what is the value of x?

What Is The Value Of X?

Answers

Answer 1
x is 59 because 3x+3=180 and you just have to solve this which would be 59

Related Questions

What is the measure of the missing angles?

Answers

Answer:

[tex]x = 64 + 45 \\ x = 109[/tex]

HELP I WILL GIVE YOU BRAINLIEST

Question: What is the solution to this quadratic?

Answers

(5,0) if it’s asking the solution or do you want the equation? Technically the solution would be where the parabola touched the x axis

I think it is 5 because it crosses on the x axis at 5

Please help!!!!! Due Today in a couple hours!!!!!

Answers

Answer:

select them all. all is correct

Step-by-step explanation:

Answer:

All of them

Step-by-step explanation:

Pleaseee needing helppp

Answers

Answer:

You were correct.

Step-by-step explanation:

If the input to the function y = 4x - 3 is 2 Then

y = 4 * 2 - 3

= 8 - 3

= 5

Hope it helps :)

you are correct, the answer is 5

I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?

14 rolls of paper towels for $18
or
10 rolls of paper towels for $12

what is the unit rate for the 14 roll option

Answers

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

The 10 roll option is better:
Make both numbers of rolls 140 (14x10 and 10x14)
Do the same with the dollars:
10 roll option: $168 but 14 roll option: $180
Bottom option is better

Camden is going to invest $600 and leave it in an account for 12 years. Assuming the interest is compounded continuously, what interest rate, to the nearest hundredth of a percent, would be required in order for Camden to end up with $920?

Answers

Answer:

320 i think lol

Step-by-step explanation:

Answer:

3.56

 

Step-by-step explanation:

I need help with part b and c pretty p please show your work so I can do this

Answers

It is black just letting u know

(m - 8) ÷ 2 in standard form (no links)

Answers

Answer:

1/2m - 4

Step-by-step explanation:

Pls helppp due soon!!

Answers

Answer:

I think the answer is B

Step-by-step explanation:

Sorry if it's wrong

Answer: i think its b

Step-by-step explanation:

Which of the following graphs represents the equation
2x + y = 12?

Answers

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

1) Determine if the side lengths could form a
triangle. Use an inequality to prove your
answer.
29ft, 38ft, 9ft

Answers

9514 1404 393

Answer:

  cannot form a triangle

Step-by-step explanation:

The triangle inequality requires the sum of the shorter sides exceed the longest one.

  9 + 29 > 38

  38 > 38 . . . . . . . . FALSE — not a triangle

PLEASE HELP ITS DUE BY 11!! I NEED ALL QUESTIONS SOLVED AND I WILL MARK BRAINLIEST

Answers

I’ve attached my work!
X=15 than you just plug it in for each angle

Answer:

∠A = 60°

∠B = 42°

∠C = 78°

Step-by-step explanation:

∵ In a triangle, sum of all the three interior angles is 180°

∴ m∠A + m∠B + m∠C = 180°

∴ (4x)° + (3x - 3)° + (5x + 3)° = 180°

∴ (4x + 3x - 3 + 5x + 3)° = 180°

∴ (12x)° = 180°

∴ 12x = 180

∴ x = 180/12

∴ x = 15

∠A = (4x)° = (4× 15)° = 60°

∠B = (3x-3)° = (3× 15-3)° =(45-3)°= 42°

∠C = (5x+3)° = (5× 15 + 3)° =(75 + 3)°= 78°

54-1/7 y i = 9x -4 help

Answers

Let's solve for i.

54−(

1

7

y)(i)=9x−4

Step 1: Add -54 to both sides.

−1

7

iy+54+−54=9x−4+−54

−1

7

iy=9x−58

Step 2: Divide both sides by (-y)/7.

−1

7

iy−y7=

9x−58−y7i=

−63x+405y

Answer:i=

−63x+406y

Help! Check if my answer is right please, I’m marking brainliest!!!

A. 46.1
B. 50.1 - (my answer)
C. 76
D. 54.2

Show work, if possible. Thanks❤️

Answers

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

A recipe for biscuits calls for 1 cups
of flour. How much flour would be
needed if the recipe is tripled?
A 4 1/2 cups
B 3 cups
D 6 cups

Answers

Answer:

A

Step-by-step explanation:

1 1/2 × 3 = 4 1/2

.........

What is the area of the figure?
18 yd2
54 yd?
72 yd?
90 yd?

Answers

Answer:

72yd2

Step-by-step explanation:

making figure into 2

1st figure

= 6×5

= 30yd^2

2nd figure

= 14×3

= 42yd^2

Area of the full figure

= (30+42)yd^2

= 72yd^2

PLZZZ MARK ME AS BRAINLIEST:)

Need Help on math question

Answers

Answer:

36 yards

Step-by-step explanation:

The triangle is a 3-4-5 right triangle with a scaling factor of 12. No complicated Pythagorean theorem has to be used in this case.

60/12 = 5

48/12 = 4

3 is the only base number remaining.

3(12) =36

Help please. I need to finish this in five minutes!

Answers

Answer:

i have no idea....

Step-by-step explanation:

but i hope someone helps :((  good luck:((

4.) A store is having a sale in which all items are marked 30% off.
4a.) Which equation represents the selling price, s, in dollars, of an item originally
priced p dollars after a markdown of 30%?
a.) s=0.3p
b.) s=0.7p
c.) p=0.35
d.) p=0.75

Answers

Answer:

0.70p

Step-by-step explanation:

"30% off" means paying only 70% of the original sales price (subtracting 30% from 100% yields 70%).  Next, find the decimal equivalent of 70%:

It is 0.70.  Finally, multiply the price p by 0.70:  0.70p (Answer b)

Answer:

d

Step-by-step explanation:

what are the pair of solutions?

it costs $5.25 for a bottle of 150 vitamins. if the cost varies directly with the number vitamins in the bottle, what should a bottle of 250 vitamins cost?

Answers

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

I HOPE THIS HELPS YOU OUT WITH YOUR QUESTION! PLZ LET ME KNOW IF IT DID! IT MAKES ME FEEL GOOD THAT SOMEONE APPRECIATES IT! ANYWAY, IF YOU HAVE A FEW MINUTES PLZ GOT TO MY PROFILE AND THANK MY ANSWERS (THE MORE THE MERRIER)

yeah it would be 8.75

Richie is solving the equation x^2 – 12x = 28 by completing the square. What number should he add to
both sides of the equation to complete the square? Pleaseee Help

Answers

Answer:

Richie should add the number 36 to both sides.

Step-by-step explanation:

To complete the square, you need to divide b by 2, square it, then add it to both sides. In this case, you'd do this:

12/2=6

6^2=36

Select the expression that has a value of 23.

6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
(6 + 9) + 3 ÷ 3 + 8
6 + 9 x 3 ÷ (3 + 8)
(6 x 9 x 3) ÷ 3 + 8

Answers

i believe the first one which is:
6 + (9 x 3) ÷ 3 + 8
I think its the first choice, the other choices dont seem right to me

Find the SLOPE between (-8,9) and (-4,12) Write answer as a SIMPLIFIED FRACTION.​

Answers

Umm so I’m thinking -3/4 .... you welcome

Please help! I will give branliest!

Answers

Answer:

1.  1/2

2. 1/4

3. 1/4

The school cafeteria sells two kinds of wraps: vegetarian and chicken. The vegetarian wrap costs $1.00 andthe chicken wrap costs $3.10. Today they made $268.30 from the 136 wraps sold. How many of the wraps
sold were vegetarian?
a. 57 wraps
c. 63 wraps
d. 75 wraps
b. 73 wraps

Answers

Answer:

I think it is 73

Step-by-step explanation:

Because i tryed all of the other numbers and they didnt work

HOPE THIS HELP !!!!!!!!!!!!!!!! :)

solve the triangle a=? b=7m c=10m

Answers

Answer:

[tex]\sqrt{149}[/tex]

Step-by-step explanation:

The third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

What is a triangle?A triangle is a polygon with three edges and three vertices. It is one of the basic shapes in geometry.In Euclidean geometry, any three points, when non-collinear, determine a unique triangle and simultaneously, a unique plane

Given are two sides of a triangle as b = 7m and c = 10m.

The sum of two sides of a triangle is always greater than the third side. Mathematically -

a < {b + c}

a < {7 + 10}

a < 17

a ∈ [1, 16]

Therefore, the third side of a triangle can be any value in the range of -

1 ≤ a < 17.

To solve more questions on triangles, visit the link below -

https://brainly.com/question/12538366

#SPJ2


The answer is A
You’re welcome

Answers

Answer:

so you answered your own question?

43 lbs of bananas cost $86. How many
lbs of bananas can you get with $100 ?
will get brainliest

Answers

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

Hey There!

So first we want to find the price of each pound of banana

To do this we divide the cost by amount of bananas bought

86/43=2

so each pound of bananas cost $2

now we just multiply 2 and 100

2x100=200

so 100 pounds of bananas would cost $200

hope this helps :)

Answer:

50

Step-by-step explanation:

Calculate how much 1lbs of bananas cost by dividing 86 by 43. getting you 2. That means each lbs of bananas is $2. Then divide $100 by $2 getting you 50 because you have $100. So you can get 50lbs of bananas with $100.

Help me pleaseeee right now please

Answers

Answer:

x   |   y

-2  | -5

-1   | -3

0   |  -1

1    |   1

2   |  3

3   |  5

The pattern is as x increases by 1, y increases by 2.

Step-by-step explanation:

Write a quadratic function for the graph
shown below in the form
f(x) = (x - h)? +k.

Answers

Where's the graph ? I will answer once I see the graph
Other Questions
PLEASE HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!!Mike and his sister did some laundry at the laundromat. To wash a load costs $2 and to dry a load costs another $2. Mike and his sister washed and dried 4 loads of laundry. They also had to buy 4 packets of detergent for $1 per packet. How much money did Mike and his sister spend to do their laundry?a) $16b) $28c) $12d) $20 Jose is buying fencing to surround his garden. If his garden has a perimeter of 24 yards, and fencing costs $3.00 a foot, how much money will he need for the fencing? Which word or phrase best clarifies the relationship between the claim and the evidence? Jobs that allow you to work from home can save you lots of time. ______, just think of how much time you would waste getting to nd from your workplace every day A. The reason B. To illustrate C. Accordingly D. Consequently plzzzzzzzzzz help asap The ambulance took the injured boy ti the a) passerby, b) good bye, C) stand by, d) near by A middle school coach wrote down the time, in seconds, of her students 100-meter dash as shown in the table.StudentTime (seconds)Gary11.9Rick12.3Phillip13.5Jorge12.0Robert12.3Jeremy16.0Activity 1 of 2Part A: What are the mean and median for the data? List one thing a Roman woman could do that a Greek woman could not. Years ago, the United States Armed Forces conducted an experiment called "Operation Snowdrop" to find out what kinds of military personnel seemed to function best under severe arctic climatic conditions. Some of the factors examined were weight, age, blood pressure, and national origin. All of the participants in "Operation Snowdrop" were given a training course in how to survive and function in extreme cold. At the conclusion of the experiment, it was found that only two factors among those studied distinguished between personnel whose performance was rated as "effective" and those rated "not effective" on the arctic exercises. These factors were: (1) desire to participate in the experiment, and (2) degree of knowledge and skill regarding how to live and protect oneself under arctic conditions.Inference: Participants having normal weight and blood pressure were rated as significantly more effective on the arctic exercises than were the other participants.A. Definitely true.B. Probably true.C. Insufficient data.D. Probably false.E. Definitely false. Click to view the passage, "Young Businesspeople: Part II."Why did Haley start Girl Talk?A. To help young girls speak like young ladiesB. To help young girls get answers to questionsC. To help young girls learn how to be a good friendD. To help young girls finish high school essay about What can cause a significant change in someones life? Three nucleotide bases in mRNA, that specifies (codes for) a particular amino acid is called a(n) amutagen banticodon cintron dcodon Find the Scale factor of Figure A to Figure B (Please dont post a link and actually give an answer) Why does mixing reactants in different molar ratios affect the amount of product and the amount of each reactant left over? 4 2/3 x 13 literally dont want to do the work The schedule for a music showcase includes 3 sets that are 20 minutes each and 1 set that is 40 minutes. There is a 10-minute break between each set. The total length of the music showcase is 3(20 + 10) + 40 minutes. What is the total length of the music showcase?The answers are,A. 73 minutes,B. 110 minutes,C. 130 minutes,and D. 210 minutes,What is the answer? Write each polynomial in standard form. Identify the leading coefficient.4x + 2x5 6x3 + 2 Careers in the Hospitality and Tourism career cluster areO highly desirable and pay high wages.O bountiful and expected to continue to grow.O seldom desirable and pay low wages.O limited and expected to continue to decline. how do you simplify an expression like -3x + 15 - 8x? do you combine like terms and if so, how? Which shows the GCF of 18 and 24 with 1824 in simplest form? Need help plz and thank u Please help I give brainliest