Use the conversion that 1 ounce is approximately 28.35 grams to calculate the unit price per ounce for 283.5 grams at $5.48.
a.
$0.06
b.
$0.55
c.
$5.48
d.
$54.80

Answers

Answer 1

Answer: B

Step-by-step explanation:

10 ounces in 283.5

5.48/10=0.548

reduce to 0.55

Answer 2

Answer:

Use the conversion that 1 ounce is approximately 28.35 grams to calculate the unit price per ounce for 283.5 grams at $5.48.

a.

$0.06

b.   <<<<<<<-------CORRECT

$0.55

c.

$5.48

d.

$54.80

Step-by-step explanation:

eDGE 2021


Related Questions

Solve the qustion below please

Answers

Answer:

angle BNU = 60 degrees

Step-by-step explanation:

3x + 8 = 44

3x = 36

x = 12

5x = 60

cogenuity Quiz
Find the value of 6^3.
OA) 6
ОВ) 36
OC) 72
OD) 216

Answers

Answer: OD) 216

Step-by-step explanation: 6^3 multiple it three times 6x6x6=216

A 2-gallon bottle of bleach costs $14.24. What is the price per pint?

Answers

Answer:

16 divided by 14.24 = 1.12359550562

If you round it would be: $1.12

Answer:

$1.12

Step-by-step explanation:

there are eight pints in a gallon, and since theres two gallons, that mean theres 16 pints. 16 divided by 14.24 is 1.12

Solve the simultaneous equations
8x – 3y = 30
3x + y = 7​

Answers

Solve for y in 3x+7=y

y=7−3x

Substitute y=7−3x

y=7−3x into 8x−3y=30

8x−3y=30.

17x−21=30

Solve for x

x in 17x−21=30

17x−21=30.

X=3

Substitute x=3 into y=7−3x

y=-2

Therefore,

x=3

y=−2



The table below shows the amount Amelia earned babysitting. Find the rate of change

Answers

Answer:

1 : 8

Step-by-step explanation:

Answer:

$8 per hour

Step-by-step explanation:

First you have to do 16/2 or 32/4 to get your answer which is 8

Hope this helps!


The first second and fourth terms of a proportion are 6, 18 and 25 respectively. Find
its third term.​

Answers

Answer:

The third term is 25/3

Explanation:

According to the given proportion,

→ First term : second term : : third term : fourth

→ 6 : 18 : : third term : 25

→ 6/18 = third term/25

→ 6*25/18 = third term [multiplying both sides by 25]

→ 1*25/3 = third term

→ 25/3 = third term.

A rectangle is 6 centimeters longer than it is wide.
Its length and width are both increased by
4 centimeters.

Answers

Answer and Step-by-step explanation:

The length = 6 + w

The width = w

Rectangle when the length and width is increased by 4 centimeters.

length = 10 + w

width = 4 + w

#teamtrees #PAW (Plant And Water)

Find the area of the following rectangle.
length = 12 ft.
width = 8 ft.

Answers

Answer:

96 ft

Step-by-step explanation:

A= bh

A = 12 x 8

A = 96

Answer:

96 ft^2

Step-by-step explanation:

12*8

ast week, a coral reef grew 20.4mm taller. How much did it grow in meters

Answers

Answer:

0.0204 meters

Step-by-step explanation:

Answer:

0.0204

Step-by-step explanation:

1 metre=1000 metres

x = 20.4

cross mutiply

20.4/1000

0.0204

what are the Best odd to play in betting​

Answers

WHAT is this BETTING stuff I’m seeing it everywhere and I want to know what it means!!

Answer:

ive never played a bet game all i know is you shouldnt give much due to the fact that u may loose

Step-by-step explanation:

HELLPPPP PLEASE
I WILLL MARK YOU BRILL

Answers

Answer:

13

Step-by-step explanation:

71-6=65

65/5=13

therefore the answer is 13

5d + 6 = 71

5d = 71 - 6

5d = 65

d = 65/5

d = 13

The any quality 5G > 45 when g is=

Answers

Answer:

the answer is 9

Step-by-step explanation:

9 x 5 = 45 so g is 9

Hope this Helped!!!!!!!!!!!!

Jose deposits S300 into an account that pays simple interest at a rate of 6% per year. How much interest will he be paid in the first 3 years?

Answers

Answer:

$54

Step-by-step explanation:

300 times 0.06 times 3

0.06 times 3 = 0.18

300 times 0.18 = 54

The simple interest is $54

Answer:

$54

Step-by-step explanation:

A = P(1 + rt)

300(1 + (0.06 × 3)) = 354

Suppose there is a 1.9°F drop in temperature for every thousand feet that an airplane climbs into the sky. If the temperature on the ground is 48.8°F​, what will be the temperature when the plane reaches an altitude of 8,000 ft​?

Answers

Answer:

33.6 degrees F

Step-by-step explanation:

8000/1000 = 8

8(1.9) = 15.2 degree drop

48.8 - 15.2 = 33.6 degrees F

A line's graph is shown. Write an equation for the line.​

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

the equation for the line is y = 4

Which one, please?!
Quickly!

Answers

Answer:

c) FJ and GH

Step-by-step explanation:

A set of perpendicular lines form 90 degrees. We can see a 90 degree “square” in the image formed by FJ and GH.
So the answer is choice C) FJ and GH

AAP4C
Applications of Trigonometry
1. A ladder that is 10 feet long is leaning against a wall at a 71° angle.
a. How far from the wall is the foot of the ladder?
b. How high up the wall does the ladder reach?​

Answers

Answer:

cosine 71° = distance from wall / 10

A) distance from wall = cosine (71) *10

distance from wall = 3.2557 feet

B) Height up the wall ^2 = 10^2 - 3.2557^2

Height up the wall ^2 = 100 -10.59958

Height up the wall ^2 = 89.40041751

Height up the wall  = 9.45518 feet

Step-by-step explanation:

1.
Krishna dai bought 40 bulbs for Rs. 800. 10 of them were broken.
He sold all remaining bulbs at Rs. 30 each. Find his profit or loss
percent​

Answers

Answer:

He loses 100 Rs. during the process of buying and selling.

Step-by-step explanation:

1. When he bought 40 bulbs for 800 it meant that every bulb is 20 Rs. worth.

2. 10 of them were broken which means its -200 Rs. from the 800 he spent which leads to him losing 200 Rs.

3. He sold the remaining for 30 Rs. each and he had 30, which means 30 x 30 = 900 Rs.

4. We see that he got 100 more Rs. from the original price he bought the 40 bulbs for but 10 bulbs were lost throughout the way.

( Now there are 2 scenarios in this case )

1. The 10 remaining bulbs were to be lost as in the part of the profit he gained from selling the light bulbs for 30 Rs. which would lead to him losing 200 Rs. because he couldve sold the 10 if they werent broken.

2. The 10 remaining bulbs were to be lost as in part of the original price he bought them for which was 20 Rs. per light bulb which means that if they werent broken he couldve sold them for 100 Rs. .

( Now you may ask me why isnt it 300 Rs. in the first scenario and 200 Rs. in the second its because he gained 100 Rs. in the process of selling the light bulbs that werent broken. So we add 100 Rs. in both scenarios/cases )

I chose the second scenario because it seemed very reasonable to me, but you do as you see preferable.

I hope this helped have a good day!

Answer:

Profit %= 50%

Step-by-step explanation:

Price for 40 bulbs: Rs.800

Price for 1 bulb each: 800/40= Rs 20

Price for 10 bulbs= 10*20=Rs. 200

This means that Rs. 200 were wasted due to 10 bulbs being broken.

The remaining bulbs; 30 are sold at a price of Rs 30 each.....

In reality, the price of the remaining 30 bulbs: 30*20=600

Since the 30 bulbs are sold at the price of 30, they altogether cost 30*30=900

Profit=  SP-CP; Profit= 900- 600= Rs 300

Profit%= 300*100/600= 50%

erica watch 1/2 of a movie in the morning and she watched some at night and by the end of the day she still had 1/3 of left how much did she watch at night?​

Answers

Convert to equivalent fractions to see
Both bottom s can be 6
So times the half by 3
And times the third by 2
1/2=3/6
1/3=2/6
So she has a total of 5/6 of the movie accounted for...
So the left over is 1/6
1/6 at nighttime

A trail mix has 1/2 cup of raisins and 2/3 cup of peanuts. Witch ingredient has the great amount?

Answers

Answer:

Peanuts

Step-by-step explanation:

Answer:

peanuts

Step-by-step explanation:

Find m A. 110°
B. 70°
C. 250°
D. 55°

Answers

Answer:

A:100°

Step-by-step explanation:

BECAUSE IS THE SAME

it’s A 110

Same side interior angles are equal

What year is 7 years after 2003

Answers

Answer: 2010

Step-by-step explanation:

2003+7=2010

Help pls! Need by 2 pm est time. Just do number 2 pls

Answers

Answer:

7 feet

Step-by-step explanation:

I hope my answer is correct!

3. Classify the number: -4

Answers

Answer:

Aight.

Rational, Real, Integer, Negative

Answer:

It is a rational, real, negative number, and an integer.

Hope that helps!

Step-by-step explanation:

5 couples want to have their pictures taken. In how many ways can they arrange themselves in a row if couples must stay together

Answers

Can u explain it more?

PERMUTATION is my answer...mm

this one anyone can help

Answers

Answer:

Diagram 1:

a = 54°

b = 54°

Diagram 2:

a = 74°

b = 106°

c = 106°

d = 65°

e = 65°

Step-by-step explanation:

Diagram 1:

a = 54° (alternate angles are equal)

b = a (vertically opposite angles are equal)

a = 54°

Therefore,

b = 54°

Diagram 2:

a = 74° (alternate angles are equal)

a + b = 180 (sum of angles on a straight line)

74 + b = 180

Collect like terms

b = 180 – 74

b = 106°

74 + c = 180 (sum of angles on a straight line)

74 + c = 180

Collect like terms

c = 180 – 74

c = 106°

d = 65° (corresponding angles are equal)

e = d (vertically opposite angles are equal)

d = 65°

Therefore,

e = 65°

What is the value of x in the figure below if JW=17 and YW=3x+1
(will mark brainlest)

Answers

Answer:

[tex]x = 11[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

The attached parallelogram

[tex]JW = 17[/tex]

[tex]YW = 3x + 1[/tex]

Required

Find x

JW is the midpoint of YW. So:

[tex]YW = 2 * JW[/tex]

This gives

[tex]3x + 1 = 2 * 17[/tex]

[tex]3x + 1 = 34[/tex]

Subtract 1 from both sides

[tex]3x = 33[/tex]

Divide through by 2

[tex]x = 11[/tex]

Which of the following answer is equivalent to this expression 8+12x

Answers

Answer:

what is the answer choices

Step-by-step explanation:

answer:

4(2+3x)

step-by-step explanation:

4(4+3x)=16+12x

4(x+3x)=16x

3(5+9x)=15+27x

4(2+3x)=8+12x

how to solve 4(2+3x):

4(2+3x)

=(4)(2+3x)

=(4)(2)+(4)(3x)

=8+12x

good luck :)

hopefully, this helps

have a nice day !

How bad is the heavy traffic? You can walk 14
miles in the same time that it takes to travel
35 miles by car. If the car's rate is 6 miles per
hour laster than your walking rate find the
average rate of each.

Answers

Answer:

I walk at a rate of 4 miles per hour, while the car travels at 10 miles per hour.

Step-by-step explanation:

Since I can walk 14 miles in the same time that it takes to travel 35 miles by car, if the car's rate is 6 miles per hour faster than my walking rate, to find the average rate of each the following calculation must be performed:

35 - 14 = 21

21/6 = 3.5

35 / 3.5 = 10

14 / 3.5 = 4

So, I walk at a rate of 4 miles per hour, while the car travels at 10 miles per hour.

Pls help me with this​

Answers

Answer:

Number 6 is 7

Step-by-step explanation:

8 x 7 = 56

49 + 7 = 56

Other Questions
Your friend Lucas feels overwhelmed while trying to critique a piece of art. He confides in you that he has a great description of the piece and a quality analysis, but he has no idea how to continue with his interpretation of the piece. What question could help Lucas interpret the artwork?A. Why do you think the artist created this piece of artwork?B. What attracts your attention in the artwork?C. When was the artwork created?D. What value do you think the artwork has? Find the area of the rhombus Explain why you can see a phone underneath a glass bell jar, but you cannot hearit when it is ringing? 3. Why was the United States deeplyinvested in this Cold War Crisis? Why are airports, trains, cruises , and bus stations often considered the highest targets for biological warfare? Here please solve my mom is mean What is the equation in point-slope form of the line that passes through the points (2,-3) and (-5,8)? Math help/ battle !! Lins family has completed 40% of a trip. They have traveled 24 miles. How far is the trip? (If you get stuck, draw a tape diagram)Then Marco bought a doll for his little sister. The price on the tag was $35, but it was on sale for 80% off. How much did Marco pay for the doll? The table of a linear function is partially completed below. What is the missing y-value to complete the table?x y-3 -2 0-1 20 4 True or False: Tsunamis always look like a towering wall of water approaching the beach. Identify details in the text that support sustainabledevelopment goals. 25. If the number 39 is included in the following data 19, 21, 25, 36, 30, 19,which of the measure of variability will not be affected?A) medianB) modeC) rangeD) mean what is information technology ? Which equation does not represent a linear function A corporation reported cash of $26,200, total assets of $457,000, and total equity of $156,630 on its balance sheet. Its common-size percent for cash equals: why is the past important pls help me i need the answer right now Which equation represents the graph? 11. You are considered accepting a job offer at a company on the other side of the country, but are worried about the movies costs. What is your best strategy regarding moving costs?a. Inquire whether the company pays for the relocation or moving but be prepared to receive a no for an answer.b. Do not as about having your moving expenses paid by the company, as it can create an impression that you are not fully interested in the offer.c. Consider moving expenses an investment into your future and assume the full cost of it.d. Insist that you will only accept the offer if all moving costs are covered by the company.12. In general, freelancing jobs offer all EXCEPT which of the following?a. More flexibility to choose the projects you wish to work on b. Higher salary per hourc. More job securityd. More independence - you are your own boss