Answer: 40%
Step-by-step explanation:
Answer:40%
Step-by-step explanation:
A school club sold 300 shirts. 31% were sold to fifth-graders, 52% were sold to sixth graders, and the rest were sold to teachers. How many shirts were sold to each group -- fifth graders, sixth graders, and teachers? Explain or show your reasoning.
Answer:
Fifth graders= 93 shirts
Sixth graders= 156 shirts
Teachers= 51 shirts
Step-by-step explanation:
31% of 300 is 93
52% of 300 is 156
The total number of shirts sold to fifth graders and sixth graders is:
156+93= 249
The number of shirts sold to teachers is:
300-249= 51
**EZ 35 POINTS**
Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve
Please help! I don't wanna fail!
Answer:
32.55
Step-by-step explanation:
write 25 less than a number 4 as an expression
Answer:
y - 25 = 4
Step-by-step explanation:
i’m guessing you meant this as “25 less than a number = 4.” so i can put tha as an expression.
Basically you’re gonna want to take the unknown number and turn it into a variable.
You should know what a variable is but if not it’s just a letter in place for an unknown number.
so since the unknown number, we will use the letter y as the variable.
so y-25=4
boom that’s it.
since there’s an unknown number in place of the bigger number, we can just put the variable and write the rest out as a regular problem.
and if you need to know the variable number it’s 29.
Factor the expression completely.
18X2-8
18x=2-8
18x=-6
x=-3
that would be my answer if not then ask someone else
MATH HELP PLZ! MAKRING BRAINLIST
Answer:
60 ML is you answer please mark me as brainllest
Step-by-step explanation:
Give an example of a two variable function that is not continuous at (1,2) . Explain why your example works.
Answer:
A two-variable function is something like:
z = f(x, y).
We want this function to not be continuous at (1, 2), this means that x = 1 and y = 2.
Now, a easy way to make a function not continuous at a given point, we can have a denominator that is equal to zero at that particular point, and this is because we can not divide by zero
For example, we could have:
[tex]f(x, y) = \frac{1}{(x - 1) + (y - 2)}[/tex]
The denominator is (x - 1) + (y - 2)
When x = 1, and y = 2, this is equal to zero, then this function is not continuous in the point (1, 2).
It’s just a graph, but I need the answers.
Answer:
1 hour is 100 dollars
Step-by-step explanation:
i*d*k if its what u were looking for but yeah
HELP ME PLZ ITS DUE AT 11:59 AND I HAVE MORE
Answer:
Step-by-step explanation:
1: no
2 yes
3 no
4 yes
5 no
6 no
7 always
8 always
9 never
10 always
11 always
12 never
13 108
14 80
15 70
16 123
17 38
18 167
19 10
20 154
cmon and help dis is my last question
What question I don't see anything?
True or False: Similar and congruent mean the same thing.
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Answer: False
Step-by-step explanation: Similar means that only the angles are the same, but the sides are not. Congruent means the angles and sides are the same.
9, 14, 7, 9, 3, 12, 5,4
Find the mean and median travel times for these students.
If necessary, round your answers to the nearest tenth
Mean: _ minutes
Median: __ minutes
Answer:
mean: 65
median: 9
Step-by-step explanation:
You take all the numbers you have and add them up. Make it simple by adding smaller numbers together. Then once you have the total which is 65 you divide it by the total of numbers you have and then round because after dividing you get 8.125 and the safest way to round is to 9.
Write and solve a proportion to complete the statement. 12.6 kg= ? ib
Answer:
27.78 pounds
Happy to help
Hope it's write
Richard had 5625 marbles he decides to put them equally into nine jars how many marbles will there be in five jars
125 i believe
Step-by-step explanation:
Answer:
5625 divided by 5 is your answer. 1125 marbles in each jar.
Can anyone solve this plz
Answer:
5040.
Step-by-step explanation:
all you have to do is, multiply.
14 × 5 × 8 × 9
= 5040
I think the bottom number is 9.
so hope it helps.
Solve 9 ax + 10 ax = 11ax + 32 for x. Assume at 0.
Can someone help
A linear equation is shown on the graph. Which equation best represents the
relationship between x and y?
SOMEONE PLEASE HELP ASAP
Answer:
y=2x+1
Step-by-step explanation:
How would you find the following shapes volume?
Answer:
calculate the volume of big semi Circle and then Subtract the volume of small semi circle from big semicircular
Step-by-step explanation:
The basic formula for volume is length × width × height.
BRAINLIEST FOR THE CORRECT AWNSER!! This graph shows the solution to which inequality?
Answer:
d
Step-by-step explanation:
so first off because it is a dotted line then it can only either be < or >.
If the shaded region is about the line than y is greater than but if its below the line then y is less the and because its above then y is greater than.
can u pls help me with this question asap
Answer:
I believe that answer A would be the best choice. It makes the most sense with what the question is asking for.
Step-by-step explanation:
For her daughter’s birthday party, Mrs. Tanner paid $75.00 for 15 movie tickets.
Which unit rate describes the price of each ticket?
A. $1.00 per ticket
B. $3.00 per ticket
C. $5.00 per ticket
D. $7.50 per ticket
Answer:
C-$5.00 per ticket
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
$75.00 / 15 = $5
Each ticket costs $5
Reflect the quadrilateral ABCD over
the y-axis to create A'B'C'D'.
Answer:
B (-2,4)
C (-3,1)
D(2,1)
A (2,3
Step-by-step explanation:
when you want to reflect over the Y-axis just flip the signs on X coordinate ([X],Y) and when you want to reflect over the X-axis flip the signs on the Y coordinate (X,[Y])
Nevaeh and Trishant are selling candy for a fundraiser. Nevaeh sold 13 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $316. Trishant sold 4 boxes of plain chocolate bars and 14 boxed of mixed flavored chocolate bars for a total of $262. What was the cost for a box of each type of bars?
Answer:
13$
Step-by-step explanation:
100 POINTS!!!
Consider this dilation. Answer each question below and explain your reasoning.
Step 1: Is the image of the dilation a reduction or an enlargement of the original figure? Explain.
Answer:
It's actually an enlargement of the figure.
Step-by-step explanation:
Because if the figure originally was M' (-2,2), S' (4,2), V' (2, -2). And now the shape is M (-3, 3), S (6, 3), V ( 3, -3). This means that the Triangle got bigger.
The scale factor of the smaller shape inside of the bigger shape is 2 and the scale factor of the bigger shape is 3 making the bigger shape well bigger.
Bill buys a bag of 13 tangerines for $2.99. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Whoever answers this question first gets brainly 7
Answer: Statement A
Step-by-step explanation:
Which equation describes the graph?
Can someone explain to me how (1/3)^-2 = 9
Answer:
(1/3)^-2 = 9
Step-by-step explanation:
The negative power in this equation tells you to flip the fraction and get rid of the negative symbol. This becomes 3^2 which is 9.
At my school their are 12 more boys than twice the
number of girls. The total student population is 312
students. How many students are boys and how many
students are girls?
Answer:
12 boys and 300 girls
Step-by-step explanation:
There are twelve more boys than girls
Anna's physics class is working on a lab that requires various lengths of string. Her professor tells her she needs a piece of string that is 16.425 centimeters long. What is this decimal written as a mixed number?
Answer:
16 17/40
Step-by-step explanation: