Step-by-step explanation:
the product = 4× c
= 4c
plz mark my answer as brainlist plzzzz. hope this will be helpful to you.☺️
What is a acute triangle and what do a acute triangle look like?
Answer:
An acute triangle is a triangle with three acute angles. An obtuse triangle is a triangle with one obtuse angle and two acute angles. Since a triangle's angles must sum to 180° in Euclidean geometry
What is the total surface area of the triangular prism? Select one:
O 60m²
O 30m²
O75m²
O 63m²
help i dont wanna think rn
Monica is playing a video game. She earns 20 points when she completes Level 1. Each time she completes a level, she earns twice as many points as the previous level.
How many points will Monica earn when she completes Level 7?
Enter your answer in the box.
Answer:
1080
Step-by-step explanation:
I thought you meant Monica from DDLC
Neely has $1.73 in coins. He gives his friend 1 quarter and 3 nickels.
What is the value of the coins he has left?
Answer:
2.13
Step-by-step explanation:
1.73+.25=1.98
1.98+.15= 2.13
Answer:
1.33
Step-by-step explanation:
A quarter is worth 25 cents so subtract it from $1.73.
1.73 - .25 = 1.48
So then you subtract the 3 nickels which equal 15 cents.
1.73 - .15 = 1.33
So the value left is $1.33.
In a sale, the price of a TV is reduced by 25%
The price of the TV is now £293 25
What was the price of the TV before the sale?
Answer:
391
Step-by-step explanation:
100-25=75
75%-> 293.25
100%-> 391
What did you discover about saving and spending?
Answer:
Saving means to like save your money, or keep it
Spending means to spend it, or use it to buy stuff
Step-by-step explanation:
Saving and Spending are opposites
Carlos walked to school on 14 of the 20 school days in February. Which value is equivalent to the fraction of the school days in February that Carlos walked to school?
4 1/4 • 2 2/3.
PLEASE HELP ME!!
Answer:
12
Step-by-step explanation:
FREE BRAINLIEST IF YOU ANSWER CORRECTLY!!(jwo26)
Answer:
56 dude
Step-by-step explanation:
Answer:
56!!!!!!
Step-by-step explanation:
ASAP WHO EVER ANSWER THESE WILL BE MARKED BRANLIEST
Answer:
i dont know honestly
Step-by-step explanation:
I need your help, please!
Answer:
Option 3. r=800m
Step-by-step explanation:
From the table we can see that with each addition of a month the cost raises 800 dollars. (9,10).
Answer:
The third one.) r = 800m
Step-by-step explanation:
800m = 800 × m
Ex. 800 × 2 = 1,600
800 × 5 = 4,000
and so on...
If NML ~ SRL find the value of x.
Answer:
x = 5
Step-by-step explanation:
Since the triangles are similar, corrresponding sides are in proportion.
[tex]\frac{NM}{SR} = \frac{ML}{RL} = \frac{NL}{SL}[/tex]
Using the equation formed by the second and third fraction above we get
[tex]\frac{28}{24} = \frac{3x - 1}{x + 7}[/tex]
28(x + 7) = 24(3x - 1)
28x + 196 = 72x - 24
44x = 220
x = 5
The students in Mr. Lin's class are having a car wash to raise money for a trip. They need at least
$600 to go on the trip. They have already raised $61. They make $14 for every car they wash.
The students want to know how many cars they need to wash to go on the trip.
Let c be the number of
cars the students wash. Write an inequality that represents the situation.
Answer:
14c + 61 is greater than or equal to (put the greater than symbol with the line underneath there) 600
The inequality for raising the money will be written as 14c + 61 > 600.
What is inequality?When two expressions are connected by a sign like "not equal to," "greater than," or "less than," it is said to be inequitable. The inequality shows the greater than and less than the relation between variables and the numbers.
Given that the students in Mr. Lin's class are having a car wash to raise money for a trip. They need at least $600 to go on the trip. They have already raised $61. They make $14 for every car they wash.
The inequality will be written as,
14c + 60 > 600
Here, c is the number of the car wash.
To know more about inequality follow
https://brainly.com/question/24372553
#SPJ2
If 6 people share 1/2 of a cake, how much of the whole cake will each person get? Show your work.
Answer:
1/12 for each person
Step-by-step explanation:
draw a cake then cut it in half then make sure each side has six
then count all the total then each person gets 1 piece of the cake
Using F(x) = 5x^2- 3, what is f(-3)?
A. 42
B. -3
C.-48
D. -42
Answer: 42
Step-by-step explanation
Switch x out with 3
using Pemdas do the exponent first
3^2 is 9
then multiply
5*9= 45
then subtract
45-3=42
Can someone help me please!!
Answer:
D.
Step-by-step explanation:
Solve for x .
x ≥−1
The equation f(x)= -(x-4)2+3
need help ASAP!!!
Answer:
b. the graph has a maximum
d. the vertex is (4,3)
WILL GIVE BRAINLIEST! PLS HELP!!!
In a model of a house, 1.5cm = 50m. What does the house's length (4.2cm) equal?
Answer:
140m
Step-by-step explanation:
multiply 50 and 4.2 which give you 210 then divide by 1.5 and your answer is 140m
Mary read that a blue whale could weigh up to 300,000 pounds. How many tons is this?
Answers: (Show explanation)
15,000 tons
150 tons
18,750 tons
600,000,000 tons
Answer:
Step-by-step explanation:
, /
Answer:
300,000 = 150
Step-by-step explanation:
Don't really have an explanation
Look at the image and please help.
What is the equation in slope-intercept form of the line that passes through the points(-4,2) and (12,6)?
Answer:
y=1/4x+3
Step-by-step explanation:
m=(y2-y1)/(x2-x1)
m=(6-2)/(12-(-4))=4/(12+4)=4/16=1/4
y-y1=m(x-x1)
y-2=1/4(x-(-4))
y-2=1/4(x+4)
y=1/4x+4/4+2
y=1/4x+1+2
y=1/4x+3
0/5
X At the neighborhood store, hot dog buns are only sold in packs of 8 for
$0.88. If c(b) represents the cost in dollars to b buns, what is the domain
of c(b)? *
O A) {0, 1, 2, 3, 4, 5, ...)
O B) {0.88, 1.76, 2.64, ...}
O C) {0, 8, 16, 24, 32, ...}
D) Cannot be determined
Answer:
c
Step-by-step explanation:
4. Given two fair dice, find the probability of rolling a sum of 8 on the
two dice.
To easily find the number of ways to get a sum of 8, one should create.
x = −3 y = 4 and z = −5
Work out the value of x + 2y − 3z
Answer:
20
Step-by-step explanation:
-3+ 2(4) - 3(-5)
= -3+ 8 + 15
=20
Maggie goes to two different stores to shop for t-shirts. Both stores are having a sale.
At Store A, t-shirts are regularly priced at $22 but are on sale for 25% off.
At Store B, t-shirts are regularly priced at $30 but are on sale for 45% off.
Which of the following is true about the sale price of a t-shirt at the two stores?
A. Store B has the better price because 45% is greater than 25%.
B. Store A has the better price because $22 is less than $30.
C. The sale price is the same for both stores.
D. The sale price cannot be determined.
Answer:
store B
Step-by-step explanation:
I have 2 lines in this graph I need to know which line has a slope of one and which has a slope of 2
Answer:
what graph
Step-by-step explanation:
In ΔHIJ, the measure of ∠J=90°, HI = 8 feet, and JH = 1.9 feet. Find the measure of ∠H to the nearest tenth of a degree.
Answer:
21.9°
Step-by-step explanation:
In ΔHIJ, the measure of ∠J=90°, HI = 8 feet, and JH = 1.9 feet. Find the measure of ∠H to the nearest tenth of a degree.
We solve this above question using the Sine rule
a/sin A = b/sin B
In ΔHIJ, the measure of ∠J=90°, HI = 8 feet, and JH = 1.9 feet.
Hence:
HI/∠J = JH/∠H
= 8/sin 90° = 1.9/sin ∠H
Cross Multiply
∠H = arc sin(sin 1.9 × 90/8)
∠H = 21.9°
Benjamin decides to treat himself to breakfast at his favorite restaurant. He orders chocolate milk that costs \$3.25$3.25dollar sign, 3, point, 25. Then, he wants to buy as many pancakes as he can, but he wants his bill to be at most \$30$30dollar sign, 30 before tax. The restaurant only sells pancakes in stacks of 444 pancakes for \$5.50$5.50dollar sign, 5, point, 50. Let SSS represent the number of stacks of pancakes that Benjamin buys.
Answer:
4 stacks of packages
4 * 4 = 16 pieces of pancake
Step-by-step explanation:
Maximum amount to spend ≤ $30
Milk chocolate = $3.25
Pancakes per stack = 5.50 (sold in stacks of 4)
Let number of stacks = s
In equality terms :
3.25 + 5.50s ≤ 30
5.50s ≤ 30 - 3.25
5.50s ≤ 26.75
s ≤ 26.75 / 5.50
s ≤ 4.86
Hence, 4 stacks of pancakes can be purchased
Answer:
3.25+5.50S<30
Step-by-step explanation:
Benjamin can afford at most 16 pancakes
Hunter's class voted on whether or not to do science fair projects in groups. 30% of the 40 votes were in favor of working in groups. How many votes were in favor?
Answer:
the answer is 12
Step-by-step explanation:
Kent can paint a room in twice as fast as Luannda. Together they can paint the room in 5 hours. How long would it take Kent to paint the room alone? Write an equation to solve
Answer:
for kent it would be [tex]\frac{1}{5}[/tex]
Step-by-step explanation:
The computation is shown below:
Let us assume Luannda be [tex]\frac{x}{1}[/tex]
And for kent be 2x
Together they take 5 hours
So
[tex]\frac{x}{1} + \frac{2x}{1} = 5\ hours\\\\3x = 5\\\\x = \frac{5}{3}[/tex]
So for kent it would be [tex]\frac{1}{5}[/tex]