Clarissa is saving for a coat that costs $55.99. She earns $22.75 babysitting and $10.50 dog walking. How much more money does Clarissa need?

please tell me the answer
[ ]

Answers

Answer 1

Answer:

22.74 i think

Step-by-step explanation: Add 22.75 to 10.50 then subtract that number to 55.99

Answer 2

Answer:

22.74

Step-by-step explanation:


Related Questions

13. Which property is illustrated by the statement 3•1=3?
A Associative
C. Distributive
B. Commutative
D. Identity

Answers

it's a I know this because I'm in the 8th

Step-by-step explanation:

it's a

find the value of -12.8-88.2​

Answers

Answer:

-101

Step-by-step explanation:

Answer:

-101

Step-by-step explanation:

-12.8-88.2 is equal to -101

Find the value of 92^6/92^2

Answers

Answer:

=92^4 in think

Step-by-step explanation:

(x-2)(x+8)=0 Solve for x

Answers

X - 2 = 0
X + 8 = 0

X= 2
X= -8
x - 2 = 0
x + 8 = 0

1. Add 2 to both sides to isolate x.
2. Subtract 8 to both sides to isolate x.

x = 2
x = -8

MATH WORK PLEASE HELP GIVING MANY POINTS ONLY DO THE ONES IN PURPLE!!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

8,3,4,6,7,2,5,

Which is a better state?
Ny or Florida
(Doing this for a statistic question)

Answers

Answer:

I would personally say Florida. When looking at things such as race, NYC has many races, and New York has very different neighborhoods and lifestyles.

In Florida, most people are more laid back, and there are not that many differences in race and other aspects.

Write your answer with no space and any fraction with “/“

Answers

Answer:

y + 3 = -½(x - 1)

Step-by-step explanation:

Point-slope form equation is given as y - b = m(x - a), where,

m = slope, and (a, b) is a point the line passes through.

Given that the line is perpendicular to the y = 2x - 1, the slope (m) will be the negative reciprocal of 2, which is -½.

Thus, substitute m = -½, a = 1, and b = -3 into y - b = m(x - a).

Thus:

y - (-3) = -½(x - 1)

y + 3 = -½(x - 1)

1. What two variables is acceleration dependent on? What is the relationship between these variables and acceleration? (ie, if you increase one variable what happens to the acceleration?)​

Answers

Answer:

Force = mass * acceleration

Acceleration = force/mass

As force increases, acceleration increases.

As mass increases acceleration decreases

Step-by-step explanation:

is a spray bottle a gallon pint quart or cup​

Answers

Answer:

most bottles are

about 2 pints

Step-by-step explanation:

Plz mark brainliest!

Answer:

I depends on the size a big can have 2 cups ,a medium can have 1 cup and the small has 2 pints

Step-by-step explanation:

write an expression that is equivalent to 1/3x+3/4+2/3x-1/4-1/3-2/3x

Answers

Answer: 1/3x + 1/6

Step-by-step explanation:

The expression that is equivalent to 1/3x+3/4+2/3x-1/4-1/3-2/3x would be:

= 1/3x + 2/3x - 2/3x + 3/4 - 1/4 - 1/3

= 1/3x + 3/4 - 1/4 - 1/3

= 1/3x + 1/2 - 1/3

= 1/3x + 3/6 - 2/6

= 1/3x + 1/6

Answer:

1/3x + 2/4

Step-by-step explanation:

(1/3x + 2/3x = 3/3x/ 1 - 2/3 = 1/3) (3/4 - 1/4 = 2/4

Write a decimal that the model represents

Answers

Answer:

number = 0.011

Step-by-step explanation:

Decimal Representation

The model is shown in the figure. It has a form of a cube where each face is divided into 10 equal squares, forming a 10x10x10=1,000 smaller cubes piece.

Out of that 1,000 cubes, only 11 are shaded. This leaves us to think the decimal represented by the model is the division between the shaded cubes by the total cubes, thus:

[tex]number= \frac{11}{1,000}[/tex]

Dividing:

number = 0.011

I need help,Please it’s due today

Answers

Answer: Sorry, I’m lazy today so I’ll just answer the first question, letter a. The answer is 30 cups of red paint.

Step-by-step explanation: Since you need 2 cups of blue paint and 4 cups of red paint, the ratio of the amount of cups you need for each paint is 1 cup of blue for every 2 cups of red. You need 15 cups of blue so you multiply it by 2 and you get 30. I hope this wasn’t confusing and I hope this helps. Please listen to you teacher because it would really help you on your work.

The points (-2, 6) and (3, __ ) are data values of an inverse variation. Fill in the missing value.

Answers

Answer: y=6

Step-by-step explanation:

It is inverse so you know it’s y=k/x. Taking the first orders pair you find that k= -12. Then if you put it in y= -12/-2 you get 6 therefore y=6. Your welcome

Plsss help I need a good grade on this

Answers

Answer:

6

Step-by-step explanation:

add 18 on both sides

7w = 42

divide by 7 on both sides

w = 6

Answer:

Step-by-step explanation:

7w-18=24

7w= 24+18

w=42:7

w=6

2. The ratio of boys to girls in Spanish class is 2:4. If there are 24 total students in class, how many boys and
girls are there?
Boys
Girls

Answers

Answer:

there are 8 boys and 16 girls

hope this helped :-)

Step-by-step explanation:

24:4=6

6+2=8

8+8=16

8:2=4

8+8+4+4=24

4+4=8

HELO URGENT WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT

Answers

Answer:
Circle

Explanation:
The answer is circle
Hope this helps

Please help me solve this.

Answers

Answer:

The function is increasing on the intervals (-∞, -1) and (2, ∞)

The function is decreasing on the intervals (-1, 2)

The domain of the function is (-∞, ∞)

Step-by-step explanation:

In order to see where the function is decreasing or increasing, check the x values to see where it is the rise and where it is fall.  The domain of the function is never-ending so it is (-∞, ∞)

please help :) worth 10 points

Answers

what the other personnsaid is correct

Answer:

a. (0,3)

b. (-4,-3)

c. (-2,0)

d. (-1 1/3, 1)

e. (4,9)

f. (-3 1/3, -2)

Step-by-step explanation:

kazito sold an item for sh 4950 and made a 12 ¹/2profit.what was the cost price of the item?​

Answers

Answer:

[tex]Cost\ Price = 4331.25[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

Selling Price = Sh. 4950

Profit = 12.5%

Required

Determine the cost price

Profit is calculated as:

[tex]Profit = \frac{Selling\ Price - Cost\ Price}{Selling\ Price} * 100\%[/tex]

Substitute values for Selling Price and Profit

[tex]12.5\% = \frac{4950 - Cost\ Price}{4950} * 100\%[/tex]

Cross Multiply:

[tex]4950 * 12.5\% = (4950 - Cost\ Price) 100\%[/tex]

[tex]\frac{4950 * 12.5\%}{100\%} = (4950 - Cost\ Price)[/tex]

[tex]618.75 = (4950 - Cost\ Price)[/tex]

Collect Like Terms

[tex]Cost\ Price = 4950 - 618.75[/tex]

[tex]Cost\ Price = 4331.25[/tex]

Hence, the cost price of the item is: Sh. 4331.25

plss helpp !! beainliest and extra points

Biking at 10 mph, it takes Kristen 1/2 hour to reach the train station to go to work. Kristen then takes the train to work, and it takes another 1/2 hour for her to get to work when the train travels 24 mph. How far does Kristen travel to work?
A. 65 miles
B. 27 miles
C. 17 miles
D. 16 miles

Answers

Answer: 17 miles

.5hr x 10Mph + .5 x 24mph = 17 miles

Step-by-step explanation:

There are 15 parking garages downtown. Each parking lot can hold 175 cars. About how many parking spaces are available at the downtown garages?​

Answers

Answer:

2625

Step-by-step:

16. Solve the linear equation.

12x– 2 = 2x + 18

Answers

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable.

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

Use order of operations and isolate the variable.

Hope this helps! (sorry I'm really bad at explaining things).

does anyone know how to solve this? and if so can you put an explanation? ive been struggling with this question for a while

Answers

Answer:

x = 31

Step-by-step explanation:

So, the angle of a line is 180 degrees. This is a very important fact, because this means that (5x - 16) + (x + 10) = 180 degrees.

Note: The parenthesizes are not needed, but I put them there to symbolize the adding of those two angles that make up the line.

Adding like terms, we get:

6x - 6 = 180

Move the -6 over to the right side.

We get:

6x = 186

Dividing both sides by 6, we get the value of x:

x = 31

If you have any questions, please don't be afraid to ask!

Juan bought fruit from the grocery store. The variables below define his purchase. Juan’s bananas cost half as much as apples. Which equations can be used to model his purchase? Select each correct equation. *

Answers

Answer:

[tex]B = \frac{1}{2}A[/tex]

[tex]A = 2B[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

Represent apple with A and Banana with B

Required

Determine the relationship between A and B

From the question, we understand that:

B costs half as much as A

This can be represented as:

[tex]B = \frac{1}{2} * A[/tex]

[tex]B = \frac{1}{2}A[/tex]

Multiply both sides by 2

[tex]2*B = \frac{1}{2}A*2[/tex]

[tex]2B = A[/tex]

[tex]A = 2B[/tex]

True or False: The rate at which men and women preferred SUV's are exactly the same.


True

False

Answers

Answer:

False

Step-by-step explanation:

The male's want sports cars more and the female's want SUV's more.

Mwamini wants to drink water and juice within a certain time limit. She drinks juice at a constant rate, and she drinks water at a rate of 25 seconds per liter.
Let W represent the number of liters of water and J represent the number of liters of juice that Mwamini can drink within her time limit.
25W+40J<120
According to the inequality, at what rate does Mwamini drink juice, and what is her time limit?
Mwamini drinks juice at a rate of ___
seconds per liter, and her time limit is ____
seconds.
Can Mwamini drink 2 liters of water and 1 liter of juice within her time limit?
Choose 1 answer:
yes or no

Answers

Answer:Mwamini drinks juice at a rate of 40 seconds per liter, and her time limit is 120 seconds.

Answer:Yes

Step-by-step explanation:

1) Mwamini drinks juice at a rate of 40 seconds per liter, and her time limit is 120 seconds.

2) Mwamini can drink 2 liters of water and 1 liter of juice  within her time limit.

What is inequality?

"It is a mathematical statement of an order relationship (greater than, greater than or equal to, less than, or less than or equal to) between two algebraic expressions."

For given question,

We have been given an inequality 25W + 40J < 120

W represent the number of liters of water and J represent the number of liters of juice.

Mwamini drinks water at a rate of 25 seconds per liter.

Mwamini drinks juice at a rate of 40 seconds per liter, and her time limit is 120 seconds.

If Mwamini drinks 2 liters of water and 1 liter of juice.

Here, W = 2 lit and J = 1 lit

So, ⇒ 25W + 40J

     = 25(2) + 40(1)

     = 50 + 40

     = 90

      < 120

This means, Mwamini can drink 2 liters of water and 1 liter of juice  within her time limit.

Learn more about inequality here:

https://brainly.com/question/20383699

#SPJ2

An item is originally $52. It is on sale for 20% off. What is the sale price?

Answers

Answer:

$41.6

Step-by-step explanation:

20/100 x 52 = 10.4

52 - 10.4 = 41.6

relation between inputs and outputs

Answers

Answer:

A positive relationship between the inputs and the outputs is one wherein more of one input leads to more of an output. This is also known as a direct relationship. On the other hand a negative relationship is one where more of one input leads to less of another output.

Step-by-step explanation:

Hope this helps

is social media company conducted research on the number of our high school students are on social media and the hours of leaf they receive based on the scatterplot in the image what is the best prediction of the number of hours a high school school student sleeps when he spends 1 hour and social media​

Answers

Answer:

8.5 hours

Step-by-step explanation:

Draw a line of best fit to predict

Sry the app makes the photo so bad quality but anyways can someone please help me

Answers

The answer is option d because both angle one and angle three are vertically opposite angles

6x+45=9x+15

Collect like terms

-3x=-30

Divide both sides by -3

-30/-3 is 10

So, the answer is d

Answer:

B also the full name of vertically angles is called the vertically opposite angle theorem or voat

Other Questions
1. What is the smallest decimal in hundredths rounded to 0.5? 2:4:2 in simplest form ratio A line has a slope of 5 and passes through the point (1, 0). What is its equation inslope-intercept form? Hi, i'm having issues finding the 4 things i need to complete the romanization game on edge if anyone can help please do. Gary wants to buy a video game with a selling price of 48 on sale for 50% off the sales tax in his state is 4.5% how much will Gary have to pay in all? Two sides of a rectangle have lengths 5 and 8. What is the perimeter classify the chemical equation CaCO3 CaO + CO2 Lines with the same slope and a different y intercept never intersect.TRUE OR FALSE? A 15-roll package of paper towels is $8.25. If the price per roll stays the same, what would be the price of an eight-roll package? HELP PLEASE I NEED THIS DONE ASAP IM GIVING 50 POINTS AND BRAINLIEST Here is the assignment from the lesson: Write a five-paragraph, 350400 word essay draft using the following setup and prompt: Situation: Many parents of sixth graders feel left out of their childrens education. With todays technology, web cameras, and the Internet could help them feel more involved. Directions: Determine your opinion about having web cameras in each classroom so parents could go online at any time and see their child in class. Prompt: Write to convince your principal to agree with your point of view. Help me history finalsssssss I NEED HELP ASAP PLEASE DONT JUST TYPE FOR POINTS ACTUALLY HELP MEE The armed conflict between Pennsylvania farmers and the US government in the 1790s was calledthe Jay Rebellion.the Whiskey Rebellion.the Reign of Terror.the Federalist Rebellion. I GIVEEEEE BRAINLILSTTTTT Elsie bought a video game for 85$. if the store charges 170% of its cost for the game, how much is the store's profit? How will the motion of the arrow change after it leaves the bow? Dan makes several smoothies using 3 4/5 cups blueberries for every 2 2/3 cups of strawberries. Using these ratios, how many cups of blueberries will he need for 5 1/3 cups of strawberries? A florist was looking at her flower order. The ratio of roses to sunflowers was 4 to 9. When she was done, she realized there were 65 MORE sunflowers than roses. How many of each flower was there? The price of 6 pretzels is $5.10.What is the cost of 1 pretzel?A $0.85B $3.40C $6.80D $2.40 Writer the ratio in 3 ways 4 books for every 25 shelves