What is the point on the unit circle for the angle below? Help Res 60° (1.0) 2 ?] 2 ) 9 2 Enter​

What Is The Point On The Unit Circle For The Angle Below? Help Res 60 (1.0) 2 ?] 2 ) 9 2 Enter

Answers

Answer 1

Answer:

1 and 3

Step-by-step explanation:

Answer 2

Answer:

The answer is

[tex] \frac{1}{2} \: and \: \frac{ \sqrt{2} }{2} [/tex]

Step-by-step explanation:

Let The point (X, Y)

Since half of the diameter is equal to 1

Then

[tex] {x}^{2} + {y}^{2} = 1[/tex]

Why is the measurement of angle is equal to 60, this triangle was equal

Then

[tex] {(x - 1)}^{2} + {y}^{2} = 1[/tex]

By comparing the equals together

[tex] {x}^{2} = {(x - 1)}^{2} \\ {x}^{2} = {x}^{2} - 2x + 1 \\ 2x = 1 \\ x = \frac{1}{2} \\ Compensation \: in \: any \: equation \\ then \: y = \frac{ \sqrt{2} }{2} [/tex]


Related Questions

Robin has read 3/4
of a book. Mark said he had read 1/2
as much as Robin. What fraction of the book has Mark ready?

Answers

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

3/4 × 1/2 = 3/8

I hope this helps!

Round 47,637 to the nearest hundred.

Answers

Answer:

47,600

Step-by-step explanation:

hope this helps <3

Answer:

47,637

47,600

I hope this helped! +*♡

find the are of the triangle​

Answers

Answer:

5 units^2

Step-by-step explanation:

Area of a triangle =

[tex] \frac{bh}{2} [/tex]

plugging in:

[tex] \frac{5 \times 2}{2} [/tex]

[tex] \frac{10}{2} [/tex]

[tex]5[/tex]

Answer:

A=1/2(b)(h)

H= 2 units

b= 5

A= 10×1/2 = 5 units^2

Find the height of a cuboid whose volume is 540cu.cm and base area is 90sq.cm

Answers

Answer:

6 cm

Step-by-step explanation:

Vcuboid  = lwh

⇒ h = Vcuboid ÷ lw

∴  h = 540 cm³ ÷ 90 cm²

⇒ h = 6 cm

Pleasee helpp answer correctly !!!!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Answers

Answer:

x = 146º

Step-by-step explanation:

the sum of two angles on the same side is 180º

x + 34º = 180º                subtract 34º from both sides

x = 146º

The Acosta family went out to dinner. The price of the meal was $79.85. If the tip was 15%. How much money did the Acosta family pay for the meal, including tip?

A) $91.83
B) $67.87
C) $11.98
D) $94.85​

Answers

Answer:

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

Step-by-step explanation:

The Smith family went out to dinner . The price of the meal was $ 29.85 .

The sales tax was 6 % of the price of the meal .

LEts find sales tax amount sales tax amount = price of meal *

sales tax 6 % ( 0.06 ) = 29.85 * 0.06 = 1.791 sales tax amount = 1.791

Price of the mean with sales tax = 29.85 + 1.791 = 31.641

The tip was 15 % of the meal and the sales tax now we find out tip amount for 31.641 15 % is 15 / 100 = 0.15

Tip amount = 31.641 * 0.15 = 4.74615

Now we add the top amount with 31.641 31.641+ 4.74615 = 36.38715

the Smith family pay for the meal = $ 36.39

Find the area 3/4 circle with the radius of 4.
THXXXXX

Answers

Step-by-step explanation:

If you were asking what is the 3/4 the area of circle with radius 4 I can answer this.

The area of a circle with radius 4 is π4 ^2=16π

3/4*16π= 12π, thus your answer.

Plz i need help on a math problem it is 1/4 divided by 2 then go back to 1/4 and divide it again but by 3 then go back to it again and divide it by 4 then go back to 1/4 and divide it by 5 plz someone help me!!!!

Answers

Answer:

(1) 1/8

(2) 1/12

(3) 1/16

(4) 1/20

Step-by-step explanation:

We need to find multiple divisions, it says  1/4 divided by 2 then go back to 1/4 and divide it again but by 3 then go back to it again and divide it by 4 then go back to 1/4 and divide it by 5.

We will take one by one

(1) 1/4 divides by 2 will be  = 1/8

(2) 1/4 divided by 3 = 1/12

(3) 1/4 divided by 4 = 1/16

(4) 1/4 divided by 5 =1/20

These results are obtained by dividing the given parts, as the given Numerator is in fraction so whatever will be divided from the fractional numerator will get multiplied with the denominator.

 

The dinner bill came to $24.29 before tax and tip. If the taxes were 6% and they decided to leave an 18% tip, what was the total cost of the dinner?

Answers

Answer:

$30.64 +6% tax and 18% tip

Step-by-step explanation:

Hope it helps

A rectangular window is 3ft long and 2ft wide. Kala would like to buy a screen for the window. The cost of the screen is based on the number of square inches the screen is. Use the facts to find the area of the window in square inches.

Answers

Answer:

The cost of screen for window = 864.

Step-by-step explanation:

We have,

A rectangular window of length = 3ft and breadth 2 ft.

Fir solving,

As the answers should be in sqaure inches let us first convert ft in inches.Then, we will find the area of window and as the cost of screen is same as that of area,we will find it.

★Conversion from ft to inches:

We kow that,

1 foot = 12 inches

Taking this in mind, convert the values

= Length = 3 ft

= Length = 3 × 12

= Length = 36 inchees

= Breadth = 2ft

= Breadth = 2 × 12

= Breadth = 24 inches

Area of window:

We know that,

= Area of rectangle = Length × Breadth

= Area = 36 × 24

= Area = 864 inches²

As, area of window in square inches equal to cost of the screen.

Therfore, cost of screen would be 864.

__________________________

The cost of downloading a video game app on the App Store is $1.75. Which equation can be used to find the c, the cost in dollar of downloading n video games?


A) c = n + 1.75

B) c = 1.75n

C) n = c + 1.75

D) n = 1.75 c

Answers

Answer:

Hey I just wanted to tell you that Jesus LOVES YOU SO MUCH He died on the cross for all your sins so you won’t have to suffer the consequences of your sin He paid for ALL OF IT! He loves you SO FREAKING MUCH like unconditionally... all you have to do is confess with your mouth and believe in your heart that Jesus is Lord and God raised Him from the dead 3 days later you will be saved ;)))))))) He wants an intimate relationship with you all you have to do is reach out to Him I love you AND ABOVE ALL JESUS LOVES YOU

Have a blessed day;))

Step-by-step explanation:

On a trip to New York City eight people spent a total of $900 on transportation and 500 and hotel room if they share the cop cop cost equally how much did each person

Answers

Each person payed $175

First add the cost up:
$900 on transportation + $500 hotel room= $1400 total

8 people paying $1400 means divide 1400 by 8 to see how much one person payed.

1400/8 = 175
Each person payed $175

HELP ME RN PLEASEEEE!!!!!!!!
how many 3/8 are in 8, explain how you know

Answers

Answer:

exactly 21 sets of 3/8 fit into 8

Step-by-step explanation:

Basically you just draw 8 boxes split them in 8ths and you end up with 21 sets of 3/8

The function f(x) is defined below. What is the end behavior of f(x) ?
f(x) = - 156x + 44x ^ 2 - 4x ^ 3 + 180

Answers

1363.xs and nun of yourrrt bennies

What are the coordinates of the point P?

Answers

Answer:

P (6 , -3)

Step-by-step explanation:

point P : (6 , -3)

Jada and Priya are trying to solve the equation 2/3+x=4
Jada says, “I think we should multiply each side by 3/2 because that is the reciprocal of 2/3."
Priya says, “I think we should add -2/3 to each side because that is the opposite of 2/3."
1. Which person's strategy should they use?
2. Explain your reasoning.

Answers

Answer:

Priya is correct.  Because 2/3 is being added to x and not multiplied, then subtracting 2/3 from both sides is the correct action.

Step-by-step explanation:

Let's run through solving it that way:

2/3 + x = 4

2/3 - 2/3 + x = 4 - 2/3

0 + x = 4 - 2/3

x = 4 - 2/3

x = 10/3

make t the subject formula h=square root of 2t-3

Answers

Square both sides:

h^2 = 2t - 3
2t = h^2 + 3
t = (h^2 + 3)/2

The subject formula for t in equation form is "t = (h² + 3)/2".

What is the equation?

The definition of an equation in algebra is a mathematical statement that demonstrates the equality of two mathematical expressions.

Given, the subject formula h=square root of 2t-3

Since h = √2t-3

thus solving the equation for t

h² = 2t - 3

2t = h² + 3

t = (h² + 3)/2

Therefore, the Simplified form of the given equation in the terms of t is "t = (h² + 3)/2"

Learn more about equations here:

https://brainly.com/question/29657983

#SPJ2

Plants must break down the sugar in cells to obtain energy from the food that is produced. What is this
process called?
Respiration
Transpiration
Restoration
O Photosynthesis
Help

Answers

Answer:

Restoration I believe

I'm so sorry if I'm wrong

Step-by-step explanation:

Answer:

photosynthesis

Step-by-step explanation:

A ring is now reduced to £840.
This is a saving of 40% of the original price.
b) Work out the original price of the ring.

Answers

Answer:

840÷69=14

14×100=1400

The ordered pair D(0,-5) is translated 2 units left and 6 units up. Which of the following describes the translation using translation notation?

A. (x-2, y-6)
B. (x-6, y+2)
C. (x+6, y-2)
D. (x-2, y+6)

Answers

Answer:

Variant D

Step-by-step explanation:

Answer is x-2 and y+6

The translation using translation notation can be described as (x-2, y+6). The correct option is D.

What are coordinates?

A coordinate system in geometry is a system that employs one or more integers, or coordinates, to define the position of points or other geometric components on a manifold such as Euclidean space.

The coordinates of a point are given as (x,y).

Now, the x-coordinate is on the horizontal axis, therefore, if the point is moving right it is going in the positive direction, while if the point is moving in the left direction it is going in the negative direction.

Similarly, the y-coordinate is on the vertical axis, therefore, if the point is moving upwards it is going in the positive direction, while if the point is moving in downwards its direction it is going in the negative direction.

Given that the coordinates are translated as 2 units left and 6 units up. Therefore, we can write,

(x,y) → (x-2, y+6)

Hence, the translation using translation notation can be described as

(x-2,y+6).

Learn more about Coordinates here:

https://brainly.com/question/23450276

#SPJ2

A motorcar is running at the rate of 66 km per hour. Each
of its wheels makes 500 revolutions per minute. Find the
radius of the wheel.
.(Ans: 35 cm)

Answers

Answer:

Given:

The radius of a wheel =r=35 cm=0.35 cm.

The speed it must keep =s=66 km/h=

60

66×1000

m/min=1100 m/min

To find out:

The number of revolution =n, it makes per minute to maintain that speed.

Solution:

The circumference =C of the wheel =2πr=2×

7

22

×0.35 m=2.2 m=C

The distance the wheel covers in 1 min=d=1100 m.

Now the distance =d covered by a wheel in one revolution = the circumference of the wheel.

∴ Here the number of revolution =n=

C

d

=

2.2

1100

=500.

PLEASE due in 30 minutes! This is my third time asking for help!!!

Answers

Answer:

g(x)=3^-2x
g(x)=9^-x
g(x)=(1/9)^x

Explanation:

Hope this helps!

pls help me with this multiple choice !

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

Cdd

Answer:

B

Step-by-step explanation:

[tex] \tan(60) = \frac{n}{46} \\ n =46 \sqrt{3} \\ \cos(60) = \frac{46}{m} \\ m = 92[/tex]

What is the vertex of the absolute value function below?

Answers

Answer: (-3,2)

Step-by-step explanation:

(-3,2) is where the line changes.

Answer:

B

Step-by-step explanation:

edge 2021


Travis reads 21/4 pages of his history assignment in 7 1/2
minutes. Which TWO statements are correct?
A)
The unit rate is 7 pages per minute.
B)
7
The unit rate is
10
page per minute.
0)
The unit rate is 51 pages per minute.
D)
At the same rate, Travis reads 40 pages in 28 minutes.
E)
At the same rate, Travis reads 60 pages in 28 minutes.

Answers

Answer:

its B and E i just did the question and got it right

Answer:

B and D

Step-by-step explanation:

A bakery offers a sale price of $2.85 for 6 muffins. What is the price per dozen?


The price per dozen muffins is $
.

Answers

5.70$
Have a good day
The answer is $5.70 this is because there is 12 eggs in a dozen so if its $2.85 for 6 you would do $2.85x2 to get $5.70

Kevin from Pullman was offered a deal to write story problems for ST2 publishing Company. For every 5 he wrote he was paid $12.00. How much did Kevin get paid per problem?

Answers

Answer: $2.40

Step-by-step explanation:

If Kevin gets 12 dollars for every 5 problems, we will need to divide 12 by 5 to find the unit rate; how much Kevin gets for each problem.

12 ÷ 5 = 2.4, and in dollars it is equal to $2.40. Because of this, Kevin is paid $2.40 for each problem he makes for the ST2 publishing Company.

can some one help me with this??

Answers

The answer is A. x< -2

Which expression is equivalent -6(-2/3+2x0

1. -4-12x
2. -4+2x
3. 4-12x
4. 4+12x

Answers

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer:

Number 3

Step-by-step explanation:

-6( [tex]\frac{-2}{3}[/tex] + 2x) [distribute -6 to  [tex]\frac{-2}{3}[/tex] and 2x]

= (-6 ×  [tex]\frac{-2}{3}[/tex]) + (-6 × 2x)

= (-6 ×  [tex]\frac{-1}{3}[/tex] × 2) + (-12x)

= (2 × 2) - 12x

= 4 - 12x

how do you find width of a cylinder ?

Answers

Area of the circle multiplied by the height of the cylinder.
Other Questions
find the logarism of 6395 I Neeed HElp PZLWhat crustal features are formed at each plate boundary? Explain each type of boundary, the types of crust involved, and the interaction between those crusts in addition to the formations they form. (8 sentences) While digging, John found a large metal bar that weighed 50 ounces. Johnwas also able to determine that the bar had 30 ounces of silver. Whatpercent of the weight of the bar was silver? A total of $5000 is invested part of 6% and the remainder at 12% how much is invested at each rate if the annual interest is $480 Why were Clipper ships used? a bulkier b cheaper c faster d haul more explain the purpose of the consumer protection act in 4 points Lateral surface area of this gift box What is the 4 digit number? People, listen to me in earnest, worship Allah, say your five daily prayers (Salah), FAST DURING THE MONTH OF RAMADAN, and give your wealth in Zakat. Perform Hajj if you can afford to.Study the capitalized phrase.What is a Muslim required to do during the month of Ramadan?Pray five times a day.Go on a hajj.Eat nothing during daylight hours.Give money to the poor. if you have 60 G of fluorescent powder and 124 cups of medium base paint, and the ratio is one part powder to five parts paint how many cups of paint can I make with fluorescent powder What is the answer to: y=-2x-5,4x+3y=15 using substitution to solve it..?? What effect does the use of a literary device have on the meaning of this passage?ASAP PLEASE HELP!Select three reasons a product fails before it is launched.market is too saturatednot enough budget left for marketingnegative feedback in researchmarket is too narrowcategory is too newno clear marketing plan You owe $5,000 on your credit card and you can pay the following monthly payments: Month 1 2 3 4 5 6 7 8 Payment 500 550 600 650 700 750 800 850 IF the credit card company charges an interest rate of 1.5% per month, is this enough to pay off your credit card, and if so, by how much?A. No, this cash flow falls short of paying off the credit card.B. Yes, this cash flow exceeds the balance by $320.C. Yes, this cash flow will pay off the credit card with $23.75 remaining.D. No, this will only pay off $4,793.63 of the credit card. Describe what would most likely be reflected in Indian paintings and sculptures.plz hury I am on a test plz hury branlyest garited Find the difference.4-(-8)= Can anyone help me out with conservation of energy What is OB'? 1.5 units3 units4.5 units6 units I need the answers ASAP Select the choice that best completes the following sentence: Sexual reproduction produces offspring that are genetically _______ to the parents