Answer:
0.065
Step-by-step explanation:
64.9 / 1000 = 0.0649 --> 0.065
Answer:
15.406 kg of sugar per muffin. Just have to divide 1,000 by 64.9
Step-by-step explanation:
Hi can someone help me out. This is due by the end of the day.
Amber bought 3 kg of walnuts for $6.75 per kg and 4 kg of almonds for $8.69 per kg. She gave the cashier a $100 bill. What should Amber get back in change?
explain how you can use multiplication to write a fraction that is equivalent to 3/5
Answer: just multiple the numerator and denominator by the same number
Step-by-step explanation:
Need help! (5 3/4 1 5/6) - 6 7/12
Answer:
Step-by-step explanation:
7/12 / 3/10 = 35/
18
= 1 17/
18
≅ 1.9444444
Given the statement ΔQRS ≅ ΔXYZ, list all congruent parts you can conclude about the two triangles. Explain.
Answer:
Side QR is congruent to Side XY.
Side RS is congruent to Side YZ.
Side SQ is congruent to Side ZX.
Angle Q is congruent to Angle X.
Angle R is congruent to Angle Y.
Angle S is congruent to Angle Z.
Step-by-step explanation:
Side QR is congruent to Side XY because triangle QRS is congruent to triangle XYZ and each point of a triangle is in corresponding order with a point of the other triangle. For example, Q matches up with X since they both are listed first in their respective sequence.
The trapezoids below are similar. Find the two missing side lengths.
Answer:
y = 15, x = 4
Step-by-step explanation:
Hope this helped!
Answer:
y+15x=4
Step-by-step explanation:
What the expression is?
Answer:
29
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is 29
determine whether the ordered pair (3,-5) is a solution to the system -2x+y=-11 & -2x-2y=-4
Answer:
No.
Step-by-step explanation:
-2(3)-5=-6-5=-11
-2(3)-2(-5)=-6+10=4, not -4.
Use elimination to solve the system
2x-y=10
8x+y=20
Please someone help I need help so bad I’m so scared I’m gonna fail this test I may get held back if I fail this test please help me
Help me please!!!!!!
Answer:
BStep-by-step explanation:
:)))))))))))))))))))The point (8,1) is on the line. (Remember the line continues in both directions forever.)
True
O False
the answear us true im preety sure
In a class where there are a total of 80 pupils, 20 are girls and the remaining
are boys. What percent of the class are boys?
Answer:
75%
Step-by-step explanation:
First find the number of boys.
80 - 20 = 60
Now find the percentage my taking the number of boys upon the total, times that by 100 which gives the percentage.
[tex]\frac{60}{80}[/tex] × 100 = 75%
Given y - 2 = 4(x + 1), the equation in slope-intercept form is
Do not include spaces in your answer
Answer:
Write in slope-intercept form,
y =mx+bxy=4x+6
Step-by-step explanation:
Answer:
y=2x+5
Step-by-step explanation
Replied to your comment lol
Which expression is equal to 0?
A) 2 + 0 + 3
B) 2x0x3
C) 1 + (0 x 2)
D) (1 x 2) + 0
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Solve the inequality
-5x > 35
Answer:
x is greater than or equal to -8
Step-by-step explanation:
35/-5 is 7 and since the sign is greater than that means that -5x will be greater than 35
The price listed for 4 dinner plates at a home store is $23.88. What amount will Jane need to pay, if she decides to purchase 10 such dinner plates?
there are 84 girls in grade 3.the boys are twice the numbers of girls. how many pupils are there in all in grade 3?draw a diagram.
Answer: 252
Step-by-step explanation:
You just multiply 84 by two and then ad another 84.
What is the value of x?
Answer:
x = 5.4
Step-by-step explanation:
3/x = 4/7.2
cross-multiply:
4x = 21.6
x = 5.4
- 2x – 117 = = 10x + 59
Answer:
[tex]\huge\boxed{x=-\dfrac{44}{3}=-14\dfrac{2}{3}}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]-2x-117=10x+59\qquad|\text{add 177 to both sides and subtract}\ 10x\ \text{from both sides}\\\\-2x-10x-117+117=10x-10x+59+117\\\\-12x=176\qquad|\text{divide both sides by (-12)}\\\\\dfrac{-12x}{-12}=\dfrac{176}{-12}\\\\x=-\dfrac{176:4}{12:4}\\\\x=-\dfrac{44}{3}[/tex]
PLEASE HELP!!! Find the length of the missing side of the right triangle,
13 yd
Syd
A. 194 yd
B 13.93 yd
C. 144 ya
D. 12 yd
Answer:
12
Step-by-step explanation:
For these problems you should use the pythagorean theorem: a^2+b^2=c^2
In this case, 13=c and 5=a
so:
5^2+x^2=13^2
25+x^2=169
subtract 25 from both sides
x^2=144
√144=12
missing side=12
All the answers you need is at the top
Answer:
I don't know if you need help, but the answer to the question in the picture is indeed A. :)
Louis wants to carpet the rectangular floor of his basement. The basement has an area of 4,335 square feet. The width of the basement is
3/5 its length. What is the length of Louis's basement? The length is blank feet.
Answer:
The length of Louis's basement is 85 feet.
Step-by-step explanation:
The area of the basement, A = 4,335 square feet
The width of the basement is 3/5 its length.
Let length be l.
Width = (3/5)l
The area of the basement is given by :
[tex]A=l\times b\\\\4,335 =l\times \dfrac{3}{5}l\\\\4,335 =\dfrac{3}{5}l^2\\\\l^2=\dfrac{4,335 \times 5}{3}\\\\l=\sqrt{\dfrac{4335\times5}{3}}\\\\l=85\ ft[/tex]
So, the length of Louis's basement is 85 feet.
what is the range of 53, 63, 65, 66, 74, 81, 87?
Answer:
The range is 34!
Step-by-step explanation:
87-53=34
Answer:
34
Step-by-step explanation:
Hope this helps.
I need help please i really need it (14 points)
Answer:
point b
Step-by-step explanation
piont b can go to piont e
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Go through each point and see which ones works:
Grocery Store A is selling bananas for $0.75 for 12 pound. Grocery Store B is selling 5 pounds of bananas for $3.75.
Which store is offering the best unit rate? Show your work
Answer:
12 ×$0.75 =$8.00
3.75 ÷ 5 = $1.33 a pound,
$1.33 × 12 = $15.96 so store A is offering the best rate.
It is found that Store B is offering the best unit rate for the bananas.
What is unit rate?There is independent quantity, and a quantity which depends on it (dependent quantity). When independent quantity moves by a unit measurement (single unit increment), the increment in dependent quantity is called rate of increment of dependent quantity per unit increment in independent quantity.
Given that Grocery Store A is selling bananas 1/2 pound for $0.75 .
Grocery Store B is selling 5 pounds of bananas for $3.75.
According to the question,
Store A is selling bananas 1/2 pound for $0.75 .
Therefore,
For one pound will be;
= 0.75/0.5
= 1.5
And store B is selling 5 pounds of bananas for; $3.75
Therefore,
One pound will cost;
3.75/ 5 = 0.75
Hence, Store B is offering the best unit rate for the bananas.
To know more about the Division click the link given below.
brainly.com/question/19704059
#SPJ6
PLS HELP ASAP GIVING BRAINLIEST
PLZPLZPLZPLZPLZPL
1.5 im sorrry again if im wrong:(
Step-by-step explanation:
im sorry if i am wrong
Answer:
178.64 square cm
Step-by-step explanation:
5.8 x 8.8 x 2 = 102.08
8.8 x 8.7 = 76.56
76.56 + 102.08 =
178.64
Hope that helps!
What is the perimeter of each figure?
2x
2x
X-8
x + 2
1
Answer:
triangle: 5x-8
square: 4x+8
Step-by-step explanation:
triangle: 2x + 2x + x -8
combine like terms
= 5x-8
square: x + 2 + x + 2 + x + 2 + x +2
combine like terms
= 4x + 8
help me pliss
which one is supposed to be correct?
Figure D'E'F'G'is a dilation with center (0,0) of figure DEFG. What is the scale factor? Enter your answer in the box.
The scale factor is 4.
Important information:
Figure D'E'F'G' is a dilation with center (0,0) of figure DEFG. Scale factor:From the given figure it is clear that:
DG = 2
D'G' = 8
The scale factor is:
[tex]k=\dfrac{D'G'}{DG}[/tex]
[tex]k=\dfrac{8}{2}[/tex]
[tex]k=4[/tex]
Therefore, the scale factor is 4.
Find out more about 'Scale factor' here:
https://brainly.com/question/19896181
Can someone plz help
Answer:
Step-by-step explanation:
x = 100° ( being vertically opposite angles )
hope it helps :)