hellqp plews u will be in the hall of fame if u help
Consider these sample means for the number of weekend hours spent studying for a Monday exam.
A 2-column table with 2 rows. Column 1 is a labeled Sample with entries 1, 2, 3, 4. Column 2 is labeled Sample Mean with entries 8, 5, 6, 4.
Which statements are true? Check all that apply.
The variation in the sample means is less than 5.
The variation in the sample means makes population predictions invalid.
The actual population mean most likely will be between 4 and 8.
The sample means can be used to make predictions about the population mean.
The population mean is greater than 8.
Can someone please explain how you got the answer. Will give brainlest if explained
Answer:
Who studies anymore, honestly?
Step-by-step explanation:
Answer: 1 the variation in the sample means is less then 5 .
3 the actual population mean most likely will be between 4 and 8 .
4 the sample means can be used to make predictions about the population mean .
Step-by-step explanation:
plzzzzzzzzzz help!!!!!!
4 4/5 - 2 2/3 I'm really bad at this stuff
Answer:
2 2/15
Step-by-step explanation:
A building in the shape of a pyramid was recently built. Each side of the pyramid’s square base has a length of 40 feet and the pyramid’s height is 60 feet. What is the volume of the pyramid?
Answer:
Step-by-step explanation:
The base of this pyramid is a square with sides of 8 ... 12-5 Volumes of Pyramids and Cones ... building. If the height is 100 feet and the area of the base is about 15,400 ... has side lengths of 2 feet. ... For new construction ... 40. WRITING IN MATH Compare and contrast finding volumes of pyramids and cones with finding.
Step-by-step explanation:
32,000ft
this th correct answer
I need the vale for -10 and the others, can anyone help me?
Answer:
(a) = 10 (b) = 3 (c) = 7
(d) = 0 (e) = ¼ (f) = [tex]\frac{7}{2}[/tex]
Use a net of the square pyramid, if necessary, to find the surface area of the pyramid.
Answer:
27 units squared
Step-by-step explanation:
First, we find the surface area of one of the triangles.
(3*3*0.5)
4.5
Next, we find the surface area of all of the triangles.
(4.5*4)
18
The next step is to find the surface area of the square.
(3*3)
9
The last step is to add the surface areas of the square and triangles together.
(18+9)
27
The surface area of the entire shape is going to be 27 units squared.
help pls due today correct answer = brainliest
Answer:
3 grams
Step-by-step explanation:
what is (3, -10) and (10, -38) in slope intercept form? :) thank you
Answer: slope is 4
Y intercept is 0,2
Step-by-step explanation:
Last week, 35% of students in sixth grade brought lunch from home. If there are 180 total students in sixth grade, how many brought their lunch?
Answer:
63
Step-by-step explanation:
35% of 280 is 63
Answer:
63 kids
Step-by-step explanation:
180 x 0.35 = 63
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Answer:
900
Step-by-step explanation:
First, you figure out what one hour is worth, (which was 300)
Then, you multiply whatever answer you have by how many hours you need. (In this case, we needed 3 hours so I multiplied by 3)
In the end, the answer was 900. Ratio form: 3:900
Hope you have a good day and good luck!
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST!!
Answer:
3.5
Step-by-step explanation:
Locating the median is taking all answers into account then dividing by all possible answers.
Can someone solve all of this for me (50 FOR BRAINLIEST)
What is the length of a line segment with endpoints (−12, 0) and(6, 0)?
A.6 units
B.12 units
C.16 units
D.18 units
Quickly please
Can you guys please help me with the top part thank you
Answer:
Hey mate.....
Step-by-step explanation:
This is ur answer......
= 10x - 5Hope it helps you,
mark me brainliest plz....
Follow me!!! :)
please help me out, thank you
i split the question into two screenshots but its just one question
Answer:
The remaining dollars is 12 and the percent is 3%
Step-by-step explanation:
Help and the one with the best answer gets branlest.
Answer:
There is a cluster from 19 to 21 (True)
There is a gap at 24 (False)
The data set is symmetric (True)
The peak of the data set is at 20 minutes.
Step-by-step explanation:
Find the area of the polygon below
Answer:
Step-by-step explanation:
65520
I was taught to always multiply all the numbers and you’re kind of hard answer now with me I don’t believe that is the correct answer but that’s what my teacher told me so .
or the answer could be 87
The area of the trapezoid is 9 square centimeters.
What is the trapezoid's height, h?
h = ______ centimeters.
Answer:
Height : 3 cm
Step-by-step explanation:
The formula for a trapezoid is
a+b ×height
2
Rearrange for formula :
[tex]2 \times \frac{area}{ base + base } [/tex]
[tex] 2\frac{9}{ 4 + 2 } = 3cm[/tex]
Find the area of the shaded section only in the figure below.
If a system of linear equations has one solution, what does this mean about the two lines?
A. Parallel lines
B. the same line
C. Intersecting lines
Answer:
The same lines
Step-by-step explanation:
2 similar lines overlap each other, so each point on the line is a solution to the system of equations because it is a solution to "both lines".
Rosa conducted a survey of 25 students' favorite types of music. The results are shown in the table. Of the 600 students in the whole school, how many would you expect to prefer Pop/Rock?
Answer:
400
Step-by-step explanation:
Pleasseeeee help I’m bad
Answer:24.77cm
Step-by-step explanation:
8*3=24
3*8=24
EXPERT HELP: DON'T GUESS AND EXPLAIN THE ANSWER
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Please answer right I will give you brainliest :)
Answer:
Step-by-step explanation:
D
Answer:
first one is 4.50
18/4 = 4.5
27/6 = 4.5
second one is c because when you divide each of the costs by their number of cookies accordingly, you get 1.75 which makes it proportional.
Step-by-step explanation:
I cant do this pls help
Lydia is organizing a cooking competition at her school. She ordered some basic supplies to share among the teams that are competing. The teams will be bringing other ingredients as well.
Lydia decide to provide cheddar cheese for the competition. She buys $4.2 kilograms for $39.90
Part A
She estimates the cost of 1 kilograms of cheese to be $1. Is her estimate Reasonable?
Part B
To find the actual cost of 1 kilograms of cheese, Lydia needs to divide $39.90 by 4.2. How can she change the division problem to an equivalent problem.
Part C
If 7 teams share the cheese equally, How much cheese will each team get?
Lol i know this is alot
Answer: look down ⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️⬇️
Step-by-step explanation: part A no her estimate is not reasonable.
Part B I think she can change it to and equivalent problem by making it 40.00 divided by 4.2 maybe in not sure.
If I inch is equal to 2.54
centimeters, 7 inches is
how many centimeters?
A 16.84 centimeters
B 17.78 centimeters
C 16.32 centimeters
D 17.56 centimeters
Answer:
B
Step-by-step explanation:
1 inch = 2.54 cm
7 inches = 2.54 * 7
7 inches = 17.78
B
PRODIGY QUESTION I NEED HELP IN ORDER TO WIN BATTLE! 20 POINTS!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
3 2/4
A store sells 20 oz bottles of soda for $1.60 or 12 oz bottles of soda for $1.08. Which one is a better buy? How much would your savings be per bottle of soda?
Answer:
The second is a better buy by 0.09
Step-by-step explanation:
Answer:
the 12 oz is better because it costs less and youd be saving $0.52 per bottle
Step-by-step explanation: