = 196 kg/m^3
need a answer ASAP!
Each side of the regular hexagon below has the same measure.
A hexagon with side lengths of 2.5 feet.
If a model of the hexagon is made by using a scale factor of 6, which applies to the model? Select two options..
Answer:
Step-by-step explanation:
Now, the hexagon as equal sides, the original has 2.5ft sides, if we multiply this by the scale factor 6, we would have . This means that the model hexagon is gonna sides of 15 feet
HELP! have this assignment due in 30 mins and i dont know how to do this please help i have a D in this class
1 A rectangular playground has a width of 540 feet and a length of 810 feet. Martina makes a scale model of the playground using a scale of 4 cm :
30 ft .What are the dimensions of Martina’s scale model?
A135 cm by 202.5 cm
B72 cm by 108 cm
C54 cm by 81 cm
D18 cm by 27 cm
Answer:
A
Step-by-step explanation:
there are 135 '4cm' segments in 540 feet; 540 ÷ 4
there are 202.5 '4cm' segments in 810 feet; 810 ÷ 4
Linda goes water-skiing one sunny afternoon. After skiing for 15 min, she signals to the driver of the boat to take her back to the dock. The driver steers the boat toward the dock, turning in a parabolic path as it nears. If Linda lets go of the towrope at the right moment, she will glide to a stop near the dock. Let the vertex of the parabola travelled by the boat be the origin. The dock is located 30 m east and 30 m north of the origin. The boat begins its approach to the dock 30 m west and 60 m north of the origin.a) If Linda lets go of the towrope when she reaches point A, where is she headed relative to the dock? Use an equation to describe the path. (Hint: She will travel in a straight line.) b) If Linda lets go of the towrope when she reaches point B, where is Linda headed relative to the dock?c) If Linda waits until point C, how close will her trajectory be to the dock?d) At what point should Linda release the towrope to head straight for the dock?e) What assumptions have you made?f) To make this situation more realistic, what additional information would you need? Create this information, and solve part d) using what you have created. As you work through the task, be sure to explain your reasoning and use diagrams to support your answers.A
What is 180/80=80/80*a^6
Answer:
[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]
Required
Solve for a
[tex]\frac{180}{80}=\frac{80}{80}*a^6[/tex]
[tex]\frac{180}{80}=1*a^6[/tex]
[tex]\frac{180}{80}=a^6[/tex]
[tex]a^6 = \frac{180}{80}[/tex]
[tex]a^6 = \frac{18}{8}[/tex]
[tex]a^6 = \frac{9}{4}[/tex]
Take the square root of both sides
[tex]\sqrt{a^6} = \sqrt{\frac{9}{4}[/tex]
[tex]a^3 = \frac{3}{2}[/tex]
Take cube rooth of both sides
[tex]a = \sqrt[3]{\frac{3}{2}}[/tex]
Lucy is out shopping and finds a $117.00 television that
was marked down by 10%.
How much was the item originally?
Answer:
$128.70
Step-by-step explanation:
To find the original answer, we must find what is 10% of $117.00. Move the decimal one place to the right and 10% is $11.70. Then add both $117.00 and $11.70, which equals $128.70 which was the original price.
Hope this helps!
c
13
4.
B
What is the the value of sin (0)
*Enter exact value only with rationalized denominator.
Answer:
b mi disputa amigo se eu erra
Can someone help me with this please?
Answer:3:7
Step-by-step explanation:
please help on my geometry homework
Answer:
(9,2) is the answer sorry for late reply
Brielle is making a mosaic picture that is ¼ foot by ¾ foot. What is the area of her mosaic?
Please help will give brainlest!!
Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth. 12 24. NEED THIS ASAP PLEASE
Answer:
16
Step-by-step explanation:
By applying the Pythagoras theorem we get,
20*20 - 12*12 = c*c
256=c*c
c= [tex]\sqrt{256}[/tex]
c=16
Answer:
16
Step-by-step explanation:
We have to use the pythagorean theorem here
a^2+b^2=c^2
12^2+b^2=20^2
144+b^2=400
b^2=256
[tex]\sqrt{b^2}=\sqrt{256}[/tex]
[tex]b=16[/tex]
A cell phone plan costs $200 to start. Then there is a $50 charge each month. Sketch a graph of the cost of the cell phone plan over time.
Is there a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan? Explain how you know.
Answer:
yes
Step-by-step explanation:
yes
what are the numbers for each fruit
Answer:
wha- Can you be a little more vague?
Step-by-step explanation:
Answer:
i am lost sorry i can't help
Translate the verbal expression into an algebraic expression
Six more than the quotient of a number and 4.
Answer:
4x+6
Step-by-step explanation:
The quotient of a number and 4 translates to 4x because, "a number" in the expression is x, and it is being multiplied by 4, so you get 4x. six more than would mean adding 6. So the answer would be 4x+6. Thank you! Good Luck!
Help
Help
Help
Help
Help
Answer:
1.92
Step-by-step explanation:
multipy 8 by .08 to get the sales tax amount
to find the total cost (if you need it) add the sales tax to the original cost
hope it helps
Answer:
1.92
Step-by-step explanation: niueikieoewdn4u
Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $19.49 for a 4.01-pound bag at another store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.
Unit price for the 2.38-pound bag:
s() per pound
si per pound
Unit price for the 4.01-pound bag:
The better buy:
The 2.38-pound bag
The 4.01-pound bag
Neither (They have the same unit price)
Answer:
the unit price for the 2.38 pound bag $5.03 lb.
the unit price for the 4.01 pound bag $4.86 lb
The better buy: $4.86
The unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.
What is unit price?The unit price refers to the price per unit of measures, such as price per pound, quart, ounce, or other units of weight or volume of the food package.
Given that, Dan paid $11.98 for a 2.38-pound bag of shrimp at one store, on other shop he spend $19.49 for a 4.01-pound bag,
We need to find the unit price of each and which one is the better buy,
The better buy will be the one having less unit rate,
Unit price for the 2.38-pound bag = 11.98 / 2.38 = $5.033 per pound
Unit price for the 4.01-pound bag = 19.48 / 4.01 = $4.85 per pound
Since, the unit price of the 4.01-pound bag is less therefore, this is the better buy choice.
Hence, the unit prices are $5.033 per pound and $4.85 per pound, and 4.01-pound bag is better buy choice.
Learn more about unit prices click;
https://brainly.com/question/10706678
#SPJ3
how many degrees would it turn to get to 12:20?
Answer:
I’m so sorry I wish I could help
Step-by-step explanation:
Answer: So each hour represents 30°.
The minute hand moves 60s per minute and a full rotation is 360° so: 360/60 = 6° per minute.
So in 20 minutes the minute hand will be 6 * 20 = 120° and the hour hand will be 120/12 = 10°.
so it would be 10°
hope this helps have a nice day❤️
Step-by-step explanation: