what is the answer to (x-1)+(2x+3) ?

Answers

Answer 1

Answer:

3x + 2

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

3x+2

Step-by-step explanation:

Get rid of the parentheses:

(x−1)+(2x+3)

x−1+2x+3

Add up the numbers:

x−1+2x+3

x+2+2x

Combine like terms:

x+2+2x

3x+2

What Is The Answer To (x-1)+(2x+3) ?

Related Questions


Three even numbers sum up to 108. The smaller is half the larger and the middle number is 3/4 the larger. What
are the three numbers

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Represent the three even numbers as 2x, 2y, 2z, where x,y,z are integers.

2x+2y+2z = 108

x+y+z = 54

Let x≤y≤z

x = z/2

y = ¾z

z/2 + 3z/4 + z = 54

2z/4 + 3z/4 + 4z/4 = 54

2z + 3z + 4z = 216

9z = 216

z = 24

x = z/2 = 12

y  = ¾z = 18

The numbers are 24, 36, 48

Find the values of the variable and the lengths of the sides.

Answers

Answer:

C) x=8, 9, 14, 9, 7

Step-by-step explanation:

2x-7=x+1

2x-x-7+7=x-x+1+7

x=8

What is the mean absolute deviation for 299, 281, 285, 269, 280, 269, 286, 287?

Answers

Answer:

the answer is 7

Step-by-step explanation:

The mean absolute deviation of the scores 299, 281, 285, 269, 280, 269, 286, 287 is, 7.5

What is Division method?

Division method is used to distributing a group of things into equal parts. Division is just opposite of multiplications.

For example, dividing 20 by 2 means splitting 20 into 2 equal groups of 10.

Now, We know that;

The mean absolute deviation (MAD) is a measure of the dispersion of a set of data. It is calculated as the average absolute difference between each data point and the mean of the set.

Hence, To find the MAD for the given scores, first find the mean of the scores:

= (299 + 281 + 285 + 269 + 280 + 269 + 286 + 287) / 8

= 280.5

Then, find the absolute difference between each score and the mean, and take the average of these differences:

= (|299 - 280.5| + |281 - 280.5| + |285 - 280.5| + |269 - 280.5| + |280 - 280.5| + |269 - 280.5| + |286 - 280.5| + |287 - 280.5|) / 8

= (18.5 + 0.5 + 4.5 + 11.5 + 0.5 + 11.5 + 5.5 + 6.5) / 8

= 7.5

So, the mean absolute deviation of the scores is 7.5.

To learn more about the mean absolute deviation, visit:

brainly.com/question/10528201

#SPJ3

I need help please help me solve the the table

Answers

Answer:

cool

Step-by-step explanation:

1. A refrigerator originally cost $795 refrigerator but it is currently on sale with a 20% discount. The sales tax is
9.75%. What is the final sale price after the discount and tax?

Answers

Answer:

1630.77

Step-by-step explanation:

795 * 20% = 159

159 divided 9.75% equals 1630.77

hope this helps :)

According Two data from the 2010 United States Census 83.7% of Americans lived in the metropolitan area suppose maria researcher takes a random sample of 125 Americans and find that 98 live in the Metropolitan area let P hat represent the sample proportion of Americans that live in a metropolitan area what are the mean and standard deviation of the sampling distribution of P hat provide your answer rounded to three decimal places

Answers

Answer:

Mean is 83.7%

And, the standard deviation is 0.033

Step-by-step explanation:

The computation of the mean and the standard deviation is as follows:

Let us assume the P be the sample proportion

Mean is 83.7%

And, the standard deviation is

[tex]= \sqrt{\frac{p(1-p)}{n} } \\\\=\sqrt{\frac{0.837(1-0.837)}{125} }[/tex]

= 0.033

Which graph represents the function f(x) = 4|x|?

Answers

Answer:

The 2nd one

Step-by-step explanation:

It is a compression, because you are multiplying by a whole number greater than 1, therefor the line will look thinner

Need help wit this- pic below

Answers

9514 1404 393

Answer:

  x = 12

Step-by-step explanation:

We can find x using either the measure of angle B, or the measure of angle A.

Using A, we have ...

  48 = x^2 -8x

Adding 16 completes the square:

  64 = x^2 -8x +16 = (x -4)^2

Then the positive solution is ...

  √64 = x -4

  x = 4 +8 = 12

The triangles are similar when x=12.

__

Check

We expect angle B to be 84° when x=12:

  (x^2 -5x) = x(x -5) = 12(7) = 84 . . . . as needed

The surface areas of two cubes have a ratio of 49 to 81. What is the

ratio of the edge lengths of the two cubes?

A

7 to 9

B

1 to 32

C

32 to 49

D

3 to 4

Answers

Answer:

A

7 to 9

Step-by-step explanation:

We have that:

The ratio of the edges is x.

The ratio of the surface areas is given by [tex]x^2[/tex]

The ratio of the volumes is given by [tex]x^3[/tex]

In this question, we have that:

[tex]x^2 = \frac{49}{81}[/tex]

So

[tex]x = \sqrt{\frac{49}{81}} = \frac{7}{9}[/tex]

So the correct answer is given by option A.

If (a+b)² =10 and ab=1 then find a²+b²

Answers

Answer:

8

Step-by-step explanation:

so openeing the parenthesis we get

a2+2ab+b2=10

a2+2(1) +b2=10

a2+2+b2= 10

a2+b2=8

if my answer helps please mark as brainliest

Solve the system of linear equations by graphing

Answers

The answer to this problem is (x,y) = (-4,2)

Answer:

Place one dot at (0,-2) and another point at (-1,-1) then draw a line through it. Then place a dot at (0,3) and (1,0) And draw a line through those two points. Wherever those two lines intercept will be your answer.

Step-by-step explanation:

What is the surface area of this right rectangular prism? ​

Answers

22 inches squared
Hope that helped

Due to environmental considerations, homeowners in a particularly dry area have been asked to use less water than usual. One home is currently using 770
770
gallons per day. This is 710
7
10
of the usual amount of water used in this home.

Answers

Answer:

good

those desert people ought to use less water

write ⅔of 4 as a fraction

Answers

Answer:

2/3 of 4=8/3or 2 2/3 is your answer

Answer:

I have 2.66667 As a fraction it is 4/1

Step-by-step explanation:

I'm not completely sure I'm new to this :|

When a commodity is sold for x dollars per item, the number of items sold is f(x). The item costs 5 dollars to make. The item costs 3 dollars to make.

Required:
a. Express the total profit P in terms of x (the answer has been partially filled in for you).
b. What is the rate of change of the total profit as x changes?
c. If 3000 items sell when the price is 45 dollars and if the number of items that are sold decreases by 600 for every 1 dollar increase in price, find the rate of change of the profit when the item price is 45 dollars.

Answers

In this exercise we will use the differential equations to calculate finances, we find that:

a) [tex]Profit = (x - 3)f(x)[/tex]

b) [tex]P' = f(x) + (x - 1) f'(x)[/tex]

c) [tex]P' = 29400[/tex]

The cost of producing the items is the total expenses of production while the revenue is the amount of money generated from selling the item.

a)Then using the given formula and substituting for the known values ​​we find that;

[tex]Cost = \ cost \ of \ producing \ one \ item * number \ of \ items \ produced\\Cost = $3 * f(x) = 3f(x)\\Revenue = selling \ price \ of \ one \ item * number \ of \ items \ produced\\Revenue = x * f(x) = xf(x)\\Profit = Revenue - Cost = xf(x) - 3f(x)\\Profit = (x - 3)f(x)[/tex]

b) Applying knowledge of differential equations we find that:

[tex]P' = d/dx(xf(x) - 3f(x) )\\P' = f(x) + xf'(x) - f'(x)\\P' = f(x) + (x - 1) f'(x)[/tex]

c)Substituting the known values ​​into the formula given above, we find that:

[tex]f(x) = 3000, x = $45, f'(x) = -600 items / 1$\\P' = 3000 + (45 - 1)(-600)\\P' = 3000 + 26400\\P' = 29400[/tex]

See more about differential equations at brainly.com/question/25731911

Which fraction is greater than 2/5? 3/10, 7/10, 2/4, 3/6

Answers

Answer:

all of them are except for 3/10

Step-by-step explanation:

Answer:

3/6

Step-by-step explanation:

plz mark as brainliest

thank you

19NBoli

Ezra’s dad is building a cover for his sandbox. The sandbox is in the shape of a kite as shown.

A kite has a width of 6 feet and a height of 4 feet.’

What is the area of the sandbox cover?
6 square feet
12 square feet
18 square feet
24 square feet

Answers

Answer:

12

Step-by-step explanation:

its either 12 or 18 try 12 first

Show all work for full credit.

Answers

Answer:

−1,−4,−9,−14,-19,-24,-29,-34,-39,-44,-49,-54

Step-by-step explanation:

Sum is 3 then 5

Solving systems of equations mastery test

Answers

Answer:

Is there a question?

Step-by-step explanation:

Jon borrows $8.75 from his friends to pay
for snacks, and $13.50 from his sister to go
to the movies. How much money does he
need to repay?

Answers

The answer is C

$8.75+$13.50= $22.25
$22.25 or answer C if you add them together

Please help me, I think this is easy but I just don't get it...

Answers

Answer:

the last one?

Step-by-step explanation:

i dont know, but that one seems like it would

Answer:

answer is A if only one can be chosen. if more than one can be, b might be an answer as well, but not c and d.

Step-by-step explanation:

think of a 3 4 5 triangle for answer a.

just remembered this method, do Pythagorean theorem for each answer. that will tell you which equals a triangle. answer a foe sure is one cmbecuase of a 3 4 5 triangle.

Jared bought a 15-pound bag of turkey for Thanksgiving. His family ate 6 ⅗ pounds of the food on the morning of Thanksgiving and 4 ⅘ for dinner. Jared decided to use ½ of the remaining turkey to make sandwiches for lunch. How much turkey, in pounds, did Jared use to make sandwiches?

Answers

Answer:

1 4/5 pounds

Step-by-step explanation:

15-6= 9

9-4=5

3/5+4/5=7/5 or 1 2/5

5-1=4

4-2/5=3 3/5

half of 3 is 1.5 or 1 5/10

3/5=6/10 half of 6/10 is 3/10

3/10+5/10= 8/10

simplify 1 8/10= 1 4/5

Need help with this please and please explain as well thank you

Answers

Answer:

324

Step-by-step explanation:

4 × 6 × 11 in = 264 [tex]in^{2}[/tex]

3 × 4 × 5 in = 60 [tex]in^{2}[/tex]

264+60= 324

PLEASE HELP ITS REALLY URGENT

Answers

Y= 8x+8
Since it tells you that x=8 when y is 0 you know that the y-intercept is 8.

A community center offers yoga classes for $8 per month plus an additional $0.25 per center floor mat used.Write an equation to express this relationship, using m to represent the number of mats used per month and C to represent the total cost in dollars.

Answers

C=8(0.25m). C the total cost 8 times the .25 for the mats monthly

Use I = PRT to solve.
(time is in years)
1 = $270,000
P = $150,000
R = 12%
Find T.

Answers

Answer:

Time T = 15 year

Step-by-step explanation:

Given:

Interest I = $270,000

Principal P = $150,000

Rate R = 12% = 0.12

Find:

Time T

Computation:

I = PRT

270,000 = (150,000)(0.12)(T)

270,000 = (18,000)(T)

Time T = 15 year

20) Write a division number story with an answer of 1/4.

Be sure to ask a question.

Answers

Answer:

Story: Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Answer = \frac{1}{4}[/tex]

Required

Write a division story

A division story could be:

Mr. Lanre bought 8 apples for $2. What is the cost of each apple.

Solving the above problem, we have:

[tex]Apples = 8[/tex]

[tex]Total\ Cost =\$2[/tex]

The cost of each is:

[tex]Each = \frac{Total\ Cost}{Apples}[/tex]

[tex]Each = \frac{2}{8}[/tex]

Simplify fraction

[tex]Each = \frac{1}{4}[/tex]

can anyone pls help me with this question I'm stuck ​

Answers

Answer:

I think 24

let b=3

l=4

and h=2

Answer:

864

Good luck!

1. Jerry has 56.92 centimeters (cm) of wire. He uses 2 pieces of the wire. Each piece he uses is 7.37 cm long. What is the length of the remaining wire, rounded to the nearest tenth of a centimeter?




2.

Answers

4.2 because 56.92-7.37(2)=4.18. Then you can just round to the nearest tenth which would make it 4.2 since 8 rounds up. Hope this helped!
The answer to this question is 4.2.

What is tan K? help pleasee

Answers

8/15

Hope this helps!

Answer:

[tex]\frac{8}{15}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]Tan(k)=\frac{24}{45} =\frac{8}{15}[/tex]

Other Questions
(i) CH2=CH-CH2-CH=CH,Give IUPAC name of the compound. Help me please answer Choose all the answers that apply.What does the cardiovascular system do?transports oxygen and carbon dioxide for the respiratory systemcarries nutrients for the digestive systemworks with the immune system to fight infectioncarries hormones for the endocrine systemsends nerve impulses to the brain and spinal cord HERE IS ANOTHER PROBLEM ameliaswan Which of the following BEST describes how colonial America developed toward self-governance during the period of Salutary Neglect?AColonists began buying manufactured goods from Britain and selling them to other countries at higher prices.BThe British Empire began to enforce Navigation Acts in addition to new taxes on the colonies to circumvent their economic losses.Colonists refused to conduct business with Britain once the colonists discovered the British were using them to make England rich.DThough the British Empire controlled trade routes, colonists found ways to circumvent England's watchful eye by smuggling manufactured goods. 3. Which of the following types of molecules is found in genetic material? A.celluloseB.enzymesC.lipidsD.nucleic acid Plant cells have some organelles that animal cells do not. Check all organelles that ONLY plant cells have.AchloroplastBnucleusCcell membraneDcytoplasmEcell wallFmitochondria help plsssWhat would be the total cost of a suit for $295.99 and a pair of shoes for $69.95 including a 6.5% sales tax Hey I need some help what would be the answer to this question? A certain chemical reaction releases of heat energy per mole of reactant consumed. Suppose some moles of the reactant are put into a calorimeter (a device for measuring heat flow). It takes of heat energy to raise the temperature of this calorimeter by . Now the reaction is run until all the reactant is gone, and the temperature of the calorimeter is found to rise by . How would you calculate the number of moles of reactant that were consumed?Set the math up. But don't do any of it. Just leave your answer as a math expression. Also, be sure your answer includes all the correct unit symbols. zach read a book10 min every weekend for the first month 20min in 2nd month 40 min in third month and 80 min in 4th monthvictoria read a book 35 everyweekend for first month 50 min second month 65 min third month 80 min 4 the month which method is used linear or exponential ____made up of glucose and fructose and found in plants.1.Xylose2.Maltose3.Lactose4.Sucrose Research and describe a recent development in theater and film lighting and explain how the technology can be used. How is commission calculated? Is a NAS just a collection of hard drives or a computer X/6 = 3 x=____ help Is (8, 2) a solution to this system of inequalities?y x + 1y 2 A recipe for making 3 dozen muffins requires 1 1/2 cups of flour. How many cups of flour are required to make 5 dozen of the same muffin? Graph (4, 5), (2, 3), (3, 0), (4, 5), (5, 2), and(5, 3) and connect the points to form a polygon.