answer:
true Because Earth is a closed system, the amount of carbon on the planet never changes. However, the amount of carbon in a specific reservoir can change over time as carbon moves from one reservoir to another. For example, some carbon in the atmosphere might be captured by plants to make food during photosynthesis
so i have a math problem from school (this is 5th grade math) and the problem says "a box has a volume that is 36 cm3 (the 3 is the small ones at the top). the height 18. what is the width
Answer:
The width would be 2
Step-by-step explanation:
36 divided by 18 is two, meaning that if you multiplied 18 by 2 it would be 36. I'm unsure if this is the right answer, but next time please put more info.
What is the area of the composite figure?
Answer: 126 in
Step-by-step explanation: 126 in because if you were to seperate the shapes you would get 6 in for the triangle by using the formula A=1/2 bh and for the rectangle you would get 120 by using the formula A=bh and when you add it you will get 126 in.
Answer: 126 in.
Step-by-step explanation:
Carlos bought 80 feet of rope for $17.60. He needs 20 more feet. If the unit price is the same how much will he pay for the extra 20 feet of rope? Show each step of your solution and explain your reasoning.
Answer:
$4.40
Step-by-step explanation:
ok so this is an instance of proportional relationships, in this case we changed one side of this equation, and now we need to figure out how to change the other side the that the change is made on both sides of the (=)
heres what we know
$17.60 = 80ft.
$??.?? = 20ft.
to help us find the change we can divide the first known side with second known side as shown below
80 / 20 = 4
so now we know that 80 was divided by 4 to get 20, so now we can divide the other side by the same amount to get...
$17.60 / 4 = $4.40
so it costs $4.40 for 20 ft. of rope
EXTRA: just because we can, lets figure out what 1 ft of rope costs using the same method as show above (starting with 20 ft)
20 / 1 = 20
$4.40 / 20 = $0.22
so the rate at wich the rope is sold is 22 cents a foot
Please help I will mark brainliest I'm really in need now
(Please explain)
Answer:
y = -90x + 2000
Step-by-step explanation:
Hello There!
So we need to write an equation of the line in slope-intercept form
y = mx + b
where m = slope and b = y intercept
They give us everything in the caption
They say that a hot air balloon descends from 2000 feet at a constant rate of 90 feet per minute
Descends from 2000 feet indicates that the hot air balloon starts at 2000 feet
Thus this is the y intercept
Descends indicates that the slope is going to be negative because descend means to go down
The hot air balloon descends at a constant rate of 90 feet per minute
Thus meaning that the slope is -90
Now that we have everything we add it all together and get that the equation is
y = -90x + 2000
hope this helps :)
Answer:
y = -90x + 2000
Step-by-step explanation:
in y = mx+b, m is the slope and b is the y intercept
Therefore the y intercept is 2000
Now we have y = mx + 2000
Because the balloon descends at 90 ft/min, the m value is -90
So the answer is y = -90x + 2000
Can you please help me???????
please answer this correctly
Put the number by which one you answer and don't put nothing if you don't know it please
Answer:
Hope this helped!
Step-by-step explanation:
per hour Shop A: $7.75
per hour Shop B: $7.60
which one is cheaper: Shop B is cheaper by 15 cents.
have a great day!
I have a question if Jimmy has 3 apples and is friend ate 12 apples off a tree and jimmy eats one and then his friend (Sihera) picks 12 new apples and gives two to jimmy nd eats 4 of them how many apples does jimmy and Sihera have?
I made this question :D
13?
Step-by-step explanation:
solve please!! will mark brainliest
Answer: =339.9218
Step-by-step explanation: internet, not that smart to do it *-*
A cable company charges $45.50 for its service plan plus $2.40 per premium movie rental. Write an equation or inequality to represent how many movies can be rented while keeping the bill under $70.
pls help <33
Answer:
45.50 divided by 2.40 = 18 movies
Step-by-step explanation:
hey 267848* 83849
will marked king brains
Answer:
The answer is 22458786952
Sue's Sushi placed two orders with its fish supplier. One order was for 11 pounds of salmon and 6 pounds of tuna; the order totaled $164. The other order was for 8 pounds of salmon and 4 pounds of tuna; this order totaled $116. What is the cost for one pound of salmon and one pound of tuna?
HELPPPPPPPPPPP ASAP PLSSSSSSSS IM BEGGING
The following box plot shows the number of years during which 20 schools have participated in an interschool swimming meet:
A box and whisker plot is drawn using a number line from 0 to 10 with primary markings and labels at 0, 5, 10. In between two primary markings are 4 secondary markings. The box extends from 1 to 6 on the number line. There is a vertical line at 3.5. The whiskers end at 0 and 8. Above the plot is written Duration of Participation. Below the plot is written Years.
At least how many schools have participated for 6 years or more?
4 schools
5 schools
10 schools
11 schools
Answer:
I think 4 and 10
Step-by-step explanation:
Answer:
give person brain
Step-by-step explanation:
Sarah is wrapping the rectangular prism box for her Valentine. She calculated how many square meters of wrapping paper she would need. Explain her error and give the correct amount of wrapping paper she would need.
Answer:
She probably was supposed to multiply, instead of add.
Step-by-step explanation:
First multiply 24 and 32, which is 768.
Second multiply 768 and 12, which is 9216
9216 is the answer.
Over the course of a year, a classroom went from 15 students to 19 students.
Use the drop-down menus to build an equation that could be used to find the percent change, p, in the number of students.
Answer:
26.7%
Step-by-step explanation:
The positive change from 15 to 19 is 4.
Find the value of the fraction 4/15 and multiply the result by 100% to obtain the final answer:
4/15 = 0.26667
Multiplied by 100%, 0.26667 becomes 26.7%: the percentage change in the number of students
The cost of cheese varies directly with the number of pounds bought suppose 3 pounds cost 8.40
Write an equation relating the weight and the cost of the cheese
What is the constant of variation
Find the cost of three pounds of cheese
Answer:
1 pound of cheese is $2.80
Step-by-step explanation:
8.40 divided by 3 is 2.80
plz make me brainliest
:)
Carmen mixes iced tea with 6 1/2 cups of lemonade. The entire mixture is 10 3/4 cups of liquid. What equation can you solve to find how many cups of iced tea Carmen added?
HELP PLS THIS IS DUE TODAY. thank u.
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPASAPPPPP
Answer:
y= -2/3x-4
Step-by-step explanation:
Answer:
y=2/3x-4
Step-by-step explanation:
y=mx+b is slope intercept form so the y intercept is -4, which is b in the equation. so y=mx-4 and then m is the slope which is 2/3 so
It’s blurry help please thanks
Answer:
9/16
Step-by-step explanation:
There are 40 even numbers between 1 and 80. There are 5 odd numbers under 10. Theoretical probability is the number of times it can happen over the number of possible outcomes. There are 80 possible outcomes. 40+5=45
45/80
Simplify by 5 you get
9/16
PLEASE HELP I CANT GET PAST THESE TOO AAA
Evaluate the expression y2 when y=2.5
Answer:
5
Step-by-step explanation:
if u wouldnt mind giving me brainliest, just tryna rank up
The value of the expression at y = 2.5 is 6.25.
What is an expression?An expression contains one or more terms with addition, subtraction, multiplication, and division.
We always combine the like terms in an expression when we simplify.
We also keep all the like terms on one side of the expression if we are dealing with two sides of an expression.
Example:
1 + 3x + 4y = 7 is an expression.
3 + 4 is an expression.
2 x 4 + 6 x 7 – 9 is an expression.
33 + 77 – 88 is an expression.
We have,
y²
Substitute y = 2.5
= y²
= 2.5²
= 2.5 x 2.5
= 6.25
Thus,
The value is 6.25.
Learn more about expressions here:
https://brainly.com/question/3118662
#SPJ2
1/2 x (48 divided by 6) - 2 + 5
Answer:
7
Step-by-step explanation:
1/2(48/6) - 2 + 5
1/2(8) - 2 + 5
4 - 2 + 5
2 + 5
7
Answer:
1
--------
16x + 3
Step-by-step explanation:
1
--------
2x(48/6) - 2 + 5
1
------
2 x 48/6 - 2 + 5
1
------
2 x 48/6x + 3
1
= --------
16x + 3
I need help and fast!! 20 points if answered! Plz don't just answer to get points!!
Answer:
1) equation relating both
N+F = 19
2)N = 9
Step-by-step explanation:
N+F =15
He folded 6, so F = 6
N = 15 - 6 = 9
Answer:
equation n= 15-f
Step-by-step explanation:
f= already folded
for second question: n=15-6
(4 lb 10 oz )+ (4 lb 15 oz) = ?lb ?oz
Answer:
8lb 25oz or 9lb 9oz
Step-by-step explanation:
(4lb 10oz) + ( 4lb 15oz) Combine like terms
(8lb 25oz) Simplify
(9lb 9oz)
could the value of x below be 4, 6, 9, or 10
Answer:
the answer is 6 i think
Step-by-step explanation:
Answer:
I believe its 6
Step-by-step explanation:
Because line 3x is very similar to line 19 but not exactly the same but if you multiply 3 by 6 it gives 18 which is the nearest number to 19.
ONLY ANSWER THIS IF YOU HAVE AN EXPLANATION AND IF YOU KNOW WHAT THE ANSWER IS.
( NO LINKS AND NO ANSWERS WITHOUT EXPLANATION )
Answer:
is it B
Step-by-step explanation:
Solve each system using elimination. Each system only has one solution. Write your solution in the form (x, y).
2x+3y=422x+3y=42
4x+-2y=44x+−2y=4
Answer: (6,10)
Step-by-step explanation:
Drag each scenario to show whether the final result will be greater than the original value, less than the original value, or the same as the original value.
help pls:)))
Answer:
uhm where do u drag it at
Step-by-step explanation:
help me someone pls plss