Answer:
(11/2, 5/2)
Step-by-step explanation:
x+x-3=8
2x=11
x= 11/2
y= 11/2-3
y= 5/2
What is the value of the expression? 21.18
÷
6 =
ASAP PLEASE
Answer:
3.53
Step-by-step explanation:
I checked it using a calculator. :)
21< -4+5x Hurry I need it
Solve the equation 2(x-3) = 14
Pls help!!! Will mark Brainiest!
Factor each expression using the GCF. Check your work using the Distributive Property.
9. 3x + 12
10. 6x - 30
11. 20x - 16
12.-50x + 80
13. 77 + 22x
14. 21x - 14
Answer:
9.3(x+4)
10.6(x-5)
11.4(5x-4)
12.-10(5x-8)
13.11(7+2x)
14.7(3x-2)
Step-by-step explanation:
work out yhe value of 6.105×10^8/3.7×10^3 give your answer in standard form
A vase in the shape of a cube measures 8 inches on each side. The vase is half full of water. How many cubic inches of water are in the vase?
Answer:
64in cubes
Step-by-step explanation:
Because if the vase is half full, half of 8 is 4. To find the volume of a cube is l x W x H. So 4 x 4 x 4= 64.
-6
O A. Q = (1,2); P =(3,4); R = (5,6)
O B. Q = (3,5); P = (7,6); R = (5,2)
O c. Q = ( 6, 10); P = ( 14, 12); R = (10,4)
D. Q = (12, 20); P = ( 28, 24); R = (20,8)
Other
Answer:
IS A guys okay A
Step-by-step explanation:
You Suck So Much ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
You are given the following equation: (x+3)^2 + (y+9)^2 = 144 What is the
(h,k)
Answer:
Step-by-step explanation:
Equation of circle: (x - h)² + (y -k)² = r²
(x+ 3)² + (y + 9)² = 144
(x+ 3)² + (y + 9)² = 12²
h = -3 ; k = -9
it cost 0.60 cents to run a fan for 4 hours how much does it cost to run the fan for 6 hours I need an answer asap
Answer:
$0.90
Step-by-step explanation:
So first you need to find the rate (showing how much money it costs to run for 1 hour) so you get 0.60 and divide it by 4 and its 0.15, then multiply 0.15 by 6 and get 0.90
So far, Monica has read ã of a book. She
has read the same number of pages each
day for 5 days. What fraction of the book
does Monica read each day?
Kevin can travel 22 1/2 miles in 1/3 hours. What is his average speed in miles per hour
Answer:
67 1/2
Step-by-step explanation:
22 1/2*3
Please help I don't get this question
Answer:
10x+30
Step-by-step explanation:
Distributive property is distributing what is in the parentheses.
To do that on this problem you have multiply each of these numbers by 10!
10 times x is 10x
10 times 3 is 30
Put them back together and you get 10x+30!
I hope this helps, and have a great day! :)
P.S. If you need a better explanation I can help. I just didn't want to make this to long. :D
Which is the slowest reading rate?
A. 3 pages in 9 minutes
B. 4 pages in 10 minutes
C. 5 pages in 13 minutes
D. 7 pages in 20 minutes
Answer:
A. 3 pages in 9 minutes
Step-by-step explanation:
3 & 9 are all the lowest out of those options.
Solve this system by substitution. y = 3x - 12 6x + y = 6 *Remember to write your answer as a coordinate voint (x, y).
The value of a boat is depreciating at a rate of 7% per year. In 2006, the boat was worth $17,300. Find the value of the boat in 2011. Enter the exponential decay function for this situation.
The exponential decay function is y = .
In 2011 the boat will be worth $ .
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex]V=Ar^t\\ \\ V=17300((100-7)/100)^t\\ V=17300(0.93)^{(y-2006)}\\ V(2011)=17300(0.93)^{(2012-2006)}=\$ 11192.29[/tex]
Solve p
0.6p+4.5=22.5
I need an answer before 11:59 pm
it takes 15 cups of water to fill 1/3 bucket. How much water is needed to fill 1 bucket?
Answer:
45 cups
Step-by-step explanation:
Brainliest to best answer :D
The difference of two numbers is 63. The sum of two numbers is 111. What are the two numbers?
Answer:
Step-by-step explanation:
Let b>a
b-a=63
b=63+a
a+b=111, substituting 63+a from above in this equation gives you
a+63+a=111
2a+63=111
2a=48
a=24, since b=63+a
b=63+24
b=87 so the two numbers are
24 and 87
A shoe store uses a 60% markup for all of the shoes it sells. What would be the selling price of a pair of shoes that has a wholesale cost of $55?
The selling price should be $88
Given that,
The markup percentage is 60% and the wholesale cost is $55.calculation:= $55 + (60% of $55)
= $55 + $33
= $88
Learn more about the price here: https://brainly.com/question/25300841?referrer=searchResults
Answer:
88
Step-by-step explanation:
60÷(63÷7)=
I don't understand plz help
Answer:
answer is simple
first we will solve the bracket
(63÷7)
it is 9
and then 60÷ 9
which gives 6.67
If 3/4 pounds of Fudge coast $6. 75, how much does 1 pound cost. Write as an equation.
Which amount is greater, 5 feet or 2 yards?
Answer:
2 yards is greater then 5 feet
Step-by-step explanation:
A yard is 3 feet, 3+3=6 I hope this helps!
subtract 10x^2-10x+2 from -8x^2+7x-7
Answer:
-18x^2+17x-9
Step-by-step explanation:
What type of jobs offer commissions?
Answer:
Sales Engineers. ...
Wholesale and Manufacturing Sales Representatives. ...
Securities, Commodities, and Financial Services Sales Agents. ...
Advertising Sales Agent. ...
Insurance Sales Agent. ...
Real Estate Brokers and Sales Agents. ...
Travel Agents.
Step-by-step explanation:
What type of jobs offer commissions?
-Sales Engineers
-Wholesale and Manufacturing Sales Representatives
-Securities, Commodities, and Financial Services Sales Agents
-Advertising Sales Agent
-Insurance Sales Agent
-Real Estate Brokers and Sales Agents
-Travel Agents
Which expression shows another way to write 36+16?
4(9)+4
4(9+4)
6(6+8)
(6+4)(6+4)
Answer:
36+16= 52
4(9)+4= 40, which does not equal 52.
4(9+4) = 52.
6(6+8) = 84, which does not equal 52.
(6+4)(6+4) = 100, which does not equal 52.
So, 4(9+4) is correct.
Let me know if this helps!
What is the distance between the points (2, 1) and (14, 6) on a coordinate
plane?
Answer:
the answer is 13 units
Step-by-step explanation:
Help me pls pls pls
Answer:
1.61
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
1.61
12 children in art class have to share 8 packages of clay so that everyone gets the same amount. How much clay can each child have?
Answer:8 y sobran 4
Step-by-step explanation:
8entre 4
Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
Change x+2y=-6 into y=mx+b form
Answer:
y = -3 - x/2
Step-by-step explanation:
x + 2y = -6
You have to isolate y by minusing x on both sides
2y = -6 - x
Then you will isolate y by dividing both sides by 2
y = -3 - x/2
-7(y – 5) + 8 = -27
help?
Answer:
10
Step-by-step explanation:
-7y + 35 + 8 = -27
collect like terms
-7y = -27 - 35 - 8
-7y = -70
y= -70/-7
y= 10