Which is equivalent to (9 y squared minus 4 x)(9 y squared + 4 x), and what type of special product is it?

Answers

Answer 1

Answer:

[tex](9y^2-4x)\,(9y^2+4x)=81y^4-16x^2[/tex]

and it is the special factor product that leads to a difference of squares

Step-by-step explanation:

The product: [tex](9y^2-4x)\,(9y^2+4x)[/tex]

is a product of the form:

[tex](a-b)\,(a+b) = a^2-b^2[/tex]

which leads as shown to a difference of squares. So they binomials [tex](a-b)[/tex] and [tex](a+b)[/tex]  are the factors of the difference of squares [tex]a^2-b^2[/tex].

In our case, the product:

[tex](9y^2-4x)\,(9y^2+4x)= (9y^2)^2-(4x)^2=81y^4-16x^2[/tex]

Answer 2

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Which Is Equivalent To (9 Y Squared Minus 4 X)(9 Y Squared + 4 X), And What Type Of Special Product Is

Related Questions

Which of the following choices is the x intercept of the equation 2y-x=-6

Answers

Answer:

[tex]x = 6[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]2y-x=-6[/tex]

Required

Determine the x intercept

To get the value of x intercept; we simply substitute 0 for y;

i.e. y = 0

[tex]2y-x=-6[/tex] becomes

[tex]2(0)-x=-6[/tex]

[tex]0-x=-6[/tex]

[tex]-x=-6[/tex]

Multiply both sides by -1

[tex]-1 * -x=-6 * -1[/tex]

[tex]x=-6 * -1[/tex]

[tex]x = 6[/tex]

Hence, the x intercept is 6

Convert 0.396 to a fraction in its simplest form

Answers

Your answer is 89/250 and you just put the decimal as 396/1000 and simplify

local maximum of y=2x3+x2−7x−6.

Answers

Answer:

I did as linear equation hope it helps

Write this number using standard notation,
1.5 x 10 to the 6th power
Type the correct answer, then press Enter.

Answers

Hey there! :)

Answer:

1,500,000.

Step-by-step explanation:

Convert to standard notation by first deriving the value of 10 to the exponent given:

[tex]10^{6} = 1,000,000[/tex] (6 zeros)

Multiply:

1.5 × 1,000,000 = 1,500,000

Which statements are true about the parabola represented by the equation y=−3x^2+18x+23 Select all that apply. 1. The leading coefficient is positive, so the parabola opens up. 2. The leading coefficient is negative, so the parabola opens down. 3. The parabola has a maximum. 4. The parabola has a minimum.

Answers

Answer:

2, 3

Step-by-step explanation:

2. The leading coefficient is -3. When the leading coefficient is negative, the parabola opens down.

3. When the parabola opens down, it has a maximum point, but no minimum point. (when the parabola opens up, it has a minimum, but no maximum)

I hope this helps :)

The right statements about equation y=−3x^2+18x+23 is 2) The leading coefficient is negative and 3) The parabola has a maximum.

What is a parabola?

A parabola is a plane curve which is mirror-symmetrical and can be downward, upward, leftward and rightward shaped.

What are the statements?

Second is true because when the coefficient is negative  the parabola opens down because their values starts decreasing.

Third is true because when the parabola opens down it has a maximum point and no minimum point. On the other hand when the coefficient is positive it opens up.

Learn more about parabola at https://brainly.com/question/4148030

#SPJ2

A car is traveling at a rate of 100 kilometers per hour. What is the car's rate in miles per hour? How many miles will the car travel in 4 hours? In your computations, assume that 1 mile is equal to 1.6 kilometers. Do not round your answers.

Answers

Answer:

62mph

Step-by-step explanation:

Answer: 250 miles

Step-by-step explanation:

100 kph = 62.5 mph

In 4 hours, the car will travel

62.5 x 4 = 250 miles

PLEASE HELP IMAGE ATTACHED!!

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Parallel lines have same slope

19) y = x - 4

m = 1 ;   (2, 3 )

Equation: y - y₁ = m(x- x₁)

             y - 3 = 1(x - 2)

              y - 3 = x -2

                   y = x - 2 + 3

y = x + 1

20) 2x + 3y = 3

We have to write in y = mx + b  form

3y =  - 2x - 3

[tex]y=\frac{-2}{3}x-\frac{3}{3}\\\\y=\frac{-2}{3}x-1\\\\m=\frac{-2}{3}[/tex]; (-6, -1)

[tex]y-[-1]=\frac{-2}{3}(x-[-6])\\\\y+1=\frac{-2}{3}(x+6)\\\\y+1=\frac{-2}{3}x+\frac{-2}{3}*6\\\\y+1=\frac{-2}{3}x-4\\\\y=\frac{-2}{3}x-4-1\\\\y=\frac{-2}{3}x-5[/tex]

for perpendicular lines, m2 = -1/m1

21) y = 2x+ 5

m1 = 2

[tex]m_{2}=\frac{-1}{2}[/tex];     (-2,8)

[tex]y-8=\frac{-1}{2}(x-[-2])\\\\y-8=\frac{-1}{2}(x+2)\\\\y-8=\frac{-1}{2}x+2*\frac{-1}{2}\\\\y-8=\frac{-1}{2}x-1\\\\y=\frac{-1}{2}x-1+8\\\\y=\frac{-1}{2}x+7[/tex]

22) x+ 4y = 8

           4y = -x + 8

             [tex]y=\frac{-1}{4}x+\frac{8}{4}\\\\y=\frac{-1}{4}x+2\\\\m_1=\frac{-1}{4}\\\\m_{2}=4\\\\[/tex]

m2 = 4;  (-2,-11)

y - [-11] = 4(x -[-2])

y + 11 = 4 (x + 2)

y + 11 = 4x + 8

      y = 4x + 8 - 11

      y = 4x - 3


What else would need to be congruent to show that ABC= A DEF by SAS?
B
E
Given:
AC DF
ZCZE
А
O A. BC = EF
O B. ZCEF
O C. ZAŁ ZD
O D. AC = DF

Answers

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

BC ≅ EF

BC needs to be congruent to EF to show that ΔABC ≅ ΔDEF by SAS(Side -Angle-Side) Postulate.

PLEASE HELP I DONT KNOW WHAT TO DO !! I APPRECIATE IT IF YOU HELP ME !

Answers

Answer:

x = ±20

Step-by-step explanation:

x^2 -1=399

Add 1 to each side

x^2 = 399+1

x^2 = 400

Take the square root of each side

sqrt(x^2) = ±sqrt(400)

x = ±20

if four points are collinear, they are also coplanar

Answers

Answer:

Hi there!

The correct answer is: True

Step-by-step explanation:

If there is a line, there are infinite planes that pass through that line, therefore since the 4 points are in a line, they are coplanar .

The sum of x and y is 7. The value of y is three more than the value of x. Write a system of equations to model this.

Answers

Answer:

x+y=7

y= x+3

Step-by-step explanation:

i just took the test

The system of the equation that represents the given condition will be x + y = 7 and y = x + 3. And the solution is (2, 5).

What is the solution to the equation?

The allocation of weights to the important variables that produce the calculation's optimum is referred to as a direct consequence.

The sum of x and y is 7. The value of y is three more than the value of x. Then the equation is given as,

x + y = 7                ...1

y = x + 3               ...2

From equations 1 and 2, then we have

x + x + 3 = 7

2x = 4

x = 2

Then the value of the variable 'y' will be given as,

y = 2 + 3

y = 5

The system of the equation that represents the given condition will be x + y = 7 and y = x + 3. And the solution is (2, 5).

More about the solution of the equation link is given below.

https://brainly.com/question/545403

#SPJ5

cereal is on sale for $3.60 for a 9-ounce box. what is the price per ounce?

Answers

Answer:

$0.40 per oz

Step-by-step explanation:

given that the cereal is $3.60 for a 9 oz box

i.e

9 oz ----> costs $3.60

1 oz ----> costs $3.60 ÷ 9 = $0.40

hence the unit rate is $0.40 per oz

Answer:

0.40 per ounce

Step-by-step explanation:

The question asks is to find the unit rate, or price per ounce.

To find this, we need to divide the price by the number of ounces.

price/ ounces

It costs $3.60 for 9 ounces of cereal.

$3.60/9 ounces

Divide $3.60 by 9 (3.60/9=0.4)

$0.4/ounce

It costs $0.40 per ounce of cereal.

10. Julio is driving to the store. The average distance d, in miles, he travels over t minutes is given by the
function d(t) = 0.5t. What is the value of the function when t = 15?

Answers

Answer:

7.5 miles

Step-by-step explanation:

Given the equation d(t) = 0.5t, all you need to do is plug in the value of t.

They're asking what the Function equals, and they're giving you the value of the variable t.

To solve, write the equation d(15) = 0.5(15)

And if you simplify the right side of the equation, you'll find that

d(15) = 7.5

If t represents time, then you can conclude that Julio travels 7.5 miles in the time t, of 15 minutes.

Please help help❤️help me it would mean a lot

Answers

Answer:

B. points C, F and G

Step-by-step explanation:

B. Points G C F

Three-fifths of the members of the Spanish club are girls. There are a total of 30 girls in the Spanish club.

Which statements can be used to solve for x, the total number of members in the Spanish club? Select three options

Answers

Problem: You do not have an attached picture. Though, I can help you out with this question.

So, three-fifths of the members are girls. There are 30 of girls. We can immediately make an equation using "x".

3/5x=30

3/5x × 5/3=30 × 5/3

x=50

Thus, there are 50 members in total. Though if x is too hard for you, you may substitute it by using another variable.

Variable in here is x.

A student walk 60m on a bearing of 028 degree and then 180m due east. How is she from her starting point, correct to the nearest whole number?

Answers

Answer: she is 215m from her starting point

Step-by-step explanation:

The diagram representing the situation is shown in the attached photo. Triangle ABC is formed with AC representing her distance from her starting point.

Angle B = 28 + 90 = 118°

To determine AC, we would apply the law of Cosines which is expressed as

a² = b² + c² - 2abCosA

Where a,b and c are the length of each side of the triangle and B is the angle corresponding to b(AC). Likening the expression to the given triangle, it becomes

AC² = AB² + BC² - 2(AB × BC)CosAC

AC² = 60² + 180² - 2(60 × 180)Cos118

AC² = 3600 + 32400 - 21600Cos118

AC² = 36000 - 21600(-0.46947156)

AC² = 36000 + 10140.59

AC² = 46140.59

AC = √46140.59

AC = 215 m

What is the range of this function?

Answers

Answer: B

Explanation: the range is the set of all possible resulting values of the dependent variable ( y )

Which numbers are the means of the proportion shown below
A. 2 and 30
B 2 and 20
0.3 and 30
D. 3 and 20

Answers

Answer:

2 and 30

Step-by-step explanation:

2/3=20/30

2 and 30 means the extremes and 3 and 20 are the means

A fair dice is rolled 3 times in a row. The outcomes are shown below. Calculate the probability of all three events occurring. Roll Outcome 1st 5 2nd factor of 6 3rd more than 1

Answers

Answer:

5/54

Step-by-step explanation:

probability of the dice being 5 = 1/6

probability of the dice being a factor of 6 = 4/6

probability of the dice being more than 1 = 5/6

1/6 * 4/6 = 4/36

4/36 * 5/6 = 20/216

20/216 simplified to lowest is equal to 5/54

Change each algebraic expression to a verbal expression.

1. A+B = 10

2. 4x - y = a

Answers

Answer:

1. A letter, A, added to a letter, B, equals ten.

2. A letter, x, which is multiplied by 4, then has a number, y, subtracted from it to equal a letter, a.

If you try write these out, I'm sure you'd get the algebraic expression given.

write h(x)=x2-6x + 3 in vertex form

Answers

Answer: The vertex form is h(x)=(x-3)^2-6

Step-by-step explanation:

Using the complete the square method, first complete any squares

X^2-6x+(-3)^2-(-3)^2+3

Use the binomial formula

(x-3)^2 - (-3)^2 +3

Simplify

(x-3)^2-6

Multiply 17/18 by the reciprocal of -289/324.

Answers

Answer:

18/17

Step-by-step explanation:

the negative reciprocal of -289/324 is 324/289. When it is multiplied by 17/18 you get 18/17 as the answer.

Answer:

[tex] - 1 \frac{1}{17}[/tex]

Step-by-step explanation:

[tex]Reciprocal \: of \: - \frac{289}{324} = - \frac{324}{289} \\ \\ \frac{17}{18} \times (- \frac{324}{289} ) \\ \\ = \frac{17}{18} \times (- \frac{18 \times 18}{17 \times 17} ) \\ \\ = - \frac{18}{17} \\ \\ = - 1 \frac{1}{17} \\ [/tex]

Please help thank you

Answers

Answer:

D

Step-by-step explanation:

subsitute each of the x and y values for each of the equations and if they both equal each other It is correct.

Answer:

x = 2, y= -1

Step-by-step explanation:

12x - y = 25

9x + y = 17

add both equations to eliminate y

21x = 42

divide by 21

x = 42/21

x = 2

sub x in equation i to find y

12(2) - y = 25

24 - y = 25

-y = 1

therefore y = -1, x = 2

select a brand with the least expensive corn per ounce

A) ounces price
18 1.50
36 3.00
54 4.50
B) .75 for 15 oz
C) Maia buys an 11 ounce can of brand c corn for 2.20​

Answers

Answer: Option B.

Step-by-step explanation:

The price per ounce can be calculated as the amount of you paid divided the number of ounces that you get.

A) we have a table:

ounces          price

18                     $1.5

36                    $3.00

54                    $4.5

We can see that here we have a linear relationship. for example, the price for 18 ounces is $1.5

Then the price per ounce is:

p = $1.5/18 = $0.083

B) here we know that 15 oz cost $0.75, the price per ounce is:

p = $0.75/15 = $0.05

C) here we have 11 ounces, and the price is $2.20

then we have:

p = $2.2/11 = $0.2

Then we can conclude that the least expensive is option B.

Answer:b

Step-by-step explanation:

did it on khan

The congruence theorem that can be used to prove △LON ≅ △LMN is SSS. ASA. SAS. HL.

Answers

Answer:

The correct option is SSS (Side-Side-Side) Theorem

Step-by-step explanation:

The question is incomplete because the diagrams of ΔLON and ΔLMN are not given. I have attached the diagram of both triangles below for better understanding of the question.

Consider the diagram attached below. We have to find the congruence theorem which can be used to prove that ΔLON ≅ ΔLMN

We can see in the diagram that both triangle have a common side that is LN. It means 1 side of both triangles is congruent because LN≅LN

Consider the sides ON and MN. Both side have a single bar on them, which means that it is given that both of these side are congruent. Hence ON≅MN

Consider the sides LO and LM. Both side have a double bars on them, which means that it is given that both of these side are also congruent. Hence LO≅LM

SSS theorem states that if all sides of the triangles are congruent, then the triangles themselves are also congruent, which is the same case in this question

Answer:

D. SSS

Step-by-step explanation:

I hope this helps.

can someone help please​

Answers

Answer:

11/8 or, 1 and 3/8

Step-by-step explanation:

First, we have to make both the denominators the same. In this case, we can multiply 3/4 by 2, to make 4, the denominator, into 8. What we do to the denominator, we must do to the numerator! So, we multiply 3 by 2, and get 6!

Now we have, 5/8 + 6/8, which equals 11/8! Which can also be simplified to 1 and 3/8 (because the numerator is larger than the denominator)

Hope this helps! :)

what is the solution to this inequality x/10+6≥8

Answers

Answer:

x ≥ 20

Step-by-step explanation:

First, we want to isolate x. We can start to do that by subtracting 6 to both sides.

x/10≥2

Now, we multiply each side by 10.

x ≥ 20

That's the answer, all values above or equal to 20 are solutions.

Answer:

The answer is x_> 20

Step-by-step explanation:

0.0995 rounded to 3 decimal places​

Answers

Answer:

0.100

Step-by-step explanation:

0.0995 has 4 decimal places

5>4 so round up

9 turns to 10, the 1 is "added on" to the number ahead

9 turns to 10 again, the 1 is "added on" to the number ahead

0 turns to 1

you are left with 0.100

Answer:

0.100

Step-by-step explanation:

Three decimal places: 0. 0 / 9 / 9 / 5

Rounding number: 0. 0 / 9 / 9 / 5

Since it is 5, add 1 to the second 9. This will result to 0 while adding 1 to the first 9. Again, this would result to 10 which will add 1 to the next number, 0.

0.1000

Since the question wants you to round three places, you were not told to remove the zeros in those decimal places. So only remove the last 0.

0.100 is the answer

An 8-sided fair die is rolled twice and the product of the two numbers obtained when the die is rolled two times is calculated. (a) Draw the possibility diagram of the product of the two numbers appearing on the die in each throw (b) Use the possibility diagram to calculate the probability that the product of the two numbers is (i) A prime number (ii) Not a perfect square (iii) A multiple of 5 (iv) Less than or equal to 21 (v) Divisible by 4 or 6

Answers

Answer:

this question is roung

Which symbol would make the statement TRUE?
4.589 4.958
A. <
B. >
C. =
D. none of the above

Answers

Answer:

A. <

Step-by-step explanation:

The symbol "<" means less than.

Comparing 4.589 with 4.958, 4.958 is greater than 4.589 by 0.369 (4.958 - 4.589).

So therefore, if we are to write 1 statement for both, we would say "4.589 is less than 4.958".

This can be written by using just symbols without words, thus, we have:

4.589 < 4.958.

The correct option is A. <

Other Questions
a number between 891 and 909 that is divisible by 10 Susan wants to make 2 square flags tosell at a crafts fair. The fabric she wantsto buy is 5 meters wide. She doesn'twant any fabric left over. What's theleast amount of fabric she should buy? How much pure water must be mixed with 10 liters of a 25% acid solution to reduce it to a 10% acid solution? 11 L 15 L 25 L ProBuilder reports merchandise sales of $80,000 and cost of merchandise sales of $20,000 in its first year of operations ending June 30, 2016. It makes fiscal-year-end adjusting entries for estimated future returns and allowances equal to 3% of sales, or $2,400, and 3% of cost of sales, or $600.Required:a. Prepare the June 30, 2016, fiscal-year-end adjusting journal entry for future returns and allowances related to sales. b. Prepare the June 30, 2016, fiscal-year-end adjusting journal entry for future returns and allowances related to cost of sales. given that 1=$1..62 what is 650 pounds in dollars How would you tell someone your doing well in spanish Which of the following statements are equivalent to the statement "Every integer has an additive inverse" NOTE: (The additive inverse of a number x is the number that, when added to x, yields zero. Example: the additive inverse of 5 is -5, since 5+-5 = 0) Integers are{ ... -3, -2,-1,0, 1, 2, 3, ...} All integers have additive inverses. A. There exists a number x such that x is the additive inverse of all integers.B. All integers have additive inverses.C. If x is an integer, then x has an additive inverse.D. Given an integer x, there exists a y such that y is the additive inverse of x.E. If x has an additive inverse, then x is an integer. There are 11 students in our Science class left to give their presentations. Today we will have time for 6 presentations. How many different ways can the teacher choose the presenters? What was the Allied strategy for World War II? A: Allies focus on defeating the Axis in Europe before focusing on the Pacific. B: Allies focus on defeating the Axis in the Pacific before focusing on Europe. C: Soviet Union would focus on Germany while the the U.S. focused on Japan. D: The U.S. would focus on the Pacific while the other Allies focused on Europe. The receiving department has three activities: unloading, counting goods, and inspecting. Unloading uses a forklift that is leased for $15,000 per year. The forklift is used only for unloading. The fuel for the forklift is $3,600 per year. Other operating costs (maintenance) for the forklift total $1,500 per year. Inspection uses some special testing equipment that has depreciation of $1,200 per year and an operating cost of $750. Receiving has three employees who have an average salary of $50,000 per year. The work distribution matrix for the receiving personnel is as follows: Activity Percentage of Time on Each Activity Unloading 40% Counting 25 Inspecting 35 No other resources are used for these activities.Required:Calculate the cost of each activity.Unloading $Counting $Inspecting $ How do cells behave in a multicellular protist?1.They share nuclei between cells.2.They exhibit cell specialization.3.They don't exhibit cell specialization.4.They're missing mitochondria. List the 2 advantages and 2 disadvantages of wind as a source of electricity. How many terms are in the expression 5m2 - mn + 4n + 7?Simplify 11(2x + 3). Estimate the area of the circle equal three decimal 14 round to the nearest hundredth if necessary9 Dr. Jones performed an experiment to monitor the effects of sunlight exposure on stem density in aquatic plants. In the study, Dr. Jones measured the mass and volume of stems grown in 5 levels of sun exposure. The data is represented below. Sun exposure Stem mass (g) Stem volume (mL) 30 275 110045 415 121560 563 142575 815 1610 90 954 1742a. Convert the mass measurements to kilograms (kg) and the volume measurements to cubic meters (m). b. Calculate the density of the samples using the equation d = m/v. d = density m = mass (kg) v = volume (m) c. Convert the density values to scientific notation. After getting their results in, a group of scientists went back and looked at their study. As planned, their experiment consisted of three groups. The first group received a new medicine at a normal dose, the second group received the medicine at half the dose, and the third group received the medicine at twice the dose. Which of the following best describes what went wrong with the scientists study? The Venn diagram below is used for showing odd numbers and prime numbers.Place the numbers 1, 2, 3, 4 and 5 in the Venn diagram. Over the course of 14 years, Peter Dementas helped Jack Tallas with numerous personal and business chores. Two months before his death, Tallas dictated a memorandum to Dementas, in Greek, stating:______. Your in a airplane, it suddenly crashes. Everyone dies but some people. Where would you bury the survivors? You bury them in any states, landmarks, or next to the plane! First person who answers this gets the 25 points! Good luck! Which verb form follows enjoy?A. The infiniteveB. The gerundC. The gerund and the infinitive