Answer:
c, attention to detail
Explanation:
Pasadena Candle Inc. budgeted production of 785,000 candles for January. Each candle requires molding. Assume that six minutes are required to mold each candle. If molding labor costs $18 per hour, determine the direct labor cost budget for January. Wax is required to produce a candle. Assume 487,125 pounds of material will be purchased during January. The candle wax costs $1.24 per pound. Prepare a cost of goods sold budget for Pasadena Candle Inc. using the information above. Assume the estimated inventories on January 1 for finished goods and work in process were $200,000 and $41,250, respectively and direct materials wax inventory of 16,000 pounds. Also assume the desired inventories on January 31 for finished goods and work in process were $120,000 and $28,500, respectively and direct materials wax inventory of 12,500 pounds. Factory overhead was budgeted at $300,000. For those boxes in which you must enter subtracted or negative numbers use a minus sign.
Answer:
$2,414,125
Explanation:
Preparation of a cost of goods sold budget for Pasadena Candle Inc
Pasadena Candle Inc. COST OF GOODS SOLD BUDGET For the Year Ending December 31
Finished goods inventory, January 1 $200,000
Work in process inventory, January 1 $41,250
DIRECT MATERIALS:
Direct materials inventory, January 1 $19,840
Direct materials purchases $60,4035
Cost of direct materials available for use $62,3875
Direct materials inventory, December 31 $15,500
Cost of direct materials placed in production $608,375
Direct labor $1,413,000
Factory overhead $300,000
TOTAL manufacturing costs $2,321,375
Total work in process during period $2,362,625
($41,250+$2,321,375)
Work in process inventory, December 31 $28,500
Cost of goods manufactured $2,334,125
($2,362,625-$28,500)
Cost of finished goods available for sale $2,534,125
($2,334,125+$200,000)
Finished goods inventory, December 31 $120,000
COST OF GOODS SOLD $2,414,125
($2534125-$120,000)
Therefore The cost of goods sold budget for Pasadena Candle Inc will be $2,414,125
Match each type of business insurance with its description.
professional liability insurance
data theft insurance
commercial auto insurance
property insurance
Answer:
insurance against leakage or pilferage of critical and confidential data - data theft insurance
insurance against commercial property damage due to events such as fire, floods, storms, or earthquakes - property insurance
insurance against damage to company vehicles and injury or loss of life due to company vehicles - commercial auto insurance
insurance against severe loss of life or money due to one’s professional negligence or malpractice - professional liability insurance
Explanation:
List the 5 tests of whether personal property has become a fixture
Answer:
im not sure but there is other questions for you.
Explanation:
explain why strong brands are important to both companies and consum
Answer: See explanation
Explanation:
Branding simply refers to creation of a name, design or a symbol that helps in the identification of the product of a particular company from other companies.
Branding is vital as it makes a company standout from others, it helps to distinguish ones product from the product of others. It also helps in the improvement of recognition and create awareness to ones customers. With the logo on ones product, consumers can easily identify ones product.
Branding also helps in the creation of trust and supports advertising. A strong brand also generates revenue to the company as it helps in the building of financial value. Branding also helps companies get new customers.
Customers also form a connection with brands. This helps in shaping the loyalty of the customer, building trust and aids customer retention.
The following account appears in the ledger prior to recognizing the jobs completed in January:
Work in Process
Balance, January 1 $17,510
Direct materials 142,360
Direct labor 153,560
Factory overhead 80,720
Jobs finished during January are summarized as follows:
Job 210 $70,950
Job 224 $82,770
Job 216 43,360
Job 230 161,600
Required:
a. Journalize the entry to record the jobs completed.
b. Determine the cost of the unfinished jobs at January 31.
Answer:
Following are the solution to this question:
Explanation:
In point a:
Journal Entry :
Account Dr Cr.
Goods completed [tex]\$358,680[/tex]
Processing work [tex]\$358,680[/tex]
Complete total labour costs
[tex]= \$70,950 + \$82,770 + \$ 43,360 + \$ 161,600 \\\\ = \$ 358680[/tex]
In point b:
Uncompleted jobs cost:
[tex]\text{Balance, January 1} \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \$17,510\\\\\text{Direct materials} \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \$142,360\\\\ \text{Direct labor } \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \$153,560\\\\\text{Factory overhead } \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \$80,720\\\\\text{Cost of Finished Goods Transferred} \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ (\$ 358680)\\\\\text{Cost of Unfinished Jobs on Aug 31} \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \$ 35470\\\\[/tex]
On January 1, the Matthews Band pays $65,800 for sound equipment. The band estimates it will use this equipment for four years and after four years it can sell the equipment for $2,000. Matthews Band uses straight-line depreciation but realizes at the start of the second year that this equipment will last only a total of three years. The salvage value is not changed.
Answer:
$15,950
$15,950
Explanation:
Here is the full question :
On January 1, the Matthews Band pays $65,800 for sound equipment. The band estimates it will use this equipment for four years and after four years it can sell the equipment for $2,000. Matthews Band uses straight-line depreciation but realizes at the start of the second year that this equipment will last only a total of three years. The salvage value is not changed. Compute the revised depreciation for both the second and third years.
The step to answering this question :
1. calculate the depreciation expense using the initial useful life
2. calculate the book value for year 2
3. calculate the depreciation expense for year 2 and 3 using the revised useful life and year 2 book value
Straight line depreciation expense = (Cost of asset - Salvage value) / useful life
1. ($65,800 - $2000) / 4 = $15,950
Book value = $65,800 - $15,950 = $49,850
($49,850 - $2000) / 3 = $15,950
The depreciation expense in year 2 and 3 would be $15,950
Dale’s young son does not know much about his dad’s job but he does know that his dad works at the Chevy Manufacturing Plant. Dale explains to his son that he works in “Quality Control.” How might Dale simply describe the place that he works in and some of the tasks he performs to his son? How might Dale explain the jobs of other people in his plant?
Answer:
Dale would explain that he makes sure that everything is running smoothly and that he has to make sure that everyone is doing everything correctly.
Explanation:
I got 15/15 on the questions. :)
Also, make sure you rewrite a few words so you don't get in trouble!
Answer:
Dale can start by explaining what he does on a daily basis? and how he got his job? By explaining these to his son he can understand his dad's job better.
Dale can inform his son that he works in the career pathway called Quality Assurance which falls under the Manufacturing career cluster, where he makes sure that all standards and procedures are followed to ensure that every product is top-notch, high quality, and good enough to send out. In addition, he can express the kind of education he requires for this job, such as the type of degrees/diplomas necessary. The educational requirements for his job range from a high school diploma to a master's degree. Furthermore, Dale can point to a few of his co-workers who are inspectors, lab technicians, process technicians, and quality engineers.
Comfort chair company manufacturers a standard recliner. During February, the firm's Assembly Department started production of 73,000 chairs. During the month, the firm completed 78,600 chairs, and transferred them to the Finishing Department. The firm ended the month with 10,100 chairs in ending inventory. There were 15,700 chairs in beginning inventory. All direct materials costs are added at the beginning of the production cycle and conversion costs are added uniformly throughout the production process. The FIFO method of process costing is used by Comfort. Beginning work in process was 35% complete as to conversion costs, while ending work in process was 85% complete as to conversion costs.
Direct materials $24,000
Conversion costs $35,000
Manufacturing costs added during the accounting period:
Direct materials $168,000
Conversion costs $278,000
1. What were the equivalent units for conversion costs during February?
a. 81,500
b. 83,000
c. 73,000
d. 77,500
2. What is the amount of direct materials cost assigned to ending work-in-process inventory at the end of February?
a. $19,000
b. $23,000
c. $25,000
d. $27,000
3. What is the cost of the goods transferred out during February?
a. $417,750.5
b. $454,694.8
c. $476,750.6
d. $505,000.2
Answer:
1. a. 81,500
2. $38,481
3. $461,382
Explanation:
The equivalent units for conversion costs during February.
Conversion Costs = 15,700 x 65% + 62,900 x 100% + 10,100 x 85 %
= 81,690 units
Material Costs = 15,700 x 0% + 62,900 x 100% + 10,100 x 100 %
= 73,000 units
The amount of direct materials cost assigned to ending work-in-process inventory at the end of February.
Step 1 : Determine Cost per Equivalent unit
Conversion Costs = $168,000 ÷ 81,690 units = $2.06
Material Costs = $278,000 ÷ 73,000 units = $3.81
Total Cost = $2.06 + $3.81 = $5.87
Step 2 : Direct Material Cost assigned to ending work-in-process
Ending work-in-process (Material Cost) = 10,100 x $3.81
= $38,481
The cost of the goods transferred out during February.
Cost of the goods transferred out = $5.87 x 78,600
= $461,382
On January 1, 2019, Crane Company granted Sam Wine, an employee, an option to buy 1,000 shares of Crane Co. stock for $30 per share, the option exercisable for 5 years from date of grant. Using a fair value option pricing model, total compensation expense is determined to be $5880. Wine exercised his option on October 1, 2021 and sold his 1,000 shares on December 1, 2021. Quoted market prices of Crane Co. stock in 2021 were:
July 1 $30 per share
October 1 $36 per share
December 1 $40 per share
The service period is for three years beginning January 1, 2019. As a result of the option granted to Wine, using the fair value method, Ellison should recognize compensation expense on its books in the amount of:_______
a. $1,800.
b. $600.
c. $450.
d. $0.
Answer:
b. $600
Explanation:
Calculation for what Ellison should recognize
as compensationn expense on its books
Based on the information given if the total compensation expense was the amount of $1,800 in which The service period is for three years which begins from January 1, 2010 which means that the Compensation for 2010 will be calculated by Using this formula
Compensation for 2010= Total compensation / 3 years
Let plug in the formula
Compensation for 2010 = $1,800 / 3 years
Compensation for 2010 = $600
Therefore Ellison should recognize compensation expense on its books in the amount of $600
provide one to two strategies you might incorrect to ensure effectiveness of persuasive message in business.
provide one to two strategies to help ensure the most polite professional and appropriate manner to deliver bad news in business.
Explanation:
Persuasive message:
A persuasive message in business has as its main objective to convince the public to act or do something, such as carrying out tasks, engaging in a project or closing sales. So two effective strategies could be:
speak or write about the advantages that the public will have in carrying out what is being asked for or sold. have good oratory and convincing skills when using mental triggers and persuasive techniquesDeliver bad news in business:
In order to deliver negative messages to an organization, the communication process must be carried out with great caution, since negative news are generally received with dissatisfaction by the public and if they are not passed on effectively they can cause conflicts and other problems in the organizational environment. Some strategies for delivering negative messages would therefore be:
Using an indirect approach to cushion bad news, this approach aims to not speak the news right at the beginning of the message, but to list the facts that have led to a negative situation, so there is a greater sense of understanding by the audience and cushioning the central news. Be as transparent as possible, recognizing the difficulties that the company will face at the moment but using positive elements in the message that reiterate the union and the overcoming of the whole company. Turnbull Corporation is constructing an office building that it will use in its business. Construction of the building started in the current accounting period Turnbull paid its builder $250,000 toward construction of the building. During the period Turnbull had outstandingjilebt of $200,000 with an interest rate of 6% and pays interest at the end of the period. What amount of interest should Turnbull include in the cost of the building from the current period?
A. $0
B. $3,000
C. $12,000
D. $15,000
Answer: $12000
Explanation:
The amount of interest should Turnbull include in the cost of the building from the current period will be calculated as the outstanding debt multiplied by the interest rate. This will be:
= $200,000 × 6%
= $200,000 × 6/100
= $200,000 × 0.06
= $12,000
Therefore, the correct option is C.
the summary of important trends in retailing are
Answer:
1 Investment in omni channel retail strategies
2 provide a personalized retail experience
3 Attend to the growing culture of immediacy
4 Expand into emerging markets and create a new channel
Information regarding the potential for a job opening is a _____.
job board
job lead
job offer
job description
Answer:
Your answer is "Job lead"