Answer:
14/1
Step-by-step explanation:
1⅙÷1/12
Change 1⅙ to improper fraction
(7÷6)÷(1÷12)
[tex] \frac{7}{6} \div \frac{1}{12} [/tex]
[tex] \frac{7}{6 } \times \frac{12}{1} [/tex]
[tex] \frac{84}{6} [/tex]
[tex]14[/tex]
The solution for 1 and 1/6 divided by 1/12 as a fraction form is,
⇒ 7/3
We have to given that,
1 and 1/6 divided by 1/12 as a fraction form .
We can divide it as,
1 1/6 ÷ 1/2
Change it into improper fraction,
⇒ 7/6 ÷ 1/2
⇒ 7/6 × 2/1
⇒ 14/6
⇒ 7 / 3
Therefore, The solution for 1 and 1/6 divided by 1/12 as a fraction form is,
⇒ 7/3
Learn more about the divide visit:
https://brainly.com/question/28119824
#SPJ6
Pet plus sells 12 cans of dog food for $9.60 . What is the price per can?
Answer and Step-by-step explanation:
To find the amount of dollars per can of dog food, we divide the price by the amount of cans bought.
9.6 divided by 12 equals 0.8.
$0.8 is the answer.
50 points to whoever can answer!
Answer:
D
Step-by-step explanation:
I think I'm not sure about that
Can someone show me the step by step to this question?
The value in dollars of a $5,000 investment after n years is given by
f(n) = 5,000(1.05)n.
Find the value of the investment (in dollars) after 4 years.
Answer:
6077.53125
Step-by-step explanation:
F(4)=5,000(1.05)^4
f(4)= 6077.53125
Which is the product of
7
9
and 6?
A.
1
4
9
B.
3
7
9
C.
4
2
3
D.
7
5
7
Answer:
4 2/3
Step-by-step explanation:
i took the test
If three independent events happen one after the other, which of the following sample space tools cannot be used?
a list
a tree diagram
a table
If three independent events happen one after the other, a list of the sample space tools cannot be used.
correct option: A list
What is an independent events?If the likelihood of the occurrence of one event has no bearing on the likelihood of the other, then the two occurrences are independent. The likelihood that both events A and B will occur is defined mathematically as being equal to the product of the probabilities of A and B. This is how independent occurrences A and B are expressed mathematically.
Thus, if three independent events happen one after the other, a list of the sample space tools cannot be used.
correct option: A list
To know more about independent events refer to:
https://brainly.com/question/27665211
#SPJ1
how many significant figures are in each of these problems
-2000+20.5
-106.2+54.07
Answer:
3 significant figuresStep-by-step explanation:
Problems given:
- 2000 + 20.5 = - 1979.5 ≈ -1980.0 ⇒ 3 significant figures - 106.2 + 54.07 = - 52.13 ≈ -52.1 ⇒ 3 significant figuresZeros at the end are not counted as significant figures
solve for x pls .............................................................................
Answer:
x=28.928571 AKA the answer is 28
6x-6y=23 find y when x=8
Answer:
y= 4.166
If rounded to the nearest tenth
y = 4.2
Step-by-step explanation:
6x - 6y = 23
x = 8
6x - 6y = 23 (Sub in the x with 8)
6(8) - 6y = 23
48 - 6y = 23 (Subtract each side by 48)
-6y = 23 - 48
-6y = -25 (Divide each side by -6)
y = 4.166
If rounded to the nearest tenth
y = 4.2
pls help quick Graph the inequality on a number line
Answer:
Your welcome
Step-by-step explanation:
which is bigger 2.4 or 8.4
Answer:
obviously 8.4 is bigger than 2.4
Can you help me please
Answer:
its 2nd one
Step-by-step explanation:
The original price of the Kindle is $269.99.
If the Kindle was 15% off, what is the discounted price of the Kindle?
Answer:
229.4915
Step-by-step explanation:
you first find 15% of $269.99 which is 15/100 * 269.99
which is 40.4915
and since you are finding the discounted price
you subtract 40.4915 from 269.99
= 269.99-40.4915
=229.4915
dont forget to put the unit ($)
=$229.4915
Suppose Nancy has 15 sorts of colors black, red, and of wschure black and were
What is the probability
randomly selected stw be blue
Answer:
Hi there here is the answer!
Step-by-step explanation:
Out of the 3 main chioces there is a total of 15!
so, it would be a probability of 5/15. or 1/3 / 1:3
In a certain chemical, the ratio of zinc to copper is 3 to 11. A jar of the chemical contains 264 grams of copper. How many grams of zinc does it contain?
Answer:
57
Step-by-step explanation:
Which of the following is an example of an inversely proportional relationship?
A inversely proportional relationship happens when one value increases while the other decreases. One example coule be the faster a vehicle travels, the less time it takes to reach its destination.
Best of Luck!
Está más lejos del parque...
Estándar curricular: Utiliza sistemas de referencia
Está más cerca del restaurante..
la gasolinera
el parque
el teatro
la bibliote
su ubicación
Answer:
slip/ do/ flapYvessshtvdBmto
Answer:
que sesupone que hay que hacer
The measure of the angles in a triangle ABC are given by the expression in the table. Please Help
There is the question^^
(Please give the answer with examples.)
answer:-
x = 25 degrees
measure of angle B = 65 degrees
measure of angle C = 50 degrees
A test has total of 80 marks to pass you need at least 45 percent how many marks do you need to pass?
Answer:
36
Step-by-step explanation:
45\100×80=36
Apollo Cinemas opened at 10 a.m. In the first hour they sold tickets to 240 people. In the second hour 25% more people purchased admission tickets than in the first hour. Each admission ticket cost $12.50. What was the total amount of money paid for all the tickets in the first two hours?
Answer:
$312.50
Step-by-step explanation:
240 + 25% = 300
300 + 12.50 =
312.50
A store pays $365.84 for a fountain. The store marks up the price by 10%.
What is the amount of the mark-up?
Round your answer to the nearest cent: $
Answer:
The store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.
Step-by-step explanation:
Given that a store pays $ 365.84 for a fountain, and then the store marks up the price by 10%, to determine the amount of the mark-up the following calculation must be performed:
365.84 x 10/100 = X
3,658.4 / 100 = X
36,584 = X
36.584 + 365.84 = 402.424
Thus, the store marks up the fountain by adding $ 36.58 to its original cost, bringing its retail price to $ 402.42.
identify the slope in -4x+3y=26
2 Charlie makes $34 an hour and will get a 20% raise starting next week. Choose True or False
for each statement
a. Next week, Charlie's new hourly wage will be 120%
True False
of his original wage.
b. Next week, Charlie's new hourly wage will be $40.80.
True
False
c. Next week, Charlie will be making $6.80 less than
True False
his current hourly wage.
d. Next week, Charlie will be earning an additional
True False
20 cents per hour,
Answer:
Step-by-step explanation:
1 False
2 True
3 False
4 false
lol that was ezy
8 The cost of a laptop increased by 25% between
2015 and 2019
In 2019. the laptop cost £1000
How much did the laptop cost in 2015?
Given:
The cost of a laptop increased by 25% between 2015 and 2019.
In 2019, the laptop cost £1000.
To find:
The cost of the laptop in 2015.
Solution:
Let x be the cost of the laptop in 2015.
The cost of a laptop increased by 25% between 2015 and 2019. So, the cost of the laptop in 2019 is
Cost of laptop in 2019 = [tex]x+\dfrac{25}{100}x[/tex]
= [tex]x+0.25x[/tex]
= [tex]1.25x[/tex]
In 2019, the laptop cost £1000.
[tex]1.25x=1000[/tex]
[tex]x=\dfrac{1000}{1.25}[/tex]
[tex]x=800[/tex]
Therefore, the cost of the laptop in 2015 is £800.
A car weighs 4,000 pounds wich comparison is true
A.4,000 pounds < 2 tons
B. 4,000 pounds > 2 tons
C. 4,000 pounds < 8,000 ounces
D. 4,000 pounds = 2 tons
Answer:
D
Step-by-step explanation:
2000=1 ton so 4000=2tons
Answer:
D 4000 pounds=2 tons
Step-by-step explanation:
2 tons is equal to 2000 pounds so 2 tons equal to 4000 pounds.
On a map, 1 inch equals 10 miles. Two cities are 8 inches apart on the map. What is the actual distance between the cities?
Answer:
80 inches the reason for this is 10 times 8 equals 80
Find the sum of 1/3x+5 and 8+2/5x.
Answer:
11/15x+ 13
Step-by-step explanation:
find the common denominator 15 x
on zeba's birthday,her uncle gift her two new dolls. in how many ways can zeba arrange all her dolls on 6 shelves, placing one doll on each shelf?if she has 4 dolls before
(a) 720
(b) 30
(c) 360
(d) 6
Answer:
6 is the correct answer
Step-by-step explanation:
Hope it is helpful...
To prepare for school you need 3 notebooks for $1.09 each, 2 boxes of pencils for $2.68 each and a pack of markers for $0.89. How much will this cost?
ASAP ill give brainliest
Answer:
$9.52
Step-by-step explanation:
1.09 x 3 = 3.27
2.68 x 2 = 5.36
3.27+5.36+.89=9.52
The table shows the number of volleyballs that fit into a given number of containers. Each container holds the same number of balls. Enter the missing value from the table.
Answer: 7
Step-by-step explanation:
It's a 1 : 3 ratio so the answer should be 7