Answer:
yes
Step-by-step explanation:
yes
8 The cost of a laptop increased by 25% between
2015 and 2019
In 2019. the laptop cost £1000
How much did the laptop cost in 2015?
Given:
The cost of a laptop increased by 25% between 2015 and 2019.
In 2019, the laptop cost £1000.
To find:
The cost of the laptop in 2015.
Solution:
Let x be the cost of the laptop in 2015.
The cost of a laptop increased by 25% between 2015 and 2019. So, the cost of the laptop in 2019 is
Cost of laptop in 2019 = [tex]x+\dfrac{25}{100}x[/tex]
= [tex]x+0.25x[/tex]
= [tex]1.25x[/tex]
In 2019, the laptop cost £1000.
[tex]1.25x=1000[/tex]
[tex]x=\dfrac{1000}{1.25}[/tex]
[tex]x=800[/tex]
Therefore, the cost of the laptop in 2015 is £800.
Keith and Allison go out to eat their bill was 63.16$ they only paid 50.03$ what was the percent discount of their coupon
Answer:
16.04%
Step-by-step explanation:
53.03$- 63.16$= -10.13
-10.13$/63.16$=-0.16038
rounding 8 making the 3 a 4
16.04%
identify the slope in -4x+3y=26
Mumuni Bawumia, a farmer sells 500 litres of fresh milk a day with a standard deviation of 35 litres. Given that the daily sales of fresh milk is normally distributed, what is the probability that the sales in any single day is:
a. Greater than 506 litres
b. Between 498 litres and 506 litres.
Answer:
a: 0.43194
b: 0.09084
Step-by-step explanation:
First construct the z values for 498 and 506.
[tex]z=\frac{x-u}{s}[/tex]
[tex]z(498)=\frac{498-500}{35}[/tex]=-0.05714
z(506)=(506-500)/35=0.17143
Check the cumulative normal distribution tables to find
P(x<=-0.05714)=0.47722
P(x<=506)=0.52278
These probabilities imply that
P(x>506)=1-P(x<=506)=1-0.52278=0.43194
P(498<=x<=506)=P(x<=506)-P(x<=498)=0.09084
What is the missing number?38/152 19/?
A.76
B.78
C.86
D.304
plz plz plz plz hury
Answer:
76
Step-by-step explanation:
Hope this helps
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Which of the following is a formula that can be used to find the Circumference of a circle?
A student records his weight, in pounds, at the end of every week after joining a local gym. The table shows part of the data he recorded.
Weeks (n)
Weight (w), in pounds
1 24
133.5 132 128.5
7
125
If the equation for a line-of-best fit for the data is approximately w = 134.75 – 1.4n, which statement is true?
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 134.75 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 1.4 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he gains an average of about 13.475 pounds each week.
The student weighed approximately 140 pounds at the time of joining the gym, and he loses an average of about 13.475 pounds each week.
Answer:
A
Because of the question it says
Cathy deposited $100 in an account that has a simple interest rate of 3.4%. How much interest will she earn after 2 years?
Answer:
6.8% Intrest for 2 years.
Step-by-step explanation:
3.4% x2 is 6.8
An angle measures 12°. Find its complement. Do not include units in your answer.
Answer:
78
Step-by-step explanation:
complements = 90
x + 12 = 90
-12. -12
× = 78
If two angles are complementary,
then the sum of their measures is 90 degrees.
If two numbers add to 90, we can represent those numbers as x and 90 - x.
So we will call one of our angles x and its complement as 90 - x.
So we have 90 - 12 which is 78.
So the complement of a 12° angle is a 78° angle.
Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88
$ per colored pencil
(Type an integer or a decimal.)
Answer:
32 cents I think I might be wrong I am so sorry
Step-by-step explanation:
well if you take $2.88 and then divide it into 9 you will get 32 cents
Pet plus sells 12 cans of dog food for $9.60 . What is the price per can?
Answer and Step-by-step explanation:
To find the amount of dollars per can of dog food, we divide the price by the amount of cans bought.
9.6 divided by 12 equals 0.8.
$0.8 is the answer.
What is the sun of the interior angles of the polygon shown below
the sum of the interior angles of the polygon shown below is nine.
Step-by-step explanation:
you look inside the polygon and add the angles all together
Juan wants to buy some protein bars and magazines for a trip.
He has decided to buy three times as many protein bars as
magazines. Each protein bar costs $0.70 and each magazine
costs $2.50. The sales tax rate on both types of items is 734%.
How many of each item can he buy if he has $20.00 to spend?
What Is the answer I don’t know
Answer:
HI there! I am really sorry if i get this wrong, but please apperciate!
Thank you! :)
Step-by-step explanation:
So I worked this out like this:
Protein bars: 0.70 * 3 = 2.1
Magezines: 2.50
734% are the taxes as it was written. 734% decimal version is 7.34.
This is what I did next:
7.34 plus 2.1 times 2 equals 18.88. So, you can buy 2 protein bars.
7.34 plus 2.50 times 2 equals 19.68. So, you can also buy 2 magazines!
I hope this helps! Let me know if this is wrong. Thanks and have a nice day!
Apollo Cinemas opened at 10 a.m. In the first hour they sold tickets to 240 people. In the second hour 25% more people purchased admission tickets than in the first hour. Each admission ticket cost $12.50. What was the total amount of money paid for all the tickets in the first two hours?
Answer:
$312.50
Step-by-step explanation:
240 + 25% = 300
300 + 12.50 =
312.50
The table shows the number of volleyballs that fit into a given number of containers. Each container holds the same number of balls. Enter the missing value from the table.
Answer: 7
Step-by-step explanation:
It's a 1 : 3 ratio so the answer should be 7
A test has total of 80 marks to pass you need at least 45 percent how many marks do you need to pass?
Answer:
36
Step-by-step explanation:
45\100×80=36
pls help quick Graph the inequality on a number line
Answer:
Your welcome
Step-by-step explanation:
1/2 ∙ 5/8?????????????????????//
Answer:
5/16
Step-by-step explanation:
1*5=5
2*8= 16
Thus your answer is 5/16
I HOPE THIS HELPS!!!!
A triangle is 20 in tall and 5 in wide. If it is reduced to a width of 1 in then how tall will it be?
Answer:
4 inches tall
Step-by-step explanation:
To find how tall it will be, use the same reduction scale that was used to reduce the width.
This scale is 5, since 5 divided by 5 is 1.
So, to find how tall it will be, divide 20 by 5:
20/5
= 4
So, it will be 4 inches tall
solve for x pls .............................................................................
Answer:
x=28.928571 AKA the answer is 28
Suma a 5 numere consecutive pare egale cu diferenta numerelor 397 si 327. Care sunt numerele?
Va rog repede dau coroana.Cu intrebari si metoda figurativa clasa a ||| a
Answer:
Step-by-step explanation:
n+(n+1)+(n+2)+(n+3)+(n+4) = 397-327
5n+10 = 70
n = 12
numerele consecutive sunt 12, 13, 14, 15, 16
Suppose Nancy has 15 sorts of colors black, red, and of wschure black and were
What is the probability
randomly selected stw be blue
Answer:
Hi there here is the answer!
Step-by-step explanation:
Out of the 3 main chioces there is a total of 15!
so, it would be a probability of 5/15. or 1/3 / 1:3
Can you help me please
Answer:
its 2nd one
Step-by-step explanation:
To prepare for school you need 3 notebooks for $1.09 each, 2 boxes of pencils for $2.68 each and a pack of markers for $0.89. How much will this cost?
ASAP ill give brainliest
Answer:
$9.52
Step-by-step explanation:
1.09 x 3 = 3.27
2.68 x 2 = 5.36
3.27+5.36+.89=9.52
The diagram can be represented by the equation 25=2+6x. Explain where you can see the 6 in the diagram.
Answer:
Step-by-step explanation:
The answer is the 6 x's in the diagram.
2.) 4x - 2y = 15
Algebraic expression:
Algebraic equation:
Term(s):
Coefficient(s);
Constant(s);
Variable(s):
Answer:
Step-by-step explanation:
Algebraic expression: 4x - 2y
Algebraic equation: 4x - 2y = 15
Term(s): 4x, -2y
Coefficient(s); 4, -2
Constant(s); no constants
Variable(s): x, y
expressions don't have an equal sign, equations do
terms are separated by operational signs (multiplication, division, addition, subtraction)
Coefficients are the numbers before variables
Constants aren't variables
Variables are letters
Part 1
Evaluate the expression for 6x − x2 for x = 0, 1, 2, 3, 4, 5, and 6. Then, drag and drop each number into the correct box to complete the table.
x 0 1 2 3 4 5 6
6x − x2
Part 2 out of 2
Complete the explanation for the pattern(s) you see.
The value of 6x − x2
decreases
from 0 at x = 0 to 9 at x = 3, then
increases
back to 0 at x = 6. Also, the values are
different
for x = 0 and 6, for x = 1 and 5, and for x = 2 and 4.
Answer:
no saboooo99999997
Step-by-step explanation:
becayzw kwk2kudhe
whsyhwbw
wiauy1y133
Find the slope of each line that passes through the given point.
(1,12) and (-5,-9)
Answer:
m = 7 /2
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
(1,12)(-5,-9)
m=7/2
A car weighs 4,000 pounds wich comparison is true
A.4,000 pounds < 2 tons
B. 4,000 pounds > 2 tons
C. 4,000 pounds < 8,000 ounces
D. 4,000 pounds = 2 tons
Answer:
D
Step-by-step explanation:
2000=1 ton so 4000=2tons
Answer:
D 4000 pounds=2 tons
Step-by-step explanation:
2 tons is equal to 2000 pounds so 2 tons equal to 4000 pounds.
A store pays $365.84 for a fountain. The store marks up the price by 10%.
What is the amount of the mark-up?
Round your answer to the nearest cent: $
Answer:
The store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.
Step-by-step explanation:
Given that a store pays $ 365.84 for a fountain, and then the store marks up the price by 10%, to determine the amount of the mark-up the following calculation must be performed:
365.84 x 10/100 = X
3,658.4 / 100 = X
36,584 = X
36.584 + 365.84 = 402.424
Thus, the store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.