Plsss help meeeeeeee

Plsss Help Meeeeeeee

Answers

Answer 1

Answer:

x = [tex]\sqrt{99}[/tex]

Step-by-step explanation:

Based on the Pythagoras theorem, where a and b are the legs of the triangle and c is the hypotenuse.

[tex]c^{2}= a^{2} + b^{2} \\c = \sqrt{a^{2} + b^{2} } \\x = \sqrt{7^{2} + (5\sqrt{2})^{2}} \\x = \sqrt{99}[/tex]

Therefor x = [tex]\sqrt{99}[/tex]


Related Questions

What is the sun of the interior angles of the polygon shown below

Answers

the sum of the interior angles of the polygon shown below is nine.

Step-by-step explanation:

you look inside the polygon and add the angles all together

A store pays $365.84 for a fountain. The store marks up the price by 10%.
What is the amount of the mark-up?
Round your answer to the nearest cent: $

Answers

Answer:

The store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Step-by-step explanation:

Given that a store pays $ 365.84 for a fountain, and then the store marks up the price by 10%, to determine the amount of the mark-up the following calculation must be performed:

365.84 x 10/100 = X

3,658.4 / 100 = X

36,584 = X

36.584 + 365.84 = 402.424

Thus, the store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.

Suma a 5 numere consecutive pare egale cu diferenta numerelor 397 si 327. Care sunt numerele?
Va rog repede dau coroana.Cu intrebari si metoda figurativa clasa a ||| a

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

n+(n+1)+(n+2)+(n+3)+(n+4) = 397-327

5n+10 = 70

n = 12

numerele consecutive sunt 12, 13, 14, 15, 16

The original price of the Kindle is $269.99.

If the Kindle was 15% off, what is the discounted price of the Kindle?

Answers

It is now 229.46 dollars

Answer:

229.4915

Step-by-step explanation:

you first find 15% of $269.99 which is 15/100 * 269.99

which is 40.4915

and since you are finding the discounted price

you subtract 40.4915 from 269.99

= 269.99-40.4915

=229.4915

dont forget to put the unit ($)

=$229.4915

Which of the following is a formula that can be used to find the Circumference of a circle?

Answers

Should be A,
C=pi R2

What is the missing number?38/152 19/?
A.76
B.78
C.86
D.304
plz plz plz plz hury

Answers

Answer:

76

Step-by-step explanation:

Hope this helps

Answer:

A

Step-by-step explanation:

solve for x pls .............................................................................

Answers

There is no solution
Hope this helps :)

Answer:

x=28.928571 AKA the answer is 28

Suppose Nancy has 15 sorts of colors black, red, and of wschure black and were
What is the probability
randomly selected stw be blue

Answers

Answer:

Hi there here is the answer!

Step-by-step explanation:

Out of the 3 main chioces there is a total of 15!

so, it would be a probability of 5/15. or 1/3 / 1:3

Mumuni Bawumia, a farmer sells 500 litres of fresh milk a day with a standard deviation of 35 litres. Given that the daily sales of fresh milk is normally distributed, what is the probability that the sales in any single day is:
a. Greater than 506 litres

b. Between 498 litres and 506 litres.

Answers

Answer:

a:     0.43194

b:     0.09084

Step-by-step explanation:

First construct the z values for 498 and 506.

[tex]z=\frac{x-u}{s}[/tex]

[tex]z(498)=\frac{498-500}{35}[/tex]=-0.05714

z(506)=(506-500)/35=0.17143

Check the cumulative normal distribution tables to find

P(x<=-0.05714)=0.47722

P(x<=506)=0.52278

These probabilities imply that

P(x>506)=1-P(x<=506)=1-0.52278=0.43194

P(498<=x<=506)=P(x<=506)-P(x<=498)=0.09084

Can someone show me the step by step to this question?

Answers

It’s has to add to 180 degrees so just

180-134=46 degrees

Apollo Cinemas opened at 10 a.m. In the first hour they sold tickets to 240 people. In the second hour 25% more people purchased admission tickets than in the first hour. Each admission ticket cost $12.50. What was the total amount of money paid for all the tickets in the first two hours?

Answers

Answer:

$312.50

Step-by-step explanation:

240 + 25% = 300

300 + 12.50 =

312.50

Can you help me please

Answers

Answer:

its 2nd one

Step-by-step explanation:

B is the answer !!!!!!!!!

Part 1
Evaluate the expression for 6x − x2 for x = 0, 1, 2, 3, 4, 5, and 6. Then, drag and drop each number into the correct box to complete the table.

x 0 1 2 3 4 5 6
6x − x2



Part 2 out of 2
Complete the explanation for the pattern(s) you see.

The value of 6x − x2
decreases
from 0 at x = 0 to 9 at x = 3, then
increases
back to 0 at x = 6. Also, the values are
different
for x = 0 and 6, for x = 1 and 5, and for x = 2 and 4.

Answers

Answer:

no saboooo99999997

Step-by-step explanation:

becayzw kwk2kudhe

whsyhwbw

wiauy1y133

To prepare for school you need 3 notebooks for $1.09 each, 2 boxes of pencils for $2.68 each and a pack of markers for $0.89. How much will this cost?

ASAP ill give brainliest

Answers

Answer:

$9.52

Step-by-step explanation:

1.09 x 3 = 3.27

2.68 x 2 = 5.36

3.27+5.36+.89=9.52

Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88
$ per colored pencil
(Type an integer or a decimal.)

Answers

Answer:

32 cents I think I might be wrong I am so sorry

Step-by-step explanation:

well if you take $2.88 and then divide it into 9 you will get 32 cents

An angle measures 12°. Find its complement. Do not include units in your answer.

Answers

Answer:

78

Step-by-step explanation:

complements = 90

x + 12 = 90

-12. -12

× = 78

If two angles are complementary,

then the sum of their measures is 90 degrees.

If two numbers add to 90, we can represent those numbers as x and 90 - x.

So we will call one of our angles x and its complement as 90 - x.

So we have 90 - 12 which is 78.

So the complement of a 12° angle is a 78° angle.

The diagram can be represented by the equation 25=2+6x. Explain where you can see the 6 in the diagram.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is the 6 x's in the diagram.

im fumb so help me with this lol first person to tell me the right anwser will get marked as brainliest​

Answers

It is 25 percentage of sqaure

If three independent events happen one after the other, which of the following sample space tools cannot be used?
a list
a tree diagram
a table

Answers

If three independent events happen one after the other, a list of the sample space tools cannot be used.

correct option: A list

What is an independent events?

If the likelihood of the occurrence of one event has no bearing on the likelihood of the other, then the two occurrences are independent. The likelihood that both events A and B will occur is defined mathematically as being equal to the product of the probabilities of A and B. This is how independent occurrences A and B are expressed mathematically.

Thus, if three independent events happen one after the other, a list of the sample space tools cannot be used.

correct option: A list

To know more about independent events refer to:

https://brainly.com/question/27665211

#SPJ1

6x-6y=23 find y when x=8

Answers

Answer:

y= 4.166

If rounded to the nearest tenth

y = 4.2

Step-by-step explanation:

6x - 6y = 23

x = 8

6x - 6y = 23  (Sub in the x with 8)

6(8) - 6y = 23

48 - 6y = 23  (Subtract each side by 48)

-6y = 23 - 48

-6y = -25 (Divide each side by -6)

y = 4.166

If rounded to the nearest tenth

y = 4.2

Juan wants to buy some protein bars and magazines for a trip.
He has decided to buy three times as many protein bars as
magazines. Each protein bar costs $0.70 and each magazine
costs $2.50. The sales tax rate on both types of items is 734%.
How many of each item can he buy if he has $20.00 to spend?


What Is the answer I don’t know

Answers

Answer:

HI there! I am really sorry if i get this wrong, but please apperciate!

Thank you! :)

Step-by-step explanation:

So I worked this out like this:

Protein bars: 0.70 * 3 = 2.1

Magezines: 2.50

734% are the taxes as it was written. 734% decimal version is 7.34.

This is what I did next:

7.34 plus 2.1 times 2 equals  18.88. So, you can buy 2 protein bars.

7.34 plus 2.50 times 2 equals 19.68. So, you can also buy 2 magazines!

I hope this helps! Let me know if this is wrong. Thanks and have a nice day!

Find the slope of each line that passes through the given point.
(1,12) and (-5,-9)

Answers

Answer:

m  =  7 /2

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

(1,12)(-5,-9)

m=7/2

Help tell me how Pi is found

Answers

Answer:

The ancient Babylonians calculated the area of a circle by taking 3 times the square of its radius, which gave a value of pi. Leaving them with a infinte number 3.14159... and so on.

Step-by-step explanation:

Answer:

How was Pi discovered?

Here's a brief history of finding π. The ancient Babylonians calculated the area of a circle by taking 3 times the square of its radius, which gave a value of pi = 3. One Babylonian tablet (ca. 1900–1680 BC) indicates a value of 3.125 for π, which is a closer approximation.

How is PI value calculated?

In some ways Pi (π) is a really straightforward number – calculating Pi simply involves taking any circle and dividing its circumference by its diameter. In fact if you search long enough within the digits of Pi (π) you can find any number, including your birthday.

Step-by-step explanation:

PLS ANSWER THIS PLS I HAVE 2 MINUTES LEFT PLS PLS PLS BRAINLIEST AND MUCH MORE WILL BE GIVEN GOD BLESS

Answers

Answer:

Its the second option

Step-by-step explanation:

just trust me bro

In the equation d + q = r if d = 7 and q = 2, what would the variable r have to equal for the equation to be true?

Answers

Answer:

r=9

Step-by-step explanation:

d+q=r

7+2=9

Answer:

9

Step-by-step explanation:

yw

50 points to whoever can answer!​

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I think I'm not sure about that

A triangle is 20 in tall and 5 in wide. If it is reduced to a width of 1 in then how tall will it be?​

Answers

Answer:

4 inches tall

Step-by-step explanation:

To find how tall it will be, use the same reduction scale that was used to reduce the width.

This scale is 5, since 5 divided by 5 is 1.

So, to find how tall it will be, divide 20 by 5:

20/5

= 4

So, it will be 4 inches tall

Pet plus sells 12 cans of dog food for $9.60 . What is the price per can?

Answers

Answer and Step-by-step explanation:

To find the amount of dollars per can of dog food, we divide the price by the amount of cans bought.

9.6 divided by 12 equals 0.8.

$0.8 is the answer.

2.) 4x - 2y = 15
Algebraic expression:
Algebraic equation:
Term(s):
Coefficient(s);
Constant(s);
Variable(s):

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Algebraic expression: 4x - 2y

Algebraic equation: 4x - 2y = 15

Term(s): 4x, -2y

Coefficient(s); 4, -2

Constant(s); no constants

Variable(s): x, y

expressions don't have an equal sign, equations do

terms are separated by operational signs (multiplication, division, addition, subtraction)

Coefficients are the numbers before variables

Constants aren't variables

Variables are letters

1
(4 x 100) + (3 x 10) + (7 x
What number is this in standard form

Answers

Answer:

437 that's easy

Step-by-step explanation:

Other Questions
Explain what a catalyst is and give an example of a transition as one. Selena is baking chocolate chip cookies. The recipe calls for 2 cups ofchocolate chips. If she has already put in 1 cups into the batter how manymore cups of chocolate chips should be added to the batter 7.8.ReviewRachel sells oval pot planters. Aparticular variety was priced at $109.She sold 110 of the oval pot planters.What was the total amount of moneyshe made from the sales?109#t 6 3x Solve for what x is. shelby is doing an obstacle course in gym class. first , she runs 100 feet and jumps over a hurdle. then , she crawls through a 20-foot tunnel. finally, she dribbles a soccer ball 60 feet to the finish line. how many yards long is the obstacle course? Dwight can run four times faster than Jim. If Jim runs a mile in 3 minutes, which equation would allow you to solve for Dwight's mile time? J represents Dwight's mile time a^3-a^2-2a+8 factorize I needddddd helpppp itsss dueeeeeeeeeee TODAY 4. This country is part of the "Banana Republic", but most of its income is generatedfrom tourism. It has many different microclimates" including tropical forests,mountainous zones, and beaches. This country has coastline on both the Atlanticand Pacific oceans.Country:Capital: Being a poor sport only applies to those teams that lose a competition. Please select the best answer from the choices provided. T F Which of the following scenarios is the best example of competition motivating a household in a free market economy? A family goes on a cross-country camping trip A family is required by the government to purchase health insurance A family buys a value-meal combo from a restaurant A family receives assistance from the government to buy food prove that, 3(sin-cos)^4 + 6(sin+cos)^2 + 4(sin^6+cos^6) = 13 the value of z varies jointly with x and y. if z=4 when y=20 and x=10, find the value of z when x=2 and y=681. z=2/32. z=173. z=0.504. z=2.72 what happens during the krebs cycle and the electron transport chain The discount price of a hat is $18. What is the regular price if the store offers a 20% discount how many solutions? y=9x+11 y=-9X+11 Which of the following is true?All foods contain fiberAll foods contain caloriesAll foods contain sugarAll foods contain protein show that 36 is a perfect square ny drawing a square with the are of 36 PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!You are about to set off on foot, across 8,000 miles of unknown wilderness. Who knows how many years this journey will take. Try to wrap your head around that idea. Consider the goals you are trying to achieve and the risks you will face. Then, write a 1 paragraph journal entry (at least 6 sentences) describing how you feel about the great journey ahead. Write the word sentence as an equation then solve the difference between a number c and 17 is 3