The relationship between a distance x in a garden and the corresponding distance y in a model of the garden is y = kx. A triangular path in the model has sides that measure 8 yards, 15 yards, and 17 yards. The side lengths of the actual path are 48 yards, 90 yards, and 102 yards. What is the constant of proportionality?
Answer:
1/6
Step-by-step explanation:
Explain how to find the mean of a data set
Answer:
First, add the numbers in the data set. Then, divide the sum by the number of numbers. The quotient is the mean.
I hope this helps!
What is the answer to 0.3 x 3 1/3 =
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Hope this helpsss
Answer:
1
Step-by-step explanation:
The equation is 3/10 times 10/3, which is 30/30, which equals 1.
(hope this helps :P)
A line passes through the points (4,9) and (12,20) what is the slope of the line?
Answer:
11/8
Step-by-step explanation:
[tex]slope = \frac{y_{2} - y_{1} }{x_{2} - x_{1} }[/tex]
20 - 9 = 11
12 - 4 = 8
slope = 11/8
If a rectangular prism has a width of 5, a height of 4, and a length of 9, what is the volume of this prism if it was dilated by a scale 1/2?
Answer:
90
Step-by-step explanation:
5x4x9=180
180x.5=90
hope this is what you were looking for!
Please help!!!!! 20pts
Answer:
vertically Angle is correct answer
What is 12 divided by 8
Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
Answer:
1.5 is the answer
hope it helps!
Four friends go to dinner. Each chooses a different meal. When the check comes, they decide they will each pay the same amount. If the costs of the meals (including tax and tip) were $12.20, $11.00, $8.50, and $7.50, what should each friend pay so they cover the whole bill?
Answer: Each friend should pay $9.80
Step-by-step explanation: First add up all their checks, then divide them by 4 (4 because there 4 friends) to get the amount each friend needs to pay.
$12.20 + $11.00 + $8.50 + $7.50= $39.20
39.30 / 4 = $9.80
518489625648789*46548897
Answer:
[tex]2.41351201 *10^2[/tex]
Step-by-step explanation:
hope this helps have a good rest of your day :) ❤
A full body treatment costs £125.00 Today there is a 10% discount, how much do you pay ?
Step-by-step explanation:
[tex] \frac{10}{100} \times 125 = 12.5 \\ 125 - 12.5 = 112.5[/tex]
112.5 £
It costs 12 dollars for 8 hot dogs. )
What is the price of one hot dog?
Hot dogs 8
Dollars 12
Answer:
$1.50
Step-by-step explanation:
$12, the amount of money divided by 8, the number of hot dogs, equals $1.50, the amount for 1 hot dog.
A hula hoop has an circumference 150.72 cm. What is the area of the hula hoop? (round to the nearest hundredth)
Answer:
Area = 1808.64 cm
Step-by-step explanation:
Circumference of a circle = 2πr
Circumference = 150.72
π = 3.14
r = radius
150.72 = 2 x 3.14 x r
150.72 = 6.28 r
r = 150.72/6.28
r = 24cm
Radius = 24
Area of a circle = πr²
Area = 3.14 x 24²
Area = 3.14 x 576
Area =1808.64 cm
Answer:
1808.64 cm
Step-by-step explanation:
tried it on khan and it worked
Write an equation in standard form that has a slope of –5/2 and a y-intercept of –2.
Answer:
-5/2+-2
Step-by-step explanation:
What is the value of the expression
Зр divided by8 + 4 when p is 32?
Answer:
-4
Step-by-step explanation:
Divide each side by '-1'.
p = -4
Simplifying
p = -4
7. If AJKL - ANMP, find the value of x.
P x +5 N
49
14
M
J 9x + 1 L
Answer:
Since they are similar their sides are corresponding,
9x + 1 / x + 5 = 49 / 14
or, 14 ( 9x + 1 ) = 49 ( x + 5 ) { cross multiply}
or, 126x + 14 = 49x + 245
or, 77x = 231
or, x = 231/77
or, x = 3
Hope it helped
ALL THE BEST!!
( Hope u will mark me brainliest )
I put a random subject but can u please help with this question
Answer:
Parasitism
Step-by-step explanation:
Please help with my question
Answer:
the answer is: A
Step-by-step explanation:
31/2×12/3=3 2/6
Distribute 28(2b + 1f + 1p)
Answer:
56b + 28f + 28p
Step-by-step explanation:
i think
A bus that is traveling north at 48 km/h slows to a stop to pick up passengers. It then begins moving again. At the next corner, it turns to the east.
a. Identify the speed of the bus.
b. Identify one example of the velocity of the bus.
c. Identify each group of words or phrases that describe acceleration of the bus.
Please help geomtry!
Answer:
13
Step-by-step explanation:
By angle bisector property:
[tex] \frac{28}{49} = \frac{12}{2x + 7 - 12} \\ \\ \frac{4}{7} = \frac{12}{2x - 5} \\ \\ 4(2x - 5) = 12 \times 7 \\ \\ 8x - 20 = 84 \\ \\ 8x = 84 + 20 \\ \\ 8x = 104 \\ \\ x = \frac{104}{8} \\ \\ x = 13[/tex]
For what value of x is the rational expression below equal to zero?
X- 4/X-6
A number is divided into two parts, such that one part is 10 more than the other, if the two parts are in the ratio 5:3, find the number and the two parts.
Answer:
Step-by-step explanation:
25:15
5x5=25
3x5=15
A quadratic function is given by the table. Anna and Marco are trying to locate the roots of the given function. Are their solutions accurate? Explain in detail and find the exact value of the roots. Approximate the roots to the nearest tenth. Math task
Answer:
what’s 2/3 x 7?
Step-by-step explanation:
What is an
equation of the line that passes through the points (-5, 8) and
(5,0)?
Answer:
y=4/5x-4
Step-by-step explanation:
use formulas (y2-y1)/(x2-x1) and y=mx+b
slope (y2-y1)/(x2-x1):
(8-0)/(5-(-5))
=8/10
=4/5
equation (y=mx+b):
0=4/5(5)+b
0=4+b
b=-4
Jada’s teacher fills a travel bag with 5 copies of a textbook. The weight of the bag and books is 17 pounds. The empty travel bag weighs 3 pounds. How much does each book weigh? whats the equation not the answer
5×3=15
17+15=32
Step-by-step explanation:
3÷17=15
15+5=20
Answer:
Step-by-step explanation:
2) The bicycle shop charges $15 plus $6.50
per hour to rent a bike. How many hours
did Henry pay to rent the bike if he paid
the shop $327?
Answer:
48 hours
Step-by-step explanation:
Subtract 15 from 327
Divide result by 6.5
Two chemical plants, one at Macon and one at Jonestown, produce two types of fertilizer, low phosphorus (LP) and high phosphorus (HP). At each plant, the fertilizer is produced in a single production run, so the two types are produced in fixed proportions. The Macon plant produces 1 ton of LP and 3 tons of HP in a single operation, and it charges $600 for what is produced in one operation, whereas one operation of the Jonestown plant produces 1 ton of LP and 1 ton of HP, and it charges $1,000 for what it produces in one operation. If a customer needs at least 100 tons of LP and 180 tons of HP, how many production runs from each plant should be ordered to minimize the cost.
Answer:500
Step-by-step explanation:
There are 100 production runs from each plant should be ordered to minimize the cost.
What is Production?
The process of making or manufacturing goods and products from raw materials or components is called Production.
The Macon plant produce 1 ton of LP and 3 tons of HP in single operation, and it charge $600 for what is produced in one operation.
And, One operation of Jonestown plant produce 1 ton of LP and 1 ton of HP, and it charges $1,000 for what it produces in one operation.
And, A customer needs at least 100 tons of LP and 180 tons of HP,
Now, A graph of the requirements shows the feasible region is bounded by a polygon with vertices (Macon and Jonestown) as,
= (0, 180), (40, 60), (100, 0).
Hence, By checking costs of these solutions, we find the lowest cost to be obtained when 100 production runs should be ordered from Macon.
So, There are 100 production runs from each plant should be ordered to minimize the cost.
Learn more about the production visit:
https://brainly.com/question/26460726
#SPJ2
A $129.50 stereo is discounted 40%.The next month the sale price is discounted 60%. Is the stereo now free if not what is the sale price?
Let’s see if any of you get it my teacher asked me this on Thursday I got it right. Must shows step-by-step explanation
Answer:
no, it is not free. $31.08 is the sale price
Step-by-step explanation:
1 - .4 = .6 –––––> paying 60% of original price with first discount
129.50 • .6 = $77.70
1 - .6 = .4 ––––––> paying 40% of the discounted price
77.70 • .4 = $31.08 is the sale price
PLS HELP I WILL BRAINLIEST 15 PTS
An ice cream truck sells ice cream between 2 p.m. and 10 p.m. each night in the summer. At the end of the night, the driver calculates his profits and makes a graph to analyze the data. What is the average rate of change for the data from the 2nd hour to the 6th hour? Be sure to include the correct units of measurement.
a scatter plot with x axis labeled Hour and y axis labeled Money Earned in Dollars per Hour with points at 1 comma 54 and 2 comma 58 and 3 comma 64 and 4 comma 78 and 5 comma 96 and 6 comma 126 and 7 comma 99 and 8 comma 75
17 hours
68 dollars
17 dollars per hour per hour
68 dollars per hour per hour
Answer:
17
Step-by-step explanation:
A slope is also known as the gradient of a line. The correct option is C, 17 dollars per hour.
What is Slope?A slope is also known as the gradient of a line is a number that helps to know both the direction and the steepness of the line.
The average rate of change for the data from the 2nd hour to the 6th hour is,
Average rate = ($126 - $58)/(6 hour - 2 hour)
= 68/4 dollar per hour
= 17 dollars per hour
Hence, The average rate of change for the data from the 2nd hour to the 6th hour is 17 dollars per hour.
Learn more about Slope of Line:
https://brainly.com/question/14511992
#SPJ5
A curve has equation y = f(x). (a) Write an expression for the slope of the secant line through the points P(2, f(2)) and Q(x, f(x)). x − 2 f(x) − f(2) f(2) − 2 f(x) − x f(x) − x f(2) − 2 f(x) − f(2) x − 2 (b) Write an expression for the slope of the tangent line at P. lim x→0 f(x) − f(2) x − 2 lim x→2 x − 2 f(x) − f(2) lim x→2 f(x) − f(2) x − 2 lim x→0 f(x) − x f(2) − 2