which number will make the two fractions equivalent 10/38 =
5/?

Answers

Answer 1

Answer:

5/19

Step-by-step explanation:

You just divide the nominator and denominator 10/38 by 2

Answer 2

Answer:

19

Step-by-step explanation:


Related Questions

Find the area of a triangle ABC when m

Answers

Answer: (

1

,

1

)

,

(

2

,

2

)

,

(

3

,

0

)

(

0

,

5

)

,

(

3

,

4

)

,

(

2

,

0

)

(

2

,

3

)

,

(

4

,

5

)

,

(

3

,

3

)

Step-by-step explanation:

I don’t know what the question is because you didn’t classify it

What is 9 (4x^2 - 3) simplified?

Answers

Answer: 36x^2 -27

Step by step: just multiply 9 into the brackets

Nicole sold t-shirts at a festival and made a profit of $83. She made $5 for each t-shirt she sold. Her total expenses were $22. How many t-shirts did she sell?

Answers

Answer:

21

Step-by-step explanation:

83+22=105

105/5=21

Calculate the diameter of a circle if its circumference is 25.1cm​

Answers

Answer:

d≈7.99 cm

Step-by-step explanation:

Using the formulas

C=2πr

d=2r

Solving for d

d=C/π=25.1/π≈7.98958

PLEASEEE HELP 25 points

Answers

Answer:

slope= 1/10x and the slope represents the increase of the rental cost after x miles driven.

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

Someone plz HELP ME
Don't skip this question I'M STUCK
Drawing box and whiskers plots

Answers

Answer:

Water is added to liquid isopropanol (a polar liquid) to form a solution of rubbing alcohol. Describe what happens on the molecular level as the water dissolves in the isopropanol.

Step-by-step explanation:

Whoever gets this correct gets brain, 5 stars and a thanks! An explanation of it would be amazing! Tysm!

Answers

Answer:

D: 12

Step-by-step explanation:

1) So what I did at first was convert the fractions into decimals.

(Personally, this makes it easier, for me at least)

[tex]\frac{1}{4} = 0.25\\[/tex][tex]\frac{3}{5} = 0.60[/tex]

2) The problem states that for every 0.25 cups of broccoli, 0.60 grams of fiber are added as well to the mix. You can also convert this into a fraction. (It doesn't matter which one is the numerator/denominator, but for this example, I used the 0.25 cups of broccoli as the numerator.

[tex]\frac{broccoli}{fiber} =\frac{0.25}{0.60}[/tex]

3) Next step would be making another fraction. This time, the fraction is for the 5 cups of broccoli. Since we don't know the amount of grams for the fiber, we will replace it with an "x".

[tex]\frac{broccoli}{fiber} =\frac{5}{x}[/tex]

4) Realize, that |  [tex]\frac{0.25}{0.60} =\frac{5}{x}[/tex] |  To figure out the answer to this part, you can cross-multiply

[tex]0.25x = 5(0.60)[/tex][tex]0.25x = 3[/tex]

5) Then at last, divide both sides by [tex]0.25[/tex] and you'll get:

[tex]x=12[/tex]

Sorry this may have taken a long time; I just wanted to make sure everything was correct. Hope you do well on math, whether it's a test, or just homework. Good luck! :D

GIVING 20 POINTS AWAY PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION ASAP!!

Answers

Answer:

D 144 in hope this helps you on your test

What is the value of the expression 2 + x2.5 when x = 3?

Answers

Answer:C. 47

Step-by-step explanation:

Answer:

C. 47

Step-by-step explanation:

I did the calculations

tell me FUNEY and ill give RBALINES

Answers

Dog water has the properties of both dog and water

May I have the crown please?

Answer:

Who’s there?

Tank.

Tank who?

You’re welcome.

Who’s there?

Luke.

Luke who?

Luke through the peep hole and find out.

Who’s there?

Figs.

Figs who?

Figs the doorbell, it’s not working!

Who’s there?

Hal.

Hal who?

Hal will you know if you don’t open the door?

Who’s there?

Says.

Says who?

Says me!

Who’s there?

Euripides.

Euripides who?

Euripides clothes, you pay for them!

Step-by-step explanation:

area of a trapizium is 84m².its pararrell sides are 12m and 9m. find its hiegh

Answers

Answer:

8m

Step-by-step explanation:

We can convert the trapezium into a rectangle to make finding the area easier.

Say that the top side is 9m, and that the bottom side is 12m.

12 - 9 = 3

3/2* = 1.5

*Note that we are dividing by two to get the "overhang" of the bottom side.

Now that we have our overhang, we can find the length of the "t-rect"**.

**"T-rect" refers to a rectangle that has been formed by changing a trapezium into a rectangle.

12 - 1.5 = 10.5

9 + 1.5 = 10.5

The length of the t-rect is 10.5.

84/10.5 = 8

The height of the t-rect is 8m.

Since the height of the original trapezium is equal to the height of the t-rect***,

***Since we have only adjusted the length

this also means that 8m would also be the height of the original trapezium.

Now, there is a second way of doing this.

Find the median of 12 and 9.

9, 10, 11, 12

10, 11

The median is 10.5.

84/10.5 = 8

You get the same answer. These methods could be used as a solve-then-check method to another problem like these.

Hope this helps. Have a nice day.

3.Which of the following is not a plane figure?

A.cone
B.paper
C.pentagon
D.square

4.Which is not a solid figure?

A.cube
B.cylinder
C.prism
D. rectangle

5.These are the three dimensions a solid figure, except one.

A.beat
B.height
C.length
D.width​

Answers

Answer:

I'm not sure about the other ones but I'm pretty sure 4 is cube

[tex]6^{3}[/tex] times [tex]6^{7}[/tex]

1.[tex]6^{21}[/tex]
2.[tex]36^{21}[/tex]
3.[tex]6^{4}[/tex]
4.[tex]6^{10}[/tex]

Answers

6^10

Or

Answer 4

This is because 3+7 is 10

For future problems, exponents can be added and that’s how you get the answer :)

Answer:

6^10

Step-by-step explanation:

When u ve base that are the same(6) u can add the exponents (7+3 = 10)

And keep the base the same

Please help me with this question?!

Answers

Answer: d

Step-by-step explanation:

Cell phone Plan A costs $60 per month and comes with a free $500 phone. Cell phone Plan B costs $50 per month but does not come with a phone. If you buy the $500 phone and choose Plan B, how many months is it until your cost is the same as Plan A's?

Answers

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

60x=50x+500
-50x=-50x+500
10x=500
500/10 = 50

It would take 50 months for your plan to be the same as A

please help, no need to show work :))

Answers

Answer:

incenter

Step-by-step explanation:

It is the center of the circle that can be inscribed in the triangle, making the incenter equidistant from the three sides of the triangle.

Answer:

it creates the point of concurrency called the incenter

B.) incenter

did i get this right lol

Answers

Answer:

pretty sure.

Step-by-step explanation:

i believe in you.

Please help me with this.
The figure below consists of a square and a right triangle. Find the missing length x.

Answers

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

pythagreom thereom, since the figure on the left is a square all of its sides are equal so that one side that shares a side with the triangle is 9cm

9^2+b^2=15^2

b^2=144 square it

b= 12

Mr.Klimek made his wife a rectangular vegetable garden. The width is 5 3/4 ft, and the length is 9 4/5 ft. What is the area?

Answers

Answer-

A=wl=5·9=45

Explanation-Area

Which of the following statements are true? select all that apply.

Answers

Answer:

what are the statements?

Juan sells 3 oranges for every 2 apples. How many apples should Juan expect to sell
when Juan sells 15 oranges:

Answers

Answer:

10 apples

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

3 oranges     15 oranges

--------------- = -----------------

2 apples           x apples

Using cross products

3x = 2 * 15

3x = 30

Divide by 3 on each side

3x/3 = 30/3

x = 10

Answer:

He can expect to sell 10 apples

A 7-pound box of raspberries costs $26.88. What is the price per ounce?

Answers

Answer:

26.88/7 = $3.84 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer:

24 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound times 7 pounds= 112 ounces

26.88/112= .24

Please find the square root of this non perfect square please

Answers

Answer:

1.41421

Step-by-step explanation:

The mean age of 5 people in a room is 27 years.
A person enters the room.
The mean age is now 27.
What is the age of the person who entered the room?

Answers

The answer is 135
27 x 5=135

Answer:

thee answer is 27

Step-by-step explanation:

As the first part was 27 and the second pARTR 27 NO MATHS NEED TO BE INCLUDED AS 27 IS THE CORRECT

find the length of AB on the kite?

Answers

I don’t know thrhehajjahajahdjebwhahabwvdksjabab

The Irrational Club wants to build a tree house. They have a 9-foot ladder that must be propped diagonally against the tree. If the base of the ladder is 5 feet from the bottom of the tree, how high will the tree house be off the ground? Group of answer choices

Answers

Answer:

Is there a picture to match?

Answer:

Step-by-step explanation: its 15 so yeah

An engineer lives 21 miles east and 22 miles north of a water tower. A bridge she is
building is located 12 miles west and 34 miles south of the water tower. Find the
distance between where the engineer lives and the bridge

Answers

Answer:

t

Step-by-step explanation:

Help please I need this!!!

Answers

Answer:

n and y are incorrect

Step-by-step explanation:


Last week, while running
the mile, Eva's time was
2 1/2 minutes over her
average time. This week,
her she ran - 4 1/2 minutes
from her average What is
the difference in the two
running times?

Answers

Answer:

the difference is 2 minutes

Step-by-step explanation:

is that -4 1/2???? cause then it would be -2

PLz help me
Aaliyah needed to get her computer fixed. She took it to the repair store. The technician at the store worked on the computer for 3 hours and charged her $66 for parts. The total was $441. Write and solve an equation which can be used to determine xx, the cost of the labor per hour.

Equation:
Answer: x =

Answers

Answer:

x=125

Step-by-step explanation:

First identify what the varible means,

x = the cost of the labor per hour.

Next, write out an equation

3x + 66 = 441

Solve,

3x+66=441

Step 1: Subtract 66 from both sides.

3x+66−66=441−66

3x=375

Step 2: Divide both sides by 3.

3x/3 = 375/3

x=125

Other Questions
35,651,000,000 in to scientific notation Help me with this question if your a good person and luvs your family Which is the best example of imagery?A. Serious attitudeB. Bright purple petalO C. Strong new emotionO D. Complicated notion Tarzan is swinging back and forthon a 6.25 m long vine. What is theperiod of his oscillation?(Unit = s) What is the classification for this polynomial? 5 Click on the correct answer monomial binomial trinomial Please help I'm desperate. I really need help. I am stuck on the question. offering 20 points. please give a real answer. It would be very nice if you did. I would be very disappointed if you didn't.How would you represent the information from the following excerpt from the article about the girls who invented a generator that runs on urine?Four teenage girls from Africa have figured out how to use urine as fuel for an electric generator. Fifteen-year-old Bello Eniola and 14-year-old Duro-Aina Adebola, Akindele Abiola, and Faleke Oluwatoyin created a generator that can produce six hours of electricity from one liter of urine and demonstrated their invention at Maker Faire Africa in Lagos, Nigeria. Here is how the machine works:Urine is put into a cell, which extracts hydrogen.The hydrogen goes into a water filter to be cleaned further. The purified hydrogen turns to gas, which is then pushed into the gas cylinder.The gas cylinder pushes the hydrogen gas into a cylinder of liquid borax. The liquid borax removes the moisture from the hydrogen gas.This purified hydrogen gas is then pushed into the generator to be used as fuel. Solve the absolute value equation: |x| -7=-3 The Fantastic Ice Cream Shoppe sold 8,800 servings of ice cream during June for Dollar 5 per serving. The shop purchases the ice cream in large tubs from the Deluxe Ice Cream Company. Each tub costs the shop $14 and has enough ice cream to fill 28 ice cream cones. The shop purchases the ice cream cones for $0.15 each from a local warehouse club. The Fantastic Ice Cream Shoppe is located in a strip mall, and rent for space is $2,050 per month. The shop expenses $220 a month for the depreciation of the shop's furniture and equipment. During June, the shop incurred an additional $2,800 of other operating expenses (75% of these were fixed costs).Required:a. Prepare the Fantastic Ice Cream Shoppe's June income statement using a traditional format.b. Prepare the Fantastic Ice Cream Shoppe's June income statement using a contribution margin format A solution of the primary standard potassium hydrogen phthalate (KHP), KHC8H4O4 , was prepared by dissolving 0.4877 g of KHP in about 50 mL of water. Titration of the KHP solution with a KOH solution of unknown concentration required 21.66 mL to reach a phenolphthalein end point. What is the concentration of the KOH solution find the variable h+ 1/2 = 3 1/4 Select the correct answer. Which statement best describes the term symbolism? OA A writer says one thing but means something else. O B. A writer compares one element to another using the words like or as. Oc. A writer uses an object to represent significant ideas or qualities. OD A writer emphasizes an important concept or theme. Which of the following was made possible by the end of the Cold War?A. the formation of NATOB. the breakup of HungaryC. the reunification of GermanyD. the election of George H. W. Bush explanation and answer and youll get brain list Please helpppp :< here is 25 points As demonstrated by the carbon cycle, matter on Earth is generally A. released into space once it reaches the atmosphere. B. recycled continually through the spheres of the Earth. C. created and destroyed by the basic life processes of organisms. D. absorbed into the Earth's core where it can no longer be used. during a chemical reaction, a substances composition changes. What does composition relate to in this context One of the main goals of municipal governments during the progressiveera was to The radius of Circle A is 6 mm. The radius of Circle B is 4 mm greater than the radius of Circle A. The radius of Circle C is 2 mm greater than the radius of Circle B. The radius of Circle D is 3 mm less than the radius of Circle C. What is the area of each circle? How many times greater than the area of Circle A is the area of Circle D Michelles mom is letting her paint her room pink. What formula would she use to figure out how much paint she needs. The 20,000 seats available at Madison Square Garden for a popular concert sold out in just 12minutes. If the tickets sold at a constant rate, how many tickets sold in 5 minutes (min)? Roundthe answer to the nearest whole number.