PLSSS HELP ASAPPPP I BEG
MARKI BRAINLIST AND GIVING POINTS

PLSSS HELP ASAPPPP I BEGMARKI BRAINLIST AND GIVING POINTS

Answers

Answer 1

Answer:

b = 34

m = 5

f(t) = 5x+34

Step-by-step explanation:

f(0) = 34, so that is its y intercept.

f(t) contains (0,34) and (8,74), which can be used to find the slope:

[tex]\frac{74-34}{8-0}=\frac{40}{8}=5[/tex]


Related Questions

how to represent with an integer mary moves 3 steps backward as she dances

Answers

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

As she moves back, so it will be negative.

Since she moves back 3 steps, it will be -3.

Hope it helps :)

Please mark my answer as the berainliest

Answer:

-3

itwaseasy...............

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great
Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food
cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost
$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month
and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?
a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you
buy your Great Dane?

Answers

Question:

1) It's February and you go to the store to buy some food for your pets. You have a Great

Dane and a Savannah cat. The Dane eats 3 times as much as your cat so his food

cost $60 for the big bag and he eats that in one week. The Savannah cats food cost

$15 a bag and it lasts him one week as well. You are there to buy food for the month

and have no more than $300 total to spend. Can you afford a month's worth of food?

a) If you bought the cat 6 weeks worth of food, how many weeks worth can you

buy your Great Dane?

Answer:  Yes you can afford

Define area. Give an example of how it is used in the real world. What label (units, units 2 , or units 3 ) is used for it?
btw i'm not in college im in middle school

Answers

Answer:

total space of an object is area.

it is used in for calculating area of rooms as measurements.

2. Charlie has a collection of marbles in three sizes, small, medium, and large. He has four times as
many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times
the number of medium marbles.
a. Write algebraic expressions to represent the number of small marbles, medium marbles, and
large marbles Charlie has. Write algebrauc expressions to represebt the number of small marbles, medium marbles, and large marbles charlie has.

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

The required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s  and l = 3 + 5m.


What is arithmetic?

In mathematics, it deals with numbers of operations according to the statements. There are four major arithmetic operators, addition, subtraction, multiplication and division,

Here,
Let the number of small marbles be s, medium marbles are m and large marble is l.
According to the question,
He has four times as many small marbles as medium marbles. The number of large marbles is three more than five times the number of medium marbles.
m = 4s
and
l = 3 + 5m


Thus, the required expression represents the number of the small marbles, medium marbles, and large marbles are m = 4s  and l = 3 + 5m.

Learn more about arithmetic here:

brainly.com/question/14753192

#SPJ2

water cost $2 for 8 bottles orange juice cost a $1.50 for 3 bottles which is more expensive per bottle ​

Answers

I believe you can use ratios and multiply both of them like fractions to get the same amount of bottles and compare the prices fairly.


2:8 = 2/8
1.5:3 = 1.5/3


(2/8)3 = 6/24 or $6 per 24 bottles
(1.5/3)8 = 12/24 or $12 per 24 bottles


In conclusion, the latter ($1.50 for 3) costs more than the $2 per 8.


Answer:

orange juice

Step-by-step explanation:

1 water -> 2÷8

                = 0.25

1 orange juice ->1.50 ÷ 3

                    = 0.50

hence, orange juice is more expensive

Elizabeth has $72 to spend on painting supplies needed to repaint her house. Rollers
cost $4 each, and paintbrushes are $3 each. She needs at least 15 rollers and
paintbrushes combined and wants at least five of each.

Answers

4(15) + 3x = 72
60 + 3x = 72
3x = 12
x = 4
Answer: 4 paintbrushes
Other Questions
Write the following numbers in order of size start with the smallest. 0.32 0.4 0.35 0.309 answer the questions below What is the equation of the line that passes through the point (5, 7) andhas a slope of o? During your presentation, you realize that you are talking too fast. This is aproblem ofO Content challengesOrganizational challengesPresentation skills challenges name the four major groups in the plant kingdom and discuss the major evolutionary trends across the groups A forensics expert has obtained a sample of human blood from a crime scene. How can DNA fingerprinting be useful for identifying the person who leftthe blood at the crime scene?A by identifying the sequence of nucleotides in the DNA of blood cellsB. by comparing DNA from the blood cells with DNA from suspectsC. by identifying certain genetically controlled traits of suspects, such as eye shape and blood typeD. by comparing karyotypes made from blood cells at the crime scene and blood cells from suspects Which fossil fuel puts the least amount of sulphur dioxide into the atmosphere?aPetroleumbLinoleumCCoaldNatural Gas Hits 2) How many solutions does the inequality have? A) 0 B) 1 C) 8 D) infinitely many Which of these "transition" words sets up an example? *O specificallyO additionallyO despite The ideological war between the Communist East and the Democratic West is known as the- A. Political War B. Hot War C. Ideological War D. Cold War What is this trying to ask me ??? help plsss(+Brainliest too.)Here is a picture of a cube, and the net of this cube.What is the surface area of this cube? Spanish please help !Completa estas conversaciones con la forma correcta del pretrito de ser o ir. Indica el infinitivo de cada forma verbal. Sigue el mode which of the following is not a function of the skeleton Help me out here pleaseeeeeeeeeeeeeee what do liquid methane and liquid water have in common The best way to ensure absolute power is through the use of terror.Be sure to explain why you agree or disagree and provide specific examples from our study of history to justify your response. Consider including information about rulers who have used fear tactics effectively or those who would denounce that type of rule. Twenty-four divided by the difference between 1 1/4 and 3/4 WILL MARK YOU AS BRAINLIST IF YOU ANSWER THIS QUESTION FOR MEWhat is the difference between protesting and rioting? Why do you think Just Us for Justice believes that protesting is better {from the book: The Hate U Give} ? What do you think is better? Please help this is due today please i really need help its due in 5 hours!!!Given parallelogram FGHI determine the missing information Dont answer with one answer, blank or ridiculous answer please this is serious