Answer:
x=y-48, y=x+48
Step-by-step explanation:
Kiara has a box that is 20 centimeters long, 5 centimeters wide, and 10 centimeters deep. She wants to fill the box with other packages that
are 5 centimeters long, 1 centimeter wide, and 4 centimeters deep.
What is the greatest number of packages that she can put in the box without it overflowing?
Answer:
50 packages
Step-by-step explanation:
Area of the box: A= (l)(w)(h)
=(20)(5)(10)
=1000cm^3
Area of the package: A= (5)(1)(4)
=20cm^3
1000/20=50 packages
50 number of packages that she can put in the box without it overflowing
What is Three dimensional shape?a three dimensional shape can be defined as a solid figure or an object or shape that has three dimensions—length, width, and height.
Given that Kiara has a box that is 20 centimeters long, 5 centimeters wide, and 10 centimeters deep.
Length=20
Width=5
Height=10
Area of cube=Length×width×height
=20×5×10
=1000 cm³
The other packages is 5 centimeters long, 1 centimeter wide, and 4 centimeters deep.
Area=5×1×4
=20 cm³
We need to find the greatest number of packages that she can put in the box without it overflowing
To find this we have to divide 1000 by 20
1000/20=50
Hence, 50 number of packages that she can put in the box without it overflowing
To learn more on Three dimensional figure click:
https://brainly.com/question/2400003
#SPJ2
Solve the inequality
4x + 3 < 6 + 2x
Answer:
x < 3/2
Step-by-step explanation:
Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable
Answer:
the answer is: x< 3 /2
Find the area of a square whose side is 4xy.
Step-by-step explanation:
Given,
Side of a square = 4xy
Therefore, area of the square = side × side
= 4xy × 4xy
[tex]16 {x}^{2} {y}^{2} (ans)[/tex]
Emily hires someone to walk her dog during the day. The cost for 2 walks
is $9.00.
What is the cost for 5 walks?
Answer:
2 walks is $9.00 so first i would find the unit rate
Step-by-step explanation: To find the unit rate you would have to get 2 to 1 which means we would have to divide it by 2. 2 / 1 is 1 then we also have to divide 9 by 2 which would get you 4.5. Now you know that 1 walk is $4.50 , but you need to know how much it coust for 5 so you multiply by 5. $4.50 x 5 = $22.50
Is y= 1/2x -4 a linear equation
Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
Linear means a line, and x is not squared or anything in this equation. If you were to graph it, it would be a line.
Answer:
Yes it is a linear equation!
2. Which is NOT in the fact family for
3, 4, and 12?
6. N
fo
ir
Step-by-step explanation:
4÷12= 0.333333333333
12÷4=3
Since 4÷12 answer is different from the others, it's A. Let me know if this is correct! :)
Please help me I can’t even find this problem on the i
Internet
help i have homework
Answer:
There are no solutions because they are parallel (same slope value of -1/2x)
Step-by-step explanation:
Solve this problem I'm confused
3y-9x=27
[tex] - 9x + 3y - 27 = 0 \\ a = - 9 \\ b = 3 \\ c = 0 \\ {b}^{2} - 4ac = 9 - 4( - 9)( - 27) = 0 \\ x = \frac{ - b}{2a} = \frac{ - 3}{ - 18} = \frac{1}{6} \\ x = \frac{1}{6} \\ y = ( - 9 \times \frac{1}{6} ) + 3y = 27 \\ \frac{ - 3}{2} + 3y = 27 \\ 3y = 27 + \frac{3}{2 } \\ 3y = \frac{57}{2} \\ y = \frac{57}{6} = \frac{19}{2} \\ [/tex]
i hope it helps u.....
Please i want the answer ASAP
The height of a golf ball after it has been hit from the top of a hill can be modeled by the equation h=-8(2t – 4)(t + 3), where h is the height in feet and t is the time in seconds. How long is the ball in the air?
Answer:
. A golf ball is hit from the ground, and its height can be modeled by the equation h(t) = -16t2 + 128t, where h(t) represents the height (in feet) of the ballt seconds after contact.
Step-by-step explanation:
:D
5(3х + 4) - 4
Distributive property
Hey there!
[tex]\bold{5(3x+4)-4}\\\bold{5(3x)+5(4)-4}\\\bold{5(3x)=15x}\\\bold{5(4)=20}\\\bold{15x+20-4}\\\bold{COMBINE\ your\ LIKE\ TERMS\downarrow}\\\bold{15x +(20-4)}\\\bold{20 -4=16}\\\bold{= 15x +16}\\\boxed{\boxed{\bold{Answer: 15x+16}}}\huge\checkmark[/tex]
Good luck on your assignment and enjoy your day!
~[tex]\frak{Amphitrite1040:)}[/tex]
Allex has a $20 bill. At the corner store, he buys a
bag of Hot Fries for $1.99 and 6 packs of gum. He
gets $11.77 in change. What is the price of one
pack of gum?
Answer:
First we need to subtract the hot fries. 20 - 1.99 = 18.01
he gets 11.77 so lets subtract it is 6.94 left so now divide by 6 is 1.5666666 or 1.6 per pack
Step-by-step explanation:
100 POINTS PLEASE ANSWER HONESTLY,
YOU ONLY HAVE TO DO HALF IF U WANT BUT IF YOU WANT BRAINILY DO FULL 100 POINTSSSSSSSSs
Answer:
2.−2b−8
4.12k−2
5.−32t−20
6.8g+17
7.3a−2
8.−15d+30
9.2a+2b
10.35a−21
11.10f−15
12.−2x+4
13.2a+20
Step-by-step explanation:
i will do the right part after u finish with the left oen if u don't understand it look at the letters to know which problem is the answer
Answer:
hes right the GUY ABOVE IS 100% right i swear on my life
Step-by-step explanation:
A soup can in the shape of a cylinder is 4 inches tall and has a radius of 2 inches. How much soup will fit in the can? Use 3.14 for Pi and round the answer to the nearest tenth.
Recall the formula V = pi r squared h.
12.6
16.0
25.1
50.2
Answer:
16.0
Step-by-step explanation:
pi(2)squared(4)=
2x2=4
4x4=16
then multiply 16xpi(3.14)
16x3.14=50.2
Please help me with this question. I’m stuck
Answer:
should be 17
Step-by-step explanation:
find what x is by setting the equations equal to each other. (x=8) Just plug 8 into the equation to get the answer: 17
HELP I NEED HELP ASAP
Answer:
C.) the company will have 25 customers every 3 days.
Step-by-step explanation:
Which is the best unit rate?
16 oz for 3.30 dollars or 64 oz for 8.60 dollars
Answer:
64oz for $8.60
PLZ MARK AS BRAINLIEST
64 = 16(4)
8.60/4 = $2.15
Answer:
The 64 oz for 8.60 is better.
Step-by-step explanation:
If you buy the 16 oz 4 times to get 64 oz worth of it, it will cost you 13.2 dollars for 64 oz instead of 8.60 dollars.
a line includes the points 2, 10 and 0, 2 what is its equation in slope intercept form
Answer:
y = -4x + 2
Step-by-step explanation:
y = mx + b ( slope-intercept)
1. Find Slope:
[tex]\frac{y^2 - y^1}{x^2 - x^1}[/tex]
Lets name 2 as y2 and 10 as y1. And 0 as x2 and 2 as x1.
[tex]\frac{2-10}{0-2}[/tex] = [tex]\frac{-8}{2}[/tex] = -4
m/slope = -4
2. Find y-intercept:
[tex]y = mx +b[/tex]
2 = -4(0) + b
= 2 = b
Y-intercept/b = 2
3. Put into slope-intercept form:
y = mx + b
= y = -4x + 2
Hope that helps! :D
Solve for X.
Need to show the work.
Can someone help me?
Answer:
X =20
X+24=2(x+22)
X+24=2x+44
X=44-24
X=20
(5x - 4)²
plsss givee the solutionnn.
Answer:
= 25x² - 40x + 16
Step-by-step explanation:
(5x - 4)²
= (5x - 4) (5x - 4)
= 25x² - 20x - 20x + 16
= 25x² - 40x + 16
Hope this helps :)
Let me know if there are any mistakes!!
Consider the system of linear equations 2x + 3y = 8 and 3x + y = –2. Which statement is correct?
The point (1, 2) is not a solution to the system of equations because it satisfies neither equation.
The point (1, 2) is not a solution to the system of equations because it does not satisfy the equation 3x + y = –2.
The point (1, 2) is a solution to the system of equations because it satisfies the equation 2x + 3y = 8.
The point (1, 2) is a solution to the system of equations because it satisfies both equations.
Answer:
Answer: The point (1, 2) is not a solution to the system of equations because it does not satisfy the equation 3x + y = –2.
Step-by-step explanation:
System of Equations
Consider the following system of equations
2x + 3y = 8 [1]
3x + y = -2 [2]
And the point (1,2). Substituting in both equations:
For equation [1]:
2*1 + 3*2 = 8
2 + 6 = 8
8 = 8
Since the equation is true, point (1,2) satisfies the equation 2x + 3y = 8
Now for equation [2]:
3*1 + 2 = -2
3 + 2 = -2
5 = -2
Since this equation is false, point (1,2) does not satisfy the equation 3x + y = -2
Answer: The point (1, 2) is not a solution to the system of equations because it does not satisfy the equation 3x + y = –2.
Answer:
B: The point (1, 2) is not a solution to the system of equations because it does not satisfy the equation 3x + y = –2.
Step-by-step explanation:
i got it right on my quiz!
Woodhill Elementary School is planning a field trip for grades 3, 4, and 5.
There is a total of 464 students. There are only 45 seats per bus. How
many buses will be needed for the field trip?
Answer:
11 buses
Step-by-step explanation:
If you divide 464 by 45, you will get 10.3. You need to round this number up to 11, since you would need another bus to carry the 0.3 of students left over.
Two bicycle riders start from the same point and ride in opposite directions. One rider is moving twice as fast as the other. In 3 hours, they are 72 miles apart. Find the rate of each rider.
Answer is right here: I figured out the answer is 20km/h and 10km/h
Step-by-step explanation:
A piece of wrapping paper has the dimensions below, what is the area? (area is length times width)
2 1/2 Feet wide and 5 3/5 Feet long.
73 pens to 63 pens
Please help step by step
I ate them
Step-by-step explanation:
because I was hungry and I need a brain
URGENT HELP PLEASEEEE
Carter used 1 1/3 gallons of paint to paint 2/5 of a wall. How many gallons will it take to paint the whole wall? Show your reasoning with a diagram.
Answer:
3 1/3 gallons
Step-by-step explanation:
It is more helpful to think of the wall as 5 sections. if two sections used 4/3, by logic one section uses 2/3 (because 4/3 ÷ 2 = 2/3). since there are 5 sections, 2/3 × 5 you get 10/3. turn it into a mixed fraction and you get 3 1/3.
Richard is throwing a party. There
are 28 people coming. Richard can
fit 5 people at each table. How many
tables does he need so that
everyone will have a seat?
Answer:He is going to need 6 tables.
Step-by-step explanation:
Answer:
6 tables
Step-by-step explanation:
5×5 is 25 and there's 28 people so you need another table
Miss McKee has 1,183 gold stickers. She wants to give the same number of stickers to each of her 30 students. If she gives away as many stickers as she can, how many stickers will be left over?
Answer:
If she gives away as many stickers as she can, stickers left = 13
Step-by-step explanation:
Total number of gold stickers = 1183
Total number of students = 30
So, each student will get = [tex]\frac{1183}{30}[/tex] = 39.433
As the gold stickers cannot be given in integer form
So , each student get 39 stickers.
So, 30 students get = 30×39 = 1170
So Left over stickers = 1183 - 1170 = 13
if five slices of pizza costs 5.50 how much would two slices cost? ten slices? half a slice?
Answer:
The first thing we must do for this case is to define variables.
We have then:
x: number of slices
y: total cost
We write the linear function that relates the variables.
We have then:
Then, we evaluate the number of slices to find the total cost.
-two slices cost:
We substitute x = 2 in the given equation:
Answer:
two slices = 2.2 $
-ten slices cost:
We substitute x = 10 in the given equation:
Answer:
ten slices = 11 $
-half a slice cost:
We substitute x = 1/2 in the given equation:
Answer:
half a slice = 0.55 $