Answer:
nu stiu nimic scuze data vitoare
Answer:
ca sa rezolvi acest exercițiu folosește photomath
Which of the graphs below shows correctly plotted points for the following line?
y = -x +2
A 2-quart carton of apple juice costs $4.56. What is the price per cup?
Answer:
57 cents
or
$0.57
Step-by-step explanation:
1 quart= 4 cups
2 quarts=8 cups
8 cups=4.56
Divide each side by 8
1 cup=0.57
Hope this Helps!
8. Higher Order Thinking The values
is both 5 times as much as the value
et in 3
feet
onable?
and 36 more than the value of my
are the values of n and m? Explain,
Answer:
Answer: The values are n = 45 and m = 9.
Step-by-step explanation:
We have to find the values of m and n. We know that the value of n is 5 times as much as the value of m : n = 5 m. Also n is 36 more than the value of m : n = m + 36. This is a system of equations. Of we substitute n = 5 m into the second equation: 5 m = m + 36; 5 m - m = 36; 4 m = 36; m = 36 : 4; m = 9. Finally: n = 5 * 9 ; n = 45
The _______ pair is the location of a point on the coordinate plane and contains the
x coordinate and y coordinate
Answer:
Ordered
Step-by-step explanation:
The ordered pair is the location of a point on the coordinate plane and contains the x coordinate and y coordinate
An ordered pair tells you the location of a point by relating the point's location along the x-axis (the first value of the ordered pair) and along the y-axis (the second value of the ordered pair). In an ordered pair, such as (x, y), the first value is called the x-coordinate and the second value is the y-coordinate.
in 2010, Kevin and Tommy tried to climb the Dawn Wall and only made it one-third of the way up. The Dawn Wall is about 914 meters tall. How far did they climb on that trip? Round your answer to the nearest tenth of a meter.
Answer:
304.7
Step-by-step explanation:
Divide 914 by 3 to get 204.66 repeated, to the nearest tenth is 304.7
hope this helps
Consider the function y = 2 cos(-x) - 4.
Answer:
can't see take a better picture
At a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000 it costs the owner $6 for each souvenir they gave away how many tickets must be sold to break even
Answer:400
Step-by-step explanation:it didn’t say it gives away and souvenirs so the 6$ can be out the equation and 4000 divided by 10 is 400
The number of tickets that must be sold to break even is 1000 if at a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000.
What is linear equation?It is defined as the relation between two variables, if we plot the graph of the linear equation we will get a straight line.
If in the linear equation, one variable is present, then the equation is known as the linear equation in one variable.
The question is incomplete.
The complete question is:
At a local ballpark, a team charges $10 per ticket. The team must pay its players $4000. It costs the owners $6 for each souvenir they give away.
How many tickets must be sold to break even.
Let x be the number of tickets.
Let y be the total cost
From the data given in the question we can frame the linear equation in two variables:
y = 6x + 4000
y = 10x
After solving the above two linear equations in two variables.
6x + 4000 = 10x
10x - 6x = 4000
4x = 4000
x = 1000
Thus, the number of tickets that must be sold to break even is 1000 if at a local ballpark a team charges $10 per ticket the team must pay its players $4000.
Learn more about the linear equation here:
brainly.com/question/11897796
#SPJ2
Refer to the picture please
Answer:
The point of intersection of two equations
(x,y) = (4,4)
Step-by-step explanation:
Explanation:-
Given that the system of equations
x + y=8 ..(i)
x + 4y = 20 ..(ii)
Solving (i) and (ii) equations , we get
x + y = 8
x + 4y = 20
- - -
0 -3y = -12
y = 4
Substitute y = 4 in equation (i)
x + y=8
x +4 =8
x = 8-4 = 4
The point of intersection of two equations
(x,y) = (4,4)
What is the surface area of this
square pyramid?
1. Find the unit rate per sandwich. Round to the
nearest hundredth if necessary: $210 for 50
sandwiches.
Answer:
$4.20
Step-by-step explanation:
You take 210 and divide it by 50 and then it equals out to $4.20. Hope this helps! <3
On a boat tour, there are half as many children as there are adults. There are 30 people on the tour. How many children are there? Please solve on paper and take a picture Use a TAPE DIAGRAM
Step-by-step explanation:
60 hktdohdlhdlh dph dpud pudpudlbhdlhdhldoy. doydoyd
Six men can paint a building in 15 days. Find the number of days taken for 5 men to paint the same building.??
please
Answer:
18
Step-by-step explanation:
1) if 6 men in 15 days, then 1 man will spent 15*6=90 days to paint the building;
2) if it takes 90 days 1 man, then for 5 men it takes 90/5=18 days.
The number of days for 5 men to paint the building is given by the proportion A = 18 days
What is Proportion?The proportion formula is used to depict if two ratios or fractions are equal. The proportion formula can be given as a: b::c : d = a/b = c/d where a and d are the extreme terms and b and c are the mean terms.
The proportional equation is given as y ∝ x
And , y = kx where k is the proportionality constant
It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides.
Given data ,
Let the proportion be represented as A
Now , the value of A is
The number of days for 6 men to paint a building is = 15 days
And , the number of days for 5 men to paint the building is A
Now , the inverse proportion is
15 x 6 = 5 x A
Divide by 5 on both sides , we get
A = ( 15 x 6 ) / 5
A = 3 x 6
A = 18 days
Hence , the number of days to paint is 18 days
To learn more about proportion click :
https://brainly.com/question/7096655
#SPJ3
Answer for brainliest please.
Answer:
1st one is right
Step-by-step explanation:
just did this
What is 2 1/4 times 2/3?
Answer:
Hello! :) have a good day!
Exact Form:
3/2
Decimal Form:
1.5
Mixed Number Form:
1 1/2
Answer:
1 1/2
Step-by-step explanation:
2 1
4
×
2
3
=
9
4
×
2
3
=
9 × 2
4 × 3
=
18
12
=
18 ÷ 6
12 ÷ 6
=
3
2
=
1 1
2
2/3 to the nearest cent
HELP will give brainliest!!!!!
Answer:
the answer should be a
Step-by-step explanation:
yeah cause they are subtracting
Using the image above, if lines a and b are parallel and angle 6 is 40 degrees list the measurements of the other angles:
Angle 1:
Angle 2:
Angle 3:
Angle 4:
Angle 5:
Angle 6:
Angle 7:
Angle 8:
Answer/Step-by-step explanation:
Given:
m<6 = 40°
Required:
Measure of all the other numbered angles
Solution:
Since line a is parallel to line b, therefore:
✔️m<1 = 180° - m<6 (supplementary angles)
m<1 = 180° - 40° (substitution)
m<1 = 140°
✔️m<2 = m<6 (corresponding angles)
m<2 = 40° (substitution)
m<3 = 180° - m<6 (same side interior angles are supplementary)
m<3 = 180° - 40° (substitution)
m<3 = 140°
✔️m<4 = m<6 (alternate interior angle)
m<4 = 40°
✔️m<5 = 180° - m<6 (linear pair)
m<5 = 180° - 40°
m<5 = 140°
✔️m<7 = m<5 (vertical angles)
m<7 = 140°
✔️m<8 = m<6 (vertical angles)
m<8 = 40°
HELPPPPPPPPP MEEEEEEEE
Answer:
i cant see it
Step-by-step explanation:
pls zoom in
Answer:
The answer would be 178.2
Step-by-step explanation:
I honesty don't know how to explain but the answer is 178.2 for sure.<3
Simplify the expression: 6x + 6 - 10x
6 El resultado de la siguiente operación
(-6) +12-9 +15+ (4)+(-3) =
Answer:
a mi también se me dificulta mucho
An item costs n dollars. If the price of the item increases by 25%, the new price can be represented by the expression n + 0.25n. Which expression can also represent the new price?
A. 0.25n
B. n+1.25n
C. 25n
D. 1.25n
D.
Explanation
I saw this answer in a different question today.
Moreover, 1n + 0.25n = 1.25n
New price expression is 1.25n
Growth rate equation:Given that;
Cost of an item = n
Increased rate = 25%
Expression = n + 0.25n
Find;
New way of expression
Computation:
New price expression = n + 0.25n
New price expression = 1.25n
So, option 'D' is the correct answer to the following question.
Find out more about 'Increased rate'
https://brainly.com/question/6959763?referrer=searchResults
Please help, I couldn’t play attention today in class so I don’t understand this.
Thanks if you help
Answer:
a.0 b. 33.5
Step-by-step explanation:
absolute value means everything turns positive.
5-6=-1 +1=0
b. 2(16.75)= 33.5.
everything inside the bracket turns positive.
The domain is ? (image attached)
expand (x - 1÷2y+1÷3z)^2
Find the volume of this object
Answer:
[tex]423 cm^{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]V=3*3^{2} *14+\frac{3*3^{2}*5 }{3} =423cm^{3}[/tex]
February 3, 202
125+129
Answer:
254
:D :D :D :D
HL criteria of congruence can be used only with?
what is this answer?
Select five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors.
А
220
B
550
С
190
D
1,045
E
440
F
330
G
110
H
418
220, 550, 440, 330, 100 are the five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors. Hence, options (A), (B), (E), (F), (G) are correct.
What is prime factor?Prime factor is a constituent that is a prime number, in other words, any prime number that can be multiplied to get the original number.
Example: The first two components of 15 are three and five.
The given numbers can be written as:
the prime factor of 220 = 2 × 2 × 5 × 11
the prime factor of 550 = 5 × 2 × 5 × 11
the prime factor of 190 = 2 ×5 × 19
the prime factor of 1045 = 5 × 11 × 19
the prime factor of 330 = 3 × 2 × 5 × 11
the prime factor of 110 = 2 × 5 × 11
Hence, 220, 550, 440, 330, 100 are the five numbers that have 2, 5, and 11 as prime factors.
Learn more about prime factor here:
https://brainly.com/question/29775157
#SPJ2
Anna is following this recipe to make biscuits.
Anna uses 540 mL of syrup.
How many grams of margarine will she need?
Recipe: Makes 24 biscuits
120 g sugar
135 mL syrup
200 g oats
150 g margarine
40 g chocolate
Answer:
The chocolate is needed is 40 gram chocolate
Hope this helps
Answer:
Its 40
Step-by-step explanation:
our work is samee
༼ つ ◕◡◕ ༽つ