hans has completed 27 deliveries so far this week. He needs to make 60 deliveries for the week. What percentage of his deliveries has hans completed?​

Answers

Answer 1

Answer:

45%

Step-by-step explanation:

You need to divide 27 by 60, to get .45. to get an accurate percentage, multiply .45 by 100 to get 45%. hope this helps


Related Questions

Can anyone help me please
I’ll mark as brainliest.

Answers

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Answer: false

Step-by-step explanation:

express in the form 1:n give n as a decimal 8:6

Answers

Answer: 8.6:8.6

Explanation:

1:n is the form you want.

n is 8.6. change the n value so it is 1:8.6

1 is 1 times bigger than 8.6

8.6 times 1 is 8.6

so you've got 8.6:8.6

your welcome, i hope this helps

From a boat on the lake, the angle of elevation to the top of a cliff is 24°52'. If the base of the cliff is 944 feet from the boat, how high is the cliff (to the nearest foot)? (2 points) Select one: a. 438 ft b. 441 ft c. 448 ft d. 451 ft

Answers

Answer:

yo is u einstein da hell is u learning pop a chocy milk

Step-by-step explanation:

Simplify -5(-3w - 5) - 20

Answers

Answer: 15w + 5

-5 (-3w - 5) - 20
*distribute the -5*
15w + 25 - 20
*combine like terms*
15w + 5

I hope you got a good grade on your assignment!!!

On last week's math test, 32 students received passing grades and 16 students did not
receive passing grades. What is the ratio of the number of students who passed the test to
the total number of students who took the test?
A
11 / 1
B
2/3
C
3/2
D
2/1

Answers

Answer:

Option B.             The ratio of the number of students who passed the test to

the total number of students who took the test is 2/3

Step-by-step explanation:

Firstly, we have to find the total number of students who took the test, we can do that by adding the number of students who passed and the number of students who did not pass, so ...

32 + 16 = 48

Now we just write down the ratio between the number of students who passed the test and  the total number of students who took the test. So we get

32/48

Now we just simplify and get...

2/3

1/2(12x+18)>99 what is the answer to this problem

Answers

Answer:

x > 15

General Formulas and Concepts:

Pre-Algebra

Order of Operations: BPEMDAS

Brackets Parenthesis Exponents Multiplication Division Addition Subtraction Left to Right  

Equality Properties

Multiplication Property of Equality Division Property of Equality Addition Property of Equality Subtraction Property of Equality

Algebra I

Terms/Coefficients

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

1/2(12x + 18) > 99

Step 2: Solve for x

[Multiplication Property of Equality] Multiply 2 on both sides:                    12x + 18 > 198[Subtraction Property of Equality] Subtract 18 on both sides:                     12x > 180[Division Property of Equality] Divide 12 on both sides:                              x > 15

Here we see that any value x greater than 15 would work as a solution to the inequality.

imma give brainliest

Answers

The answer is 1,200 yards

The equation of the line of best fit of a scatter plot is y = −5x − 2. What is the slope of the equation?

−5
−2
2
5

Answers

Answer:

5

Step-by-step explanation:

The response is 5. The slope is always the coefficient of x in a slope-intercept equation.

Answer:

The correct answer for this equation is -5 I know this because when I went to my previous middle school my old teacher had me grade this exact question.

Step-by-step explanation:

The owner of a garden center pays $12 for each birdbath. She sells them for 55% more than she paid. Decide whether each expression represents the selling price for b birdbaths.Choose Yes or No for each expression.A.12b1 1. 55(12b) u Yesu Nob. 12(0 . 45b) u Yesu Noc.12b(1. 55)u Yesu Nod. 12(0 . 55b) u Yesu Noe. 12b(1 1 0.55)u Yesu No

Answers

Answer:

[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Cost\ Price = \$12[/tex]

[tex]Selling\ Price = 55\%\ more[/tex]

Required

Write an expression for the selling price for b birdbaths

This selling price for 1 birdbath is calculated as:

[tex]Selling\ Price = Cost\ Price + 55\% * Cost\ Price[/tex]

Substitute 12 for Cost Price

[tex]Selling\ Price = 12 + 55\% * 12[/tex]

Factorize:

[tex]Selling\ Price = 12(1 + 55\%)[/tex]

Express percentage as decimal

[tex]Selling\ Price = 12(1 + 0.55)[/tex]

[tex]Selling\ Price = 12(1.55)[/tex]

For b birdbaths, the selling price is:

[tex]Selling\ Price = 12(1.55) * b[/tex]

[tex]Selling\ Price = 12b(1.55)[/tex]

The options are not clear; However [tex]12b(1.55)[/tex] answers the question.

Maria decided to take her family out for dinner at a restaurant the total cost was $96.00 She decided to leave the waiter a tip of %18 of the cost of the dinner What is the total cost of the dinner including the tip without the tax

Answers

Answer:

$113.28 is the total cost

Step-by-step explanation:

18%= 0.18

96 x 0.18= $17.28

96 + 17.28= $113.28

1 1/3 divided by 2/3

Answers

Answer:

Explanation:

1. Convert the mixed number into an improper fraction: 4/3 / 2/3
2. Use the KCF (Keep Change Flip) rule to make a multiplication equation: 4/3 • 3/2
3. Multiply: 12/6, or 2

which statement is correct?

Answers

D is the correct answer

Please help me thank u

Answers

y= negative 4
35th term negative 45 :)

Bruce drove 360 miles in 6 hours. If he continues at a consistent speed, how many more hours would he need to drive another 300 miles?

Answers

Answer:

5 hours

Step-by-step explanation:

If he drove 360 miles in 6 hours, that means he drives 60 miles per hour.

300 divided by 60 is 5, so he will need to drive for 5 more hours

Answer:

5 hours

Step-by-step explanation:

Find his speed in miles per hour:

360/6

= 60

So, his speed is 60 mph

To find how many more hours he would have to drive another 300 miles, divide 300 by 60:

300/60

= 5

So, he would have to drive 5 hours

Please give me the correct answer ​

Answers

First you multiply (n+10) times 4 then you would have 4n+10=34 then you would subtract 10 from both sides 4n=44 then divide both sides by 4 to get n=11

(-8)• -2/3. Calculate the value of each expression

Answers

Answer:

The answer is 16/3.

Step-by-step explanation:

Answer: 16/3

Step-by-step explanation:

Cevabını yazarmısınız​

Answers

Answer:

it is side ways

Step-by-step explanation:

miss emily buys 8 ounces smoke salmon at 17.98 per pound how much money does miss emily spend on smoked salmon

Answers

Answer:

Convert ounce to pound.

8 ounce is 0.5 lbs

x/0.5 = 17.95/1

x=8.975

Miss Lawrence spent about $8.98

Step-by-step explanation:

1 oz = 0.0625lbs
* 8
—————————
8oz = 0.5 pound

17.98 / 2 = 8.99

Answer is $8.99 is what she spent

las tres quintas partes de una bandera son de color rojo, la cuarta parte es azul y el resto blanco ¿ que parte de la bandera es blanco ?​

Answers

Explicación paso a paso: Ya que 3/5 es roja, mas 1/5 es azul, por lo cual el restante es blanca que es 1/5.

what is 5/10 + 8/100

Answers

Answer:

[tex]\frac{29}{50}[/tex]

Step-by-step explanation:

We have two fractions and are being asked to add them both.

5/10 and 8/100 don't have the fractions, but 5/10 can be simplified to 1/2, meaning that to make the same denominator, we have to find the half of 100, which would be 50. Now turn the fraction into 50/100.

50/100 + 8/100

58/100

This can be simplifed :

[tex]\frac{58/2}{100/2}[/tex]

[tex]\frac{29}{50}[/tex]

What is the slope of the line that passes through the points (-6, 4) and (-6, 8)?


Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

(8 - 4)/(-6 + 6)= 4/0= undefined

Answer:

Step-by-step explanation:

5

What is the area of a square with a side length of 3a?

Answers

Answer:

A=9a
Explanation:

Karen buys some new clothes for $89.40 + tax. The tax rate is 6.4%. What is her final price? *

Answers

Answer:

$95.10

Step-by-step explanation:

well take 89.40 and multiply by 6.4%. then add.

89.40 x 6.4% is 5.7. we can make out 5.7 to be $5.70.

$89.40 + $5.70 is 95.1 or $95.10

A right triangle is shown. A is 60 degrees. C is 90 degrees. BC is 12. What is the measurement of side ABC

Answers

Answer:

C. 90 degrees

Step-by-step explanation:

- 18°
3x - 5y = -22
MATHEMATICAL CONNECTIONS a. Write an equation that represents the sum of the angle measures of the triangle.
The equation is
= 180
b. Use your equation and the equation shown to find the values of x and y.

Answers

Answer:

use mathwsy

Step-by-step explanation:

What is the correct answer?

Answers

Answer:D

$6/ 8 bottles = $0.75 per bottle for Sunny’s

$11/ 15 bottles = $0.7333 per bottle for Shruti’s

Step-by-step explanation:

Answer:

Find the number of dollars per kind of water. Then try multiplying the dollar amount per one water by 8 and 15 depends on water. If you need help try finding helpful videos or ask your parents.

Step-by-step explanation:

If you just get an answer and not understand how you got it, then you won't be able to it later and it will get worse and worse.

Can somebody help me thank you.

Answers

Lol go to ur calculator

Answer:

1) 40

2) 1000

3)12

4) 90

5)100

6)1000

7)16000

8)100

Question 2) 1)1000

2)42000

3)7000

4)270000

5)81000

6)3600

7)480000

8)1000

write a conditional statement that each venn diagram illustrates

Answers

Answer:

I hope you understand this points are my own points

Change 1/5 to a decimal with work shown

Answers

Answer:

.2

1/5=2/10 2/10=.2

5x+6y=14 3x+5y=7

Help asap please

Answers

Answer:

133134676

Step-by-step explanation:

aasddkskskisisididid

Other Questions
Is the following shape a right triangle? How do you know?O A. No, there is no right angle.O B. Yes, two sides are perpendicular, and the side lengths fit thePythagorean theorem.O C. No, the side lengths do not fit the Pythagorean theorem.O D. There is not enough information to determine. Alexa has a cylindrical recycling can with a diameter of 20 cm and a height of30 cm. What is the approximate volume of the can? I need help please!! how does a sunshine recorder work 4 x 2/4 as a mixed fraction Which renewable natural resource could actually run out if sustainability practices are not kept in place in Arkansas?A natural gasB. timberC. bromineD. solar power look at image......... The Roman Empire added new territories mostly by:A) using its great wealth to buy new territories.B) setting up trade routes with far-off countriesC) spreading its religious beliefs to foreign lands.D) attacking and conquering its neighbors. Laurens SUV was detected exceeding the posted speed limit of 60 kilometers perhour, how many kilometers per hour would she have been traveling over the limit if shehad covered the a distance of 10 kilometers in 5 minutes? The dark clouds slowly gathered in the north. What are the three adjectives ?Please help PLZ HELP.You increase the amounts of ingredients in a recipe to make a proportional recipe. The original recipe uses two avocados and 0.25 cup of minced onions. The new recipe has 1.5 cups of minced onions. Write a proportion that gives the number x of avocados in the new recipe. Then determine how many avocados are in the new recipe. OSHA requires employers to keep the MSDS on file for all hazardous chemicals or drugs used in the facility.True or False I will give brainliest to whoever answers this question. Also if you can please explain how you solved it I would appreciate it! I need help with this plz give meh tha answer Did the Treaty of Versailles create a permanent peace or one built upon quicksand? Explain. _________ forces exist between objects that are not in contact with each other 1Crista works for a company that cuts down diseased palm trees before they fall and causedamage. She must determine the height of the palm tree.5 ft6 ft27 ftCrista is 5 feet tall and has measured her shadow to be 6 feet long. At the same time, shemeasured the tree's shadow to be 27 feet long. What is the height (h) of the palm tree? -5r- (6r- 1)Whats the answer? How was the Great Depression different in American and Europe 2x^4 + 22x^3 + 56x^2