Answer:
g(-3)=4f(-3)-1=4(3²-2)-1=4(9-2)-1=4×7-1=28-1=27
Jia has $44,000 in a savings account. The savings collect interest at a 6% annual rate that compounds every year. How much money will be in Jia's account after 2 years?
Answer:
the answer is ieff = 2% - 3.24%
ieff = - 1.24% = -0.0124
Therefore the money left after 1 year would be:
F = 44,000 * (1 – 0.0124)
F = 43,454.4
So the amount of money lost is:
lost = 44,000 - 43,454.4
lost = $545.6
plz mark me as brainly
Step-by-step explanation:
The ratio of blue marbles to red marbles is 5:3. If you have
9 red marbles, how many blue marbles do you have?
Answer:
15
Step-by-step explanation:
9/3=3, 3x5=15
Verify if
x = 5
is a solution to
2x – 7 =13
Answer:
False, the answer is x = 10
Step-by-step explanation:
Move all terms that don't contain x to the right side and solve.
~Hoped this helped~
So for people who did GT testing, what happened after all the test (if u passed them) PLS I REALLY NEED TO KNOWWWWWWWWWWW thx <3
Answer:
You basically go into GATE programs, and I don't know if this happens to everyone but I basically got extra homework, and the next time I took an online test it got harder. AGAIN, NOT EVERYONE WILL GET THE SAME THING I GOT. My friend from other class said she didn't get extra homework unlike I did.
Step-by-step explanation:
If x+40=? type your answer below.
Eight bowls cost $160, but Adrien wants only 5 of them so how much does he have to pay?
Answer:
$100
Step-by-step explanation:
you have eight bowls so you divide 160 by 8 and you get 20 so each bowl is 20 so 5x20=100
Answer:
100
Step-by-step explanation:
First, calulate the cost of each bowl, so, 160/8=20
Next, calculate how much total it costs, so 20x5, which the answer is $100
The measure of central angle RST is tt radians.
What is the area of the shaded sector?
O 411 units?
O 8 units?
O 16 units
O 2011 units?
The area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units
The area of a sector is calculated using:
[tex]A = \frac{\theta}{2}* r^2[/tex]
So, we have:
[tex]A = \frac{\pi}{2}* 4^2[/tex]
Evaluate the exponent
[tex]A = \frac{\pi}{2}* 16[/tex]
Evaluate the quotient
[tex]A = 8\pi[/tex]
Hence, the area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units
Read more about sector areas at:
https://brainly.com/question/22972014
During Gabrielle's summer vacation, she ate 20% of her meals in the hotel restaurant.
She ate 4 meals there.
Shade the grid to show the percent of Gabrielle's meals that she ate at the hotel restaurant.
How many total meals did Gabrielle eat on her vacation? You can use your model to help.
meals
Submit
Work it out
Answer:
Step-by-step explanation: 30%
In the figure shown b= c The figure is a sphere if
A
C=a
B)
ca
The center moves down
D)
The center moves right
Plz help ASAP
What is 36 of 3/9 my little brother needs help
Answer:
The answer is 12
Step-by-step explanation:
36 divided by 9 = 4
4 x 3 = 12
Hope this helps
Answer:
Probably 12
Step-by-step explanation:
[tex]\frac{3}{9}[/tex] x 36 is 12.
We can figure this out by dividing 3 by 9 which will result in 0.33333. Multiplying 0.3333 by 36 results in 12.
Please give Brainliest
what is the inverses
Answer:that = 1 hole
Step-by-step explanation:
It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Answer: $6.95 or $ 7.00
Step-by-step explanation: divide 19.46 by 2.8 and then round your answer remember for rounding 4 or less to round down and 5 or more round up. :)
The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.
What is unit rate?A unit rate means a rate for one of something.
Given that, It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp.
Unit price = 19.46/2.8 = 6.95
Hence, The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.
For more references on unit rate, click;
https://brainly.com/question/13795269
#SPJ2
Plot the ordered pair in a coordinate plane. (-5,-2) on a graph
Answer:
i need a graph to point out at
Step-by-step explanation:
The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. If the plane is 700 feet above sea level, how far does it have to fly to reach the carrier?
The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.
Calculation of the distance;Since
The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. And, the plane is 700 feet above sea level
So here we assume the distance be x
So, the following equation should be applied
[tex]sin \ 52=700/x[/tex]
x = 888.31 feet
Hence, The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.
Learn more about distance here: https://brainly.com/question/16616666
The scale drawing of a 10 foot long minivan has a scale factor 2 inches = 1 foot. how long is the minivan on the scale drawing?
Answer:
20in
Step-by-step explanation:
[tex]Length = 10*\frac{2in}{1ft} =20in[/tex]
How would I find the difference of 7/8 - 1/3 ?
Answer:
[tex]\frac{13}{24}[/tex]
Step-by-step explanation:
We have two fractions and are being asked to subtract them.
7/8 and 1/3 don't have the same denominator, so to do as so, we need to find the LCM of both denominators, multiply them to that, and do the same for the numerators.
So what is the LCM (Least Common Multiple) of 8 and 3?
24.
Therefore :
[tex]\frac{7 * 3}{8 * 3} - \frac{1*8}{3*8}[/tex]
[tex]\frac{21}{24} - \frac{8}{24}[/tex]
[tex]\frac{13}{24}[/tex]
Answer:
13/24
Step-by-step explanation:
1. Common denominator:
common denominator = 24
multiply bottom and top so from 8 to 24 is 8x3, so multiply by three and what you do to the bottom you do to the top so,
7/8: 8 x 3 = 24 and 7 x 3 = 21 so the new fraction is 21/24.
Do the same to the other fraction: 1/3 multiply top and bottom by 8 because 3 x 8 = 24.
1/3 = 8/24
Now just subtract:
21/24 - 8/24 = 13/24 (There is your answer)
Please help, due tomorrow. will give brainlist if correct
Given f(x)=3x^2-2x+k, and the remainder when f(x) is divided by x-3 is 35, then what is the value of k?
compare the divisor x-3 with x-a which will give a=3 and then use remainder theorem.
Please help me solve this
Answer:
gergvv
Step-by-step explanation:
rvgfc erbvgcft ebh t
h(t) = 4t +1 and g(t) = 2t + 4
Answer:
(-5,8)x(2,4)
Step-by-step explanation:
Answer:
i dont know what you are asking to find but i got this
Step-by-step explanation:
find h(g(t)): h(2t+4)=8t+17
find g(h(t)): g(4t+1)=8t+6
There were 60 multiple-choice questions and he answered 60% of them correctly. How many problems did he get right?
Answer: 36
Step-by-step explanation:
I'm gonna be honest, I just asked Quickgrade how many i got wrong with 60 questions, for a 60 percent and it said I got 24 wrong... Not sure how the math works... sorry :(
3(x + 8) - 2 = 43 ???
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
3(x + 8) - 2 = 43
3x + 24 - 2 = 43
3x + 22 = 43
-22 -22
3x = 21
divide by 3
x = 7
16. A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which equation could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend exactly $760.00 on the van rental?
A. 75.00 + 160.00x = 760 00
B. 75.00x - 160.00 = 760.00
C. 75.00 - 160.00x = 760.00
D. 75.00x + 160.00 = 760.00
Answer:
Step-by-step explanation:
D
Help can someone in Thai appp PLEASE help me with my last question This
Answer:
I think its D
Step-by-step explanation:
the angle degree is like, about 45 degrees?
2dollars and 25Cents 9 times what the Total is
Answer:
$20.25
Step-by-step explanation:
2.00 +.25=2.25
2.25*9= 20.25
Solve the proportional
equation below:
x/4 = x-6/3
Apply the means-extremes property of proportions: this allows you to cross multiply:
[tex]\boxed{\mathsf{\dfrac{x}{4} = \dfrac{x - 6}{3}}}[/tex]
[tex]\mathsf{\dfrac{x}{4} \searrow \dfrac{x - 6}{3}}[/tex] [tex]\mathsf{\dfrac{x}{4} \nearrow \dfrac{x-6}{3}}[/tex]
[tex]\boxed{\mathsf{3x = 4(x - 6)}}[/tex]
Apply the distributive property:
[tex]\mathsf{3x = 4(x-6)}[/tex]
[tex]\mathsf{3x = 4(x) - 4(6)}[/tex]
[tex]\mathsf{3x = 4x - 24}[/tex]
Add 24 to both sides:
[tex]\mathsf{3x + 24 = 4x - 24 + 24}[/tex]
[tex]\mathsf{3x + 24 = 4x}[/tex]
Substract 3x to both sides
[tex]\mathsf{3x - 3x + 24 = 4x - 3x}[/tex]
[tex]\mathsf{24 = 4x - 3x}[/tex]
[tex]\large{\boxed{\mathsf{24 = x}}}[/tex]
Answer. The value of x = 24.
A real estate agent earns 2.4% on the sale of a house priced at $89,950.
How much did she make in commission?
Answer:
$2158.8
Step-by-step explanation:
x/89,950= 2.4/100
89,950(2.4)= 215880
215880/100 gets you 2158.8. hope this helped
Rachel took a two day road trip last weekend. She drove 65 miles less on Sunday than she did on Saturday. If twice the miles was driven on Sunday is 373 more than the number of miles driven on Saturday, how many moles did she drive each day?
Answer:
Rachel drove on Saturday = 503 miles
Rachel drove on Sunday = 438 miles
Step-by-step explanation:
As given , Rachel drove 65 miles less on Sunday than she did on Saturday.
Let us suppose
Rachel drove on Saturday = x
Rachel drove on Sunday = y
then, we get
y = x - 65
Also given, If twice the miles was driven on Sunday is 373 more than the number of miles driven on Saturday
then , we get
2y = 373 + x
⇒2(x - 65) = 373 + x
⇒2x - 130 = 373 + x
⇒2x - x = 373 + 130
⇒x = 503
∴ we get
Rachel drove on Saturday = x = 503
Rachel drove on Sunday = y = x - 65 = 503 - 65 = 438
The pet has 20 guinea pigs and plans to put a pair of guinea pigs in each cage. If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?
Answer:
2 more cages
Step-by-step explanation:
A pair of guinea pigs means , 2 guinea pigs per cage
If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?
For 8 cages
1 cage = 2 guinea pigs
8 cages = x
Cross Multiply
x = 8 × 2 guinea pigs
x = 16 guinea pigs
The pet store has 20 guinea pigs
The amount of guinea pigs left
= 20 - 16
= 4 guinea pigs
2 guinea pigs = 1 cage
4 guinea pigs = x
Cross Multiply.
2x = 4
x = 4/2
x = 2 cages
Therefore, the pet store needs 2 more cages
I need help can someone help please
Answer PPLZ i AM STUCK ON IT
Step-by-step explanation:
We can express the inequality in
- 9p = 40.5
p = 40.5 / - 9
p = -4.5
So Now
p > - 4. 5