The picture shows a blue rectangle split into 6
equal parts and an orange rectangle split into 6
equal parts.

Drag figures to each box so that their total area is equal to the number given.

The Picture Shows A Blue Rectangle Split Into 6equal Parts And An Orange Rectangle Split Into 6equal

Answers

Answer 1

Answer:

what is the answer?

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

Answers are in the pictures.

Step-by-step explanation:

The Picture Shows A Blue Rectangle Split Into 6equal Parts And An Orange Rectangle Split Into 6equal
The Picture Shows A Blue Rectangle Split Into 6equal Parts And An Orange Rectangle Split Into 6equal

Related Questions

The Acosta family went out to dinner. The price of the meal was $79.85. If the tip was 15%. How much money did the Acosta family pay for the meal, including tip?

A) $91.83
B) $67.87
C) $11.98
D) $94.85​

Answers

Answer:

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

Step-by-step explanation:

The Smith family went out to dinner . The price of the meal was $ 29.85 .

The sales tax was 6 % of the price of the meal .

LEts find sales tax amount sales tax amount = price of meal *

sales tax 6 % ( 0.06 ) = 29.85 * 0.06 = 1.791 sales tax amount = 1.791

Price of the mean with sales tax = 29.85 + 1.791 = 31.641

The tip was 15 % of the meal and the sales tax now we find out tip amount for 31.641 15 % is 15 / 100 = 0.15

Tip amount = 31.641 * 0.15 = 4.74615

Now we add the top amount with 31.641 31.641+ 4.74615 = 36.38715

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

Write an equivalent expression by simplifying the expression using combining like terms.

18x + 4y - 8x + 2

Answers

Answer: 10x + 4y + 2

The terms with an x are considered like terms so they could be subtracted.

plz help I need answers as fast as possible ​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

a). Set of vowels in English alphabets:

    {a, e, i, o, u}

b). S = {x: x is a positive odd number less than 10}

    S = {1, 3, 5, 7, 9}

c). T = {letters in the word "WOOD"}

    T = {W, O, O, D}

Find the height of a cuboid whose volume is 540cu.cm and base area is 90sq.cm

Answers

Answer:

6 cm

Step-by-step explanation:

Vcuboid  = lwh

⇒ h = Vcuboid ÷ lw

∴  h = 540 cm³ ÷ 90 cm²

⇒ h = 6 cm

PLEASE due in 30 minutes! This is my third time asking for help!!!

Answers

Answer:

g(x)=3^-2x
g(x)=9^-x
g(x)=(1/9)^x

Explanation:

Hope this helps!

A ring is now reduced to £840.
This is a saving of 40% of the original price.
b) Work out the original price of the ring.

Answers

Answer:

840÷69=14

14×100=1400

When playing the integer game, the first two cards were -8 -10. What is the value of your hand? Write an equation to justify your answer.

Answers

Answer:

-18

Step-by-step explanation:

-8 + (-10)

-8-10

-18

Hope this HELPS

The sum of three numbers is 105. The third number is 2 times the first. The first number is 5 less than the second. What are the numbers?

Answers

Answer:

The second number = 30

The first number = 25

The third number = 50

Step-by-step explanation:

Let

The second number = x

The first number = x - 5

The third number = 2(x - 5)

Total = 105

105 = x + (x - 5) + 2(x - 5)

105 = x + x - 5 + 2x - 10

105 = 4x - 15

105 + 15 = 4x

120 = 4x

x = 120/4

x = 30

The second number = x

= 30

The first number = x - 5

= 30 - 5

= 25

The third number = 2(x - 5)

= 2(30 - 5)

= 2(25)

= 50

A bakery offers a sale price of $2.85 for 6 muffins. What is the price per dozen?


The price per dozen muffins is $
.

Answers

5.70$
Have a good day
The answer is $5.70 this is because there is 12 eggs in a dozen so if its $2.85 for 6 you would do $2.85x2 to get $5.70

On a trip to New York City eight people spent a total of $900 on transportation and 500 and hotel room if they share the cop cop cost equally how much did each person

Answers

Each person payed $175

First add the cost up:
$900 on transportation + $500 hotel room= $1400 total

8 people paying $1400 means divide 1400 by 8 to see how much one person payed.

1400/8 = 175
Each person payed $175

The dinner bill came to $24.29 before tax and tip. If the taxes were 6% and they decided to leave an 18% tip, what was the total cost of the dinner?

Answers

Answer:

$30.64 +6% tax and 18% tip

Step-by-step explanation:

Hope it helps

A motorcar is running at the rate of 66 km per hour. Each
of its wheels makes 500 revolutions per minute. Find the
radius of the wheel.
.(Ans: 35 cm)

Answers

Answer:

Given:

The radius of a wheel =r=35 cm=0.35 cm.

The speed it must keep =s=66 km/h=

60

66×1000

m/min=1100 m/min

To find out:

The number of revolution =n, it makes per minute to maintain that speed.

Solution:

The circumference =C of the wheel =2πr=2×

7

22

×0.35 m=2.2 m=C

The distance the wheel covers in 1 min=d=1100 m.

Now the distance =d covered by a wheel in one revolution = the circumference of the wheel.

∴ Here the number of revolution =n=

C

d

=

2.2

1100

=500.

clothing store sells four shirts for $60.00. The next week, the store runs a special that is buy three shirts for $19.50 each, get the fourth free. Which is the better buy?​

Answers

Answer:

the 19.50 for each one

Step-by-step explanation:

Answer:

its 19.50 get the fourth free

Step-by-step explanation:

Round 47,637 to the nearest hundred.

Answers

Answer:

47,600

Step-by-step explanation:

hope this helps <3

Answer:

47,637

47,600

I hope this helped! +*♡

What is the value of x in the diagram below?

Answers

Answer:

The answer is B:65°.

65 degrees

Step-by-step explanation:

The angles add up to 180 inside, the 145 suggests the inside angle is 35, and 65 (answer) would make the whole triangle add up to 180

BRAINLIEST PLZ

HELP ME RN PLEASEEEE!!!!!!!!
how many 3/8 are in 8, explain how you know

Answers

Answer:

exactly 21 sets of 3/8 fit into 8

Step-by-step explanation:

Basically you just draw 8 boxes split them in 8ths and you end up with 21 sets of 3/8


Travis reads 21/4 pages of his history assignment in 7 1/2
minutes. Which TWO statements are correct?
A)
The unit rate is 7 pages per minute.
B)
7
The unit rate is
10
page per minute.
0)
The unit rate is 51 pages per minute.
D)
At the same rate, Travis reads 40 pages in 28 minutes.
E)
At the same rate, Travis reads 60 pages in 28 minutes.

Answers

Answer:

its B and E i just did the question and got it right

Answer:

B and D

Step-by-step explanation:

The cost of downloading a video game app on the App Store is $1.75. Which equation can be used to find the c, the cost in dollar of downloading n video games?


A) c = n + 1.75

B) c = 1.75n

C) n = c + 1.75

D) n = 1.75 c

Answers

Answer:

Hey I just wanted to tell you that Jesus LOVES YOU SO MUCH He died on the cross for all your sins so you won’t have to suffer the consequences of your sin He paid for ALL OF IT! He loves you SO FREAKING MUCH like unconditionally... all you have to do is confess with your mouth and believe in your heart that Jesus is Lord and God raised Him from the dead 3 days later you will be saved ;)))))))) He wants an intimate relationship with you all you have to do is reach out to Him I love you AND ABOVE ALL JESUS LOVES YOU

Have a blessed day;))

Step-by-step explanation:

please help dont know how to solve

Answers

Answer:

35cm

98°

Step-by-step explanation:

4x+3=6x-13

4x+16=6x

16=2x

8= x

4x+3 = 8*4+3 = 35

9y+17=11y-1

9y+18=11y

18=2y

9=y

9y+17 = 9*9+17= 98°

A rectangular window is 3ft long and 2ft wide. Kala would like to buy a screen for the window. The cost of the screen is based on the number of square inches the screen is. Use the facts to find the area of the window in square inches.

Answers

Answer:

The cost of screen for window = 864.

Step-by-step explanation:

We have,

A rectangular window of length = 3ft and breadth 2 ft.

Fir solving,

As the answers should be in sqaure inches let us first convert ft in inches.Then, we will find the area of window and as the cost of screen is same as that of area,we will find it.

★Conversion from ft to inches:

We kow that,

1 foot = 12 inches

Taking this in mind, convert the values

= Length = 3 ft

= Length = 3 × 12

= Length = 36 inchees

= Breadth = 2ft

= Breadth = 2 × 12

= Breadth = 24 inches

Area of window:

We know that,

= Area of rectangle = Length × Breadth

= Area = 36 × 24

= Area = 864 inches²

As, area of window in square inches equal to cost of the screen.

Therfore, cost of screen would be 864.

__________________________

5x – 2x = 12
How do I solve

Answers

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Replace X with 4

(5*4)-(2*4) = 12

Answer:

x =4

Step-by-step explanation:

5x - 2x =12 (Subtract 5x - 2x and you'll get 3x)

3x = 12 (Now divide by 3 from both sides to get x)

x = 12/3 (Now that you got x, you want to simplify)

x = 4 (12 divided by 3 is 4)

What are the coordinates of the point P?

Answers

Answer:

P (6 , -3)

Step-by-step explanation:

point P : (6 , -3)

Which expression is equivalent -6(-2/3+2x0

1. -4-12x
2. -4+2x
3. 4-12x
4. 4+12x

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer:

Number 3

Step-by-step explanation:

-6( [tex]\frac{-2}{3}[/tex] + 2x) [distribute -6 to  [tex]\frac{-2}{3}[/tex] and 2x]

= (-6 ×  [tex]\frac{-2}{3}[/tex]) + (-6 × 2x)

= (-6 ×  [tex]\frac{-1}{3}[/tex] × 2) + (-12x)

= (2 × 2) - 12x

= 4 - 12x

Robin has read 3/4
of a book. Mark said he had read 1/2
as much as Robin. What fraction of the book has Mark ready?

Answers

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

3/4 × 1/2 = 3/8

I hope this helps!

Pleasee helpp answer correctly !!!!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

x = 146º

Step-by-step explanation:

the sum of two angles on the same side is 180º

x + 34º = 180º                subtract 34º from both sides

x = 146º

A student has 6 nickel 14 dimes and 8 quarter.what is the ratios of the total number of coins to the number of nickels ?

Answers

Answer: There is 28 coins total

find the are of the triangle​

Answers

Answer:

5 units^2

Step-by-step explanation:

Area of a triangle =

[tex] \frac{bh}{2} [/tex]

plugging in:

[tex] \frac{5 \times 2}{2} [/tex]

[tex] \frac{10}{2} [/tex]

[tex]5[/tex]

Answer:

A=1/2(b)(h)

H= 2 units

b= 5

A= 10×1/2 = 5 units^2

make t the subject formula h=square root of 2t-3

Answers

Square both sides:

h^2 = 2t - 3
2t = h^2 + 3
t = (h^2 + 3)/2

The subject formula for t in equation form is "t = (h² + 3)/2".

What is the equation?

The definition of an equation in algebra is a mathematical statement that demonstrates the equality of two mathematical expressions.

Given, the subject formula h=square root of 2t-3

Since h = √2t-3

thus solving the equation for t

h² = 2t - 3

2t = h² + 3

t = (h² + 3)/2

Therefore, the Simplified form of the given equation in the terms of t is "t = (h² + 3)/2"

Learn more about equations here:

https://brainly.com/question/29657983

#SPJ2

Plz i need help on a math problem it is 1/4 divided by 2 then go back to 1/4 and divide it again but by 3 then go back to it again and divide it by 4 then go back to 1/4 and divide it by 5 plz someone help me!!!!

Answers

Answer:

(1) 1/8

(2) 1/12

(3) 1/16

(4) 1/20

Step-by-step explanation:

We need to find multiple divisions, it says  1/4 divided by 2 then go back to 1/4 and divide it again but by 3 then go back to it again and divide it by 4 then go back to 1/4 and divide it by 5.

We will take one by one

(1) 1/4 divides by 2 will be  = 1/8

(2) 1/4 divided by 3 = 1/12

(3) 1/4 divided by 4 = 1/16

(4) 1/4 divided by 5 =1/20

These results are obtained by dividing the given parts, as the given Numerator is in fraction so whatever will be divided from the fractional numerator will get multiplied with the denominator.

 

Kevin from Pullman was offered a deal to write story problems for ST2 publishing Company. For every 5 he wrote he was paid $12.00. How much did Kevin get paid per problem?

Answers

Answer: $2.40

Step-by-step explanation:

If Kevin gets 12 dollars for every 5 problems, we will need to divide 12 by 5 to find the unit rate; how much Kevin gets for each problem.

12 ÷ 5 = 2.4, and in dollars it is equal to $2.40. Because of this, Kevin is paid $2.40 for each problem he makes for the ST2 publishing Company.

Other Questions
as the result of the women's right movement, what were some of the increased opportunities made available to women How does the power tax differ the under the forms of goverment? GradesAllianceRMMS.com2 points3) Tati wants to save money to be ready to shop for presents duringChristmas 2021. Tati has $25 in her piggy bank and continues to save $40per month. What is the rate of change and constant; write Tati's savingsplan in slope-intercept form.*O y = 65 next monthO y = 25x + 40y = 40x + 25O y = 15x + 25 The length of a car measures 30 feet what is the length of a model car if the scale factor is 1:64 The Suarez family paid $12.00 for 3 movie tickets. How much would they have paid for 9 tickets? Give the standard form for 900.000 + 50.000 + 9.000 + 600 + 20 + 7 How do keystone species shape communities? Rosie has m in her pocket she is given 4 pocket money write an expression for how much money she has now Why would plant cells become wilted in a concentrated sugar solution?A:They lose water by osmosisB:They are not receiving enough lightC:They lose water by active transportD:They gain water by osmosis Jordan has been training to run a marathon so she spent 110 hours in the gym this week for 5 days straight! She spent 43 hours on Monday, 12 hours on Tuesday, 20 hours on Wednesday, and 13 hours on Thursday. How many hours did Jordan train on Friday? COMO AFECTAN LOS ESTEREOTIPOS DIRECTAMENTE EN LA IMAGEN QUE SE TIENE DE UNA PERSONA? lab safety equipment alternatives 1.Identify and explain the geographic context ofthe map of Roman invasions, according toDocument Determine the value of a. A) 6B) 70C) 7D) 10 Help help HELPP plsss Alvin is 15 years younger than Elga. The sum of their ages is 49. What is Elga's age? (sat prep) find the value of x Which percent is equivalent to 0.3? Draw a mechanism for the reaction of methanol with sodium amide. In the box to the left, draw any necessary curved arrows. Show the products of the reaction in the box to the right. Include any nonzero formal charges and all lone pairs of electrons. Finally, check the box to indicate which side of the reaction is favored at equilibrium. Savannah is deciding between two parking garages. Garage A chargers an initial fee of $9 to park plus $1.50 per hour