pls help will give brainlyist
A circular patio has a diameter of 4 yards. What is the area of the patio? Use 3.14 for it.
A. 25.12 yd?
B. 6.28 yd?
C. 12.56 yd2
D. 50.24 yd2​

Answers

Answer 1

Answer:

a

Step-by-step explanation:


Related Questions

Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88
$ per colored pencil
(Type an integer or a decimal.)

Answers

Answer:

32 cents I think I might be wrong I am so sorry

Step-by-step explanation:

well if you take $2.88 and then divide it into 9 you will get 32 cents

The diagram can be represented by the equation 25=2+6x. Explain where you can see the 6 in the diagram.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is the 6 x's in the diagram.

Part 1
Evaluate the expression for 6x − x2 for x = 0, 1, 2, 3, 4, 5, and 6. Then, drag and drop each number into the correct box to complete the table.

x 0 1 2 3 4 5 6
6x − x2



Part 2 out of 2
Complete the explanation for the pattern(s) you see.

The value of 6x − x2
decreases
from 0 at x = 0 to 9 at x = 3, then
increases
back to 0 at x = 6. Also, the values are
different
for x = 0 and 6, for x = 1 and 5, and for x = 2 and 4.

Answers

Answer:

no saboooo99999997

Step-by-step explanation:

becayzw kwk2kudhe

whsyhwbw

wiauy1y133

To prepare for school you need 3 notebooks for $1.09 each, 2 boxes of pencils for $2.68 each and a pack of markers for $0.89. How much will this cost?

ASAP ill give brainliest

Answers

Answer:

$9.52

Step-by-step explanation:

1.09 x 3 = 3.27

2.68 x 2 = 5.36

3.27+5.36+.89=9.52

Find the slope of each line that passes through the given point.
(1,12) and (-5,-9)

Answers

Answer:

m  =  7 /2

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

(1,12)(-5,-9)

m=7/2

Suppose Nancy has 15 sorts of colors black, red, and of wschure black and were
What is the probability
randomly selected stw be blue

Answers

Answer:

Hi there here is the answer!

Step-by-step explanation:

Out of the 3 main chioces there is a total of 15!

so, it would be a probability of 5/15. or 1/3 / 1:3

An angle measures 12°. Find its complement. Do not include units in your answer.

Answers

Answer:

78

Step-by-step explanation:

complements = 90

x + 12 = 90

-12. -12

× = 78

If two angles are complementary,

then the sum of their measures is 90 degrees.

If two numbers add to 90, we can represent those numbers as x and 90 - x.

So we will call one of our angles x and its complement as 90 - x.

So we have 90 - 12 which is 78.

So the complement of a 12° angle is a 78° angle.

Juan wants to buy some protein bars and magazines for a trip.
He has decided to buy three times as many protein bars as
magazines. Each protein bar costs $0.70 and each magazine
costs $2.50. The sales tax rate on both types of items is 734%.
How many of each item can he buy if he has $20.00 to spend?


What Is the answer I don’t know

Answers

Answer:

HI there! I am really sorry if i get this wrong, but please apperciate!

Thank you! :)

Step-by-step explanation:

So I worked this out like this:

Protein bars: 0.70 * 3 = 2.1

Magezines: 2.50

734% are the taxes as it was written. 734% decimal version is 7.34.

This is what I did next:

7.34 plus 2.1 times 2 equals  18.88. So, you can buy 2 protein bars.

7.34 plus 2.50 times 2 equals 19.68. So, you can also buy 2 magazines!

I hope this helps! Let me know if this is wrong. Thanks and have a nice day!

solve for x pls .............................................................................

Answers

There is no solution
Hope this helps :)

Answer:

x=28.928571 AKA the answer is 28

The original price of the Kindle is $269.99.

If the Kindle was 15% off, what is the discounted price of the Kindle?

Answers

It is now 229.46 dollars

Answer:

229.4915

Step-by-step explanation:

you first find 15% of $269.99 which is 15/100 * 269.99

which is 40.4915

and since you are finding the discounted price

you subtract 40.4915 from 269.99

= 269.99-40.4915

=229.4915

dont forget to put the unit ($)

=$229.4915

1
(4 x 100) + (3 x 10) + (7 x
What number is this in standard form

Answers

Answer:

437 that's easy

Step-by-step explanation:

A student records his weight, in pounds, at the end of every week after joining a local gym. The table shows part of the data he recorded.
Weeks (n)
Weight (w), in pounds
1 24
133.5 132 128.5
7
125
If the equation for a line-of-best fit for the data is approximately w = 134.75 – 1.4n, which statement is true?
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 13.475 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 13.475 pounds each week.

Answers

Answer:

A

Because of the question it says

6x-6y=23 find y when x=8

Answers

Answer:

y= 4.166

If rounded to the nearest tenth

y = 4.2

Step-by-step explanation:

6x - 6y = 23

x = 8

6x - 6y = 23  (Sub in the x with 8)

6(8) - 6y = 23

48 - 6y = 23  (Subtract each side by 48)

-6y = 23 - 48

-6y = -25 (Divide each side by -6)

y = 4.166

If rounded to the nearest tenth

y = 4.2

Suma a 5 numere consecutive pare egale cu diferenta numerelor 397 si 327. Care sunt numerele?
Va rog repede dau coroana.Cu intrebari si metoda figurativa clasa a ||| a

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

n+(n+1)+(n+2)+(n+3)+(n+4) = 397-327

5n+10 = 70

n = 12

numerele consecutive sunt 12, 13, 14, 15, 16

Which of the following is a formula that can be used to find the Circumference of a circle?

Answers

Should be A,
C=pi R2

Can you help me please

Answers

Answer:

its 2nd one

Step-by-step explanation:

B is the answer !!!!!!!!!

A store pays $365.84 for a fountain. The store marks up the price by 10%.
What is the amount of the mark-up?
Round your answer to the nearest cent: $

Answers

Answer:

The store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Step-by-step explanation:

Given that a store pays $ 365.84 for a fountain, and then the store marks up the price by 10%, to determine the amount of the mark-up the following calculation must be performed:

365.84 x 10/100 = X

3,658.4 / 100 = X

36,584 = X

36.584 + 365.84 = 402.424

Thus, the store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Please help ASAP!!!!!!

Answers

Answer:

3 / 5

Step-by-step explanation:

Favourable outcomes -> 2, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20

Number of favourable outcomes = 12

Total number of possible outcomes = 20

P (multiple of 5 or 2) = Number of favourable outcomes / Total number of

                                    possible outcomes

                                  = 12 / 20

                                  = 3 / 5

Hope it helps :)

Please mark my answer as the brainliest

Cathy deposited $100 in an account that has a simple interest rate of 3.4%. How much interest will she earn after 2 years?

Answers

Answer:

6.8% Intrest for 2 years.

Step-by-step explanation:

3.4% x2 is 6.8

1/2 ∙ 5/8?????????????????????//

Answers

Answer:

5/16

Step-by-step explanation:

1*5=5

2*8= 16

Thus your answer is 5/16

I HOPE THIS HELPS!!!!

What is the missing number?38/152 19/?
A.76
B.78
C.86
D.304
plz plz plz plz hury

Answers

Answer:

76

Step-by-step explanation:

Hope this helps

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Pet plus sells 12 cans of dog food for $9.60 . What is the price per can?

Answers

Answer and Step-by-step explanation:

To find the amount of dollars per can of dog food, we divide the price by the amount of cans bought.

9.6 divided by 12 equals 0.8.

$0.8 is the answer.

im fumb so help me with this lol first person to tell me the right anwser will get marked as brainliest​

Answers

It is 25 percentage of sqaure

2.) 4x - 2y = 15
Algebraic expression:
Algebraic equation:
Term(s):
Coefficient(s);
Constant(s);
Variable(s):

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Algebraic expression: 4x - 2y

Algebraic equation: 4x - 2y = 15

Term(s): 4x, -2y

Coefficient(s); 4, -2

Constant(s); no constants

Variable(s): x, y

expressions don't have an equal sign, equations do

terms are separated by operational signs (multiplication, division, addition, subtraction)

Coefficients are the numbers before variables

Constants aren't variables

Variables are letters

What is the sun of the interior angles of the polygon shown below

Answers

the sum of the interior angles of the polygon shown below is nine.

Step-by-step explanation:

you look inside the polygon and add the angles all together

A triangle is 20 in tall and 5 in wide. If it is reduced to a width of 1 in then how tall will it be?​

Answers

Answer:

4 inches tall

Step-by-step explanation:

To find how tall it will be, use the same reduction scale that was used to reduce the width.

This scale is 5, since 5 divided by 5 is 1.

So, to find how tall it will be, divide 20 by 5:

20/5

= 4

So, it will be 4 inches tall

Keith and Allison go out to eat their bill was 63.16$ they only paid 50.03$ what was the percent discount of their coupon

Answers

Answer:

16.04%

Step-by-step explanation:

53.03$- 63.16$= -10.13

-10.13$/63.16$=-0.16038

rounding 8 making the 3 a 4

16.04%

simplify the equation.​

Answers

Answer:

C. [tex]3j^{3}l[/tex]

Step-by-step explanation:

1) First you cancel [tex]k^{2}[/tex] because they are completely the same. then you take out the constants and simply.

2)You then have to use the Quotient Rule:

[tex]\frac{x^{a} }{x^{b} } =x^{a - b}[/tex]

You should have ...

[tex]3j^{6-3} l^{5-4}[/tex]

3) Simplify 6 − 3 to 3.

[tex]3j^{3} l^{1}[/tex]

4) Simplify 5 − 4 to 1.

5) Use Rule of One: [tex]x^{1} =x[/tex]

Answer is !!!

[tex]3j^{3} l[/tex]

Apollo Cinemas opened at 10 a.m. In the first hour they sold tickets to 240 people. In the second hour 25% more people purchased admission tickets than in the first hour. Each admission ticket cost $12.50. What was the total amount of money paid for all the tickets in the first two hours?

Answers

Answer:

$312.50

Step-by-step explanation:

240 + 25% = 300

300 + 12.50 =

312.50

Mumuni Bawumia, a farmer sells 500 litres of fresh milk a day with a standard deviation of 35 litres. Given that the daily sales of fresh milk is normally distributed, what is the probability that the sales in any single day is:
a. Greater than 506 litres

b. Between 498 litres and 506 litres.

Answers

Answer:

a:     0.43194

b:     0.09084

Step-by-step explanation:

First construct the z values for 498 and 506.

[tex]z=\frac{x-u}{s}[/tex]

[tex]z(498)=\frac{498-500}{35}[/tex]=-0.05714

z(506)=(506-500)/35=0.17143

Check the cumulative normal distribution tables to find

P(x<=-0.05714)=0.47722

P(x<=506)=0.52278

These probabilities imply that

P(x>506)=1-P(x<=506)=1-0.52278=0.43194

P(498<=x<=506)=P(x<=506)-P(x<=498)=0.09084

Other Questions
help me please!!!!!!!!!!!!!!!! What role does the judicial branch play in the us government Which is not an Ultimate Frisbee rule? Describe the main three polysaccharides and their functions 4. When the difference in the electronegativity of 2 elements is small,the electrons in the resulting bond will be:TransferredShared What are some qualities of a utopia in The Giver (by Lois Lowry) shown in chapters 16-21? why we have to inspect the tools and equipment? What is the pattern for solving Benchmark Percentages of 100% ? If a 2,000-kilogram car accelerates at a rate of 3 meters per second squared,what is the force the engine applied to the car?HELP at the post office 45% of packages ship as priority mail. if 160 of the packages are shipped today then how many will not go as priority The hydronium ion concentration of an aqueous solution of 0.502 M pyridine (a weak base with the formula C5H5N) is What is 3/5 divided by 3/4 2) Dan pays $42.95 per month for his cell phone. Atthis rate, what will his cell phone cost for a year?Please help ! the width if a rectangular room is 1 less than twice the length if the perimeter is 196 feet how long is the length Mary has 3636 flower pots. She plants daisies in \frac{2}{3} 3 2 of her flower pots. In how many flower pots does Mary plant daisies? Use paper to show your work. Enter your answer in the box. How can you model geometry figures to solve real-world problems? Complete the explanation to answer the question. You can use drawings to plan rooms or gardens since the (Ratio/Dimension/scale) of the drawing is a (Ratio/Dimension/scale) between 2 sets of measurements. It shows how each (Ratio/Dimension/scale) in a drawing relates to the actual object.( In this text, The 3 words in each Parenthesis are each an option to answer) Hello, happy Friday, I am just here with some geometry questions.Please only answer this if you know the answer. If you have a comment, please add it to the comment box. Only answer the question if you can explain your answer and why you think it is accurate. Thanks, good luck!Again, please answer it and explain! Solve: 4n - 6 = 12O n = 4O n = -4O n = 4.5O n=-4.5 Bernie left home, riding his bike at a rate of 15 miles per hour. Charlie left 1 hour later, biking at a rate of 20 miles per hour. How long will it take Charlie to catch up to Bernie? can somebody please help ive posted this 1 time and people just used it for points