Answer:
(3,2)
Step-by-step explanation:
A group of friends wants to go to the amusement park. They have no more than $235 to spend on parking and admission. Parking is $7, and tickets cost $28.50 per person, including tax. Write and solve an inequality which can be used to determine pp, the number of people who can go to the amusement park.
The solution of the inequality for the number of people (p) who can go to the amusement park will be;
⇒ p < 8
What is Inequality?A relation by which we can compare two or more mathematical expression is called an inequality.
Given that;
They have no more than $235 to spend on parking and admission.
And, Parking is $7, and tickets cost $28.50 per person, including tax.
Now,
Let the number of people who can go to the amusement park = p
So, We can formulate;
⇒ 28.50p + 7 < 235
Solve for p as;
⇒ 28.50p < 235 - 7
⇒ 28.50p < 228
⇒ p < 228/28.50
⇒ p < 8
Thus, The solution of the inequality for the number of people (p) who can go to the amusement park is;
⇒ p < 8
Learn more about the inequality visit:
brainly.com/question/13777972
#SPJ5
1/3+1/4
IN FRACTION FORM
Answer:
7/12
Step-by-step explanation:
Plz mark brainliest :D
Answer:
7/12
Step-by-step explanation:
1
3
+
1
4
=
1
3
+
1
4
=
4
12
+
3
12
=
4+3
12
The blue pen is 12 cm long the red pen is 72 mm long what is the difference between the 2 pens?
Answer:
the difference between the 2 pens is 4.8 cm
given cos A = 0.36, find angle A in degrees. round your answer to the nearest hundredth.
Answer:
68.9°
Step-by-step explanation:
[tex]cos^{-1}[/tex](0.36) ≈ 68.90
Help ASAP thanks........
Determine the domain of the graph shown.
A) [0, 8]
B) [0, 24]
C) [0, 20]
D) [0, 10]
After Kim drank some of the orange juice, there was 183 mL of orange juice left in the bottle. When Kim bought the bottle of orange juice, there was 250 mL of orange juice. What was the percent of change in volume of orange juice
Answer:
I think the change in volume is 26.8%
Step-by-step explanation:
I'm really sorry if I'm wrong
Charles purchases a car for $50,187 at 1.9% add-on rate for 6 years.
Answer:
good for him
Step-by-step explanation:
Can someone help ASAP pls
Answer:
Step-by-step explanation:
first the answer is most definenetly 130 and 160 and i dont think its 30 so 50.
Sudha earns ` 189 in a day and Radha earns ` 112 in a day. About how much will each of them earn in 30 days
Answer:
the sudha and radha earns 5,670 and 3,360 respectively
Step-by-step explanation:
Since in the question it is mentioned that
Sudha earns 189 in a day
And, radha earns 112 in a day
so in 30 days, sudha earns
= 189 × 30 days
= 5,670
And, radha earns
= 112 × 30 days
= 3,360
Therefore the sudha and radha earns 5,670 and 3,360 respectively
Mitzi has 79 coins she divides the coins equally among herself and her 3 brothers Mitzi will keep any coins left over how many coins does each person get
Answer:
19
Step-by-step explanation:
79÷4=19R3
≈ 19
what are the x and y intercepts for this equation y=−1/4x+2?
(_,_)
Answer:
(8, 0) is the x-intercept
(0, 2) is the y-intercept
Step-by-step explanation:
The y-intercept = 2 since the equation is in slope-intercept form.
The x-intercept occurs when y = 0
So, 0 = -1/4x + 2
0 = -x + 8
x = 8
(8, 0) is the x-intercept
(0, 2) is the y-intercept
A construction worker fills a mold with concrete. This solid figure represents the mold.
What is the volume of the concrete that fills the mold?
Answer:
volume = 338 x 20 = 6760 cm^3
Step-by-step explanation:
large rectangular top area = 14 x 22 = 308 cm^2
small rectangular top area = 6x5 = 30 cm^2
total top area = 308 + 30 = 338 cm^2
volume = 338 x 20 = 6760 cm^3
What is the distance between the points (−8, 5) and (−8, −1)?
Answer:
6
Step-by-step explanation:
a baker took 9 hours to bake 6 cakes how long does it take him to bake 1 cake?
Answer:
1.5 hours
Step-by-step explanation:
WILL GIVE BRAINLIEST!
Consider the following.
a number increased by the total of the number and five
Answer:
n + (n+5)
Step-by-step explanation:
A number (N) increased (+) by the total of the number = (N+) and five (5)
Solve this equation: 2x = 5
Answer:
2.5
Step-by-step explanation:
2x = 5
x = 5/2 = 2.5
I hope im right!!
Plsssssss answer its due in 10 minutes , thxxx ! :c
Answer:
3x, -4, 2x, 6
Step-by-step explanation:
I'm sorry please help.
Solve the following system of equations.
x-3y=17
x+7y=-23
x=
y=
Answer:
-4y=40
y=-10
x-3(-10)=17
x-30=17
x=17+30
x=47
Step-by-step explanation:
Answer:
x= 5
y= -4
Step-by-step explanation:
x= 17+3y so you substitute what you got for x in so
17 +3y +7y = -23
10y=-40
y=-4 now you put -4 in for y in the first equation
x = 17 + (3 times -4)
x = 17 - 12
x=5
No, really, I can't figure it out.
mutiply -5 by 7
-35+9 ×[tex]\frac{5}{5}[/tex]
cancel the common factor of 5
-35+9×1
multiply 9 by 1
-35 + 9
add -35 and 9
- 26
What is 3 to the third power (4 + 4)
Answer:
216
Step-by-step explanation:
Answer:
(4+4)= 8 essa é resposta para mim mas não sê si esta certa
please help me find the solution
10 POINTS HELP ASAP!!!
Answer:
I think it is -7
Step-by-step explanation:
Find the the value of x
I’ll mark the brainiest
Answer:
6
Step-by-step explanation:
solve the system by graphing
y = x -1 y = -2x -4
Answer:
d = 26.196374
For:
(X1, Y1) = (-7, -4)
(X2, Y2) = (17, 6.5)
What is the solution to the system of equations?
3x − 6y = −12
−x + 2y = 8
It took Jamie 3/4 of an hour to complete 1/4 of a puzzle. How many hours will it take to complete a puzzle?
Answer:
It will take Jamie 3 hours to complete it
Step-by-step explanation:
3/4 * 4/1 = 12/4 = 3 hours
Answer:
3 hours
Step-by-step explanation:
3/4x4/1=12/4
12/4=3
someone help on this please
Answer:
C, D, F
Step-by-step explanation:
Simply put your equations into a free graphing calculator such as
DESMOS
and it's quite simple!
hope this helps!!
What is the length of a diagonal of a rectangular picture whose sides are 12" x 17" round to the nearest 10th of an inch
Marcus paid 45 cents for 2 pencils. At that rate, what would 8 pencils cost? Ill give BRAINLIEST
Answer:
$1.8
Step-by-step explanation:
divide .45/2 and get .225
multiply this by 8 and get 1.8
it would cost 1.8n
Answer:
$1.80
Step-by-step explanation:
45/2 = 22.5 cents per pencil
0.225 × 8 = $1.8