what is the answer
for this
Answer: 2.5 // 2 1/2
Step-by-step explanation:
1/2 + 1/2 = 1
3/4 + 3/4 = 6/4 = 1 1/2
1 + 1 1/2 = 2 1/2
2 1/2 = 2.5
Ky wants to buy three shirts, which were originally priced at $49.96 each. The store will discount the price of the 3rd shirt by 50% off and apply a %7.1 tax to the total cost of all three shirts. Including the tax, what will be the mean cost of each shirt?
9514 1404 393
Answer:
$44.49
Step-by-step explanation:
The total cost before tax will be ...
$49.96 +49.96 + 0.50(49.96) = $124.90
With tax added, the cost is ...
$124.90 × 1.071 = $133.77
Then the average cost per shirt for the 3 shirts is ...
$133.77/3 = $44.59
The mean cost of a shirt is $44.59.
Answer:
the answer is $44.49
Step-by-step explanation:
:))
(Urgent) Worth 10 points 7.3
Step-by-step explanation:
A straight line adds up to 180°
m+3m=180°
4m=180°
m=45°
3m=45°
angle CBD=3(45)
=135°
Triangles x and y are right-angled.
A) Show that the two shortest sides in triangle x have the same length as the two shorter sides in triangle y.
B)Explain why the two triangle are congruent.
Answer:
give me sec waitttttttt give me sec
Find the exact Value
Sin 75 - sin 15° using
sum-to product formula
Answer:
Prefer the attachment for ur ans.
What is the answer to this question? Twice r is 20
Answer:
2r = 20
So, r = 10
Step-by-step explanation:
The Spanish club collected $13.45 from each of its nine members. How
much did the Spanish club collect?
Answer:
$121.05
Step-by-step explanation:
Answer:
$121.05
Step-by-step explanation:
Since we are told that there is 9 members and each once is 13.45 we can simply do 13.45 times 9 to get the number 121.05.
what is the value of X in log 2 (x)-3=1
Christi earns per hour working as a receptionist. If she works hours per week, what is her weekly wage?
Answer: minimum wage.
Step-by-step: no
Necesito ayuda con está pregunta por favor. :)
La respuesta es la segunda
B.
can someone teach me how this goes? geometry , inscribed angles but circles
Answer:
60
Step-by-step explanation:
So basically all you need to know for this one is that when there is an inscribed angle, the angle measure is 1/2 of the measure of the arc for that angle.
That might sound confusing, but an example from the picture is that angle ABC will be half of arc AC. This means that angle ABC is 1/2 of 120 = 60 degrees.
The answer is 60 degrees.
How many square feet of outdoor carpet will
we need for this hole?
Answer:
This is your answer ☺️☺️☺️
Find the area of the larger circle.
Answer:
65.94
Step-by-step explanation:
2 + 3 = 5
r = 5
Small circle:
r = 2
A = πr²
A=(3.14)2²
A = 12.56
Large circle:
r = 5
A = πr²
A=(3.14)5²
A = 78.5
78.5 - 12.56 = 65.94
Please help .........
Which scatter plot shows the relationship
between the amount of gasoline in an
automobile's tank and the distance travelled
since the last fill-up?
Answer:
-0.04x +17.2
Step-by-step explanation:
3. Write an equation of a line with a slope of
-2 and that passes through the point (-7,13).
Answer:
y= -2+13
Step-by-step explanation:
You're Welcome - BigThiccDaddy21
Hello I need help please anyone help me ??????!!!!!!
Answer:
(x-4)^2
(x-4)(x-4)
x^2-4x-4x+16
X^2-8+16
Find the missing term of the following sequence.
. . .-34,____, 77, . .
Answer:
21.5
Step-by-step explanation:
Just find the find the difference between 34 and 77 (even though 34 is a negative) then half the answer.
What is the value of y in the equation 9 + y = 8?
72
17
1
−1
y = -1
Get the variable on one side of the equation...
9 + y = 8
9 + y - 9 = 8 - 9
y = -1
Answer:
y = -1
Step-by-step explanation:
This is a one-step equation. All you have to do is subtract the 9 from the left side to move it to the right side. This would give you an answer of y = -1.
A candy bag contains 12
green candies and 1
blue candy. Preston will choose 2
candies from the bag without looking.
Which answer describes a possible event?
choosing 2
2
blue candies
choosing 2 blue candies
choosing 1
1
blue and 1
1
red candy
choosing 1 blue and 1 red candy
choosing 2
2
red candies
choosing 2 red candies
choosing 1
1
blue and 1
1
green candy
Answer:
choosing 1 blue and 1 green candy or choosing 2 green candies
Find the area of the rectangle
Answer:
40 mi
Step-by-step explanation:
area= width*length
Answer:
40 mi
Step-by-step explanation:
probally a jok e
[tex]A=l*w[/tex]
[tex]A = 5*8[/tex]
[tex]A=40[/tex]
Sophie bikes at a speed of s miles per hour. her friend rana is slower, her biking speed is only r miles per hour. Tomorrow both girls are planning to spend 3 hours biking. how much longer will be the sophies route
pleas help me the question is the image below
FOR ALL MY POINTS write an argumentative essay on why dog parks are "helpful or harmful"
READ PROMPTAnswer:
Step-by-step explanation:
Explain why 3/4 is graphed to the right of 1/4 but -3/4 is graphed to the left of -1/4
What is the y-intercept of the line given by the equation y = 5x - 21?
A. (0.5)
B. (0,21)
C. (0-5)
D. (0, -21)
The store sells a 9 ounce jar of mustard for $1.53 and a 15 ounce for $2.55 explain whether the cost of the mustards have the same unit rate per ounce
Answer:
same amount of money
Step-by-step explanation:
The unit rate for a 9-ounce jar is $0.17.
The unit rate for a 15-ounce jar is $0.17.
What is a unit rate?It is the quantity of an amount of something at a rate of one of another quantity.
In 2 hours, a man can walk for 6 miles
In 1 hour, a man will walk for 3 miles.
We have,
The store sells a 9-ounce jar of mustard for $1.53.
The unit rate.
= 1.53/9
= 0.17 _____(1)
The store sells a 15-ounce for $2.55.
The unit rate.
= 2.55/15
= 0.17 ______(2)
From (1) and (2) we see that,
The unit rate is the same.
Thus,
The unit rate is the same.
Learn more about unit rates here:
https://brainly.com/question/11258929
#SPJ2
Thomas lives more than 0.55 km and less than 0.75 km from his school.
Thomas lives from his school?
A. 0.06 km
B 0.50 km
c. 0.60 km
D. 1.30 km
What is the difference between 75 and 55
Answer:
C 0.60km
I hope this answer helps if you have any questions just ask
6 + 3 (10× - 22) could someone please help me solve this
Answer:
x = -2
Step-by-step explanation:
6 + 3(10x-22)
3 * 10x = 30x
3 * -22 = -66
6 + 30x = -66
-66 + 6 = -60
30x = -60
-60/30 = -2
x = -2
Please help me Please help me Please help me Please help me Please help me Please help me Please help me Please help me
Answer:
is a d :) for a 20y
Step-by-step explanation:
Explain how to solve the equation.
Answer:
or Subtract the same value from both sides.
Clear out any fractions by Multiplying every term by the bottom parts.
Divide every term by the same nonzero value.
Combine Like Terms.
Factoring.
Expanding (the opposite of factoring) may also help.
Recognizing a pattern, such as the difference of squares.
More items...
https://www.mathsisfun.com › algebra
Solving Equations - Math is Fun