What percent is represented by the shaded area?

What Percent Is Represented By The Shaded Area?

Answers

Answer 1

Answer: 40%

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:40%

Step-by-step explanation:


Related Questions

A school club sold 300 shirts. 31% were sold to fifth-graders, 52% were sold to sixth graders, and the rest were sold to teachers. How many shirts were sold to each group -- fifth graders, sixth graders, and teachers? Explain or show your reasoning.

Answers

Answer:

Fifth graders= 93 shirts

Sixth graders= 156 shirts

Teachers= 51 shirts

Step-by-step explanation:

31% of 300 is 93

52% of 300 is 156

The total number of shirts sold to fifth graders and sixth graders is:

156+93= 249

The number of shirts sold to teachers is:

300-249= 51

**EZ 35 POINTS**

Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve

Answers

kent can paint the room 1/5
luannda can paint the room 1/3
(3+5) (5*3) = 8/15 or 0.53 th of the room together but just for kent would be 1/5

Please help! I don't wanna fail!

Answers

Answer:

32.55

Step-by-step explanation:

write 25 less than a number 4 as an expression​

Answers

Answer:

y - 25 = 4

Step-by-step explanation:

i’m guessing you meant this as “25 less than a number = 4.” so i can put tha as an expression.

Basically you’re gonna want to take the unknown number and turn it into a variable.

You should know what a variable is but if not it’s just a letter in place for an unknown number.

so since the unknown number, we will use the letter y as the variable.

so y-25=4

boom that’s it.

since there’s an unknown number in place of the bigger number, we can just put the variable and write the rest out as a regular problem.

and if you need to know the variable number it’s 29.


Factor the expression completely.
18X2-8

Answers

18x=2-8

18x=-6

x=-3

that would be my answer if not then ask someone else

Answer should be: 2(3x-2)(3x+2)

Hope this helps <3

MATH HELP PLZ! MAKRING BRAINLIST

Answers

Answer:

60 ML is you answer please mark me as brainllest

Step-by-step explanation:

Give an example of a two variable function that is not continuous at (1,2) . Explain why your example works.

Answers

Answer:

A two-variable function is something like:

z = f(x, y).

We want this function to not be continuous at (1, 2), this means that x = 1 and y = 2.

Now, a easy way to make a function not continuous at a given point, we can have a denominator that is equal to zero at that particular point, and this is because we can not divide by zero

For example, we could have:

[tex]f(x, y) = \frac{1}{(x - 1) + (y - 2)}[/tex]

The denominator is (x - 1) + (y - 2)

When x = 1, and y = 2, this is equal to zero, then this function is not continuous in the point (1, 2).

It’s just a graph, but I need the answers.

Answers

Answer:

1 hour is 100 dollars

Step-by-step explanation:

i*d*k if its what u were looking for but yeah

HELP ME PLZ ITS DUE AT 11:59 AND I HAVE MORE

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

1: no

2 yes

3 no

4 yes

5 no

6 no

7 always

8 always

9 never

10 always

11 always

12 never

13 108

14 80

15 70

16 123

17 38

18 167

19 10

20 154

cmon and help dis is my last question

Answers

What question I don't see anything?

True or False: Similar and congruent mean the same thing.

Answers

Answer:

true

Step-by-step explanation:

Answer: False

Step-by-step explanation: Similar means that only the angles are the same, but the sides are not. Congruent means the angles and sides are the same.

9, 14, 7, 9, 3, 12, 5,4
Find the mean and median travel times for these students.
If necessary, round your answers to the nearest tenth
Mean: _ minutes

Median: __ minutes

Answers

Answer:

mean: 65

median: 9

Step-by-step explanation:

You take all the numbers you have and add them up. Make it simple by adding smaller numbers together. Then once you have the total which is 65 you divide it by the total of numbers you have and then round because after dividing you get 8.125 and the safest way to round is to 9.

Write and solve a proportion to complete the statement. 12.6 kg= ? ib

Answers

Answer:

27.78 pounds

Happy to help

Hope it's write

Richard had 5625 marbles he decides to put them equally into nine jars how many marbles will there be in five jars

Answers

125 i believe

Step-by-step explanation:

Answer:

5625 divided by 5 is your answer. 1125 marbles in each jar.

Can anyone solve this plz

Answers

Answer:

5040.

Step-by-step explanation:

all you have to do is, multiply.

14 × 5 × 8 × 9

= 5040

I think the bottom number is 9.

so hope it helps.

Solve 9 ax + 10 ax = 11ax + 32 for x. Assume at 0.
Can someone help

Answers

It’s undefined. Because if you replace x with 0. You will never get anything.

A linear equation is shown on the graph. Which equation best represents the
relationship between x and y?
SOMEONE PLEASE HELP ASAP

Answers

Answer:

y=2x+1

Step-by-step explanation:

How would you find the following shapes volume?

Answers

Answer:

calculate the volume of big semi Circle and then Subtract the volume of small semi circle from big semicircular

Step-by-step explanation:

The basic formula for volume is length × width × height.

BRAINLIEST FOR THE CORRECT AWNSER!! This graph shows the solution to which inequality?

Answers

your answer is d) y>4/3x-2

Answer:

d

Step-by-step explanation:

so first off because it is a dotted line then it can only either be < or >.

If the shaded region is about the line than y is greater than but if its below the line then y is less the and because its above then y is greater than.

can u pls help me with this question asap ​

Answers

Answer:

I believe that answer A would be the best choice. It makes the most sense with what the question is asking for.

Step-by-step explanation:

For her daughter’s birthday party, Mrs. Tanner paid $75.00 for 15 movie tickets.
Which unit rate describes the price of each ticket?
A. $1.00 per ticket
B. $3.00 per ticket
C. $5.00 per ticket
D. $7.50 per ticket

Answers

Answer:

C-$5.00 per ticket

Step-by-step explanation:

Answer:

C

Step-by-step explanation:

$75.00 / 15 = $5

Each ticket costs $5

Reflect the quadrilateral ABCD over
the y-axis to create A'B'C'D'.

Answers

Answer:

B (-2,4)

C (-3,1)

D(2,1)

A (2,3

Step-by-step explanation:

when you want to reflect over the Y-axis just flip the signs on X coordinate ([X],Y) and when you want to reflect over the X-axis flip the signs on the Y coordinate (X,[Y])

Nevaeh and Trishant are selling candy for a fundraiser. Nevaeh sold 13 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $316. Trishant sold 4 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $262. What was the cost for a box of each type of bars?

Answers

Answer:

13$

Step-by-step explanation:

100 POINTS!!!
Consider this dilation. Answer each question below and explain your reasoning.
Step 1: Is the image of the dilation a reduction or an enlargement of the original figure? Explain.

Answers

Answer:

It's actually an  enlargement  of the figure.

Step-by-step explanation:

Because if the figure originally was M' (-2,2), S' (4,2), V' (2, -2). And now the shape is M (-3, 3), S (6, 3), V ( 3, -3). This means that the Triangle got bigger.

The scale factor of the smaller shape inside of the bigger shape is 2 and the scale factor of the bigger shape is 3 making the bigger shape well bigger.

Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent. ​

Answers

$0.23

$2.99/13= $.23 per unit of tangerine

Whoever answers this question first gets brainly 7

Answers

Answer: Statement A

Step-by-step explanation:

Which equation describes the graph?

Answers

The answer should be y=2|x|-1. Is that an option that is not pictured?

Can someone explain to me how (1/3)^-2 = 9

Answers

Answer:

(1/3)^-2 = 9

Step-by-step explanation:

The negative power in this equation tells you to flip the fraction and get rid of the negative symbol. This becomes 3^2 which is 9.

At my school their are 12 more boys than twice the
number of girls. The total student population is 312
students. How many students are boys and how many
students are girls?

Answers

Answer:

12 boys and 300 girls

Step-by-step explanation:

There are twelve more boys than girls

Anna's physics class is working on a lab that requires various lengths of string. Her professor tells her she needs a piece of string that is 16.425 centimeters long. What is this decimal written as a mixed number?

Answers

Answer:

16 17/40

Step-by-step explanation:

Other Questions
Darwin noticed that animals on the different islands of the Galapagos appeared to be adaptedto what? *(10 Points)O A. differences in their foodO B. differences in their predatorsO C. differences in their altitudeD. differences in temperatureWILL GIVE BRAINLIST - To make homemade window cleaner, Shivani combines vinegar and water in the ratio of 1:7 by volume. Howmany millilitres of vinegar should she add to make 45 mL of cleaner? 20 points Which of the following is NOT an advantage of using wind turbines to generate wind power? Wind turbines are not suitable for all geographical locations. O Wind turbines are affordable. Wind turbines do not emit carbon dioxide and do not require sunshine. O Wind turbines cause little disruption of ecosystems. Merchandise without an expiration date like electronics, tools and home goods typically have a longer HELP!! due right now!! giving brainlest? what is the difference between mass and weight which one is correct?Please help! How did Nerva affect the Roman Empire? Can someone please tell me if this is right? Ill make you brainiest. Thank you. what is -6(a + 8) simplified? What pronoun would you use for como estas? ASAP PLSSS!! Find the slope of the line shown below : A garden patio is covered with grey slabs and yellow slabs.1/5of the slabs are grey.a) Write down the ratio of grey slabs to yellow slabs.Give your answer in its simplest form.There are 55 slabs in total.b) Work out the number of yellow slabs.yello When looking at the powers, which level had broader powers? Why do you think that is? i hate doing inequalities so help me The ratio of blue skittles to red skittles in Tayler's bag is 3 to 4. If there are 20 redskittles in Tayler's bag, how many total skittles does Tayler have? *HELPPP ASAPPP PLEASE PLS ANSWER THIS FAST!! I NEED HELP ASAP Add commas where needed.My car which was just washed needs to be waxed.O My car which was just washed needs to be waxed.My car, which was just washed, needs to be waxed.O My, car which was just washed needs to be waxed.My car which was just washed, needs to be waxed. How many triangles are inside a heptagon?3524 Whats the inverse of this function?