Answer:
168 miles
Step-by-step explanation:
If he uses 5 gallons to drive 140 miles, that means that he can drive 24 miles for every gallon (140/5=24)
7 times 24 is 168 so he can drive 168 miles on 7 gallons of gas
At the mall in Miami, Roberto found a jacket he liked. The normal price was $120, but the jacket was on sale for 40% off. If Roberto has $50 to spend, does he have enough to buy the jacket? If not, how much more money does he need?
Answer: No, He will need $22 to add to his money to buy jacket.
Step-by-step explanation:
Normal price of jacket =$120,
New price = 40% off which means 40% Less than the Normal price
= 40/ 100 x 120
=0.4 x 120 = 48; 120 -48= $72
New Price = $72
Therefore Roberto with $50 to spend does not have enough to buy the jacket
He will need $72- $50 =$22 to add to his money to buy jacket.
Lawrence deposits 512$ in saving account that earns 1.5% commission how much money would be in his account after 2 years
Answer:
$519.68
Step-by-step explanation:
(512$ × 1.5)/100
=$7.8
512$+ $7.8
= $519.68
Sarah started her diet on January 1st at 198 pounds. By the end of the year, she weighed 112 pounds.
HELP PLZ HELP ASAP ASAP
Answer:
porportional
Step-by-step explanation:
what is the greatest common factor of 30x² and 24x?
Answer:
6x
Step-by-step explanation:
find the prime factors of each term in order to find the GCF hope this helps have a good day/night :) ❤
Answer:
Since 24 x 2 , 30 x
contain both numbers and variables, there are two steps to find the GCF (HCF). Find GCF for the numeric part then find GCF for the variable part.
Step-by-step explanation:
Steps to find the GCF for 24 x 2 , 30 x :
1. Find the GCF for the numerical part 24 , 30
2. Find the GCF for the variable part x 2 , x 1
3. Multiply the values together
Find the common factors for the numerical part: 24 , 30 The factors for 24 are 1 , 2 , 3 , 4, 6 , 8 , 12 ,24 .
Someone pls help me on this it’s timed
(i) p® – 8pº +p? + 5
Answer:
la verdad no se porque esta muy dificil busca en gugol
9. I NEED HELP ASAP!! PLEASE PUT AND ANSWER AND STEP BY STEP EQUATION!! IF YOU DON'T KNOW THE ANSWER DON'T PUT ANYTHING!!
Write a rule for the linear function shown in the graph.
A. y = -x + 4
B. y = 4x - 3
C. y = 1/4x + 1
D. y = 2x + 5
Answer:
D. y - 2x + 5 ........................... I graphed every answer and this is the one that looks the same to yours
Step-by-step explanation:
Input Data :
x1 = 2, y1 = 4, x2 = 3, x3 = 7, y3 = 8
Objective :
Find the value of y2 on a given line?
Formula :
y2 =
(x2 - x1) x (y3 - y1)
(x3 - x1)
+ y1
Solution :
y2 =
(3 - 2) x (8 - 4)
(7 - 2)
+ 4
=
(1) x (4)
(5)
+ 4
=
4
5
+ 4
= 0.8 + 4
y2 = 4.8
4x + 3y = 24 and 4x - 3y = 12
Answer:
(4.5, 2) (If you are looking for the point)
y = 2 (if you are looking for Y)
x = 4.5 or 18/4 (if you are looking for X)
Step-by-step explanation:
4x + 3y = 24 and 4x - 3y = 12
Lets do the elimination method for this
4x + 3y = 24
4x - 3y = 12
minus the equations from each other and we get 6y = 12, divide both sides by 6 and we get y = 2
We insert 2 into the y's in one of the equations, most preferably the easiest one so we are going with the second one.
4x-3y=12, replace y with 2 and we get 4x-3(2)=12
simplify that equation and we get 4x-6=12, add 6 to both sides and we get 4x=18, divide both sides by 4 and we get x = 4.5 (or 18/4)
The answers are
y = 2 (if you are looking for Y)
x = 4.5 or 18/4 (if you are looking for X)
(4.5, 2) (If you are looking for the point)
Find the probability of rolling a 3 when you toss two fair 6-sided dice and add the result from each die.
Answer:
would it be 2/12 or 1/6 of a chance of getting a three
I am not good at this at all. Help please
The Perimeter is 238! Have a good day:)
Answer:
The perimeter of the larger octagon is 238.
Step-by-step explanation:
Multiply the perimeter of the smaller octagon by 7.
34 x 7 = 238.
I need some help please asap
Let the "number" in these statements be x
2x + 8 = 8
2x = 0
x = 0
7 - 3x = 40
-3x = 33
x = -11
HELP WHATS THE CIRCUMFERENCE OF THISSSSS
Answer:
Radius is 87.96
Step-by-step explanation:
Answer:
C = 87.92 in.
Step-by-step explanation:
Circumference of a Circle: C=2(Pi)r
C = 2(3.14)(14)
C = 2(43.96)
C = 87.92
HELP NEEDED ASAP GIVING BRAINLIEST AND PLEASE EXPLAIN
Answer: (B is the answer.
Step-by-step explanation: The graph I attached corresponds with B.
Cross -3 by -2.
Hiro painted his room. After 3 hours of painting at a rate of 8 meters per hour, he head 28 square meters left to paint.
Answer:
3 hours x 8 meters = 24 meters + 28 meters = 52 meters
52 / 3 = 17 and 1/3 hours.
Brainiest plz? :)
a line that has (1,0) and (1,7) as endpoints
The algebraic expression for the price of a shirt discounted by 20%.
(3x-7)+(4x-8) what is the sum of this question pls
Answer:
17x-15 ................... I needed to put dots so I can have 20 characters
Answer:
7x-15
Step-by-step explanation:
Expand and simplify the polynomial below. Select all the expressions that make up the simplified expansion (2x– 1)(8x – 5)
you just have to bring 2 to 8 and 5 to 1 so change side like if its 2 than it will be minus 2 on the other side when your moving it with 3
(-x+4y = 10 ( x — Зу = 11 using substitution
Answer:
x=74, y=21. (74, 21).
Step-by-step explanation:
-x+4y=10
x-3y=11
-------------
y=21
x-3(21)=11
x-63=11
x=11+63
x=74
1: A bicycle club went on a six-hour ride. The graph below shows the relationship between the
number of hours spent on the trails and the number of miles traveled. (2pts)
Answer:
Is B.
Step-by-step explanation:
because they stop for a rest between the 3 and 4 hour.
The statement "the club members stopped for a rest during their ride" best interprets the information provided by the given graph.
What is a graph?A graph can be defined as a pictorial representation or a diagram that represents data or values.
A six-hour ride was taken by a biking group. The relationship between the number of hours spent on the trails and the distance covered is represented in the given graph.
During their journey, the club members stopped to take a break due to the 3 to 4-hour rest period shown in the given graph.
Therefore, the statement "the club members stopped for a rest during their ride" best interprets the information provided by the given graph.
Hence, the correct answer would be option (B).
Learn more about the graphs here:
brainly.com/question/16608196
#SPJ2
Find the slope given the graph below:
Answer:
5/3
Step-by-step explanation:
rise over run
(y2-y1)/(x2-x1)
(-2-3)=-5
(-2-1)=-3
Write the equation of the line perpendicular to y = -31 - 1 that passes through the point (3,4).
y= (1/3)x+3
Step-by-step explanation:
i think u mean y= -3x-1
the line perpendicular to the given line is -3.m2= -1
m2=1/3 y-4=1/3(x-3)
y= (1/3)x+3
What is this number in standard form?
(5×1,000)+(7×10)+(8×1)+(4×110)+(1×11,000)
Standard form of given expanded form of a number is 16518.
What is meant by expanded form?The expanded form of the number is the splitting of numbers based on the place value, such as ones, tens, hundreds, thousands, ten thousand, and so on. The number that is represented by the sum of each digit multiplied by its place value is called the expanded form of the number.
Given
Expanded form = (5×1,000)+(7×10)+(8×1)+(4×110)+(1×11,000)
We have to convert the expanded form into standard form
= 5000 + 70 + 8 + 440 + 11000
= 16518
Thus, standard form of given number is 16518.
Find out more information about expanded form here
https://brainly.com/question/1637442
#SPJ3
Answer:
16,518
(or 1.6518 x 10⁴)
Step-by-step explanation:
Expanded form: The digits of a number are split into individual digits based on their place value. Each digit of a number can be written in multiple of 1, 10, 100, 1000, etc.
Standard form: The combination of digits written together as a single number.
The given number is not quite, but almost, written in expanded form:
(5 × 1,000) + (7 × 10) + (8 × 1) + (4 × 110) + (1 × 11,000)
For it to truly be written in expanded form, the (4 × 110) would be written as (4 × 10) + (4 × 100) and the (1 × 11,000) would be written as either (11 × 1,000) or (1 × 10,000) + (1 × 1,000).
If the number should be written in standard form as defined above, carry out the operations in the parentheses, then add them together:
[tex]\large\begin{array}{l c r}8 \times 1 & = & 8\\7 \times 10 & = & 70\\4 \times 110 & = & 440\\5 \times 1000 & = & 5000\\1 \times 11000 & = & 11000\\\cline{3-3}& & 16518\end{array}[/tex]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
However, in math there is another type of Standard Form (also called "Scientific notation") that is written in the form of [tex]a \times 10^n[/tex], where [tex]1\leq a < 10[/tex] and [tex]n[/tex] is any positive or negative whole number.
To convert a number into standard form, move the decimal point to the left or right until there is one digit to the left of the decimal point.
The number of times you have moved the decimal point is the power of 10 ([tex]n[/tex]).
If the decimal point has moved to the left, the power is positive.
If the decimal point has moved to the right, the power is negative.
To convert 16518 into standard form:
Move the decimal point 4 places to the left and multiply by 10 to the power of the number of places the decimal was moved (4):
⇒ 1.6518 x 10⁴
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
**I have provided both standard forms, as it is not clear from the question which is required.**
What is the product of 3 2/3 and 9 6/7
solution to the equation 6(x + 4) = 20.
what does x=
Answer:
x= −2/3
Step-by-step explanation:
Do You Need Me To Do Step by Step?
I hope I helped you!!
Answer:
x= -2/3
Step-by-step explanation:
6(x + 4)= 20
1st step: Divide each side by 6
6(x+4)/6 = 20/6
x + 4 = 3 1/3
2nd step: Subtract 4
x + 4 - 4= 3 1/3 - 4
x = -2/3
Paint cost $19.95 per gallon. Nikki needs 10.25 gallons to complete a painting project. How much will Nikki spend on paint? Remember to ground the nearest penny.
Answer: it depends. If you can buy the paint by the quarter gallon (because she needs 10.25 gallons) then 19.95 x 10.25 = $ 204.49
If she cannot buy the partial paint she needs then she would have to buy 11 gallons :
19.95 x 11 = $219.45
Step-by-step explanation:
which of these is not a unit of density
a. grams per kilograms
b.kilograms per cubic meter
c. grams per cubic centimeter
d. grams per millimeter
offering 16 points give a good answer
Please hurry. Need done fast.
Answer:
Step-by-step explanation:
Remark
You could use a formula to solve this
Cost per pound = Total Cost / # pounds
Problem One
Cost per pound = ?
Total Cost = 13.46
# pounds = 3.47
Solution
Cost per pound = 13.46/3.47 = 3.88 dollars / pound
Problem Two
Total Cost = 18.75
# pounds = 5.15
Solution
Cost per pound = 18.75 / 5.15 = 3.64 dollars / pound
Can you please answer it tysm