Which expression is equivalent to 5x+10y-15?
5(x-2y-3)
5(x +5y-10)
5(x+2y-3)
5(x+2y-15

Answers

Answer 1

Answer:

b

Step-by-step explanation:


Related Questions

The polygons are similar. Solve for x.

scale factor from A to B = 3:5

Answers

Answer:

9

Step-by-step explanation:

if scale factor is 3/5, then

(x+12):35=3:5, ⇒

[tex]\frac{x+12}{35} =\frac{3}{5}; x=21-12; x=9[/tex]

18.96 x 2.03 correct to two significant figures equals​

Answers

Answer. 18.96 by 2.04 ur ans will become 0.10706751055.

New car purchase and financed with documentation and registration feeds

Answers

Answer:

Uhh

Step-by-step explanation:

what?

if you mean u bought a new car congrats

there are 287 of toilet paper in walmart and there are 26 rolls in it math problem how many rolls of toilet paperis there




I REALLY NEED HELP LOL

Answers

Well if it’s 287 pkgs. of toilet paper and 26 rolls in each there would be 7,462 rolls

Work out the size of angle x

Answers

Answer:

x = 66°

Step-by-step explanation:

The sum of the measures of the angles of a triangle is 180°.

x + 79° + 35° = 180°

x + 114° = 180°

x = 180° - 114°

x = 66°

x is an interior angle of triangle and according to the angle sum property of triangle measure of angle x is 66 degrees .

Given,

Triangle with interior angle.

Angle sum property: The sum of the measures of the angles of a triangle is 180°.

So,

x + 79° + 35° = 180°

Add the angles on LHS.

x + 114° = 180°

Combine like terms by taking 114 degrees from LHS to RHS .

Sign of 114 degrees will be changed to negative,

x = 180° - 114°

x = 66°

Therefore the x measures to be 66 degrees.

Know more about triangle, here:

https://brainly.com/question/29083884

#SPJ4

Please help thank you

Answers

Answer:

[tex]\frac{xy}{2}[/tex]

Step-by-step explanation:

A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?

Answers

Answer:

$8.54÷2 kg = $4.27 for 1 kg of birdseed

Answer the questions below. Write your answers in simplest form.
(a) A square has an area of 144 ft . What is the length of each side?
(b) A square has a perimeter of 28 yd. What is the length of each side?

Answers

Answer:

a) 12 ft for the length and the width

b) 7 ft as the length for each side

Step-by-step explanation:

a) Area = length x width

Since the shape is a square, that means that the length and the width have to be the same.

Because of this you have to square root 144 and you get 12 since 12x12 = 144.

b) For perimeter, this is the sum of all sides. Since a square has 4 sides and all these sides must be the same length since the shape is a square, then you have to do 28 ÷ 4 and you get 7 as your answer

what is the product of 241.82x3.1

Answers

Answer:749.642

Step-by-step explanation:

Answer:

=749.642

Step-by-step explanation:

241.82x3.1

Simplify the expression.
2x+)+(+1 8x - 3

Answers

If there are no parentheses then 20x-3 but it is hard to understand where u were trying to put the parentheses

A ball is thrown from an intial height of 5 feet with an intial upward velocity of 17 ft/s. The ball's height h in feet after t seconds is given by the following.

h=5+17t-16t^2

Find all values of t for which the ball's height is 9 feet.
Round your answer(s) to the nearest hundredth.

Answers

Answer:

-16t²+17t+7=11

==>16t²-17t+4=0

Δ=17²-4*4*16=33

==>t= (17-√33)/32=0.351732... (s)≈0.35 (s)

or t=(17+√33)/32=0.710767 (s)≈0.71 (s)

Step-by-step explanation:

plz give brainliest

Compute $\left(\sqrt{675} - \sqrt{363}\right)^2$.

Answers

Answer:

( √675 - √363 )²

= (( 988 - ( √363 × 363 ))

= (( 988 - 131.769 ))

= - 130.781

The expression equivalent to the given one is - 130.781.

What are equivalent expressions?

Those expressions who might look different but their simplified forms are same expressions are called equivalent expressions.

To derive equivalent expressions of some expression, we can either make it look more complex or simple,

We have given an expression;

( √675 - √363 )²

= (( 988 - ( √363 × 363 ))

= (( 988 - 131.769 ))

= - 130.781

Learn more about expression here;

https://brainly.com/question/14083225

#SPJ2

Give the coordinates of point A.
A.
A. (2,5)
O B. (5,2).
C. (-5,-2)
O D. (-2,-5)

Answers

Answer:

Its D (-2,-5)

Step-by-step explanation:

Point A rest in the (negative, negative) and you have to go along the x first which is -2 and down which is -5 so your answer in (-2,-5)

Also I just did this and is was correct.

Hope this helps!

The coordinates of point A is (-2,-5).

What is a coordinate of a point?

Each point can be identified by an ordered pair of numbers; that is, a number on the x-axis called an x-coordinate, and a number on the y-axis called a y-coordinate. Ordered pairs are written in parentheses (x-coordinate, y-coordinate). The origin is located at (0,0).

The coordinates of a point are a pair of numbers that define its exact location on a two-dimensional plane.

From the given graph, we can see

Point A rest in the (negative, negative) and you have to go along the x first which is -2 and down which is -5 so your answer in (-2,-5)

The coordinates of point A is (-2,-5).

Find out more information about coordinates of point here

brainly.com/question/16679833

#SPJ2

What is the value of x

Answers

Answer:

x=23.1822

Step-by-step explanation:

Since x is adjacent to the angle, and 24 is the hypotenuse, you use cosine. The equation would be cos(15)=x/24, which you cross multiply to make it x=24(cos(15)). 24(cos(15))=23.1822

(hope this helps :P)

Simplify 32 ⋅ 35. (4 points)

Question 3 options:

1)

37

2)

310

3)

97

4)

910

Answers

Answer:

Jul 25, 2019 — Click here to get an answer to your question ✍️ 3. Simplify 32 • 35 ... 3. Simplify 32 • 35. (4 points) 37 310 97 910. 2. See answers. Log in to ...

2 answers

Step-by-step explanation:

k(4 - 17) in expanded form​

Answers

Answer:

I think Its k x (4 - 17)

You're Welcome =D

What is the unit rate for $3.50 for 7 pens?

Answers

Answer:

.50

Step-by-step explanation:

$3.50/7=.50

The well-known state of East Dakota spent approximately $80.8 billion in 2016. Its population at that time was about 3.203 million people. How much did East Dakota spend per capita in 2016? Round to the nearest dollar.

Answers

Answer:

$25,226

Step-by-step explanation:

We know that one billion is equal to 1,000 millions

So, we first multiply 80.8 by 1,000 so we can use millions as our unit.

Which gives you $80,800

So, East Dakota spent $80,800 million in 2016 for the 3.203 million people. Right now, we just ignore the "million" part and divide 80,800 by 3.203 which is around 25,226.35029659694

Now we just round it to the nearest dollar and since the tens place is only at 3, we round down.

Hence, our answer is $25,226

Which of the following ratios is equivalent to the ratio 11:14?
55:84
66:6
6:6
66:84

Answers

Answer:

66:84.

Step-by-step explanation:

66: 84

( = 11*6 : 14*6)

In the triangle below,
x= [ ? ]°. Round to the nearest
tenth.

Answers

Answer:

X = 38.7°

Step-by-step explanation:

Reference angle = x

Opposite side length = 8 cm

Adjacent side length = 10 cm

Applying trigonometric ratio formula, we have:

[tex] tan(x) = \frac{8}{10} [/tex]

[tex] x = tan^{-1}(\frac{8}{10}) [/tex]

[tex] x = 38.7 [/tex]

x = 38.7° (to the nearest tenth)

What is the image of (-8, 2) after a reflection over the y-axis?

Answers

Answer:

(8, 2)

Step-by-step explanation:

When taking a point and reflecting it over the y-axis, the x coordinate turns into its opposite.

(-8, 2) ⇒ (8, 2)

Farhana purchases a computer for $850. The store charges her 8% sales tax on the purchase. How much will the store charge for the purchase, including the sales tax?

Answers

Answer: it will be $670 with the tax sales

Step-by-step explanation:there you go!

The purple figure is composed of small squares with side-length 1 unit and curves that are an arc of a circle.

Area of the circle:

Perimeter of the circle:

Answers

Answer:

Area = 3.141593 units ²

Perimeter = 6.283185 units

Step-by-step explanation:

Area = πr² = π1² = 3.141593 units ²

Perimeter = 2πr = 2π(1) = 6.283185 units

. log 3x4
Expand each expression

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

because 3x4 is 12

John's family visited his grandmother over the weekend. The drive to her house took 2 hours at their usual speed. The trip took 15 minutes longer because traffic was bad and they had to drive 5 mph slower. How many miles away is Johns grandmother's house?

Answers

Let the normal speed = x mph

The way to his grandmothers they drove 2x miles

Return trip was 2.25(x-5)

Set those equal and solve for x:

2x = 2.25(x-5)

Simplify:

2x = 2.25x -11.25

Subtract 2.25x from both sides:

-0.25x = -11.25

Divide both sides by-0.25:

X = 45

The usual speed is 45 mph.

So now 2 hours at 45 mph = 90 miles to his grandmothers house

Answer:

90 miles

Step-by-step explanation:

We did this in class when we were going over the hw and decided to help. Sorry if I'm too late.

Please answer i need it

Answers

It’s either a or d I think

Answer:

I think a rhombus

Step-by-step explanation:

2 divided by 9/10 (in fraction or mixed number form)

Answers

Answer:

decimal: 2.22 mixed number: 2 2/9

What is the area of this shape

Answers

Answer:

108 units^2

Step-by-step explanation:

(1+8)/2 = 4.5 and 4.5*24=108

Please help me answer this with the correct answer :)

Explain your answer

I will give braisnlt :)

Answers

Answer: b

Step-by-step explanation:

A resale stores having a sale on DVDs and cds. DVDs cost $7 and CDs cost $4. on one day, the store made $211 from DVD and CD sales and so the total of 40 times. Write a system of equations then solve to find how many DVDs and CDs were sold show both the equations and the solution

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

7 x 20

4 x 17

Other Questions
*Can 5.6+ 1/2 be combined as like terms?YesNo Whispering Winds Corporation owns equipment that cost $64,800 when purchased on April 1, 2013. Depreciation has been recorded at a rate of $10,800 per year, resulting in a balance in accumulated depreciation of $51,300 at December 31, 2017. The equipment is sold on July 1, 2018, for $12,960. Prepare journal entries to (a) update depreciation for 2018 and (b) record the sale Factor the expression: 4d - 4How do u do this plz help Plsss i really need help. A roll of nickels is worth $2.00. Write and solve an equation to determine the number of nickels in a roll.(NEED TO SHOW WORK) Em de terminado dia, sofia voltava de sua casa 2h30min acima do horario que sua me determinou para sua prpria segurana . Sabendo que o horrio que sua me determinou foi as 20h, qual horrio que ela estava voltando? What is a B cell? A- a virus that makes bacteria B- a lymphocyte that makes antibodies C-an antigen that makes antibodies D- a pathogen that makes antiges HURRY PLEASE Which sentence states the central idea of the passage? Please Help me There are four clues that determine an author's purpose: tone, intendedaudience, content, andA. word choiceB. attitudeC. action verbsD. word count As an estimation we are told 5 miles is 8 km. Convert 17.8 miles to km. Find the length indicated.6) Find AB what's 9+10? divided by 900 x 890*92 What is the mass of 8.50 1022 molecules of NH3? is "El pato vuela a su casa" grammatically correct? Please explain why/why not. Thank you!! :) I need help asap!Worth 50 points! 8. Write an algebraic expression to represent eachword expression.e. fourteen less than three times a number n Ben is accessing his bank account using online banking. What protocol in the URL lets him know that the website is secure and encrypted? FTP HTTPS HTTP SHTTPawsner the question and you get, BRAINLEST through: (5, 1), slope = -1 There are 100 performers in a dance recital. The ratio of men to women is 4 : 6. How many performers in the dance recital were men? I need help on this question