A clothes shop has some special offers. T-shirts are buy one get one free and jumpers are 3 for 2. The normal price of a T-shirt is £7.40 and the normal price of a jumper is £9.80. How much does it cost to get 5 jumpers and 2 T-shirts using this offer as appropriate?

Answers

Answer 1

Answer:

£17.20

Step-by-step explanation:

A clothes shop has some special offers. ?

The normal price of a T-shirt is £7.40 The normal price of a jumper is £9.80.

T-shirts are buy one get one free Jumpers are 3 for 2.

How much does it cost to get 5 jumpers and 2 T-shirts using this offer as appropriate?

The cost of 2 T-shirts since it is a buy 1 get 1 free => £7.40

The cost of 5 jumpers =

You buy 3 Jumpers ,you get 2 jumpers free => £9.80

The total cost = £7.40 + £9.80

= £17.20


Related Questions

which of the following graphs represents y=x-2

Answers

Answer:

graph 2

Step-by-step explanation:

-2ab
———
a + b
(if a = 8 and b = -4)

Answers

Answer:

The answer is 16.

Step-by-step explanation:

First you need to substitute the letters with the number.

1 -2ab =  -2(8)(-4)= 64  -2(8)=-16 -16(-4)=64  8-4= 4      64/4= 16

Which statement about rational numbers is false?
O A. They can be written as terminating decimals.
B. They can be written as ratios of two integers.
O C. They can be written as fractions whose equivalen decimals repeat.
O
D. They can be written as fractions with a denominator of 0.

Answers

I believe it’s D because any fraction with 0 in the denominator is undefined

Triangle ABC is rotated 45 digress counterclockwise about vertex A to obtain triangle XYZ. If the m

Answers

Hellaaaaaaaa hfktihre w kiddd he. Wow s she’s this is I just got finished with the hood

3. A horse eats 18 kg of corn in 12 days? How much does he eat in 9 days?
(a) 11.5 kg
(b) 12.5 kg
(c) 13.5 kg
(d) 14.5 kg.

Explanation ​

Answers

Answer:

13.5

Step-by-step explanation:

becoz,

18*9/12

=13.5

Convert the measurement. Round to the nearest hundredth.


12 feet = meters

Answers

Answer:

3.7 metres

Step-by-step explanation:

1 foot = 0.305 metre

12 foot = 12 × 0.305

= 3.6576

Rounding the answer to nearest hundredth

3.6576 = 3.7000

= 3.7 metres

3.7 meters hope this helps

HURRY MY TEACHER NEEDS ME TO TURN IT IN OR ILL GET A REFERAALL
Consider the points K(1,2) and L(3,5).

What possible coordinates for Point J will make Figure JKL a right triangle with the right angle at Point J?

Enter the correct answers in the boxes.

Answers

Answer:

im really not sure and its probs wrong but (3,2)??

Step-by-step explanation:

Answer:

J(3,2)

Step-by-step explanation:

Out of A class of sixth graders, 30% join the band. If there are 186 graders in total, how many are in band?

Answers

Answer:

55 (approx.)

Step-by-step explanation:

30% of 186 students joined the band

(30/100) × 186

5580/100

55.8

= 55 students (approx.)

(the answer will come approximate as final is in decimal)

1+(1/(1+(1/(1+(1/x)))))

Answers

The answer is

3x+2/2x+1

Answer:uhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh dont know how to help u but heres some pics for u

Step-by-step explanation:

Kalani has run 4 1/5 miles in 2/3 an hour. If he continues to run at this rate, how many miles will he run in one hour?

Answers

Answer:

Kalani will run 6.3 miles OR 6 3/10 miles.

Step-by-step explanation:

So first step that I would do is make it easier to understand by converting the fraction to a whole number. 2/3 hour= 40 minutes.

So Kalani runs 4 1/5 miles in 40 minutes.

Then, we convert 4 1/5 to 4.2. Next, I would divide 4.2 by 2 to get how long he ran in 20 minutes. 4.2/2=2.1.

The final step is to add 2.1 and 4.2 and we get 6.3.

Extra step:

But if we need to turn it back into a fraction, it would be 6 3/10

Hope this helps :)

Find the zeros of y=x2 - 4x-9 by completing the square.
A X=3/13
B. x=13
C. x=-21-13
D. x=213

Answers

Answer: B

Step-by-step explanation:

You buy a day pass to use the subway for $5. After buying the pass, you pay $2 per ride. Write an equation to describe how much money, y, you pay to ride x number of rides.

Answers

Hi there!

So here says that when I buy a day pass using the subway I pay $5 and $2 per ride.

This means that it’ll be $7 per ride.

y=7

x=1

So for every 1 ride on the subway, I have to spend $7.


pls help! i’ll give brainly to the right answer

if 12 hats for a birthday party cost $5.40, how much does it cost for 1 hat?

Answers

Answer:

2.22222222

Step-by-step explanation:

Evaluate 6n-2 for n=4.

Answers

Answer:

6n-2 = 22

Step-by-step explanation:

n = 4

6(4)-2

24-2

22

Help need answer fast

Answers

Answer:

2

Step-by-step explanation:

X = 2

3(2) + 3 = 4(2) + 1

6 + 3 = 8 + 1

9 = 9

What is the coefficient of z in the expression 5xy + 10xyz+3?

Answers

Answer:

10. is. the. coefficient. of. z

HELP ASAP PLEASE WILL MAKE BRAINLIST

Answers

Answer:

f(x)= -√ x -1 +2

1 -2 = -1 so that is why it becomes -1 when moved 2 units to the left

5-3=2 so that is why it becomes 2 when moved down 3 units.

remember (h, k). h is the x value ( in this case 1 is the x value)

and k is the y value. (in this case 5 is the y value)

help me with the three ONLY answers in DECIMAL

Answers

Answer:

1. 216

2. 77

3. 30.375

Step-by-step explanation:

PLEASEE HELP! I WILL MARK BRAINLIEST!

Answers

Answer: This is the only thing i can find online about your question.

Step-by-step explanation:

if it helps pls mark me brainliest.

Shop keeper buys a television from a manufacture the shopkeeper sells the television for $ 2700 at a profit 20% how much money did the shop keeper pay the manufacture for the television

Answers

Answer:

$3,240

Step-by-step explanation:

The computation of the money that have to be paid by the shopkeeper to the manufacture is shown below:

Given that

the sale price of television is $2,700

And, the profit is of 20%

So, the price paid is

= $2,700 + $2,700 × 20%

= $2,700 + $540

= $3,240

what is f(5) f(x)=3x+2

Answers

════════ ∘◦❁◦∘ ════════

Answer : 17

════════════════════

Known that

f(x) = 3x + 2

════════════════════

Question

f(5) = ..?

════════════════════

Way to do

#since the x inside (x) change into (5), then just change the x with (5)

f(x) = 3x + 2

f(5) = 3(5) + 2

f(5) = 15 + 2

f(5) = 17

════════════════════

Which graph represents a function?

Answers

Answer: The first one

Step-by-step explanation:

PLEASEEE HELP EASY QUESTION I THINK 15 points!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

-3(-3y+1)-3y=-15

9y-3-3y=-15

6y=-12

y=-2

x=-3(-2)+1

x=7

Help someone pls ASAP

Answers

Answer:

G

Step-by-step explanation:

Answer:

G

Step-by-step explanation:

Ez

The length of a rectangle is 16 units more than its width. The area of the rectangle can be expressed as
x^4 – 64.
Which expression represents the width of the rectangle?

Answers

Hiiii your answer is (x2+8)(x2-8)

The width of the rectangle represented by the expression (x⁴ – 64)/x.

What is rectangular shape?

A quadrilateral with parallel sides that are equal to one another and four equal vertices is known as a rectangle.

Given:

The length of a rectangle is 16 units more than its width.

Let the length is x units.

Then width = (x + 16) units.

The area of the rectangle can be expressed as

x⁴ – 64 = length x width

x⁴ – 64 = x (x + 16)

x + 16 =(x⁴ – 64)/x

Therefore, the width expression is (x⁴ – 64)/x.

To learn more about the rectangular;

brainly.com/question/21416050

#SPJ6

∠SWY≅∠UXV Given
2 ∠S≅∠U Given
3
VW

XY
Given
4 WY=XY+WX Additive Property of Length
5 VX=VW+WX Additive Property of Length
6 WY=VW+WX Substitution
7 VX=WY Transitive Property of Equality
8 △SWY≅△UXV

Answers

is this a different language-

The cheetah is the fastest land animal, capiable of attaining a speed of 110 km/h. In August 2009 , the world record for the men's 100m sprint was set at 9.58 seconds. How many times is a cheetah as fast as the fastest human sprinter?

Answers

Answer:

About 3 times faster

Step-by-step explanation:

Cheetah's speed = 110 km / hr

World 100m sprint record :

Speed of sprinter :

Distance / time

100 m / 9.58s

= 10.438413 m/s

Convert Cheetah's speed to m/s

110 km/hr = (110 * 1000)m / (60 * 60 s)

= 110000 m / 3600 s

= 30.55555 m/s

Number of times cheetah is faster than sprinter :

30.55555 m/s ÷ 10.438413 m/s

= 2.927 times

On a school trip 1/5 of teachers classes will be going if there are 105 students in all his classes how many students will be on the trip please help

Answers

Answer:

The answer is 21 ,

Please help if you understand table of products and standard forms!

Answers

Answer:

x -2

4x 4x² -8x

2 2x -4

=> = 4x² - 6x - 4

A student mixed 3/5 liter of citric acid solution. He used 1/6 of the citric acid solution for the experiment. How much of the citric acid solution did he use? Be sure the answer is in simplest form

Answers

Answer:

1 / 10 L

Step-by-step explanation:

Litres of citric acid solution = 3/5

Fraction of solution used = 1/6

1/6 of 3/5

1/6 * 3/5

= (1 * 3 / (6 * 5)

= 3 / 30

= 1/ 10

Other Questions
Olivia is shopping at macys . The cost of all the items at the store include tax. Olivia buys some scarves that cost $5 each and 2 purses that cost $12 each. The cost of Olivia's total purchase is $39. Which equation can be used to find s, the number of scarves that Olivia buys?1. 5 + 24s=392. 5s + 24=393. (24 + 5)s=394. 24 t 5 + s=39 UNIT 2Text QuestionsPlease complete the following questions. It is important that you use full sentences and present the questions and answers when you submit your work.Submit the work as a file attachment. This means you complete all work in a word processing document (e.g., Microsoft Word) and attach the file using the dropbox tool. Use the Unit 2: Text Questions dropbox.The answers to the Review & Critical Thinking questions are worth 10 points.UNIT 2 TEXT QUESTIONSReview QuestionsWhy do government agencies conduct nutritional research?Describe three examples of health information that has come from the Nurses Health Study.When assessing nutritional health, what does laboratory testing monitor?Describe three results of healthy lifestyle changes.What happens to the body when you exercise?Critical Thinking QuestionsHow does the hypothesis help inform the design of an experiment?Why might a school hire a nutritionist?Why do you think that dieting increases the likelihood of eating disorders in teenage girls?If a diet has inconsistent results, as in the case of the paleo diet, how would that influence your decision to try it? What factors would you look for when choosing a healthy diet?Why do you think tracking the foods you eat or exercises you do is an important way to stay healthy? Jacob deposits $60 into an investment account with an interest rate of 4%, compounded annually. The equation can be used to determine the number of years it takes for Jacob's balance to reach a certain amount of money . Jacob graphs the relationship between time and money.What is the -intercept of Jacob's graph?If Jacob doesn't deposit any additional money into the account, how much money will he have in eight years? Round your answer to the nearest cent. Caleb invested $8,800 in an account paying an interest rate of 2.8% compounded daily. Assuming no deposits or withdrawals are made, how long would it take, to the nearest tenth of a year, for the value of the account to reach $13,060? f(x) = 4x + 3 what is the value of f(3) Who baked more cookies per batch?A. Dan baked 2 more cookies than jenny per batch B. Jenny backed 2 more cookies than Dan per batchC. Dan backed 4 more cookies than jenny per batch D. Jenny backed 4 more cookies than Dan per batch The NFL's chief medical officer said that the league's "most effective strategy" in preventing the spread of coronavirus is what?wearing maskshand sanitizersocial distancingshutting down Psychology *Please helpppppppp Which stress management strategy involves the three phases of cognitive preparation, skill acquisition and application, and teaches people howto cope with current and future stressful situations?OA autogenic trainingOB. cognitive behavior therapyOC. progressive muscle relaxationOD stress inoculation trainingE systematic desensitization can you please write to me an essay of 400 words about essential question/assumption "what is taught is what is learnt ".please and i'll give brainiest please please How is pitch and intensity related? Please help me tysm plzzzzz Jasper decorates flower pots to sell in his shop.HE knows that it takes 12 minutes to decorate a flower pot. Jasper works from 9:30am until 12:50pm on Tuesday. HE takes 20 minutes for a coffee break at 10:30amHow many flower pots does Jasper decorate on Tuesday? Help please show the work if you can rewrite sin^4x that involves only the first power of cos As explained in Scientists Build Robot That Runs, Call It Cheetah, what is the main function of the computer that is built into the robot?A. The military might use cheetah robots in place of soldiers in warfare.B. The military might use cheetah robots to control the flights of missiles.C. The military might use cheetah robots to locate wounded people during a disaster.D. The military might use cheetah robots disguised as animals to attack enemies during battle. Which of these statements is true? (Select all that apply.) 1. Any reflection can be replaced by a rotation. 2. Any translation can be replaced by two dilations. 3. Any dilation can be replaced by two reflections. 4. Any translation can be replaced by a rotation. Write an essay showing how empathy is expressed in the movie Beauty and the Beast? Give at least five examples used in the movie. Explain how you see yourself as one of the characters in Beauty and the Beast when it comes to empathy. Have fun with your essay. Please help thank you PLSSS HELP ASAPPPP I BEGMARKI BRAINLIST AND GIVING POINTS A company's master budget for October is to manufacture and sell 30,000 units for a total sales revenue of $270,000, total variable costs of $180,000, and total fixed costs of $24,000. The company actually manufactured and sold 32,000 units and generated $45,000 of operating income in October. The flexible-budget operating income in October was: