Answer:
c 12 increased by 6
Step-by-step explanation:
12+6=18
In the figure below, ABCD is a rectangle and DA and CB of radii of circles tangent externally, AB = 4cm
Answer:
Step-by-step explanation:
let me write the answer on paper
Which expression is equivalent to −56y2+16y?
−8y(7y+2)
8y(7y−2)
−8y(7y−2)
8y(7y+2)
Answer:
-8y(7y-2) thats the answer
Step-by-step explanation:
i have write words
Answer:
-8(7y-2)
Step-by-step explanation:
Uhhhh 0_0
Ms. Halloran and Ms. Scott were attending the concert
Friday night. They paid $19.50 for each ticket plus a $7.25
service charge. The linear function modeled in this
situation is:p 19.50c + 7.25. What is the dependent
variable?
A. 19.50
B. 7.25
C. c
D. p
If y is a positive integer, for how many different values of y is, ∛144/y a whole number?
Answer:
Image result for If y is a positive integer, for how many different values of y is, ∛144/a whole number brainly
2 different values
Therefore, "y" must be a factor of 144. Therefore, for 2 different values of "y" ( and ) is a whole number
example
We need the remember that:
Therefore, the radicand (In this case ) must be a perfect cube in order to get a whole number.
Remember that a perfect cube are the numbers that have exact cube roots. Therefore, "y" must be a factor of 144.
Now, we need to descompose 144 into its prime factors:
Then, the factors of 144 are:
Substitute values into to check:
for 2 different values of "y" ( and ) is a whole number.
There are 15 pieces of fruit in a bowl and 6 of them are apples. What percentage of the pieces of fruit in the bowl are apples?
Group of answer choices
A. 00.06&
B. 0.4%
C. 6%
D. 40%
Find the total area.
answer choices-
370mm^2
370mm^3
270mm^3
170mm^2
Please answer, tysvm!
Answer:
B: 2 1/7
Step-by-step explanation:
15 divided by 7 = 2 1/7
Answers and the top is to read it pls help for BIG BRAIN!
Answer:
C. b-4
Step-by-step explanation:
The number -4 shouldn't change since she read 4 fewer books
The price of a gallon of gas last year was $3.26. Currently, a gallon of gas costs $2.76. What is the percent change?
Answer:it will go up by 1 Dollar and 26 cents
Step-by-step explanation:
daniel has 2 buiscits if daniel eats one buiscit how many does he have
Answer:
Daniel has 1 biscuit
Step-by-step explanation:
2-1=1
HOPE THIS HELPS
PLEASE GIVE BRAINLIEST
A set of pens sells for $6.25 and costs $3.50 to make. Forty-two percent of the profit (the difference between the purchase price and the amount it costs to make) from each set of pencils goes to a school. If 520 sets are sold, what is the amount of money that will go to the school?
$____
Answer:
$600.60
Step-by-step explanation:
Answer:
$600.60
Step-by-step explanation:
Really all u need to do is caulate this up your total will be $600.60 becasue all u need is a caulator and it took me a while but here your answer
Answer agian : $600.60
PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ help I will give brainliest for right answer!
Each day for the next 3 days, there is a 30% chance of rain. Use the simulation shown, where the digits 1, 2, and 3 represent days with rain, to estimate the probability of rain on at least 2 of the next 3 days. Round your answer to the nearest tenth of a percent if necessary.
651 662 101 897 203 164 544 927 735 146
865 939 146 910 854 827 121 935 824 651
530 669 830 270 312 377 465 472 954 726
Watch the videos below then answer these two questions: 1. Explain the difference between: mean, median and mode. How can you remember how they are different? Which one is the actual average? 2. Find the mean, median, mode and range of the following data set: 4,5,7,7,7,8,9,10,11,12,12 Click the links to watch each video: Mean, Median, Mode, and Range (Links to an external site.) How Do You Find the Mean of a Data Set? (Links to an external site.) How Do You Find the Median of a Data Set? (Links to an external site.) How Do You Find the Mode of a Data Set? (Links to an external site.) How Do You Find the Range of a Data Set? (Links to an external site.) What is the Mean of a Data Set? (Links to an external site.) What is the Median of a Data Set? (Links to an external site.) What is the Mode of a Data Set? (Links to an external site.)
Answer:
Average = Mean = "typical" or "middle"=> central
Ex:
4+3+1+6+1+7
Arithmetic Mean- 4+3+1+6+1+7 over the amount of numbers in this case 6. So this fraction equals 22 over six or 3 and 2/3.
To find the Median order the numbers from least to gratest. the circle the middle number.
Ex: 0, 7, 50, 10,000, 1,000,000
Circle the 50 since it is on the middle
If there is two numbers in the middle circle both then find the middle in between both numbers.
Ex: 1, 1, 3, 4, 6, 7,
Circle the 3 and 4.
Find the halfway point in between, in this case, 3.5.
Mode is the number that shows up the most in a group of numbers.
Ex: 4, 3, 1, 6, 1, 7
The one shows up twice while the other numbers show up once.
Hope this helps. :)
Try the questions yourself.
If you need help friend me and I can help with the questions.
i need the answer asappppppppp
PLS HELP ME ... Thank you
also don't answer if you don't know the answer ... again thankyou
Answer:
7
Step-by-step explanation:
7^2=49 and 8^2=64 which one is closer?
What value makes 1/3x = 3 true?
PLEASE HELP!!!!!!
ILL GIVE BRAINLIEST!!!!!
Answer:
9.
Step-by-step explanation:
9.
3/(1/3)=9.
Answer:
9
Step-by-step explanation:
if you multiply 1/3 by 3 you get 1. but you want 3 so just multiply that number by three.
hope this helped :)
In the context of draining the pool, AMOUNT OF WATER in the pool is the
independent variable
dependent variable
ANSWER CORRECTLY FOR BRAINLIEST. INCLUED ALL ANSWERD TO ALL THE PARTS AND QUETIONS. 60 POINTS!!!
Module 06: Project Option 1
Instructions:
Sarah’s neighbor offers to pay her $5 for every shark tooth she finds on the beach. After collecting only three shark’s teeth, Sarah decides to share the opportunity with her friend John. Sarah can find shark teeth twice as fast as John, but she can earn even more money with his help.
Sarah can use the expression 5(2j + 3 + j) to represent the amount of money they can earn.
Part 1: Writing Expressions
1. Write an expression that looks like Sarah’s expression: 5(2j + 3 + j). Replace the coefficients so that your expression is not equivalent. You may use any number that you choose to replace the coefficients. Be sure to leave the variables the same. For example, 8(3j + 7 + 3j) looks like Sarah’s expression but is not equivalent.
2. Translate the new algebraic expression you created in Question 1 to a verbal expression.
Part 2: Writing Equivalent Expressions
3. You will now use mathematical properties to create two expressions that are equivalent to the expression you created in Question 1. Make sure you show all steps in your work.
a. Use either the commutative property or combine like terms to create an equivalent expression.
b. Use the distributive property to create an equivalent expression.
4. Pick a number from 1 to 10. Use that number to verify your three expressions (the original, the one from 3a, and the one from 3b) are equivalent by substituting it into each expression. Show all your work for complete credit.
Part 3: Finish the Story
5. Write a few sentences to end Sarah’s story. How many shark teeth did she find? How many shark teeth did John find? How much money did they earn?
6. Choose a method to present your assignment. You may submit your work in a Word Document or you may choose to develop a PowerPoint presentation or video recording of yourself. Use your creativity! Make sure to include the information from all three parts in your Word Document or presentation.
Which ratio is greater, 4:6 or 5:8?
Answer:
i think 5:8 but i could be wrong :D
Step-by-step explanation:
Answer:
the ratio 4:6 is greater than 5:8
Step-by-step explanation:
hope this helps
The cost for 16 ounces of cheese is $3.20. What is the cost for 20 ounces of cheese?
Answer:
It costs $4 dollars for 20 ounces of cheese.
Step-by-step explanation:
First we find out how many dollars for 1 ounce of cheese.
3.20 ÷ 16 = 0.2
Next we multiply 0.2 by 20.
20 * 0.2 = 4
So, the answer is 4 dollars.
Hope this helps! :)
You can find price of 1 ounce of cheese, then find cost of 20 ounces of cheese by simply using multiplication.
The cost for 20 ounces of cheese is $4.00
Given that:The cost for 16 ounces of cheese is $3.20To find:Cost for 20 ounces of cheese
Finding cost of 1 ounce of cheese:[tex]16 \: \rm ounce = \$3.20\\\\\\ \text{Dividing by 16 on both sides}\\\\ 1 \rm \: ounce = \dfrac{3.20}{16} = \$0.2[/tex]
Finding cost of 20 ounces of cheese:Multiplying both sides of above equation by 20, we get:
[tex]1 \rm \: ounce = \dfrac{3.20}{16} = \$0.2\\ \\ 20 \times 1 \rm \: ounce = 20 \times \$0.2\\ 20 \text{\:ounce of cheese \:}= \$4[/tex]
Thus, the cost for 20 ounces of cheese is $4.00
Learn more about calculation of costs of items here:
https://brainly.com/question/22049778
Directions: What does each of the following mean? Write out in words and phrases.
Example: 7 - 12 means: seven minus twelve
1. 11 + t
2. 7rst
3. t - 17
4. (10)(n)
5. 15 * y
6. 4x
7. a + b
8. 14x + 3y
Answer:
1. 11 + t
Eleven plus t
2. 7rst
3. t - 17
T minus seventeen
4. (10)(n)
Ten multiplied by n
5. 15 * y
Fifteen multiplied by y
6. 4x
Four multiplied by x
7. a + b
a plus b
8. 14x + 3y
Fourteen times x plus three times y
please help giving brainly
Answer:
proportion used: 7/20
7emails were from the same person
Step-by-step explanation:
35/100= 7/20
7/20 of 20
20/20=1
1x7= 7
wat is
$3.459B
2.443B
$55.838B
85.965B
in dollars pls
Answers:
$3,459,000,000
$2,443,000,000
$55,838,000,000
$85,965,000,000
you have 96 grams of a radioactive kind of yttrium how much will be left after 6-months if its half-life is 2-months DUE IN FIVE MINUTES
Answer:
you would be dead
Step-by-step explanation:
7 1/8-3 2/3
I WILL REWARD BRAiNLIEST
Answer:
6 11/24
Step-by-step explanation:
7 3/24 - 16/24
6 27/24 - 16/24
6 11/24
Step-by-step explanation:
7×1/8 - 3×2/3
= 7/8 - 6/3
= 7/8 - 2
= 7/8 - 16/8
= -9/8
Which of the following can form a cross section?
A a point and a triangle
B a plane and a cone
C a circle and a square
D a line and a point
The school play was last night and a total of 100 student and adult tickets were sold.
Each student ticket was $2 and each adult ticket was $4, and a total of $290 was collected in admissions. How many student tickets
were sold?
Please help ASAP
Answer:
250 $3 tickets and 100 $2 tickets were sold.
Step-by-step explanation:
HELP ME ( IF YOU CAN'T SEE THE PICTURE
Lori bought $25 worth of cookie ingredients and sold them to her friends for $0.50 each. If she made a profit of $15, how many cookies (c) did she sell?
70 cookies
20 cookies
80 cookies
50 cookies
Answer:
Ok. tecnicllay, all of the answers are wrong. Its 30
Step-by-step explanation:
If Lori bought and made cookies and sold them for 0.50 cents, The equation is 15 x 2. There are 100 pennys in a dollar, so that is where the 2 came from.
I hope this helped .
What inverse operation would you perform on both sides to solve this equation?
4-c=26 and solve it pls
Answer:
c=-24
Step-by-step explanation:
You should perform the inverse of addition and multiplication
The inverse of addition is subtraction so we subtract 4 on both sides:
4-4-c=26-4
Which will be
-c=24
Divide by -1 since the inverse of multiplication is division
-c/-1=24/-1
So the answer will be:
c=-24
17. In 2008, the world population is about 6,760,000,000. Write the 2008 world population in scientific notation.
18. Calculate the circumference of a circular field whose radius is 5 centimeters.
Answer:
17. probally x1.5 more poeple because of death rates and birth rates.
Step-by-step explanation: