Answer:
-5 and -4
Step-by-step explanation:
i took the test
A pizza with a diameter of 8 inches costs $10 and a pizza
with a radius of 5 inches costs $12. Which pizza is the
best buy (square inches per dollar)?
Answer:
8 inch is your best buy
Step-by-step explanation:
8inch diameter =10 dollars
5 inch radius = 12 dollars
so if we get each equal to the diameter it should be 10 inch and that would be 24 dollars vs . 8 in for 10 dollars. So best buy would be 8 inch
Use the substitution method to solve the system of equations.choose the correct ordered pair. x+2y=12 -x=-y-6
Answer:
Point Form: 8,2
Equation Form: x = 8, y = 2
Step-by-step explanation:
solve for the first variable in one of the equations, then substitute the result into the other equation.
Answer:
(8,2)
Step-by-step explanation:
Can you please answer these correctly
Answer:
zeros= none
axis of symmetry= 3
vertex = 3,1
y int. = 7
domain= Xer
range= y >7, yer
Marilyn and Frank each save $25 per month. Their savings are $3x and $2x respectively. What amount will be the sum of their savings 5 months from now?
Answer:yutu
gdffg
Step-by-step explanation:
uytyuytuyuyu dfgdgdg
Answer: the answer is b on the forum
Step-by-step explanation:
What is the measure of angle EBD
Answer:
EBD = 156
Short-term explanation :
it's the best I can do
Helpppppp me pleaseeee
Answer:
3. C
4. D
Step-by-step explanation:
1. add flat fee to each song.
2. Multiply 0.15 by 25 then add 10
what is the distance between the points (1,0) and (-1,6)
Answer:
2[tex]\sqrt{10}[/tex]
Step-by-step explanation:
(✿◡‿◡) <--- she wants Brainliest
A corner store sells two kinds of baked goods: cakes and pies. A cake costs $6 and a pie costs $12. In one
day, the store sold 13 baked goods for a total of $108. How many cakes did they sell?
Show that the triangles are similar and write a similarity statement.
F.
5
G
24
15
18
H
16.5 J 5.5 K
HG
HJ
GJ
II
II
So AGHJ~A
Answer:
the circle is a square so that means a triangle is a circle
Step-by-step explanation:
The Vincent family played a game of basketball. For each game, Ben kept a record of the number of 2-point baskets he attempted, and the number of 3-point baskets he attempted. After the family played several games, he made a scatter plot of the data using the 2-point shots as the x-variable and the 3-point shots as the y-variable. The scatter plot has a line of best fit with the equation y=1.2x+3.1
Answer:
your answer is The y-intercept represents how many 3-point shots Ben will try to make if he attempts 0 2-point shots.
Step-by-step explanation:
Answer:The y-intercept represents how many 3-point shots Ben will try to make if he attempts 0 2-point shots.
Step-by-step explanation:
what is the value of x
Answer:
x=11
Step-by-step explanation:
6x + 1 + 7x = 144
13x + 1 = 144
13x = 143
x = 11
4
(2.3)
Write the equation of this circle in standard form.
A)
(x - 2)2 + (y - 3)2 = 4
B)
(x + 2)2 + (y + 3)2 - 4
(x-2)²-(y - 3)2 - 16
D
(x - 2)² = (y + 3)² - 16
Answer:
The answer is B
to this question
Answer:
The answer is C.
Step-by-step explanation:
I need help someone?
Answer:
Graph A proportional graph B not proportional graph C not proportional
Step-by-step explanation:
Write 0.79 repeating as a fraction.
Answer:
79/99
Step-by-step explanation:
Answer:79/100
Step-by-step explanation:
Can someone help me? Thank you
Answer:
1
Step-by-step explanation:
Any number to the power of 0 is 1
Answer:
1
Step-by-step explanation:
If you ever put a number to the power of 0, then its answer is 1
Solve for
Help me please
Answer:
x = 7
Step-by-step explanation:
tan 30 = x/7√3
tan 30 = 0.5774
x = 0.5774(7√3)
x = 7
How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?
Answer:
$2.52
Step-by-step explanation:
1.68/ 6 = $0.28 each pencil
0.28 x 9 = $2.52
What is 3/4 divided by 1/8? Draw a diagram to solve
Answer:
6
Step-by-step explanation:
Sorry I can't draw a diagram :/
Switch 1/8 upside down to, 8/1
(3/4)*(8/1)=(24/4)
(24/4)=6
2.7+ a/0.6=1.7
What's A.
Answer:
a = 0.6
Step-by-step explanation:
i hope im right
3 to the power of negative 4 answer in fraction
Answer:
Step-by-step explanation:
[tex]3^{(-4)}=\frac{1}{3^4}=\frac{1}{81}[/tex]
3 to the power of-4 is equal to the bit 1/81.
To calculate 3 raised to the power of-4 and express the answer as a bit, we can use the fact that a negative exponent indicates the complementary of the base raised to the positive exponent.
In this case
3⁻⁴= 1/3⁴
Now, let's calculate 34 first
3⁴ = 3 x 3 x 3 x 3 = 81
Now, substitute this value back into the complementary expression
1/ 3⁴= 1/ 81
Thus, 3 to the power of-4 is equal to the bit 1/81.
Learn more about Exponents and power here:
https://brainly.com/question/28515493
#SPJ6
What is the equation of the line that passes through the point (3,-2) and has a
slope of -22
Answer:
y = -2x + 4
Step-by-step explanation:
slope intercept form:
y = mx + b
m = slope = -2
b = y-intercept
x = x = 3
y = y = -2
Plug in the corresponding numbers to the corresponding variables:
-2 = (-2) * (3) + b
Simplify. First, multiply:
-2 = (-6) + b
Next, isolate the b. Note the equal sign, what you do to one side, you do to the other. Add 6 to both sides of the equation:
-2 (+6) = -6 (+6) + b
b = -2 + 6
b = 4
Plug in 4 for b in the equation:
y = mx + b
y = -2x + 4
~
what is 7 -7/8 by the way this is a fraction question
Answer: 6 1/8
Step-by-step explanation:
6 1/8 that's what I got but I'm not sure
a) A graph is drawn below.
у
Explain how you know that y is
not directly proportional to x.
Answer:
Y is not directly proportional to x because the line does not pass through the Origin.
A linear equation is an equation whose graph is a straight line.
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Plotting the point of any linear equation on a graph gives a straight line
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Two hamsters work together and move a pile of sunflower seeds in 7 1 2 minutes. How long would it take each hamster to move the same pile alone if one of the hamsters needs 8 more minutes to do the job than the other?
Answer:
Hamster 1: 12 minutes. hamster 2: 20 minutes
Step-by-step explanation:
The first hamster took 8 minutes while the second hamster tool 20 minutes.
Equation
An equation is an expression used to show the relationship between two or more numbers and variables.
Let x represent the time required for the first hamster and y the time for the second hamster.
x = y + 8 (1)
(1/x + 1/y)7.5 = 1
[1/(y + 8) + 1/y ]7.5 = 1
y = 12 minutes
x = 12 + 8 = 20 minutes
The first hamster took 8 minutes while the second hamster tool 20 minutes.
Find out more on Equation at: https://brainly.com/question/13763238
I will give Brainliest or a Cookie, your choice
Emiko needs to go to the dentist. It takes her 65minutes to get there by riding her bike. This is 5 minutes shorter than twice the time it would takeby bus. How long does it take Emiko to get to the dentist by bus? a.35 min b.40 min c.45 min d.50 min I will brainliest
65 min by riding her bike
x min by boarding a bus
since the time taken to get to the dentist with a bus is 5min shorter than twice the time taken with a bike, it can be written as
(2x) - 5 = 65
2x = 65 + 5
2x = 70
x = 35 min. (A)
What is the slope of the line? Explain how you calculated the slope in the graph going through the points (-6,-3) and (-2,-8).
Answer:
[tex]\frac{-5}{4}[/tex]
Step-by-step explanation:
Use the slope formula so y2 - y1 / x2 - x1 [the numbers are subscripts]
So -8 - (-3) / -2 - (-6) so -8+3/-2+6, therefore -5/4
How does an expression differ from an equation?
which of the following angle relationships are correct?
Answer:
B but am not sure tho it's probably A