$1111 at 11% for 11 years​

Answers

Answer 1

Answer:

$1344.31

Step-by-step explanation:

1111*0.11*11=1344.31


Related Questions

What is the vertex of the absolute value function below?

Answers

Answer: (-3,2)

Step-by-step explanation:

(-3,2) is where the line changes.

Answer:

B

Step-by-step explanation:

edge 2021

Which expression is equivalent -6(-2/3+2x0

1. -4-12x
2. -4+2x
3. 4-12x
4. 4+12x

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer:

Number 3

Step-by-step explanation:

-6( [tex]\frac{-2}{3}[/tex] + 2x) [distribute -6 to  [tex]\frac{-2}{3}[/tex] and 2x]

= (-6 ×  [tex]\frac{-2}{3}[/tex]) + (-6 × 2x)

= (-6 ×  [tex]\frac{-1}{3}[/tex] × 2) + (-12x)

= (2 × 2) - 12x

= 4 - 12x

Jada and Priya are trying to solve the equation 2/3+x=4
Jada says, “I think we should multiply each side by 3/2 because that is the reciprocal of 2/3."
Priya says, “I think we should add -2/3 to each side because that is the opposite of 2/3."
1. Which person's strategy should they use?
2. Explain your reasoning.

Answers

Answer:

Priya is correct.  Because 2/3 is being added to x and not multiplied, then subtracting 2/3 from both sides is the correct action.

Step-by-step explanation:

Let's run through solving it that way:

2/3 + x = 4

2/3 - 2/3 + x = 4 - 2/3

0 + x = 4 - 2/3

x = 4 - 2/3

x = 10/3

make t the subject formula h=square root of 2t-3

Answers

Square both sides:

h^2 = 2t - 3
2t = h^2 + 3
t = (h^2 + 3)/2

The subject formula for t in equation form is "t = (h² + 3)/2".

What is the equation?

The definition of an equation in algebra is a mathematical statement that demonstrates the equality of two mathematical expressions.

Given, the subject formula h=square root of 2t-3

Since h = √2t-3

thus solving the equation for t

h² = 2t - 3

2t = h² + 3

t = (h² + 3)/2

Therefore, the Simplified form of the given equation in the terms of t is "t = (h² + 3)/2"

Learn more about equations here:

https://brainly.com/question/29657983

#SPJ2

What is m_8 if m_4= 50 degrees?

Answers

50 degrees because the lines are parallel

The dinner bill came to $24.29 before tax and tip. If the taxes were 6% and they decided to leave an 18% tip, what was the total cost of the dinner?

Answers

Answer:

$30.64 +6% tax and 18% tip

Step-by-step explanation:

Hope it helps

A rectangular window is 3ft long and 2ft wide. Kala would like to buy a screen for the window. The cost of the screen is based on the number of square inches the screen is. Use the facts to find the area of the window in square inches.

Answers

Answer:

The cost of screen for window = 864.

Step-by-step explanation:

We have,

A rectangular window of length = 3ft and breadth 2 ft.

Fir solving,

As the answers should be in sqaure inches let us first convert ft in inches.Then, we will find the area of window and as the cost of screen is same as that of area,we will find it.

★Conversion from ft to inches:

We kow that,

1 foot = 12 inches

Taking this in mind, convert the values

= Length = 3 ft

= Length = 3 × 12

= Length = 36 inchees

= Breadth = 2ft

= Breadth = 2 × 12

= Breadth = 24 inches

Area of window:

We know that,

= Area of rectangle = Length × Breadth

= Area = 36 × 24

= Area = 864 inches²

As, area of window in square inches equal to cost of the screen.

Therfore, cost of screen would be 864.

__________________________

Pleasee helpp answer correctly !!!!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

x = 146º

Step-by-step explanation:

the sum of two angles on the same side is 180º

x + 34º = 180º                subtract 34º from both sides

x = 146º

find the are of the triangle​

Answers

Answer:

5 units^2

Step-by-step explanation:

Area of a triangle =

[tex] \frac{bh}{2} [/tex]

plugging in:

[tex] \frac{5 \times 2}{2} [/tex]

[tex] \frac{10}{2} [/tex]

[tex]5[/tex]

Answer:

A=1/2(b)(h)

H= 2 units

b= 5

A= 10×1/2 = 5 units^2

A bakery offers a sale price of $2.85 for 6 muffins. What is the price per dozen?


The price per dozen muffins is $
.

Answers

5.70$
Have a good day
The answer is $5.70 this is because there is 12 eggs in a dozen so if its $2.85 for 6 you would do $2.85x2 to get $5.70

Find the height of a cuboid whose volume is 540cu.cm and base area is 90sq.cm

Answers

Answer:

6 cm

Step-by-step explanation:

Vcuboid  = lwh

⇒ h = Vcuboid ÷ lw

∴  h = 540 cm³ ÷ 90 cm²

⇒ h = 6 cm

Plz i need help on a math problem it is 1/4 divided by 2 then go back to 1/4 and divide it again but by 3 then go back to it again and divide it by 4 then go back to 1/4 and divide it by 5 plz someone help me!!!!

Answers

Answer:

(1) 1/8

(2) 1/12

(3) 1/16

(4) 1/20

Step-by-step explanation:

We need to find multiple divisions, it says  1/4 divided by 2 then go back to 1/4 and divide it again but by 3 then go back to it again and divide it by 4 then go back to 1/4 and divide it by 5.

We will take one by one

(1) 1/4 divides by 2 will be  = 1/8

(2) 1/4 divided by 3 = 1/12

(3) 1/4 divided by 4 = 1/16

(4) 1/4 divided by 5 =1/20

These results are obtained by dividing the given parts, as the given Numerator is in fraction so whatever will be divided from the fractional numerator will get multiplied with the denominator.

 

pls help me with this multiple choice !

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Cdd

Answer:

B

Step-by-step explanation:

[tex] \tan(60) = \frac{n}{46} \\ n =46 \sqrt{3} \\ \cos(60) = \frac{46}{m} \\ m = 92[/tex]

Which statement is correct?
O A.
The opposite of the opposite of 6 is 6.
OB.
The opposite of the opposite of 1 is 1.
O C.
The opposite of the opposite of 3 is 0.
O D.
The opposite of the opposite of 5 is.

Answers

Answer:

I think its OB but I'm not sure

Step-by-step explanation:

Work out the size of angle X

Answers

Answer:

117

Step-by-step explanation:

180-101 = 79

180-(79+38)

180-117

63

180-63=117

What are the coordinates of the point P?

Answers

Answer:

P (6 , -3)

Step-by-step explanation:

point P : (6 , -3)

Plants must break down the sugar in cells to obtain energy from the food that is produced. What is this
process called?
Respiration
Transpiration
Restoration
O Photosynthesis
Help

Answers

Answer:

Restoration I believe

I'm so sorry if I'm wrong

Step-by-step explanation:

Answer:

photosynthesis

Step-by-step explanation:

I WILL MARK BRAINLIEST PLEASE HELP ASAP!!!!! Sketch a new graph of this relationship. The equation is y=7/4x​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Robin has read 3/4
of a book. Mark said he had read 1/2
as much as Robin. What fraction of the book has Mark ready?

Answers

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

3/4 × 1/2 = 3/8

I hope this helps!

HELP ME RN PLEASEEEE!!!!!!!!
how many 3/8 are in 8, explain how you know

Answers

Answer:

exactly 21 sets of 3/8 fit into 8

Step-by-step explanation:

Basically you just draw 8 boxes split them in 8ths and you end up with 21 sets of 3/8

The Acosta family went out to dinner. The price of the meal was $79.85. If the tip was 15%. How much money did the Acosta family pay for the meal, including tip?

A) $91.83
B) $67.87
C) $11.98
D) $94.85​

Answers

Answer:

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

Step-by-step explanation:

The Smith family went out to dinner . The price of the meal was $ 29.85 .

The sales tax was 6 % of the price of the meal .

LEts find sales tax amount sales tax amount = price of meal *

sales tax 6 % ( 0.06 ) = 29.85 * 0.06 = 1.791 sales tax amount = 1.791

Price of the mean with sales tax = 29.85 + 1.791 = 31.641

The tip was 15 % of the meal and the sales tax now we find out tip amount for 31.641 15 % is 15 / 100 = 0.15

Tip amount = 31.641 * 0.15 = 4.74615

Now we add the top amount with 31.641 31.641+ 4.74615 = 36.38715

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

92 divided by 11 with remainder

Answers

Answer:

8 remainder 4

Kevin from Pullman was offered a deal to write story problems for ST2 publishing Company. For every 5 he wrote he was paid $12.00. How much did Kevin get paid per problem?

Answers

Answer: $2.40

Step-by-step explanation:

If Kevin gets 12 dollars for every 5 problems, we will need to divide 12 by 5 to find the unit rate; how much Kevin gets for each problem.

12 ÷ 5 = 2.4, and in dollars it is equal to $2.40. Because of this, Kevin is paid $2.40 for each problem he makes for the ST2 publishing Company.

Pls help me i need your help to do it pls

Answers

The answer is 39 because the measurement of CBA is 90 so if CBD is 51 then u have to take away 51 out of 90

Answer: 39°

Step-by-step explanation:

This is a right triangle, meaning one of the angles is a 90° angle. Angle CBA in this case is the 90° angle. In order to figure out the measure of ABD, you subtract the measure of CBA by the measure of CBD, which is 51°.

90 - 51 = 39

Thus, the measure of ABD is 39°

A ring is now reduced to £840.
This is a saving of 40% of the original price.
b) Work out the original price of the ring.

Answers

Answer:

840÷69=14

14×100=1400

A motorcar is running at the rate of 66 km per hour. Each
of its wheels makes 500 revolutions per minute. Find the
radius of the wheel.
.(Ans: 35 cm)

Answers

Answer:

Given:

The radius of a wheel =r=35 cm=0.35 cm.

The speed it must keep =s=66 km/h=

60

66×1000

m/min=1100 m/min

To find out:

The number of revolution =n, it makes per minute to maintain that speed.

Solution:

The circumference =C of the wheel =2πr=2×

7

22

×0.35 m=2.2 m=C

The distance the wheel covers in 1 min=d=1100 m.

Now the distance =d covered by a wheel in one revolution = the circumference of the wheel.

∴ Here the number of revolution =n=

C

d

=

2.2

1100

=500.


Travis reads 21/4 pages of his history assignment in 7 1/2
minutes. Which TWO statements are correct?
A)
The unit rate is 7 pages per minute.
B)
7
The unit rate is
10
page per minute.
0)
The unit rate is 51 pages per minute.
D)
At the same rate, Travis reads 40 pages in 28 minutes.
E)
At the same rate, Travis reads 60 pages in 28 minutes.

Answers

Answer:

its B and E i just did the question and got it right

Answer:

B and D

Step-by-step explanation:

On a trip to New York City eight people spent a total of $900 on transportation and 500 and hotel room if they share the cop cop cost equally how much did each person

Answers

Each person payed $175

First add the cost up:
$900 on transportation + $500 hotel room= $1400 total

8 people paying $1400 means divide 1400 by 8 to see how much one person payed.

1400/8 = 175
Each person payed $175

PLEASE due in 30 minutes! This is my third time asking for help!!!

Answers

Answer:

g(x)=3^-2x
g(x)=9^-x
g(x)=(1/9)^x

Explanation:

Hope this helps!

The cost of downloading a video game app on the App Store is $1.75. Which equation can be used to find the c, the cost in dollar of downloading n video games?


A) c = n + 1.75

B) c = 1.75n

C) n = c + 1.75

D) n = 1.75 c

Answers

Answer:

Hey I just wanted to tell you that Jesus LOVES YOU SO MUCH He died on the cross for all your sins so you won’t have to suffer the consequences of your sin He paid for ALL OF IT! He loves you SO FREAKING MUCH like unconditionally... all you have to do is confess with your mouth and believe in your heart that Jesus is Lord and God raised Him from the dead 3 days later you will be saved ;)))))))) He wants an intimate relationship with you all you have to do is reach out to Him I love you AND ABOVE ALL JESUS LOVES YOU

Have a blessed day;))

Step-by-step explanation:

Other Questions
a classroom is 30 feet wide the ceiling is 10 feet above the floor what is the volume Yolanda makes $11.25 per hour at her part-time job. During one week, she worked 12 2/5 hours and also earned some tips. Her final pay for the week was $159.50. How much money did Yolanda earn in tips? What characteristic have helped humans survive major changes in the environment? the ability to adapt to new conditions the ability to outsmart predators the ability to run the ability to write and speak language solve and recieve brain list I took a better picture if 10^3x=1/0.001,find the value of x Select the correct answer. How was Christianity spread during the Middle Ages? Which of the following is a function of a context clue What is 4n-32? Factor your expression using the greatest common factor. must include an explanation !!solve for x which table shows a proportional relationship between x and y ? Why are digital communication outlets important? ct answer on the space provided.1. The class went on bananas when their teacher gave a series of quizzes without discussion.A. climbed the bananas B. became angry, disappointed2. Her place is neat and clean, everything is in apple-pie order.A. organized; in good order B. apples are arranged in order3. Many pupils turned down the invitation for Milo Fun Run.A. refused; denied B. went down4. Joshua's dance moves stand out among the other contestants.A. stand and go out B. to be distinguished; be different5. The couple broke off after experiencing a serious problem in their relationship.A. separatedB. sat down and took a break A car can drive 560 miles on 10 gallons of gas. How many gallons of gas does the car need to drive 1,260 miles? How do you solve 5(3x+10) using the rainbow method? what is the solution to the equation y=2x+5 Larry could ______ to make his budget work and afford the ticket. WORD SCRAMBLE OCEAN ANIMALS!BRAINLIEST ON THE LINE! HAVE FUN! help! is it e? Ill give u Brainly Please solve as soon as possible Is 16:14 equivalent to 64:60