Answer:
c) $5,350
Explanation:
Calculation to determine What will you save by choosing the "sale by owner"
Using this formula
Amount saved=(Property sales value*Sales Commission)-Average
Let plug in the formula
Amount saved=($210,000*3)-$960
Amount saved=$6,300-$950
Amount saved=$5,350
Therefore What will you save by choosing the "sale by owner" is $5,350
The house is for sale for $210,000. A realtor will charge you a 3% sales commission. If we choose a "sale by owner" option bypassing a realtor, you will pay no commission, but we will have to pay an attorney an average of $950 at your closing. We save by choosing the "sale by owner" $5,350. The correct option is c.
Calculation to determine What will you save by choosing the "sale by owner
Using this formula
Amount saved (Property sales value Sales Commission)-Average
Let plug in the formula
Amount saved ($210,000+3)-$960
Amount saved-$6,300-$950
Amount saved $5,350
Learn more about sale, here:
https://brainly.com/question/28233674
#SPJ6
Q8 Bernard co. has 9% coupon bonds on the market that have 11 years left to maturity. The bonds will make annual payments. If the YTM on these bonds is 10%, what is the current bond price (in $ dollars)
Answer: Hello the face value of the bond is missing hence I will assume $1000 as the face value.
$935.05
Explanation:
Assumption: Face value of Bond = $1,000
Determine the current bond price
Nper = 11 years
YTM ( rate ) = 10%
PMT = 9% ( coupon rate ) * 1000 ( face value of bond ) = 90
Fv = $1000
apply excel function to determine the current bond price
=PV( 10%,11,90,1000,0) = $935.05
Note : You can insert the face value you have into the excel function if the value you have isn't $1000 as I assumed
Crane Company makes and sells umbrellas. The company is in the process of preparing its Selling and Administrative Expense Budget for the last half of the year. The following budget data are available: Variable Cost Per Unit Sold Monthly Fixed Cost Sales commissions $0.60 $ 4000 Shipping 1.20 Advertising 0.30 Executive salaries 30000 Depreciation on office equipment 7000 Other 0.35 18000 Expenses are paid in the month incurred. If the company has budgeted to sell 6000 umbrellas in October, how much is the total budgeted variable selling and administrative expenses for October?
Answer:
$14,700
Explanation:
Calculation to determine how much is the total budgeted variable selling and administrative expenses for October
Using this formula
Total budget variable selling and administrative =(Sales commissions+Shipping+Advertising+Other)*Budgeted umbrellas
Let plug in the formula
Total budget variable selling and administrative = ($0.60 + 1.20 + 0.30 + 0.35)*6,000
Total budget variable selling and administrative= $2.45*6,000
Total budget variable selling and administrative= $14,700
Therefore the total budgeted variable selling and administrative expenses for October is $14,700
The technical and socio-cultural dimensions of project management are two sides of the same coin. Explain
Indeed, the technical and socio-cultural dimensions of project management are two sides of the same coin. This is so because the project management is in charge of administering and managing the human and material resources of a specific project.
Thus, it must organize not only the resources but also the members of the company who are in charge of exploiting those resources and maximizing results.
Therefore, just as a technical face is required to organize resources, a socio-cultural and human approach is required that allows a better functioning of the human resources of the company.
Learn more about project management in https://brainly.com/question/22590420
Coronado Industries has the following costs when producing 100000 units: Variable costs $600000 Fixed costs 900000 An outside supplier has offered to make the item at $4.50 a unit. If the decision is made to purchase the item outside, current production facilities could be leased to another company for $178000. The net increase (decrease) in the net income of accepting the supplier’s offer is
Answer:
Particulars Amount
Saving in variable costs $600,000
Add: Income from lease $178,000
Less: Purchase price (100000*$4.50) ($450,000)
Increase (Decrease) in net income $328,000
Thus, net income would increase by $628,000.
What will appear under a misspelled word in Word Online?
An arrow
A zigzag line
An exclamation point
A bold line
Answer:
A red Zigzag line
Explanation:
I think
A zigzag line
Explanation:
Please answer the question posted in the image
Answer:
its c
Explanation:
Describe the role of separation and termination in relation to broader human resources and business objectives
Answer:
Separation and or termination in HR relates to the cessation of the relationship between employer and employee.
Separation and or termination of the contract may occur in the following ways:
1. Constructive Discharge
2. Firing
3. Layoff
4. Termination by Mutual Agreement
5. Termination with Prejudice
6. Termination without Prejudice
7. Involuntary Termination of employment contract
8. Voluntary Termination of employment contract
9. Wrongful Termination of employment contract
10. Cessation of Temporary Contracts
Explanation:
Regardless of the type of separation or termination which occurs, the business owner and the the HR manager must realize that the HR funnel must never run short of hands with which the organization will attain its goals/objectives.
Recognizing the times lines for contracts that are terminal in nature, anticipating and preparing for sudden separation and planning adequately for these occurrences using HR Planning enables the business to continue to thrive regardless of its rate of turnover.
Cheers
Heritage, Inc., had a cost of goods sold of $44,721. At the end of the year, the accounts payable balance was $8,253. How long on average did it take the company to pay off its suppliers during the year
Answer:
Account payable days = 67.36 days
Explanation:
The payable days is the average length of time it takes a business to settle its account payable. It is calculated as thus;
Account payable days = Average account payable / Cost of goods sold × 365
Account payable = $8,253/44,721 × 365
Account payable = 67.36
Therefore, it will take Heritage about 67.36 days to settle its account payable
Vista Company installed a standard cost system on January 1. Selected transactions for the month of January are as follows.
1. Purchased 18,400 units of raw materials on account at a cost of $3.90 per unit. Standard cost was $3.80 per unit.
2. Issued 18,400 units of raw materials for jobs that required 18,100 standard units of raw materials.
3. Incurred 16,000 actual hours of direct labor at an actual rate of $4.10 per hour. The standard rate is $4.60 per hour. (Credit Factory Wages Payable).
4. Performed 16,000 hours of direct labor on jobs when standard hours were 16,190.
5. Applied overhead to jobs at the rate of 100% of direct labor cost for standard hours allowed.
Journalize the January transactions.
Answer:
1. Dr Raw Materials Inventory $69,920
Dr Materials Price Variance $1,840
Cr Accounts Payable $71,760
2. Dr Work in Process Inventory $68,780
Dr Materials Quantity Variance $1,140
Cr Raw Materials Inventory $69,920
3. Dr Factory Labor $73,600
Cr Labor Price Variance $8,000
Cr Factory Wages Payable $65,600
4. Dr Work in Process Inventory $74,474
Cr Labor Quantity Variance $874
Cr Factory Labor $73,600
5. Dr Work in Process Inventory $143,254
Cr Manufacturing Overhead $143,254
Explanation:
Preparation of the anuary transactions
1. Dr Raw Materials Inventory $69,920
(18,400*$3.80)
Dr Materials Price Variance $1,840 [18,400 x ($3.90 - $3.80)]
Cr Accounts Payable $71,760
($69,920+$1,840)
2. Dr Work in Process Inventory $68,780
(18,100*$3.80)
Dr Materials Quantity Variance $1,140 [$3.80 x (18,400 - 18,100)]
Cr Raw Materials Inventory $69,920
(18,400*$3.80)
3. Dr Factory Labor $73,600
($16,000*$4.60)
Cr Labor Price Variance $8,000
[16,000 x ($4.10 - $4.60)]
Cr Factory Wages Payable $65,600
(16,000*$4.10)
4. Dr Work in Process Inventory $74,474
(16,190*$4.60)
Cr Labor Quantity Variance $874 [$4.60 x (16,000 - 16,190)]
Cr Factory Labor $73,600
($8,000+$65,600)
5. Dr Work in Process Inventory $143,254
($68,780+$74,474)
Cr Manufacturing Overhead $143,254
Assume that you purchase a 6-year, 8% savings certificate for $1,000. If interest is compounded annually, what will be the value of the certificate when it matures?
Answer:
$1,586.87
Explanation:
Rate (I/Y) = 8.00%
Period (N) = 6
Amount (PV) = 1000
PMT = 80
Annual compounding type
Using the MSExcel function to solve for FV.
Future value = FV(Rate, Nper, Pmt, -Pv, 0)
Future value = FV(8%, 6, 80, 1000, 0)
Future value = $1586.87432294
Future value = $1,586.87
So, the value of the certificate when it matures will be $1,586.87.
The December 31, 2016 balance sheet of Jensen Company showed Equipment of $76,000 and Accumulated Depreciation of $18,000. On January 1, 2017, the company decided that the equipment hasa remaining useful life of 6 years with a $4,000 salvage value. Compute the depreciable cost of the equipment. Depreciable cost Compute the revised annual depreciation.
Revised annual depreciations
Answer:
A. $54,000
B. $9,000
Explanation:
A. Computation for the depreciable cost of the equipment
Book value, 1/1/17 $58,000
($76,000 – $18,000)
Less salvage value $4,000
Depreciable cost $54,000
($58,000-$4,000)
Therefore the depreciable cost of the equipment is $54,000
B. Computation for the revised annual depreciation
Revised annual depreciation = $54,000÷6 years
Revised annual depreciation = $9,000
Therefore the revised annual depreciation is $9,000
A company purchased $3,300 worth of merchandise. Transportation costs were an additional $290. The company returned $230 worth of merchandise and then paid the invoice within the 3% cash discount period. The total cost of this merchandise is:
Answer:
the total cost of the merchandise is $3,267.90
Explanation:
The computation of the total cost of this merchandise is shown below;
Purchase $3,300
Less Purchase return -$230
Purchase less return $3,070
Less: discount at 3% on $3,070 -$92.10
Net purchase cost $2,977.90
Add: transportation $290
Total cost $3,267.90
hence, the total cost of the merchandise is $3,267.90
For most firms, the cost of capital decreases to a low point as the firm ________ debt financing. At some point beyond this optimal level, the cost of capital increases as the amount of debt ________.
Answer:
increases; decreases
Explanation:
In accounting, cost of capital can be regarded as cost of a company's funds which are "debt and equity" . It could also be from an investor's point of view "the required rate of return required on existing securities" of company's portfolio . cost of capital is utilized in
evaluation of new projects of a company. Debt financing which is regarded as one that take place when there is a raise of money by a company through the selling of debt instruments to investors. Debt financing takes place when fixed income products like bonds is sold by a firm. It should be noted that For most firms, the cost of capital decreases to a low point as the firm increases debt financing. At some point beyond this optimal level, the cost of capital increases as the amount of debt decreases
please share me answer
Answer:
Explanation:
debit Unearned Revenue 200
credit Revenues 200
To realize one month of insurance premium revenue
Babble, Inc., buys 405 blank cassette tapes per month for use in producing foreign language courseware. The ordering cost is $15.00. Holding cost is $0.25 per cassette per year. a. How many tapes should Babble order at a time?
Answer:
The appropriate solution is "764".
Explanation:
Given:
Demand per month,
D = 405
or,
= [tex]405\times 12[/tex]
= [tex]4860[/tex]
Ordering cost,
S = $15
Holding cost,
H = $0.25
As we know,
⇒ [tex]EOQ=\sqrt{\frac{2DS}{H} }[/tex]
⇒ [tex]=\sqrt{\frac{2\times 4860\times 15}{0.25} }[/tex]
⇒ [tex]=\sqrt{\frac{145800}{0.25} }[/tex]
⇒ [tex]=\sqrt{583200}[/tex]
⇒ [tex]=763.67[/tex]
or,
⇒ [tex]=764[/tex]
The law of increasing opportunity costs Multiple Choice applies to land-intensive commodities but not to labor-intensive or capital-intensive commodities. results in straight-line production possibilities curves rather than curves that are bowed outward from the origin. may limit the extent to which a nation specializes in producing a particular product. refutes the principle of comparative advantage.
Answer:
may limit the extent to which a nation specializes in producing of a particular product.
Explanation:
Opportunity cost also known as the alternative forgone, can be defined as the value, profit or benefits given up by an individual or organization in order to choose or acquire something deemed significant at the time.
Simply stated, it is the cost of not enjoying the benefits, profits or value associated with the alternative forgone or best alternative choice available.
For instance, if you decide to invest resources such as money in a food business (restaurant), your opportunity cost would be the profits you could have earned if you had invested the same amount of resources in a salon business or any other business as the case may be.
The law of increasing opportunity costs can be defined as a principle in business which states that, if an organization or business firm continually raise (increase) its level of production, its opportunity cost also increases (rises).
Consequently, this may limit the extent to which a nation or country in any part of the world specializes in producing of a particular product so as to reduce or lower its opportunity cost.
Supposed you have had 10 apples. You gave 4 apples to your friend for Christmas. What portion of the initial amount did you give away? (use similar formatting to the dollar amount, strictly decimals, no other signs or characters)
Answer:
The portion of the initial amount that was given away is:
= 0.40
Explanation:
a) Data and Calculations:
Number of apples available = 10
Number of those apples given to a friend for Christmas = 4
The portion given away = 4/10 = 0.4
This represents 40% of the whole.
b) The portion given away to the friend for Christmas is a proportion of the whole. In this case, it represents just 40% of the 10 apples. This means that only 60% or 0.60 of the original apples are still available or on hand because 40% had been given away.
When more than one security is sold for a single price and the total selling price is not equal to the sum of the market prices, the cash received is allocated between the securities based on:
Answer:
Relative market values
Explanation:
Secondary market can be defined as a market where various investors sell and buy securities from other investors.
Some examples of secondary market around the world are New York Stock Exchange (NYSE), NASDAQ, London Stock Exchange (LSE) and National Stock Exchange (NSE).
On the other hand, the primary market refers to the market where these securities that are being sold are issued or created.
Price can be defined as the amount of money that is required to be paid by a buyer (customer) to a seller (producer) in order to acquire goods and services.
In sales and marketing, pricing of products, securities or stocks is considered to be an essential element of a business firm's marketing mix because place, promotion and product largely depends on it.
Generally, when more than one security is sold for a single price and the total selling price is not equal to the sum of the market prices, the cash received is allocated between the securities based on relative market values.
Customers arrive at a bank teller machine at the rate one every three minutes. Each customer spends an average of two minutes at the teller machine. The arrival rate and the service rate are approximated by Poisson and negative exponential distributions respectively.
Determine the following:
a – utilization of the teller machine
b – average number of customers in line
c – average number of customers in the system
d – average time customers spend in line
e – average time customers spend in the system
f – probability of three customers in the system
g – probability of two or more customers in the system.
Answer:
Arrival rate
1 every 3 minutes
1 minute = 1/3 = 0.33
60 minutes = 0.33*60 = 19.8 = 20 per hour
λ = 20 per hour
Service Rate
1 every 2 minutes
1 minutes = 1/2 = 0.5
60 minutes = 0.5*60 = 30 per hour
µ = 30 per hour
a. Utilization of Teller Machine
P = λ / µ
P = 20/30
P = 66.67%
b. Average number of customers in line
Lq = pL = (λ/µ) (λ/µ- λ)
= (20 / 30) (20 / 30 - 20)
= 20/30 * 20 / 10
= 1.33 customers
c. Average number of customers in the system
L = (λ/µ- λ)
= 20 / 30 - 20
= 20 / 10
= 2 customers
d. Average time customer spends in line
Wq = λ/[µ*(µ- λ)]
= 20 / [30 * (30-20)]
= 20 / 30 * 10
= 0.06667 hours or 4 minutes
e. Average time customers spend in the system
W = 1/(µ- λ)
= 1 / 30 - 20
= 1/10
= 0.10 hours or 6 minutes
f. Probability that there are 3 customers in the system
Pn = (1-p)*p^n
= (1 - 20/30) * (20/30)^3
= 0.3333 * 0.296296
= 0.09876
g. Probability that there are two or more customers in the system
= 1 - P(0) - P(1)
= 1 - (1 - 20/30) * (20/30)^0 - (1 - 20/30) * (20/30)^1
= 1 - 1/3 - 2/9
= 4/9
= 0.4444
anyone here earn money from brainly and how
please guide me
Hi, you've asked an incomplete question. However, I assumed you want to know what Brainly platformed.
Explanation:
It is interesting to note that the Brainly platform is designed specifically for students to learn from their peers mostly free of charge, and it allows them to find answers to homework questions.
Kahn Performance Nutrition produces a protein shake that contains whey protein as one of its ingredients. The whey protein (materials) standards for each batch of protein shake produced are 12 pounds of whey protein at a standard cost of $3 per pound. During July, Kahn Performance Nutrition purchased and used 54,000 pounds of whey protein at a total of $170,000 to make a total of 4,300 batches of protein shake. What is the materials quantity variance for whey protein in July?
Answer:
The correct answer is "-$7200 (Unfavorable)".
Explanation:
Given:
Actual quantity,
= 54000 pounds
Standard price,
= $3 per pound
Standard quantity,
= [tex]4300\times 12[/tex]
= [tex]51600 \ pounds[/tex]
As we know,
⇒ [tex]Material \ quantity \ variance=(Standard \ quantity-Actual \ quantity)\times Standard \ price[/tex]By substituting the values, we get
⇒ [tex]=(51600-54000)\times 3[/tex]
⇒ [tex]=(-2400)\times 3[/tex]
⇒ [tex]=-7200 \ (Unfavorable)[/tex]
Growing, Inc. is a firm that is experiencing rapid growth. The firm yesterday paid a dividend of $3.40. You believe that dividends will grow at a rate of 19.0% per year for two years, and then at a rate of 7.0% per year thereafter. You expect the stock will sell for $17.17 in two years. You expect an annual rate of return of 22.0% on this investment. If you plan to hold the stock indefinitely, what is the most you would pay for the stock now
Answer:
$18.09
Explanation:
The computation of the current stock price is shown below:
Particulars Dividend or amount PVIF at 22% Present value
D1 $4.05 0.820 $3.32
($3.40 × 1.19)
D2 $4.81 0.672 $3.23
($4.05 × 1.19)
Stock price in 2 years $17.17 0.672 $11.54
Current stock price $18.09
On July 1, 2019, Stacy Company signed a $140,000, one-year, 6 percent note payable. The principal and interest will be paid on June 30, 2020. How much interest expense should be reported on the income statement for the year ended December 31, 2019
Answer:
Stacy Company
The amount of interest expense that should be reported on the income statement for the year ended December 31, 2019 is:
= $4,200.
Explanation:
a) Data and Calculations:
6% Notes Payable = $140,000
Date of issuance = July 1, 2019
Interest rate per annum = 6%
Total interest expense for the one year = $8,400 ($140,000 * 6%)
Interest expense for the half-year = $4,200 ($140,000 * 6% * 1/2)
b) Therefore, the cash payment on June 30, 2020 will amount to $148,400 ($140,000 + $8,400)
____________ is the process of identifying and assessing the volume and sentiment of what is being said about a company, individual, product, or brand. Digital marketing Visual analytics
Answer:
d) Social media monitoring
Explanation:
Social media monitoring includes the tracking of brand i.e. online and the responses also. You should check and keep your brand on the top of the message prior it become viral for the reason i.e. not right. Also it would help in maintaining the positive brand between the consumers and influencers
So, as per the given situation, it is a social media monitoring
What is the importance of computer applications in the business domain? How Computer applications support businesses to work ubiquitously? Give valid reasoning with examples.
Answer:
Explanation:
The importance of computer applications in the business domain is that it allows for the automatization of daily tasks. This is also the reason why businesses that implement such applications are able to work ubiquitously. The software applications are designed to automate all of the tasks that the business needs and perform them quickly and efficiently, if a certain task is not able to be automated then the software still makes completing the task by only requiring user input for the absolutely necessary parts of the task. One example of this would be a logistics application for businesses where inventory is automatically calculated as sales go through and automatically replenished by sending inventory requests to suppliers.
The Quick Buck Company is an all-equity firm that has been in existence for the past three years. Company management expects that the company will last for two more years and then be dissolved. The firm will generate cash flows of $450,000 next year and $790,000 in two years, including the proceeeds from the liquidation. There are 20,000 shares of stock outstanding and shareholders require a return of 12 percent.
Required:
What is the current price per share of the stock?
Answer:
$53.09
Explanation:
Calculation to determine current price per share of the stock
First step is to determine the Dividend per share in Year 1
Using this formula
Dividend per share in Year 1 = Cash flow generated next year / Number of shares
Let plug in the formula
Dividend per share in Year 1 == $450,000 / 20,000
Dividend per share in Year 1 == $ 22.5
Second step is to determine the Dividend per share in Year 2 using this formula
Dividend per share in Year 2 = Cash flow generated in two years / Number of shares
Let plug in the formula
Dividend per share in Year 2 = $790,000 / 20,000
Dividend per share in Year 2 = $39.5
Dividend per share in Year 2 =$40 Approximately
Now let determine the Share price today using this formula
Share price today = [ Dividend in Year 1 / (1 + Required rate of return) ] + [ Dividend in Year 2 / (1 + Required rate of return)2 ]
Let plug in the formula
Share price today = [22.5 /(1+.12)]+ (40 / 1.12^2
Share price today = (22.5 /1.12) + (40 / 1.12^2)
Share price today =$20.09+(40/1.25)
Share price today =$20.09+32
Share price today = $ 53.09
Therefore current price per share of the stock
Is $53.09
sykes company has sales revenue of $585,700. Cost of goods sold before adjustment is $335,900. The company's actual manufacturing overhead is $92,000, while allocated manufacturing overhead is $104,400. What is the actual gross profit
Answer:
Actual gross profit $262,200
Explanation:
The computation of the actual gross profit is as follows;
Allocated manufacturing overhead
$104,400
Actual manufacturing overhead
$92,000
Over applied manufacturing overhead
$12,400
Unadjusted cost of goods sold
$335,900
Less:
Over applied manufacturing overhead
($12,400)
Adjusted cost of goods sold
$323,500
Sales revenue
$585,700
Less:
Adjusted cost of goods sold
($323,500)
Actual gross profit
$262,200
under FINRA rules, numbered accounts are: A prohibited B permitted with the prior approval of FINRA C permitted if the firm maintains a written statement of the customer attesting to ownership D permitted without any additional supporting documentation
Answer:
C permitted if the firm maintains a written statement of the customer attesting to ownership
Explanation:
FINRA can be regarded as body which carry out regulation of trading in corporate bonds, as well in equities, and securities futures. All firms that deals with securities are
usually member of FINRA.One of FINRA requirements is that
maintaining an accounts should be in
customer name a numbered account can be maintained in case the firm leave a written statement by the customer in a file which attest to ownership.It should be noted that under FINRA rules, numbered accounts are permitted if the firm maintains a written statement of the customer attesting to ownership.
The Acme Company is a perfect competitor in its input markets and its output market. Its average product of labor is at its maximum and equals 30. The marginal revenue product of labor is $300. The price of its output is $
Answer:
$10
Explanation:
The computation of the price of the output is given below;
As per the given data
At the time when the average product is maximum, so the average product is equivalent to the marginal product
Therefore, AP = MP= 30
MRP = 300
Now
MRP = MP × MR
300= 30 × MR
MR= 300 ÷ 30
= 10
So,
P= MR= 10
"Standard Cost Data per 1 Unit Quantity Price Direct Material 3 lbs $2.00/lb Direct Labor 2 hrs $4.00/hr Actual Data: Units produced 20 Material purchase 100 lbs at $2.25 per lb Material usage 90 lbs Direct Labor 30 hrs; total cost $123 Compute all standard costs and variances for DM & DL. Show all computations."
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
The Standard cost for 20 units is
Material (20 units × 3lbs × $2lb) $120
Direct labor (20 units × 2lbs × $4) $160
Total standard cost $280
Now
Direct material price variance = (Actual price -Standard price) × Actual quantity
= (2.25-2.00) × 90
=22.5 Unfavorable
Direct material quantity variance = (Actual quantity- Standard quantity) × Standard price
=(90-20x3) × 2
= $60 unfavorable
Direct material cost variance =Direct material price variance + Direct material quantity variance
=22.5 UF+$60UF
=82.50UF
Direct labor Rate variance = (Actual rate -Standard rate) × actual hours
= (4.10-4.00) × 30 hrs
= $3 Unfavorable
Actual rate = $123 ÷ 30 hrs
= $4.10
Direct labor Quantity variance = (Actual hours -Standard hours ) × Standard rate
=(30-20 × 2) × 4
=$40 favorable
Direct labor cost variance =Direct labor Rate variance+Direct labor Quantity variance
=$3 unfavorable + $40 favorable
=$37 favorable