Answer: 6
Step-by-step explanation:
4 centimeters times what gives u 8 centimeters
Answer: 6
Step-by-step explanation: multiply by 2
The temperature was 2.5°C below zero. After 4 hours, the temperature was now 5.6°C
above zero. What is the difference in temperature?
Show your work
Explain your answer
And THXS
I need help ASAP this is due an did you can explain it then I will mark brainlist
Answer:
The slope is 2/3
Step-by-step explanation:
The first set of coordinates is 1 and 2 and the second set is 4 and 4. Subtract 4-2 and 4-1 and you get 2 and 3. Arrange it in a fraction so 2/3
Given the exponential function .
Select all the coordinate points that pass through it. g(x) = 3(2)x
(0, 3)
(0,0)
(5, 96)
(1,3)
(5, 30)
Answer:
Step-by-step explanation:
WOrth a brainliest
Can 0°f be written as a negative integer
Answer:
Because zero is neither positive nor negative, the term nonnegative is sometimes used to refer to a number that is either positive or zero, while nonpositive is used to refer to a number that is either negative or zero. Zero is a neutral number.
Ross is shopping for mulch that costs $1.29 per cubic foot. During his first trip to the store, he bought 16.5 cubic feet. He needs another 4.5 cubic feet to complete his landscaping project.
Answer:
$27.09 in all
Step-by-step explanation:
$1.29 × 16.5 = $21.285
$1.29 × 4.5 = $5.805
$21.285 + $5.805 = $27.09
Three friends go grocery shopping together, and each buys the same kind of
strawberries. Akio buys 2 pounds (lb) and pays $1.50. Gordon buys 3 pounds
and pays $2.25. Maria buys 4 pounds and pays $3.00.
Identify the graph and unit price that represent the strawberry costs.
Answer:
Answer: A- 1.50$ for (1 lb) make sure you pick the graph with the coat that go to 7 not 12!
Step-by-step explanation:
but maybe its 1.25
Answer:
1.25
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP. I need an answer by Nov 5
Fill in the missing reasons for the following two-column proof for the following information. Given: M is the midpoint of CD; CM = 3x – 10; MD = 6x – 22 Prove: x = 4
M is the midpoint of CD; CM = 3x – 10 ; MD = 6x - 22 1.?
CM=MD 2.?
3x – 10 = 6x – 22 3. substitution
-3x – 10 = -22 4. Subtraction Property of Equality
-3x = -12 5. ?
x=4 6. Division Property of Equality
Answer:
Step-by-step explanation:
1. M is the midpoint of CD; CM = 3x - 10; MD = 6x - 22; GIVEN
2. CM = MD Definition of Midpoint
3. 3x - 10 = 6x - 22 Substitution Property
4. -3x - 10 = - 22 Subtraction Prop of Equality
5. -3x =-12 Addition Prop of Equality
6. x = 4 Division Prop of Equality
The missing reasons in the two-column proof are:
1. Given
2. Definition of a midpoint
3. Addition property of equality
What is the Addition Property of Equality?To apply the addition property of equality, both sides of an equation is added with equal quantity to make it balanced.
In the two-column proof given, the missing reasons are:
1. Given (the information was stated already)
2. Definition of a midpoint (CM = MD)
3. Addition property of equality (10 was added to both sides of the equation).
Learn more about the addition property of equality on:
https://brainly.com/question/1542520
#SPJ2
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPP))))))))************
Answer:
The first option.
Step-by-step explanation:
5*6=30 and 9*6=54. We're just multiplying what we had originally by 6, meaning we'll have the same shade, but in a bigger quantity.
Aye SIMPS!!!!!!!! Who needs sum advice?!?!?!?
Answer:
i am good so nah but free pionts tanks
Step-by-step explanation:
Answer:
wat
Step-by-step explanation:
A. Y=-1/2x+2
B. Y=1/2x+2
C. Y=-2x-3
D. Y=2x-6
Answer:
B: Y=1/2×+2 I think that's it
The number of donuts produced by a machine
is directly proportional to the time the machine
runs. The machine produces 380 donuts in 20 minutes. How many donuts can the machine
produce after running for 45 minutes?
F 675 donuts
G 855 donuts
H 920 donuts
Not here
Answer: G 855 donuts
Step-by-step explanation: 380 donuts per 20 minutes
Divide 380 by 20 to get how many donuts are made per minute, Then multiply by 45 minutes to get how many are made in 45 minutes, Then boom answer = G 855 donuts
If a coffee bar sells on average 12 ounces of coffee every three minutes during the busy morning hours, how many gallons of coffee do they sell in 4 hours?
Answer:
7.5 gallons
Step-by-step explanation:
divide 12 by 3 to get oz per minute. 4
do 60 × 4 to get total minutes 240
4×240=960
put 960 oz into gallons and get 7.5
Eliza’s backpack weighs 18 and StartFraction 7 over 9 EndFraction pounds with her math book in it. Without her math book, her backpack weighs 14 and StartFraction 7 over 8 EndFraction pounds. How much does Eliza’s math book weigh?
3 and StartFraction 11 over 72 EndFraction pounds
3 and StartFraction 65 over 72 EndFraction pounds
4 and StartFraction 11 over 72 EndFraction pounds
4 and StartFraction 65 over 72 EndFraction pounds
Answer:
2nd option: [tex]3 \frac{65}{72} [/tex] pounds
Step-by-step explanation:
backpack +math book ----- [tex]18 \frac{7}{9} [/tex] pounds
backpack ----- [tex]14 \frac{7}{8} [/tex] pounds
Weight of math book
= (weight of backpack +math book) -(weight of math book)
[tex] = 18 \frac{7}{9} - 14 \frac{7}{8} \\ = 3 \frac{65}{72} [/tex]
Answer:
B. 3 and StartFraction 65 over 72 EndFraction pounds
Step-by-step explanation:
I WILL MARK BRANNIEST Painter takes 2 3/5 hours to paint a wall how many hours will the painter take to paint 8 walls if she works at the same rate?
A 204/5
B16 3/5
C 13/5
D 101/5
Answer:
A: 20 4/5
Step-by-step explanation:
Mr. Boon went to the fair and bought 2 churros (x) and 3 sodas(y) for a total of $12.
The equation 2x + 3y = 12 demonstrates the situation.
If the sodas cost $2 each, how much do the churros cost? (Don't forget the units)
Answer:
$3
Step-by-step explanation:
Plug in 2 for y, so you get 2x + 3(2) = 12, and that simplified would be
2x + 6 = 12. Next, subtract 6 from both sides, so you get 2x = 6. Divide 2 by both sides to get 3!
Need help. I can’t fail this!! 10
Answer:
5.52
Step-by-step explanation:
8th Grade Algebra One Step Equations 1. 3a = 18
Answer:
A equals 6
Step-by-step explanation:
6x3=18
Answer:
i think answer is
a=18/3=6
1.) 1
2. 4
3. 5
4. 3
Answer:
4. 3
Step-by-step explanation:
If you multiply 2 by 3 it'll equal to 6. Same with 7 x 3= 21.
You could also subtract 7 from 2 equalling 5 and 21 - 6 equal to 15. Then you would but y over x giving you 15/5. 15 divided by 5 is 3. So both ways you get 3.
Hope that helps :)
the diffrent of twice a number and 9
Answer:
n²-9
Step-by-step explanation:
"twice an number" is times two
"difference" is subtract
Find the average of the following set of numbers.
14, 15, 24, -5, -2
Answer:
the answer is 8
Step-by-step explanation:
what fraction is equal to 0.24 repeating
Answer: 0.24 (4 repeating) repeating as a fraction = 11/45
or, 0.24 (24 repeating) repeating as a fraction = 8/33
Hope this helps! :)
A recipe for two dozen cookies calls for 2 3/4 cups of sugar. How much sugar is needed to make one dozen cookies?
Answer: 1 3/8
Step-by-step explanation:
Answer:
it is 1 3/8 or 0.375
Step-by-step explanation:
answered
What is the constant rate of change between the values of x and y in
the table?
1
9
13
doo
y
-6
0
CO
A. /
B.
3
4
C.
D.
Chad sells 3 pounds of barbecue for $28.74. If
the cost of the barbecue varies directly with the
number of pounds sold, which of the following
does NOT reflect the same relationships?
A 6 pounds of barbecue for $57.48
B 9 pounds of barbecue for $82.26
C 12 pounds of barbecue for $114.96
D 15 pounds of barbecue for $143.70
Answer:
B 9 pounds of barbecue for $82.26
Step-by-step explanation:
$28.74/3 lb = $9.58/lb
A $57.48/6 lb = $9.58/lb
B $82.26/9 lb = $9.14/lb
C $114.96/12 lb = $9.58/lb
D $143.70/15 lb = =$9.58/lb
Answer: B 9 pounds of barbecue for $82.26
5-3+2 any answers? Pls idk it help please
Answer:
5-3+2=4
Step-by-step explanation:
5-3=2
2+2=4
Answer:
USE BIDMAS
Step-by-step explanation:
5-3= 2
2+2=4
Which equation is not equivalent to
2x + 15 = 35
F. 4x/5 = 8
G. 2x - 5 = x + 25
H. 2x + 7 = 27
J. 4x/3 = x + 10/3
Answer:
g
Step-by-step explanation:
A store manager wants to mix two different brands of coffee to make 480 pounds to sell at $2.68 a pound. He uses a brand of coffee worth $2.50 a pound and another brand worth $2.80 a pound. How many pounds of each should be used?
Answer:
Let's define:
X = number of pounds of the brand 1 (price = $2.50 per pound)
Y = number of pounds of the brand 2 (price = $2.80 per pound)
We want to make a mix of 480 pounds, then:
X + Y = 480.
And we want the mean price to be $2.68, then:
(X*$2.50 + Y*$2.80)/480 = $2.68
Then we have a system of equations:
X + Y = 480
(X*$2.50 + Y*$2.80)/480 = $2.68
To solve this, the first step will be to isolate one variable in one of the equations, and then replace this in the other equation.
Let's isolate X in the first eq.
X = 480 - Y.
Now we can replace this in the other equation and get:
((480 - Y)*$2.50 + Y*$2.80)/480 = $2.68
Now let's solve this for Y.
((480 - Y)*$2.50 + Y*$2.80) = $2.68*480 = $1,286.40
$1,200 + Y*$0.30 = $1,286.40
y*$0.30 = $1,286.40 - $1,200 = $86.40
Y = $86.40/$0.30 = 288
Then:
X = 480 - Y = 480 - 288 = 192
Then the manager must use 192 pounds of the brand that costs $2.50 per pound, and 288 pounds of the brand that costs $2.80 per pound.
(BRAINLYEST TO RIGHT ANSWER) A group of 281 people is going on a boat tour. If each boat holds 8 people, how many people will be on the last boat?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
use division.
281 divided by 8
which is in all 35, but there is a remainder
and that remainder is 1
so one person will be on that last boat
What is the measure of angle 1?
A. 90
B. 45
C. Not enough info
D. 180
Answer:
C ig.
Step-by-step explanation:
well, it's not a right angle (90 degrees), it's not a 45 degree angle, and it's not a straight angle (180 degrees), so it's not enough info
Answer: C not enough info
Step-by-step explanation: if it was 90 it would have a box instead of a circle. 45 would be more obvious and 180 is a straight line. In order to find <1 you need to know the angle next to it. So it does not work. Hope this helped. go answer my question!
15. You bought four spinners and 1 pack of pencils for school. The package of pencils cost 2 dollars and you
spent $22 total. How much was each spinner?
Define the variable C = Cost aleach SD 00. Equation
Solve.
Check
Cost per fidget spinner
Answer:
C=$5
$22=(1×$2)+(4c)
1×$2=$2
$22-$2=$20
$20/4=$5
c=$5