Answer:
A. No
Step-by-step explanation:
y = 2x + 4
(5) = 2(1) + 4
5 = 2 + 4
5 = 6 (false statement)
CAN SOMEONE HELP PLS
Genius or Someone PLZ ANSWER THIS QUESTION!!!!
Answer:
B. 2 2/3Step-by-step explanation:
Since its the same line the slope is same:
Slope = vertical distance /horizontal distancex/4 = 2/3x = 4*2/3 x = 8/3 = 2 2/3Correct choice is B
Answer:
B. 2 2/3
Step-by-step explanation:
Hope this will help
Packages of ramen noodles are on sale at the grocery store for $.20 each. Lucy decides to stock up since she had a $3 off coupon. If she can spend no more than $8, how many packages of ramen could she buy?
Answer:
55
Step-by-step explanation:
.20*55=11-3=8
A ladder needs to reach a second-story window that is 15 feet above the ground and make an angle with the ground of 71°. How far out from the building does the base of the ladder need to be positioned? Round your answer to the nearest tenth.
The base of the ladder needs to be ______ feet away from the wall.
Answer:
5.2 feet
Step-by-step explanation:
It helps if you can make a drawing.
You are looking for the adjacent side of the 71° angle in a right triangle and 15 is the opposite side of the angle.
Let x = the distance from the building to the base of the ladder
Tan 71 = 15/x
xtan71 = 15
x = 15/tan 71 = 5.2 feet
expand 2x(5x-2)
answer needed asap
Answer:
10[tex]x^{2}[/tex] - 4x
Step-by-step explanation:
Answer:
10x^2-4x
Step-by-step explanation:
Mary bought 5 pairs of gloves and 2 hats for $95. Mary received a text from her friend Joanna ask her to buy 4 pairs of gloves and a hat. Mary told Joanna that the cost was $70. How much does each pair of gloves cost? How much does the hat cost?
Answer: Each pair of gloves costs $15 and each pair of hat costs $10.
Step-by-step explanation:
Let x = Cost per pair of gloves
y= Cost per hat.
As per given, we have
[tex]5x+2y=95 \ \ \ \ (i)\\4x+y=70\ \ \ \ \ (ii)[/tex]
Multiply (ii) by 2 , we get
[tex]8x+2y=140\ \ \ \ (iv)[/tex]
Eliminate (i) from (iv), we get
[tex]3x=45\\x=15[/tex]
Put this in (ii), we get
[tex]4(15)+y=70\\60+y=70\\y=10[/tex]
Hence, each pair of gloves costs $15 and each pair of hat costs $10.
is this an exponential function?
Answer:
I believe so! good luck!
Step-by-step explanation:
Please help, I will mark you brianliest!
How do the lengths of the sides compare in the triangle below?
Answer:
60. its an equalateral, they all add up to 180
Step-by-step explanation:
determine the missing value!
Hi there!
missing value: -9
1.Multiply the two negative:
[tex]-2[/tex]·[tex]-4=-8[/tex]
2.Find the value of 72*-8:
[tex]72*-8=-9[/tex]
Therefore, the missing value is -9.
Need help ASAP please!
Find the measure of b
Answer: 90°
Step-by-step explanation:
Angle b is vertical to the angle that has a measure of 90°
Part A: Write the recursive rule for the following sequence 5.1, -0.8, -6.7, -12.6, ...
Part B: What are the next two terms in the sequence?
PLEASE ONLY RESPOND IF YOU KNOW THE ANSWER.
Answer:
Part A- an= an-1-5.9
Part B- -18.5,-24.4
Step-by-step explanation:
I give crown :---))))
Answer:
44 I think
Step-by-step explanation:
um if it's wrong sorry
best anwser gets brainlist ty show work
Answer:
[tex]36b^{6}[/tex]
Step-by-step explanation:
Using exponential rules, this simplifies to [tex]6^{2} \cdot b^{3\cdot2} = 36b^{6}[/tex].
If the first term of a sequence is four and the common difference is -9. Find a40.
(Write your answer as a value without spaces ex. 678, -973, etc.)
Answer:
an = a1 + d(n - 1)
Step-by-step explanation:
an = 4 + -9(40 -1)
an = 4 + -9(39)
At Ned's newsstand, 4 magazines cost $24.00 how many magazines could you buy with $60.00 help
You can buy 10 magazines in $60.
What is unit rate?A unit rate means a rate for one of something.
Given that, the cost of 4 magazines is $24.00
For 4 magazine → $24
So, for 1 magazine = 24/4 = $6
So, in $60,
60/6 = 10
Hence, you buy 10 magazines in $60.
For more references on unit rate, click;
https://brainly.com/question/11258929
#SPJ2
46n = 350 what does n stand for?
Answer:
n=7.6
Step-by-step explanation:
350÷46=n
n=7.6
Hope this helps! :)
what is the slope and y-intercept of y=2x-3
Answer:
slope=2x, y-intercept=-3
Step-by-step explanation:
When in slope intercept, the slope (m) is always the x (and whatever number is in front of it), and the y-intercept (b) is at the end of the equation.
is it true that In Math, an expression does not use a equal sign. (=)
Answer:
this is true
Step-by-step explanation:
not every expression equation uses an equal sign in the question
help a sister out please!
Answer:
it would be 8 because it is a parallelogram and they are parallel to each other
Step-by-step explanation:
CD=AB
Last month, a car dealership sold 376 new cars.
38 of those cars were white.
How many white cars were sold last month?
as per as I can think the answet will be 38
please give me brainliest if my answer is correct
Can someone help? Ill do brainliest, Im trying to get my grades up- <33
Answer: The length of the hypotenuse (c) is 5
Step-by-step explanation:
Use the Pythagorean Theorem
a² + b² = c²
a & b are the legs (b is the base)
c = hypotenuse
a = 4
b = 3
a² + b² = c²
4² + 3² = c²
16 + 9 = c²
25 = c²
√c² = √25
c = 5
grrrr i have no idea what this unit is talking about please help
Answer:
SSS Triangle Congruence.
FOR 50 POINTS COME ON GUYS!
Hiro painted his room. After 3 hours of painting at a rate of 8 square meters per hour, he had 28 square meters left to paint.
Let y represent the area (in square meters) left to paint after x hours.
Which of the following information about the graph of the relationship is given?
Answer:
Slope and a point that is not an intercept
Let
x ----> the time in hours
y ----> the area (in square meters) left to paint
we know that
Hiro paint at a rate of 8 square meters per hour
The rate is equal to the slope of the linear equation
we have the point (3, 28) ---> After 3 hours of painting, he had 28 square meters left to paint.
therefore
we have
Slope and a point that is not an intercept
Step-by-step explanation:
I hope this helps and pls mark me brainliest :)
Answer:
C - Slope and a point that is not an intercept
Step-by-step explanation:
Khan answer
Solve the simultaneous equations
5x + 3y = 41
2x + 3y = 20
Do not use trial and improvement
The solution to the system of equation is (7, 2)
Using the simultaneous equation:
5x + 3y = 41
2x + 3y = 20
using elimination method
Subtract equation 1 from 2 to have:
5x - 2x = 41 - 20
3x = 21
x = 21/3
x = 7
Substitute x = 7 into equation 1 to get y
5x + 3y = 41
5(7) + 3y = 41
35 + 3y = 41
5y = 41 - 35
3y = 6
y = 6/3
y = 2
Hence the solution to the system of equation is (7, 2)
Learn more here: https://brainly.com/question/15165519
Please help me out!!!
Solve for w
-w + 181 = 128
w = ____
3) The legs AB and BC of a right-angled triangle ABC measures (2x-13) cm and (x - 12) cm
respectively. Find the length of BC, if AC is 37 cm long.
Answer:
30 I am good but I don't know if it's right
LAST QUESTION PLEASE HELP ME
Answer:
t = 28
Step-by-step explanation:
56 = 2t
t = 56 / 2
t = 28
Hope that helps!
Answer: t= 28
Step-by-step explanation:
Isolate t by dividing both sides by 2.
Please help me with this first answer gets brainliest
Answer:
multiply both sides by 17
your supposed to do the opposite of the symbol given
Step-by-step explanation: