Please help

Type the correct answer in each box. Consider this expression.
-4x^2+2x-5(1+x)

What expression is equivalent to the given expression

___x^2+___x+___

Fill in the three blanks.

Answers

Answer 1

Answer: n3 when

Step-by-step explanation: just say he fell in the water

Answer 2

Answer:

Step-by-step explanation:


Related Questions

A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?

Answers

Answer:

$8.54÷2 kg = $4.27 for 1 kg of birdseed

a street sign is 104 inches tall. How tall is it in feet and inches.

Answers

Answer:

8 ft 8 in

Step-by-step explanation:

104/12 = 8.666...

This shows that there are 8 total feet because there are 12 inches in a foot

Then, multiply 8*12 to get 96 in order to get the remainder of the inches left that do not make up one whole foot.

Then subtract 96 from 104 (104-96) to get the remainder which is 8 inches.

100 points and brainliest for best answer please i need help


Write 4x^2 + y^2 - 32x + 4y + 52 = 0

Answers

Answer:

dy/dx= -4x+16/y+2

Step-by-step explanation:

just cause also if you need to classify then it's ellipse (this is to find the first derative)

do you need it in standard form

Farhana purchases a computer for $850. The store charges her 8% sales tax on the purchase. How much will the store charge for the purchase, including the sales tax?

Answers

Answer: it will be $670 with the tax sales

Step-by-step explanation:there you go!

2
1
x
-5
-4 -3 -2 -1
1
2
3
4
5
1
-2
-3
-4
-5
-6
-8

Answers

Answer:

-1,123,593 i think this is you answer if it is to add, subtract, divide, and multiply.

select all expressions to 6x-24​

Answers

Answer:

it's the first one and the third one

Step-by-step explanation:

cause 6 (X - 4) multiply by 6 by X and 4

and same for the third expression.

Answer:

1st and 3rd

Step-by-step explanation:

6(x - 4) = 6x - 24

3(2x - 8) = 6x - 24

Please answer i need it

Answers

It’s either a or d I think

Answer:

I think a rhombus

Step-by-step explanation:

there are 287 of toilet paper in walmart and there are 26 rolls in it math problem how many rolls of toilet paperis there




I REALLY NEED HELP LOL

Answers

Well if it’s 287 pkgs. of toilet paper and 26 rolls in each there would be 7,462 rolls

Need help asap please!

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

because the value of 3 is 45

HELP MY HOMEWORK SO HARDDDD

Answers

Answer:

6.7

Step-by-step explanation:

Theres a formula to figure this out. If you know two sides of a right angle triangle you can find the third.

Use the formula a²=b²+c², where a is the side opposite the right angle and b and c are the other sides.

a²=b²+c²

7²=2²+c²

49=4+c²

49-4=c²

c=√45 or 6.7082039325

A resale stores having a sale on DVDs and cds. DVDs cost $7 and CDs cost $4. on one day, the store made $211 from DVD and CD sales and so the total of 40 times. Write a system of equations then solve to find how many DVDs and CDs were sold show both the equations and the solution

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

7 x 20

4 x 17

1) The perimeter of a square is 16 inches. What is the length of each side?
4 inches
8 inches
64 inches
32 inches
Done >

Answers

4 inches because a square has 4 sides 16 divided by 4 is 4
4

16 divided by 4 = 4

Which numerical expression represents, two fifths of the product of five eighths and sixteen? please help

Answers

9514 1404 393

Answer:

  [tex]\dfrac{2}{5}\times\left(\dfrac{5}{8}\times 16\right)[/tex]

Step-by-step explanation:

In this context, "of" means "times". A product of two numbers is computed by taking one "times" the other. In short, the operations being described by the words are two uses of "times". That shows up in only one answer choice.

Simplify 32 ⋅ 35. (4 points)

Question 3 options:

1)

37

2)

310

3)

97

4)

910

Answers

Answer:

Jul 25, 2019 — Click here to get an answer to your question ✍️ 3. Simplify 32 • 35 ... 3. Simplify 32 • 35. (4 points) 37 310 97 910. 2. See answers. Log in to ...

2 answers

Step-by-step explanation:

Identify the solid produced by rotating the given polygon about the indicated axis of revolution.
Question 20 options:
A) Cuboid
B) Cylinder
C) Cube
D) Cone

Answers

Answer:

B)  Cylinder

Step-by-step explanation:

Pls mark me B:)

18.96 x 2.03 correct to two significant figures equals​

Answers

Answer. 18.96 by 2.04 ur ans will become 0.10706751055.

luke bought 6 pretzels for himself and friends he spent a total of $13.50 let p represent the price of one pretzel​

Answers

Answer:

6p=$13.50

Step-by-step explanation:

Answer the questions below. Write your answers in simplest form.
(a) A square has an area of 144 ft . What is the length of each side?
(b) A square has a perimeter of 28 yd. What is the length of each side?

Answers

Answer:

a) 12 ft for the length and the width

b) 7 ft as the length for each side

Step-by-step explanation:

a) Area = length x width

Since the shape is a square, that means that the length and the width have to be the same.

Because of this you have to square root 144 and you get 12 since 12x12 = 144.

b) For perimeter, this is the sum of all sides. Since a square has 4 sides and all these sides must be the same length since the shape is a square, then you have to do 28 ÷ 4 and you get 7 as your answer

At a bagel shop the first 6 bagels purchased cost 55 cents apiece, and additional bagels cost c cents apiece. If a customer paid $5.70 for 12 bagels, what is the value of c?

Answers

Answer:

C = 0.475

Step-by-step explanation:

you divide 5.70 by 12 and get that one bagel costs 0.475 cents. hope this helps!

c=40 is the answer

6x55=330 cents

$570-570 cents (570-330)÷(12-)

=240÷6 (division)

=40 cents

Thus, c=40

What is the unitary method?

The unitary method is a method for solving a problem by first finding the value of a single unit and then multiplying the value of a single unit to find the required value.

The unitary method is a procedure that calculates the value of a single unit from the value of multiple units and the value of multiple units from the value of a single unit.

Simply put, the unitary method is used to find the value of a single unit from a given plural. For example, if the price of 40 pens is 400 rupees, the price of one pen would be: This can be done using a uniform method

Learn more about unitary method here:https://brainly.com/question/24587372

#SPJ2

please help. please. dont answer if you dont know the actual answer please!!!

Answers

Answer:

its c

Step-by-step explanation:

f(x)=3.5*

can you help me i have only one day

Answers

Answer:

n = -1.825

Step-by-step explanation:

8n + 16.2 = 1.6 (Given)

8n = -14.6 (Subtract 16.2 on both sides)

n = -1.825 (Divide 8 on both sides)

Step-by-step explanation:

Move all terms not containing  

n

to the right side of the equation.

Tap for fewer steps...

Subtract  

16.2

from both sides of the equation.

8

n

=

1.6

16.2

Subtract  

16.2

from  

1.6

.

8

n

=

14.6

Divide each term by  

8

and simplify.

Tap for fewer steps...

Divide each term in  

8

n

=

14.6

by  

8

.

8

n

8

=

14.6

8

Cancel the common factor of  

8

.

Tap for more steps...

n

=

14.6

8

Divide  

14.6

by  

8

.

n

=

1.825

Multiply. Express your answer as a decimal. 1/2 x 15

Answers

Answer:

7 1/2

Step-by-step explanation:

convert mixed numbers to fractions to get 1/2 and 15/1

then, multiply the two to get 15/2

then simplify for the answer 7 1/2

answer 7.5

Step-by-step explanation:

convert the fraction to a decimal by dividing the numerator by the denominator

What is the area of this shape

Answers

Answer:

108 units^2

Step-by-step explanation:

(1+8)/2 = 4.5 and 4.5*24=108

k(4 - 17) in expanded form​

Answers

Answer:

I think Its k x (4 - 17)

You're Welcome =D

Can someone help me with this question

Answers

Answer:

They bought 6 bags of snack mix and 5 bottles of water

Step-by-step explanation:

Please help me answer this with the correct answer :)

Explain your answer

I will give braisnlt :)

Answers

Answer: b

Step-by-step explanation:

In the triangle below,
x= [ ? ]°. Round to the nearest
tenth.

Answers

Answer:

X = 38.7°

Step-by-step explanation:

Reference angle = x

Opposite side length = 8 cm

Adjacent side length = 10 cm

Applying trigonometric ratio formula, we have:

[tex] tan(x) = \frac{8}{10} [/tex]

[tex] x = tan^{-1}(\frac{8}{10}) [/tex]

[tex] x = 38.7 [/tex]

x = 38.7° (to the nearest tenth)

The well-known state of East Dakota spent approximately $80.8 billion in 2016. Its population at that time was about 3.203 million people. How much did East Dakota spend per capita in 2016? Round to the nearest dollar.

Answers

Answer:

$25,226

Step-by-step explanation:

We know that one billion is equal to 1,000 millions

So, we first multiply 80.8 by 1,000 so we can use millions as our unit.

Which gives you $80,800

So, East Dakota spent $80,800 million in 2016 for the 3.203 million people. Right now, we just ignore the "million" part and divide 80,800 by 3.203 which is around 25,226.35029659694

Now we just round it to the nearest dollar and since the tens place is only at 3, we round down.

Hence, our answer is $25,226

Evaluate f(x)= -6+12 when x= -3,x=0, and x=1.
When x= -3, f(x)= , when x=0,f(x)= , and when x=1,f(x)= .

Answers

Given :

A function, f(x) = -6 + 12

To Find :

The value of f(x) when x= -3, x= 0 and x=1.

Solution :

Given function is f(x) = -6 + 12 .

Simplifying above function, we get :

f(x) = 6

Now, the given function is independent of x.

So, for any value of x the the value of functions remains constant.

Hence, this is the required solution.

A ball is thrown from an intial height of 5 feet with an intial upward velocity of 17 ft/s. The ball's height h in feet after t seconds is given by the following.

h=5+17t-16t^2

Find all values of t for which the ball's height is 9 feet.
Round your answer(s) to the nearest hundredth.

Answers

Answer:

-16t²+17t+7=11

==>16t²-17t+4=0

Δ=17²-4*4*16=33

==>t= (17-√33)/32=0.351732... (s)≈0.35 (s)

or t=(17+√33)/32=0.710767 (s)≈0.71 (s)

Step-by-step explanation:

plz give brainliest

Other Questions
Which statement is true regarding a catalyst? A). A catalyst increases the activation energy for a chemical reaction. b). A catalyst decreases the difference in energy for a chemical reaction. c). A catalyst allows the reactants to start at a higher energy level. d). A catalyst lowers the activation energy for a chemical reaction. please i need an answer ASAP!! 1.Johns age is three times that of his sister. When you add Johns age to his sister's age, you get 36. How old are John and his sister?(a)Write an equation that represents the situation. (1 point)(b)Solve the equation from Part (a). Show your work. (3 points)Answer:Part A: Write an equation. If the present age is y, then n times the present age = ny.If the present age is x, then age n years later/hence = x + n.If the present age is x, then age n years ago = x n.The ages in a ratio a: b will be ax and bx.Part B: Solve the equation.Johns age = Johns sisters age = -8 = -19 + C plz answer this Plant use sunlight, water, & carbon dioxide to produce glucose & oxygen. Plants are then able to use the glucose produced by the process described above as a quick source of energy for their cells, Which of the following molecule groups would glucose be classified as? A Web music store offers two versions of a popular song. The size of the standard version is 2.8 megabytes (MB). The size of the high-quality version is 4.1MB. Yesterday, there were 1600 downloads of the song, for a total download size of 5624 MB. How many downloads of the high-quality version werethere?Number of high-quality version downloads: Are 2(x + 1) and 2x + 1 equivalent expressions? explain.Im not in a hurry, take your time. Hypoxic environments have very little oxygen in them. In the most extreme cases,they may have no oxygen at all. What process must cells in these environments use toget the energy needed for life processes out of the food molecules they take in?A photosynthesis C. anaerobic respirationB. aerobic respiration D. Osmosis Ten children measured and recorded how high they could jump. The results they recorded, in inches, were as follows:8, 9, 8, 6, 8, 12, 9, 10, 11, 16What is the median of these measures? (11-8)3-2x6please help 1) The perimeter of a square is 16 inches. What is the length of each side?4 inches8 inches64 inches32 inchesDone > (f +g)x= g(x)+ f (x)Is the this true or false? At a bagel shop the first 6 bagels purchased cost 55 cents apiece, and additional bagels cost c cents apiece. If a customer paid $5.70 for 12 bagels, what is the value of c? Which numerical expression represents, two fifths of the product of five eighths and sixteen? please help In order to create a chart, which of the following must be selected?O Data toolsO Worksheet tabO Data sourceO Table styles Can someone help me with this question What does criminalization mean?a. The act of treating somebody as a criminal.b. To condemn openly.c. Tending or serving to provoke; inciting.d. An ulterior, usually implicit meaning or quality. Dr. Suarez walks 2.8 km north to get to an observation post, then walks 5.1 km south back to her outpost. Determine her distance.A.) 2.3 km, northB.) 7.9 km, southC.) 7.9 kmD.) 2.3 km The top layer of Earth is called soil.True or false Find the quotient in simplest form.(7 is a whole number and 3) 7one-half 3three-fourths A. one-half B. 2 C. 2one-half D. 1three-fourths