find slope of ( -2, 1) , (6, -1
Answer:
-2/4 or -1/2
Step-by-step explanation:
y1-y2 -1-1=-2
_____ 6-2=4
x1-x2
Answer:
slope= -4
Step-by-step explanation:
1-(-1)=2
(-2) - 6 = -8
-8/2= -4
box there are 10 blue marbles for every 35 red marbles what is the reduced ratio of red marbles : blue marbles
The function W(d)=0.112d approximates the amount, in centimeters, of water that results from d cm of snow melting. Find the amount of water that results from snow melting from depths of 12cm, 35cm, and 89 cm
Answer:
1.344 cm ; 3.92 cm ; 9.968 cm
Step-by-step explanation:
Given the function :
W(d) = 0.112d ; Amount of water in cm, that results from dcm of snow Melting.
Find the amount of water that results from snow melting from depths of 12cm, 35cm, and 89 cm
1.)
W(12) = 0.112(12) = 1.344 cm
2.)
W(35) = 0.112(35) = 3.92 cm
3.)
W(89) = 0.112(89) = 9.968 cm
what is the gcf of 10p²,15pq and 25q²
Answer:
5p
Step-by-step explanation:
I need help on this question below
Write the expression with a factor of -1.
-3y
-x-y
-6+5b
3-8m
Mark is buying supplies for his students. He is buying a notebook (n) and a pack of pencils for each of his 25 students. Each pack of pencils costs $1.25.
If Mark's total cost is $156.25, which of the following equations can be used to find how much each notebook cost? Select TWO that apply.
A - 25(n) +31.25 =165.25
B - 1.25(n)+25=156.25
C- 25(n)=156.25+31.25
D - 25(n)=156.25−31.25
$5
Step-by-step explanation:
Note. There are no options to select.
Let the notebook cost x, then Mark spent:
25x + 25*1.25 = 156.25
25x + 31.25 = 156.25
25x = 156.25 - 31.25
25x = 125
x= 125/25
x= 5
a kitten weights four pounds and 2/3 of a fifth pound. which mixed number represents the kittens weight?
here are the answer's
A: 3 2/3
B: 4 1/3
C: 4 2/3
D: 5 2/3
which one should i choose?
Answer:
4 2/3
Step-by-step explanation:
Question 7
Laura had 23 ounces of plant food. She wants to use the same amount of plant food each day on her garden. She wants to use all the plant food she has before buying more. Which statement is true?
If she uses plant food in her garden for 6 days, she uses
1
6
ounces of plant food each day
B
2
If she uses plant food in her garden for 10 days, she uses 2
23
ounces of plant food each day
Ounces of plant food each day
С
If she uses plant food in her garden for 8 days, she uses 3
8
8
1
D
If she uses plant food in het garden for 11 days, she uses 2 11 ounces of plant food each day
Answer:
(d) and (e) are true
Step-by-step explanation:
Given
[tex]Food = 23\ oz[/tex]
See attachment for proper presentation of question
Required
Select all true statements
For any option to be true, it must satisfy the following condition.
[tex]Days * Food = 23[/tex]
Option (a):
[tex]Days = 6[/tex]
[tex]Food = 4\frac{1}{6}[/tex] per day
So, we have:
[tex]Days * Food = 6 * 4\frac{1}{6}[/tex]
[tex]Days * Food = 6 * \frac{25}{6}[/tex]
[tex]Days * Food = 25[/tex]
This is not true because: [tex]25 \ne 23[/tex]
Option (b):
[tex]Days = 10[/tex]
[tex]Food = 2\frac{2}{23}[/tex] per day
So, we have:
[tex]Days * Food = 10 * 2\frac{2}{23}[/tex]
[tex]Days * Food = 10 * \frac{48}{23}[/tex]
[tex]Days * Food = \frac{480}{23}[/tex]
[tex]Days * Food = 21[/tex] --- approximated
This is not true because: [tex]21 \ne 23[/tex]
Option (c):
[tex]Days = 8[/tex]
[tex]Food = 3\frac{1}{8}[/tex] per day
So, we have:
[tex]Days * Food = 8 * 3\frac{1}{8}[/tex]
[tex]Days * Food = 8 * \frac{25}{8}[/tex]
[tex]Days * Food = 25[/tex] --- approximated
This is not true because: [tex]25 \ne 23[/tex]
Option (d):
[tex]Days = 11[/tex]
[tex]Food = 2\frac{1}{11}[/tex] per day
So, we have:
[tex]Days * Food = 11 * 2\frac{1}{11}[/tex]
[tex]Days * Food = 11 * \frac{23}{11}[/tex]
[tex]Days * Food = 23[/tex] --- approximated
This is true because: [tex]23 = 23[/tex]
Option (e):
[tex]Days = 7[/tex]
[tex]Food = 3\frac{2}{7}[/tex] per day
So, we have:
[tex]Days * Food = 7 * 3\frac{2}{7}[/tex]
[tex]Days * Food = 7 * \frac{23}{7}[/tex]
[tex]Days * Food = 23[/tex] --- approximated
This is true because: [tex]23 = 23[/tex]
Find the value of x.
Answer:
i think x is 36
Step-by-step explanation:
3x + 2x = 180
PLEASE ANWSER QUICK!! has to be righttt ,10 pointsss
Answer:
Y=2 because if you look at each of the y numbers they are multiples of 2
Step-by-step explanation:
Your divding
The school yard is twice as long as it is wide. The width is 23 yards. How much fencing is needed to enclose the school yard?
Answer:
138ft
Step-by-step explanation:
w = 23, h = 46
23 × 2 = 46
23 + 23 + 46 + 46 = 138
138ft is needed
good luck, hope this helps :)
Answer:
Step-by-step explanation:
P=2(L+W) and we are told L=2W so
P=2(2W+W)
P=2(3W)
P=6W and we are told W=23 yd so
P=6(23)
P=138 yd
1)
Last year, a volunteer group collected 72,621 pounds of canned food to donate to others. This year they collected 94,216 pounds
of canned food
How many more pounds of canned food did the group collect this year than last year?
A)
21,595
B)
21,615
C)
22,515
D)
22,615
E)
22,695
Answer:
A)
21,595
:D :D :D :D
please answer fast !!
Here a= 8400
b =3²=9
H(t) =(8400 (9^t)
write the output that would that would be come from the equation y=-2x+6 if the input is 3
Answer:
The out put is y =0
Step-by-step explanation:
Given equation y =-2x +6 ..(i)
put x =3 in equation (i)
y = -2 (3) + 6
y = -6 +6
y =0
PLEASE HELP I NEED THE ANSWER NOW WILL GIVE YOU BRAINLEST
Answer:
your answer is C
Step-by-step explanation:
Answer:
D. x>8
Step-by-step explanation:
If two angles and an included side of one triangle are equal in measure to the corresponding angles and side of another triangle, then the triangles are congruent
Answer:
true
Step-by-step explanation:
plz help i will give 30 points
Answer:
85 degrees
Step-by-step explanation:
since all angles in a parallelogram add up to 360 degrees, and we know that angles M and P are equal, we can double their measures to get 190 degrees. This leaves 170 degrees left to split evenly between angles L and N, making each one 85 degrees.
Convert the following fraction to a percent: 3/2
Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
Answer:
15%
Step-by-step explanation:
3 divided by 20 = 15%
PLEASE ANSWER THIS QUESTION RIGHT AND THE ANSWER CHOICES ARE IN THE ORDER.Which is the standard form of a quadratic equation?
Answer:
Its light blue (cyan).
Step-by-step explanation:
Which sentence is true?
Answer:
B
Step-by-step explanation:
-2х + Зу = 10
5х + бу = -16
En estas imágenes te dejo las respuestas espero te sirvan
How do you write 3.50 x 102 in standard form?
. Solve for x,
(4x + 21)
(13x - 15)°
Plsss
Answer:
4
Step-by-step explanation:
use midpoint theorem that also said that the lines are parallel so those angles are same side corresponding angles that are congruent
4x +21 = 13x -15
4x -13x = -15 -21; subtract 13x and 21 from both sides
-9x = -36; divide by -9
x= 4
List 3 values that would make this inequality true.
Answer: n < 2, n < 1
Step-by-step explanation:
A plane goes from a standstill to 350 mi/hr in about 45 sec. What is the plane's acceleration?
Answer:
The acceleration is 466.7m/s^2
Step-by-step explanation:
Given
[tex]u = 0m/s[/tex] -- Initial Velocity
It is 0 because the plane starts from a standstill
[tex]v = 350mi/h[/tex] -- final velocity
[tex]t = 45s[/tex] -- time
Required
Determine the acceleration
This is calculated using Newton's first equation of motion
[tex]v = u + at[/tex]
Convert time to hour
[tex]t = 45s[/tex]
[tex]t = \frac{45}{60}hr[/tex]
[tex]t = 0.75hr[/tex]
Substitute values for v, u and t
[tex]350 = 0 + a*0.75[/tex]
[tex]350 = 0.75a[/tex]
Divide both sides by 0.75
[tex]\frac{350}{0.75} = a[/tex]
[tex]466.67 = a[/tex]
[tex]a=466.67m/s^2[/tex]
Hence, the acceleration is 466.7m/s^2
Giovanni spent a total of $13.75 bowling. he rented bowling shoes for $ 2.50 and bowled 3 games. Each game cost the same amount.
Answer: $103.125
Step-by-step explanation:
(13.75)(2.5)(3)
F(x)=p(x)/q(x) is called
Answer:
Rational function
Step-by-step explanation:
Rational functions usually have the form p(x)/q(x).
Where, p and q are said to be polynomials. The polynomial p(x) is referred to as the numerator while the polynomial q(x) is referred to as the denominator.
An ice-cream truck charges $2.00 for each cone of ice-
cream sold. Explain how you can determine the cost of
any number of ice-cream cones?
Can someone please help me?
Answer:
The answer is (-4,9)
Step-by-step explanation:
The other ones are not near the line (-8,-10) does not even fit on the screenshot. (-4,9) Is the only one that is on the line.