Look at the picture and tell me the answer

Look At The Picture And Tell Me The Answer

Answers

Answer 1

Answer:

g(-3)=4f(-3)-1=4(3²-2)-1=4(9-2)-1=4×7-1=28-1=27


Related Questions

Jia has $44,000 in a savings account. The savings collect interest at a 6% annual rate that compounds every year. How much money will be in Jia's account after 2 years?

Answers

Answer:

the answer is ieff = 2% - 3.24%

ieff = - 1.24% = -0.0124

Therefore the money left after 1 year would be:

F = 44,000 * (1 – 0.0124)

F = 43,454.4

So the amount of money lost is:

lost = 44,000 - 43,454.4

lost = $545.6

plz mark me as brainly

Step-by-step explanation:

The ratio of blue marbles to red marbles is 5:3. If you have
9 red marbles, how many blue marbles do you have?

Answers

Answer:

15

Step-by-step explanation:

9/3=3, 3x5=15

Verify if
x = 5
is a solution to
2x – 7 =13

Answers

Answer:

False, the answer is x = 10

Step-by-step explanation:

Move all terms that don't contain  x  to the right side and solve.

~Hoped this helped~

So for people who did GT testing, what happened after all the test (if u passed them) PLS I REALLY NEED TO KNOWWWWWWWWWWW thx <3

Answers

Answer:

You basically go into GATE programs, and I don't know if this happens to everyone but I basically got extra homework, and the next time I took an online test it got harder. AGAIN, NOT EVERYONE WILL GET THE SAME THING I GOT. My friend from other class said she didn't get extra homework unlike I did.

Step-by-step explanation:

If x+40=? type your answer below.

Answers

i don’t understand what ur trying to ask

Eight bowls cost $160, but Adrien wants only 5 of them so how much does he have to pay?

Answers

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

you have eight bowls so you divide 160 by 8 and you get 20 so each bowl is 20 so 5x20=100

Answer:

100

Step-by-step explanation:

First, calulate the cost of each bowl, so, 160/8=20

Next, calculate how much total it costs, so 20x5, which the answer is $100

The measure of central angle RST is tt radians.
What is the area of the shaded sector?
O 411 units?
O 8 units?
O 16 units
O 2011 units?

Answers

The area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units

The area of a sector is calculated using:

[tex]A = \frac{\theta}{2}* r^2[/tex]

So, we have:

[tex]A = \frac{\pi}{2}* 4^2[/tex]

Evaluate the exponent

[tex]A = \frac{\pi}{2}* 16[/tex]

Evaluate the quotient

[tex]A = 8\pi[/tex]

Hence, the area of the shaded sector is [tex]8\pi[/tex] square units

Read more about sector areas at:

https://brainly.com/question/22972014


During Gabrielle's summer vacation, she ate 20% of her meals in the hotel restaurant.
She ate 4 meals there.
Shade the grid to show the percent of Gabrielle's meals that she ate at the hotel restaurant.
How many total meals did Gabrielle eat on her vacation? You can use your model to help.
meals
Submit
Work it out

Answers

Answer:

Step-by-step explanation: 30%

In the figure shown b= c The figure is a sphere if
A
C=a
B)
ca
The center moves down
D)
The center moves right

Plz help ASAP

Answers

No the answer is D is so no can go

What is 36 of 3/9 my little brother needs help

Answers

Answer:

The answer is 12

Step-by-step explanation:

36 divided by 9 = 4

4 x 3 = 12

Hope this helps

Answer:

Probably 12

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{3}{9}[/tex] x 36 is 12.

We can figure this out by dividing 3 by 9 which will result in 0.33333. Multiplying 0.3333 by 36 results in 12.

Please give Brainliest

what is the inverses

Answers

Answer:that = 1 hole

Step-by-step explanation:

It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.​

Answers

Answer: $6.95 or $ 7.00

Step-by-step explanation: divide 19.46 by 2.8 and then round your answer remember for rounding 4 or less to round down and 5 or more round up. :)

The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

What is unit rate?

A unit rate means a rate for one of something.

Given that, It costs $19.46 for 2.8 pounds of shrimp.

Unit price = 19.46/2.8 = 6.95

Hence, The unit price of the shrimp is $6.95 per pound.

For more references on unit rate, click;

https://brainly.com/question/13795269

#SPJ2

Plot the ordered pair in a coordinate plane. (-5,-2) on a graph

Answers

Answer:

i need a graph to point out at

Step-by-step explanation:

The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. If the plane is 700 feet above sea level, how far does it have to fly to reach the carrier?

Answers

sohcahtoa, you can do sin52=700/x, multiply all by x, divide by sin52 so 700/sin52 = about 888.31 feet

The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.

Calculation of the distance;

Since

The angle of depression from an approaching airplane to an aircraft carrier is 52°. And, the plane is 700 feet above sea level

So here we assume the distance be x

So, the following equation should be applied

[tex]sin \ 52=700/x[/tex]

x = 888.31 feet

Hence, The distance that is required to fly to reach the carrier should be considered as the 888.31 feet.

Learn more about distance here: https://brainly.com/question/16616666

The scale drawing of a 10 foot long minivan has a scale factor 2 inches = 1 foot. how long is the minivan on the scale drawing?

Answers

Answer:

20in

Step-by-step explanation:

[tex]Length = 10*\frac{2in}{1ft} =20in[/tex]

2 inches = 1 foot for the scale factor then you would do 10x2 which equals 20 so the minivan is 20 inches for that scale drawing.

How would I find the difference of 7/8 - 1/3 ?

Answers

Answer:

[tex]\frac{13}{24}[/tex]

Step-by-step explanation:

We have two fractions and are being asked to subtract them.

7/8 and 1/3 don't have the same denominator, so to do as so, we need to find the LCM of both denominators, multiply them to that, and do the same for the numerators.

So what is the LCM (Least Common Multiple) of 8 and 3?

24.

Therefore :

[tex]\frac{7 * 3}{8 * 3} - \frac{1*8}{3*8}[/tex]

[tex]\frac{21}{24} - \frac{8}{24}[/tex]

[tex]\frac{13}{24}[/tex]

Answer:

13/24

Step-by-step explanation:

1. Common denominator:

common denominator = 24

multiply bottom and top so from 8 to 24 is 8x3, so multiply by three and what you do to the bottom you do to the top so,

7/8: 8 x 3 = 24 and 7 x 3 = 21 so the new fraction is 21/24.

Do the same to the other fraction: 1/3 multiply top and bottom by 8 because 3 x 8 = 24.

1/3 = 8/24

Now just subtract:

21/24 - 8/24 = 13/24 (There is your answer)

Please help, due tomorrow. will give brainlist if correct

Given f(x)=3x^2-2x+k, and the remainder when f(x) is divided by x-3 is 35, then what is the value of k?

Answers

compare the divisor x-3 with x-a which will give a=3 and then use remainder theorem.

Please help me solve this

Answers

Answer:

gergvv  

Step-by-step explanation:

rvgfc erbvgcft ebh t

The correct answer is D

h(t) = 4t +1 and g(t) = 2t + 4

Answers

Answer:

(-5,8)x(2,4)

Step-by-step explanation:

Answer:

i dont know what you are asking to find but i got this

Step-by-step explanation:

find h(g(t)): h(2t+4)=8t+17

find g(h(t)): g(4t+1)=8t+6

There were 60 multiple-choice questions and he answered 60% of them correctly. How many problems did he get right?

Answers

Answer: 36

Step-by-step explanation:

I'm gonna be honest, I just asked Quickgrade how many i got wrong with 60 questions, for a 60 percent and it said I got 24 wrong... Not sure how the math works... sorry :(

3(x + 8) - 2 = 43 ???​

Answers

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

3(x + 8) - 2 = 43

3x + 24 - 2 = 43

3x + 22 = 43

      -22   -22

3x = 21

divide by 3

x = 7

16. A fifteen passenger van is rented for a family vacation. The van rental is $75.00 per day, plus a $160.00 insurance fee. Which equation could be used to find x, the number of days the car be rented if they want to spend exactly $760.00 on the van rental?
A. 75.00 + 160.00x = 760 00
B. 75.00x - 160.00 = 760.00
C. 75.00 - 160.00x = 760.00
D. 75.00x + 160.00 = 760.00​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

D

Help can someone in Thai appp PLEASE help me with my last question This

Answers

Answer:

I think its D

Step-by-step explanation:

the angle degree is like, about 45 degrees?

2dollars and 25Cents 9 times what the Total is

Answers

Answer:

$20.25

Step-by-step explanation:

2.00 +.25=2.25

2.25*9= 20.25

Solve the proportional
equation below:
x/4 = x-6/3

Answers

PROPORTIONAL EQUATIONExercise

Apply the means-extremes property of proportions: this allows you to cross multiply:

                [tex]\boxed{\mathsf{\dfrac{x}{4} = \dfrac{x - 6}{3}}}[/tex]

[tex]\mathsf{\dfrac{x}{4} \searrow \dfrac{x - 6}{3}}[/tex]      ‏‏‎      ‏‏‎‎      [tex]\mathsf{\dfrac{x}{4} \nearrow \dfrac{x-6}{3}}[/tex]‏‏‎‎

             [tex]\boxed{\mathsf{3x = 4(x - 6)}}[/tex]

Apply the distributive property:

[tex]\mathsf{3x = 4(x-6)}[/tex]

[tex]\mathsf{3x = 4(x) - 4(6)}[/tex]

[tex]\mathsf{3x = 4x - 24}[/tex]

Add 24 to both sides:

[tex]\mathsf{3x + 24 = 4x - 24 + 24}[/tex]

[tex]\mathsf{3x + 24 = 4x}[/tex]

Substract 3x to both sides

[tex]\mathsf{3x - 3x + 24 = 4x - 3x}[/tex]

[tex]\mathsf{24 = 4x - 3x}[/tex]

[tex]\large{\boxed{\mathsf{24 = x}}}[/tex]

‎      ‏‏‎

Answer. The value of x = 24.

‎      ‏‏‎

A real estate agent earns 2.4% on the sale of a house priced at $89,950.

How much did she make in commission?

Answers

Answer:

$2158.8

Step-by-step explanation:

x/89,950= 2.4/100

89,950(2.4)= 215880

215880/100 gets you 2158.8. hope this helped

Rachel took a two day road trip last weekend. She drove 65 miles less on Sunday than she did on Saturday. If twice the miles was driven on Sunday is 373 more than the number of miles driven on Saturday, how many moles did she drive each day?

Answers

Answer:

Rachel drove on Saturday = 503 miles

Rachel drove on Sunday = 438 miles

Step-by-step explanation:

As given ,  Rachel drove 65 miles less on Sunday than she did on Saturday.

Let us suppose

Rachel drove on Saturday = x

Rachel drove on Sunday = y

then, we get

y = x - 65

Also given, If twice the miles was driven on Sunday is 373 more than the number of miles driven on Saturday

then , we get

2y = 373 + x

⇒2(x - 65) = 373 + x

⇒2x - 130 = 373 + x

⇒2x - x = 373 + 130

⇒x = 503

∴ we get

Rachel drove on Saturday = x = 503

Rachel drove on Sunday = y = x - 65 = 503 - 65 = 438

The pet has 20 guinea pigs and plans to put a pair of guinea pigs in each cage. If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?

Answers

Answer:

2 more cages

Step-by-step explanation:

A pair of guinea pigs means , 2 guinea pigs per cage

If the pet store has 8 cages how many more cages will the pet store need?

For 8 cages

1 cage = 2 guinea pigs

8 cages = x

Cross Multiply

x = 8 × 2 guinea pigs

x = 16 guinea pigs

The pet store has 20 guinea pigs

The amount of guinea pigs left

= 20 - 16

= 4 guinea pigs

2 guinea pigs = 1 cage

4 guinea pigs = x

Cross Multiply.

2x = 4

x = 4/2

x = 2 cages

Therefore, the pet store needs 2 more cages

I need help can someone help please

Answers

What do you need help on? There isn’t a picture or anything.

Answer PPLZ i AM STUCK ON IT

Answers

Step-by-step explanation:

We can express the inequality in

- 9p = 40.5

p = 40.5 / - 9

p = -4.5

So Now

p > - 4. 5

Other Questions
Convert 3 over 8 to a percent Hello I'm in a math test and I really need help so please answer I do not understand this Can you please help. A vacuole is a membrane-bound sac that plays a role in the storage andthe release of cellular products. How do the vacuoles in animal cells differfrom vacuoles in a plant cell? PLEASE HELP the length of the rectangle is 3 times the width. The perimeter is 65.6cm. find the width The image shows Japanese dancers performing kabuki.Performers wearing traditional Japanese clothing. A crowd of tourists watches the performance.What does this image show about the influence of the Heian period?Its impact was on Japanese drama.Its influence has been felt up to modern times.Its influence has been only on Japanese clothing.Its impact was mostly on the habits of aristocratic classes. Please help if you can. Thank you How did the events at Lexington and Concord affect the creation of the Bill of Rights? 1. a system of government that includes different job functions and levels of authority.TYPE THE ANSWER a circle with a 12 inch diameter is folded in half and then folded in on half again. what is the area of the resulting shape Solve the equation for x:sin^2 x 2 cos x - 2 = 0for the restriction 0 < x < 2pi Which phrase below represents the given numerical expression? 12 + 6 * My mind is telling me that it is B or C but I dont want to get this wrong. Plz help!! which steps best help a reader determine the central ideaof a text select three options People mine zinc metal for use as an anticorrosive, skin protectant, and in electrical components. Zinc mining involves using chemicals toremove the zinc from larger rocks. Demand for zinc increased over the past 35 years.If the management of zinc mines stays the same, how will the increased demand for zinc most likely impact the environment?O A. Global temperatures will rise because mining releases heat from Earth's Interior.O B. Biodiversity will increase because mining speeds the release of Important minerals from rocks.O C. The acidity of the surrounding soil and water will change because of the discharge of mine waste.O D. Sea level will decrease substantially because the mining process requires substantial amounts of water Besides mammals, name another group of organisms that primarily continues to care for their young after birth O birds O amphibians O reptiles O cnidarians What does psychophysics study?unusual discoveries in laboratory experimentationsthe laws of physics and how believable they arepeople's reactions and perceptions to stimuli write a congruence statement for the figures below Earth was not always divided into the continents as we see them today. Landmasses have divided and changed shape due to the movement of Earths tectonic plates. Which of the following is NOT a result of plate tectonics?A. Volcanic activityB. Earthquakes and shiftingC. Change in the size of oceanD. Convection curents in mantle In the month of February, Doodle Incorporated made 4,000 fidgetspinners. Sales were so good that the owner set a goal to increaseproduction of the spinners by 13% each month until the productionreached 40,000. About how many months would that take? Round tothe nearest month.