PLZ HELP.
You increase the amounts of ingredients in a recipe to make a proportional recipe. The original recipe uses two avocados and 0.25 cup of minced onions. The new recipe has 1.5 cups of minced onions. Write a proportion that gives the number x of avocados in the new recipe. Then determine how many avocados are in the new recipe.​

Answers

Answer 1

Answer:

12 Avacodos

Step-by-step explanation:

if there are 2 avocados for every. 25 minced onions then you divide 1.50/.25 and get 6, then you multiply 2 by 6


Related Questions

Please help me

Solve the inequality.
8(x - 2) + 9<3(x - 1) + 5x

A. x <-7

B. X<-3

C. no solution

D. all real numbers

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

All real numbers are solution

Step 1: Simplify both sides of the inequality.

8x−7<8x−3

Step 2: Subtract 8x from both sides.

8x−7−8x<8x−3−8x

−7<−3

Step 3: Add 7 to both sides.

−7+7<−3+7

0<4

hope this help:)

Can you please help me with this question ASAP .I will give 20 points .please give with a explanation

Answers

Step-by-step explanation:

Number of choices for vegetable topping = 5

(Garlic/Avocado/Pickles/Asparagus/Onions)

Number of choices for meat topping = 6

(Anchovies/Sausage/Clam/Pepperoni/Tuna/Sardines)

Since they are independent events,

Total number of different pizzas = 5 * 6 = 30. (H)

What number makes the equation true? [???] ÷ 8 = 4​

Answers

Answer:

32

Step-by-step explanation:

math

................

Answer: 32

Step-by-step explanation:

If you divide 32 by 8 then you get 4

Slope of the line passing through (-2,4)(-8,8)

Answers

Answer:

-2/3

Step-by-step explanation:

Answer:

nm lol

Step-by-step explanation:

I did it wrong

help me plzzzz asap Kendra is buying an outfit that is on sale for 20% off. The original price of the outfit is $109. What is the sale price?

$130.80

$87.20

$21.80

$78.20​

Answers

answer: 87.20
explanation: 20 percent is equal to 0.2 so then you multiply 0.2 by $109 which gives you $21.80 so you then subtract $21.80 from $109 and you get $87.20 as your final answer.

Answer:

The answer would be $87.20

Step-by-step explanation:

Because if it is 20 % off you would multiply it by 0.2 which would get you 21.8

Then, 109 - 21.8 is 87.20

lI'm pretty sure this is right but i am still sorry if i am wrong

Choose ALL of the following that would simplify to 2x +1

1. 3 + x +X-1
2. 1/2(4x + 1)
3. 3x - 4x + 1
4. 1/3(6x + 3)
5. y + 2x - 5-y + 6

Answers

Answer:

4 and 5

Step-by-step explanation:explanation for how to evaluate ( number 5 )

5.  

y+2x−5−y+6

=y+2x+−5+−y+6

Combine Like Terms:

=y+2x+−5+−y+6

=(2x)+(y+−y)+(−5+6)

=2x+1

Write an English phrase that would translate into the following mathematical expression.
5z -7
Which of the following is equivalent to the expression 5z-7?
A. The quotient of 5 times a number z and 7
B. 7 less than the product of 5 and a number z
C. 5 less than the product of 7 and a number z
D. 5 times the difference of a number z and 7

Answers

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

5z - 7, you would say 5 times z minus 7, which is the same as 5 less than th product of 7 and a number z

The graph shows selling price of an item with regards to profit
What does it cost to produced item
What is the vertex and what does it mean

Answers

Answer:

go on m a t h w a y . c o m

Step-by-step explanation:

Figs come in 2.4 lb bags. Apples come in 7.2 lb bags. How many times as many pounds are the apple bags as the fig bags?

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

7.2 ÷ 2.4 = 3

Solve for x what is x^2-9=55

Answers

x^2-9=55

x^2-9-55=0

x^2-64=0

8

i would be gratefull if u could give me a brainlesit

What is the coefficient of the second term in this expression?


7 + 2n

Answers

Answer:

a2 = 11

Step-by-step explanation:

What is the solution to the equation x+7=−12?

is the question
hurry plss

Answers

Answer:

5+7=12

Step-by-step explanation:

simplify 5+7 to 12

12=12

x+7=12


Parallelogram
What type of angles are these? What is
the relationship?

Answers

the top angle is obtuse and the lower corner is acute, im not sure about the relationship though good luck!❤

Find the measure of <0

Answers

answer is C

hope that helps^^

PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST
Jace has (n) nickels and (d) dimes. He has at most 20 coins altogether. Write this situation as an inequality.

Answers

Answer:

[tex]n+d\leq 20[/tex]

Solve 2( 4x - 1) = 18

Answers

the answer is 2.5

2 (4x - 1) = 18
8x - 2 = 18
8x = 20
x = 2.5

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

Simplifying

2(4x + 1) = 18

Reorder the terms:

2(1 + 4x) = 18

(1 * 2 + 4x * 2) = 18

(2 + 8x) = 18

Solving

2 + 8x = 18

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Add '-2' to each side of the equation.

2 + -2 + 8x = 18 + -2

Combine like terms: 2 + -2 = 0

0 + 8x = 18 + -2

8x = 18 + -2

Combine like terms: 18 + -2 = 16

8x = 16

Divide each side by '8'.

x = 2

Simplifying

x = 2

Connor is going to see a movie and is taking his 4 kids. Each movie ticket costs $13 and there are an assortment of snacks available to purchase for $5 each. How much total money would Connor have to pay for his family if he were to buy 5 snacks for everybody to share? How much would Connor have to pay if he bought xx snacks for everybody to share?

Answers

If Connor buys 3 snacks at 3 dollars each for himself and his 3 children, the net cost (including movie tickets) would be 88 dollars.

If he buys x amount of snacks, his cost will be determined by C=52+3x or C=52+3*x (both are equivalent, but not everyone knows every way to represent multiplication)

Step-by-step explanation:

To find the cost of the snacks:

Cost = Price*NumberOfSnacks, or C=p*n, or C=pn

To find the unit cost of the snack, find the price, the p value, which is 3 dollars.

Then, find the total number of snacks that will be bought. Since each person receives an equal number of snacks, 3 per person, and there are 4 people (himself and his 3 children), we can multiply 3*4 to find the n value, which is now known to be 12.

C=3*12=36. Add to the 13 dollar per person charge for tickets (52 dollars for 4 people), and you get 88 dollars.

To find the cost if he buys x amount of snacks for himself and his 3 children (assumed to be "everyone"), all costs but the n value are to be the same, creating this equation:

C=52+3x

In this context, 52 is the cost of movie tickets, 3 is the cost of the snacks, and x is the total number of snacks bought. C represents total cost.

The total cost for tickets and 5 snacks is $90.

The total cost for tickets and x snacks is $(65+5x).

Total cost:

Important information:

Number of kids = 4Cost of each ticket = $13Cost of each snacks = $5Number of snacks = x

The total number of people is 5. So, cost of 5 tickets is:

[tex]5\times 13=65[/tex]

Cost of 5 snacks is:

[tex]5\times 5=25[/tex]

Total cost is:

[tex]65+25=90[/tex]

The total cost for tickets and 5 snacks is $90.

Cost of x snacks is:

[tex]5\times x=5x[/tex]

Total cost is:

[tex]65+5x[/tex]

The total cost for tickets and x snacks is $(65+5x).

Find out more about 'Total cost' here:

https://brainly.com/question/26141748

Input in standard form the equation of the given line.
The line through (0, -3) and (3, 0)

Answers

y=x-3
when you have y=x you get a line that passes through (0,0) so in order for the line to hit the points you listed (0,-3)(3,0) you need to adjust the y-intercept by subtracting 3 from x

Kevin can travel 22 1/2 miles in 1/3 hour. What is his average speed in miles per
hour?
G. 67.5 mph
H. 68 mph
F. 65 mph
I. 70 mph

Answers

67.5 as distance = rate x time
So rate would equal distance / time
Rate = 22.5 miles / 1/3 hour
Rate = 67.5 mph

John bow 27 packets of paper plates, costing £52.65, for a dinner party that he was hosting. his wife reminded him that he should have bought 35 packets to cater everyone who was coming. how much would this have cost?

Answers

You would divide £52.65 by 27 to find out what 1 packet costs, thus leads us to £1.95. Then you would do £1.95 x 35 as there are 35 packets to get the answer £68.25

Please. Help I don't know

Answers

I’m pretty sure it’s the last option.
I’m pretty sure it’s D

!!help please!!
Solve the rational equation:

Answers

The answer is x = 1/2 or 0.5

This is an easy question for people who want points

Answers

Answer:

5.33 or 5[tex]\frac{1}{3}[/tex]

Step-by-step explanation:

Assuming you don't want the answer in decimals, this is the process to find the answer in fractions:

1 [tex]\frac{2}{5}[/tex] + (3 [tex]\frac{1}{3}[/tex] + [tex]\frac{3}{5}[/tex])

= [tex]\frac{7}{5}[/tex] + [tex]\frac{10}{3}[/tex] + [tex]\frac{3}{5}[/tex]  → convert into mixed fractions

= [tex]\frac{21}{15}[/tex] + [tex]\frac{50}{15}[/tex] + [tex]\frac{9}{15}[/tex] → find the least common denominator to make them the same

= [tex]\frac{80}{15}[/tex] = 5[tex]\frac{5}{15}[/tex] = 5[tex]\frac{1}{3}[/tex] → = add and simplify

Write down the value of the 6 in the number 2693

Answers

Answer:

600

Step-by-step explanation:

The value of the 6 in 2693 is 600 because it is in the hundreths place.

(The 3 is in the ones place, the 9 is in the tens place, the 6 is in the hundreds place, and the 2 is in the thousands place.)

pls help with my geometry!(question 3)

Answers

It’s either 30° or 45° bc of the quality I can’t really see, the trick is look at the corner and see if it’s a right angle, and every right angle is 90° if the line is straight across, it’s 45° if it’s uneven, it’s 30°

I need to step-by- step ways on how this is or isn’t a solvable equation. Please HELP

Answers

Answer:

it is a solvable equation

Step-by-step explanation:

(x + 2) -3(x - 4) = 6 and x = 4

if x = 4 then fill in all the x's with 4 so the equation is now:

(4 + 2) -3(4 - 4) = 6

Use PEMDAS

Now the equation is 6 - 3(0) = 6

-3 times 0 is 0 so it's 6-0=6

6 = 6

when you put the 4 in for the x variables and the numbers on both sides of the equal sign are the same it makes the equation true

hope this makes sense and hope it helps :)

Roy and two friends are at a game center. Each person buys hot dogs for $3, fries for $2.49, and a drink for $2.50. They also have a coupon for $1 off each drink. Write an expression to represent the total cost. Then find the total cost.

Answers

Answer:

$20.97

Step-by-step explanation:

3 people, meaning to multiply each one by 3.

Total price of Hot Dogs= 9.00

Total price of Fries=7.47

Total price of Drinks=7.50

7.50 - 3= $4.50

9.00+7.47+4.50= $20.97

Diane has $20 in a savings account that earns 5% annually. How much will she earn in interest in 1 year?​

Answers

Answer:

she will earn 1 dollar

Step-by-step explanation:

5 % of 20 is 1

what is the value of x?

Answers

The X = 39 degrees.....

Which expression is equivalent to 10x+9+10x+1010x+9+10x+10?

Answers

: 10x + 10x +1010+ 10x= 1040x

9+9=18

Answer 1014x+ 18

Step-by-step explanation:

Answer:

ybcdafhuaydf

Step-by-step explanation:

i

dsf

ds

fds

f

dsf

Other Questions
Why did Moses Austin, quit the lead-mining business? What is the correct meaning of the word exclusive?The group of friends decided to form an exclusive book club. help I cant do basic math skjsjdmdmx Find exact radius of circle please help! A major consequence of the trans-Atlantic slave trade on West African societies wasO Increased unification among West African groups against European exploitation,O Increased cultural borrowing of American political systemsO Decreased trade of non-human goods with Europeans.O Decreased population of men in West Africa. Item 5What is the main role of the Presidential cabinet?to conduct foreign affairsto overrule Presidential decisionsto approve judgesto advise the President If you had 5 watermelons then got a nuclear arsanel and fired upon them how many is left? Please help me with this! This list provides examples of -Question 2 options:topics discussed during the Second Constitutional Conventiondomestic issues faced by the leaders of the new republicweaknesses of the government under the Articles of Confederationissues leading to the ratification of the first constitutional amendments What is the solution to the system?1/2x + 3/2= -7-3x + 2y = -2Answer: (-2, -4) Using Commas in a List or SeriesDecide whether each sentence below is punctuated correctly. Use the drop-down menus to choose which revisions,if any, are necessary.When you go to the supermarket, please buy eggs, milk, pears, and carrots.I plan to go skiing with my sisters, Charles and Boris.Mariana hopes to study chemistry geometry, and Italian, -4x< 8 help please solving one step inequalities Why do we need the respiratory system? The sum of 4 consecutive odd integers is 40. Find the first number algebraically. PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!! HELP ASAP pls will give brainlist PLS HELP ASAPDescribe how the wavelengths of energy is organized on the spectrum The difference between George Shaw and Shakespeare Write an equation in slope-intercept form that passes through (5, -8) and runs perpendicular to y = 5/2x + 4 Can someone please help me with this problem please?