Answer:
3x + 2
Step-by-step explanation:
Answer:
3x+2
Step-by-step explanation:
Get rid of the parentheses:
(x−1)+(2x+3)
x−1+2x+3
Add up the numbers:
x−1+2x+3
x+2+2x
Combine like terms:
x+2+2x
3x+2
Three even numbers sum up to 108. The smaller is half the larger and the middle number is 3/4 the larger. What
are the three numbers
Answer:
Step-by-step explanation:
Represent the three even numbers as 2x, 2y, 2z, where x,y,z are integers.
2x+2y+2z = 108
x+y+z = 54
Let x≤y≤z
x = z/2
y = ¾z
z/2 + 3z/4 + z = 54
2z/4 + 3z/4 + 4z/4 = 54
2z + 3z + 4z = 216
9z = 216
z = 24
x = z/2 = 12
y = ¾z = 18
The numbers are 24, 36, 48
Find the values of the variable and the lengths of the sides.
Answer:
C) x=8, 9, 14, 9, 7
Step-by-step explanation:
2x-7=x+1
2x-x-7+7=x-x+1+7
x=8
What is the mean absolute deviation for 299, 281, 285, 269, 280, 269, 286, 287?
Answer:
the answer is 7
Step-by-step explanation:
The mean absolute deviation of the scores 299, 281, 285, 269, 280, 269, 286, 287 is, 7.5
What is Division method?Division method is used to distributing a group of things into equal parts. Division is just opposite of multiplications.
For example, dividing 20 by 2 means splitting 20 into 2 equal groups of 10.
Now, We know that;
The mean absolute deviation (MAD) is a measure of the dispersion of a set of data. It is calculated as the average absolute difference between each data point and the mean of the set.
Hence, To find the MAD for the given scores, first find the mean of the scores:
= (299 + 281 + 285 + 269 + 280 + 269 + 286 + 287) / 8
= 280.5
Then, find the absolute difference between each score and the mean, and take the average of these differences:
= (|299 - 280.5| + |281 - 280.5| + |285 - 280.5| + |269 - 280.5| + |280 - 280.5| + |269 - 280.5| + |286 - 280.5| + |287 - 280.5|) / 8
= (18.5 + 0.5 + 4.5 + 11.5 + 0.5 + 11.5 + 5.5 + 6.5) / 8
= 7.5
So, the mean absolute deviation of the scores is 7.5.
To learn more about the mean absolute deviation, visit:
brainly.com/question/10528201
#SPJ3
I need help please help me solve the the table
Answer:
cool
Step-by-step explanation:
1. A refrigerator originally cost $795 refrigerator but it is currently on sale with a 20% discount. The sales tax is
9.75%. What is the final sale price after the discount and tax?
Answer:
1630.77
Step-by-step explanation:
795 * 20% = 159
159 divided 9.75% equals 1630.77
hope this helps :)
According Two data from the 2010 United States Census 83.7% of Americans lived in the metropolitan area suppose maria researcher takes a random sample of 125 Americans and find that 98 live in the Metropolitan area let P hat represent the sample proportion of Americans that live in a metropolitan area what are the mean and standard deviation of the sampling distribution of P hat provide your answer rounded to three decimal places
Answer:
Mean is 83.7%
And, the standard deviation is 0.033
Step-by-step explanation:
The computation of the mean and the standard deviation is as follows:
Let us assume the P be the sample proportion
Mean is 83.7%
And, the standard deviation is
[tex]= \sqrt{\frac{p(1-p)}{n} } \\\\=\sqrt{\frac{0.837(1-0.837)}{125} }[/tex]
= 0.033
Which graph represents the function f(x) = 4|x|?
Answer:
The 2nd one
Step-by-step explanation:
It is a compression, because you are multiplying by a whole number greater than 1, therefor the line will look thinner
Need help wit this- pic below
9514 1404 393
Answer:
x = 12
Step-by-step explanation:
We can find x using either the measure of angle B, or the measure of angle A.
Using A, we have ...
48 = x^2 -8x
Adding 16 completes the square:
64 = x^2 -8x +16 = (x -4)^2
Then the positive solution is ...
√64 = x -4
x = 4 +8 = 12
The triangles are similar when x=12.
__
Check
We expect angle B to be 84° when x=12:
(x^2 -5x) = x(x -5) = 12(7) = 84 . . . . as needed
The surface areas of two cubes have a ratio of 49 to 81. What is the
ratio of the edge lengths of the two cubes?
A
7 to 9
B
1 to 32
C
32 to 49
D
3 to 4
Answer:
A
7 to 9
Step-by-step explanation:
We have that:
The ratio of the edges is x.
The ratio of the surface areas is given by [tex]x^2[/tex]
The ratio of the volumes is given by [tex]x^3[/tex]
In this question, we have that:
[tex]x^2 = \frac{49}{81}[/tex]
So
[tex]x = \sqrt{\frac{49}{81}} = \frac{7}{9}[/tex]
So the correct answer is given by option A.
If (a+b)² =10 and ab=1 then find a²+b²
Answer:
8
Step-by-step explanation:
so openeing the parenthesis we get
a2+2ab+b2=10
a2+2(1) +b2=10
a2+2+b2= 10
a2+b2=8
if my answer helps please mark as brainliest
Solve the system of linear equations by graphing
Answer:
Place one dot at (0,-2) and another point at (-1,-1) then draw a line through it. Then place a dot at (0,3) and (1,0) And draw a line through those two points. Wherever those two lines intercept will be your answer.
Step-by-step explanation:
What is the surface area of this right rectangular prism?
Due to environmental considerations, homeowners in a particularly dry area have been asked to use less water than usual. One home is currently using 770
770
gallons per day. This is 710
7
10
of the usual amount of water used in this home.
Answer:
good
those desert people ought to use less water
write ⅔of 4 as a fraction
Answer:
2/3 of 4=8/3or 2 2/3 is your answer
Answer:
I have 2.66667 As a fraction it is 4/1
Step-by-step explanation:
I'm not completely sure I'm new to this :|
When a commodity is sold for x dollars per item, the number of items sold is f(x). The item costs 5 dollars to make. The item costs 3 dollars to make.
Required:
a. Express the total profit P in terms of x (the answer has been partially filled in for you).
b. What is the rate of change of the total profit as x changes?
c. If 3000 items sell when the price is 45 dollars and if the number of items that are sold decreases by 600 for every 1 dollar increase in price, find the rate of change of the profit when the item price is 45 dollars.
In this exercise we will use the differential equations to calculate finances, we find that:
a) [tex]Profit = (x - 3)f(x)[/tex]
b) [tex]P' = f(x) + (x - 1) f'(x)[/tex]
c) [tex]P' = 29400[/tex]
The cost of producing the items is the total expenses of production while the revenue is the amount of money generated from selling the item.
a)Then using the given formula and substituting for the known values we find that;
[tex]Cost = \ cost \ of \ producing \ one \ item * number \ of \ items \ produced\\Cost = $3 * f(x) = 3f(x)\\Revenue = selling \ price \ of \ one \ item * number \ of \ items \ produced\\Revenue = x * f(x) = xf(x)\\Profit = Revenue - Cost = xf(x) - 3f(x)\\Profit = (x - 3)f(x)[/tex]
b) Applying knowledge of differential equations we find that:
[tex]P' = d/dx(xf(x) - 3f(x) )\\P' = f(x) + xf'(x) - f'(x)\\P' = f(x) + (x - 1) f'(x)[/tex]
c)Substituting the known values into the formula given above, we find that:
[tex]f(x) = 3000, x = $45, f'(x) = -600 items / 1$\\P' = 3000 + (45 - 1)(-600)\\P' = 3000 + 26400\\P' = 29400[/tex]
See more about differential equations at brainly.com/question/25731911
Which fraction is greater than 2/5? 3/10, 7/10, 2/4, 3/6
Answer:
all of them are except for 3/10
Step-by-step explanation:
Answer:
3/6
Step-by-step explanation:
plz mark as brainliest
thank you
19NBoli
Ezra’s dad is building a cover for his sandbox. The sandbox is in the shape of a kite as shown.
A kite has a width of 6 feet and a height of 4 feet.’
What is the area of the sandbox cover?
6 square feet
12 square feet
18 square feet
24 square feet
Answer:
12
Step-by-step explanation:
its either 12 or 18 try 12 first
Show all work for full credit.
Answer:
−1,−4,−9,−14,-19,-24,-29,-34,-39,-44,-49,-54
Step-by-step explanation:
Sum is 3 then 5
Solving systems of equations mastery test
Answer:
Is there a question?
Step-by-step explanation:
Jon borrows $8.75 from his friends to pay
for snacks, and $13.50 from his sister to go
to the movies. How much money does he
need to repay?
Please help me, I think this is easy but I just don't get it...
Answer:
the last one?
Step-by-step explanation:
i dont know, but that one seems like it would
Answer:
answer is A if only one can be chosen. if more than one can be, b might be an answer as well, but not c and d.
Step-by-step explanation:
think of a 3 4 5 triangle for answer a.
just remembered this method, do Pythagorean theorem for each answer. that will tell you which equals a triangle. answer a foe sure is one cmbecuase of a 3 4 5 triangle.
Jared bought a 15-pound bag of turkey for Thanksgiving. His family ate 6 ⅗ pounds of the food on the morning of Thanksgiving and 4 ⅘ for dinner. Jared decided to use ½ of the remaining turkey to make sandwiches for lunch. How much turkey, in pounds, did Jared use to make sandwiches?
Answer:
1 4/5 pounds
Step-by-step explanation:
15-6= 9
9-4=5
3/5+4/5=7/5 or 1 2/5
5-1=4
4-2/5=3 3/5
half of 3 is 1.5 or 1 5/10
3/5=6/10 half of 6/10 is 3/10
3/10+5/10= 8/10
simplify 1 8/10= 1 4/5
Need help with this please and please explain as well thank you
Answer:
324
Step-by-step explanation:
4 × 6 × 11 in = 264 [tex]in^{2}[/tex]
3 × 4 × 5 in = 60 [tex]in^{2}[/tex]
264+60= 324
PLEASE HELP ITS REALLY URGENT
A community center offers yoga classes for $8 per month plus an additional $0.25 per center floor mat used.Write an equation to express this relationship, using m to represent the number of mats used per month and C to represent the total cost in dollars.
Use I = PRT to solve.
(time is in years)
1 = $270,000
P = $150,000
R = 12%
Find T.
Answer:
Time T = 15 year
Step-by-step explanation:
Given:
Interest I = $270,000
Principal P = $150,000
Rate R = 12% = 0.12
Find:
Time T
Computation:
I = PRT
270,000 = (150,000)(0.12)(T)
270,000 = (18,000)(T)
Time T = 15 year
20) Write a division number story with an answer of 1/4.
Be sure to ask a question.
Answer:
Story: Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Answer = \frac{1}{4}[/tex]
Required
Write a division story
A division story could be:
Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.
Solving the above problem, we have:
[tex]Apples = 8[/tex]
[tex]Total\ Cost =\$2[/tex]
The cost of each is:
[tex]Each = \frac{Total\ Cost}{Apples}[/tex]
[tex]Each = \frac{2}{8}[/tex]
Simplify fraction
[tex]Each = \frac{1}{4}[/tex]
can anyone pls help me with this question I'm stuck
Answer:
I think 24
let b=3
l=4
and h=2
Answer:
864
Good luck!
1. Jerry has 56.92 centimeters (cm) of wire. He uses 2 pieces of the wire. Each piece he uses is 7.37 cm long. What is the length of the remaining wire, rounded to the nearest tenth of a centimeter?
2.
What is tan K? help pleasee
8/15
Hope this helps!
Answer:
[tex]\frac{8}{15}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]Tan(k)=\frac{24}{45} =\frac{8}{15}[/tex]