Answer:
a) y = 9x
b) For every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9.
c) $27
Step-by-step explanation:
a) Since it costs $18 for 2 hours we can infer that for every 1 hour it costs $9.
So, the equation would look like this:
y = 9x
b) In this context, for every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9. Like the question gave us, the price for 2 hours cost $18.
c) Plug 3 into the equation:
y = 9(3)
y = 27
Therefore, it costs $27 to rent the lane for 3 hours.
I hope this helps!!
- Kay :)
HELP! FINALSS!
The table below represents items on sale at a local department store.
Item Regular Price (r) Discount (d) Sale Price (s)
Detergent $7.00 $1.75 $5.25
Bath towel $9.00 $2.25 $6.75
Shower curtain $11.00 $2.75 $8.25
Toilet paper $13.00 $3.25 $9.75
Which of the following equations represents how to calculate the discount for any of these items?
A. d = r/4 x 3
B. d = r x 0.25
C. d = r/0.25
D. d = r - 1.75
Answer:hello i am a 7th grade teacher and you cant ask help for finals
Step-by-step explanation:
help please! !!!!! !!!!
Answer:
I would assume it's all but the second one (earned $60 over the summer=false)
Answer:
A
Step-by-step explanation:
A is more reliable than the others because we don't know what x is. I am so sorry if this is wrong!!!!! I'm sorry didn't see the select all.
I Have A 58 in Math Please Help Who Ever Can Make A Real World Scenario With The Pythagorean Theorem And The Solution Step By Step Gets Brainlyest
I Lost 50 Points Already I’m Tired Of This
Answer:
A real world scenario of the pythogorean theorem would be for example, a soccer player trying to see if going across the field or along it is faster. Or for example, a builder trying to make a triangular roof for a house.
What are the rate of change and the initial value of the function represented by the graph?
The rate of change is 3 and the initial value is 5.
The rate of change is 13 and the initial value is 5.
The rate of change is 5 and the initial value is 3.
The rate of change is 5 and the initial value is 13.
PLEASE HELP ME!!!!!!!
Answer:
X < -4
Step-by-step explanation:
You would subtract thd 10. Then divide the -5. Also, you need to remember to flip the sign when you divide by a negative.
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used.
Match each expression to the scenario it represents.
Answer:
im not sure but
Step-by-step explanation:
A goes in C, C goes in D, D goes in A, and B goes in B.
help please i need to finish this today
b
Step-by-step explanation:
x
PLS ASAP DUE IN 4 MINS
Answer: It is a
Step-by-step explanation:
Subtract what she wants to raise by what she raised, and divide that by the cost of each tshirt.
I’m sorry no one helped earlier this was a pretty easy one
how many brainliest yall got in total? I have 38. fewest gets brainliest (bc they need it more)
Step-by-step explanation:
5 :/ tvtvtvybububunubuybybyb
Answer:
i have 7
Step-by-step explanation:
...
i need helps with this (click the picture to see it clearer
Step-by-step explanation:
any picture I am not seeing nothing
What is the equation of a line passing through point (6, -2) and has a y-intercept of 8?
Answer:
y = -1.667(x) + 8
Step-by-step explanation:
Slope intercept form = (y = mx+b)
X = 6
Y = -2
Y-int = 8
Substitute the values
-2 = m(6) + 8
-10 = m(6)
-1.667 = m
A system of equations is graphed on the coordinate plane.
y=12x+4y=12x+3 Select the number of solutions for the system of equations from the drop-down menu.
Choose...
Answer:
no solutions
Step-by-step explanation:
.
Use the Distributive Property to simply each expression.
8(x+2)
Answer:
8x+16
Step-by-step explanation:
A cafeteria worker is wondering how student lunch prices at a high school have changed over time. She researches lunch prices for the years 2000 through 2015 and plots the data in a scatter plot. The best-fit line for the data has the equation y = 0.057x + 1.150, where x is the number of years since 2000 and y is the student lunch price, in dollars.
Determine whether each statement below is true or false based on the equation of the line of best fit. Select True or False for each statement:
The student lunch price was generally increasing between 2000 and 2015
The student lunch price changed by approximately 5.7 cents per year.
The student lunch price in 2015 was approximately $1.15.
The answer has to be false.
solve for x: 4x + 9 = 2x - 7
Answer:
-8
Step-by-step explanation:trust me
Answer:
x=8
Step-by-step explanation:
4x+9=2x-7 (subtract both of the numbers with variables)
4x
-2x
2x=+9-7
-9 -9 (-9-7=16) +* 2 negatives cancels out to make a positive *+
2x=16
16/2=
x=8
Hopefully this is right! I'm rusty on multiple-step equations. This is the strategy I used over the years.
Expand the following expression.
5.8(25 - 3.61x)
A.
145 - 20.938x
B.
145x - 20.938
C.
30.8 - 9.41x
D.
20.938 + 145x
Answer:
ok so I need to know what this is for bcuz the numbers look likes it's for a graph
A cell phone company charges $50 for the phone plus a monthly service charge of $30. The equation y =30x + 50 gives the cost y after x months. Which is true of the relationship between x and y?
A. It is linear and proportional.
B. It is not linear.
C. It is linear and nonproportional
D. It is not linear and nonproportional
Answer:
C. It is linear and nonproportional
Step-by-step explanation:
it does not pass through the orgin and it is a straight.
Answer:
c
Step-by-step explanation:
oopp
PLS HELP ME
4.) Write the equation of the line shown below? SHOW WORK!
A duck was given $9
A spider was given $36
A bee was given $27
Based on this information, what would a cat get? - First right answer get Brainliest!! Good Luck
Answer:
18
Step-by-step explanation:
Haley’s recipe calls for 5.5 cups of an ingredient. Her measuring bowl only has measurements marked in liters. Haley knows that one cup is approximately 240 milliliters. Which measurement is closest to the number of the liters of the ingredient that Haley needs for her recipe?
Answer:
G 1.3 liters
Step-by-step explanation:
5.5 * 240 = 1,320
1,000 milliliters in a liter
1,320/1000 = 1.3
Q#1: Amanda and Lisa are playing games at the arcade. Amanda started with $15, and the machine she is playing costs $0.75 per game. Lisa started with $13, and her machine costs $0.50 per game. After how many games will the two girls have the same amount of money remaining?
Q#2:The Lone Star Shipping Company charges $14 plus $2 a pound to ship an overnight package. Discount Shipping Company charges $20 plus $1.50 a pound to ship an overnight package. For what weight is the charge the same for the two companies?
Answer: For question one its 8
Step-by-step explanation: Let A be the variable for Amanda! The amount of money she has for x amount of time. We know that lisa has $13 and she is spending .50 every game. The equation for this would be L=13-0.5x. SO to solve this problem of when they both will have the same amount of money use the equation. 15- 0.75x=13 - 0.5x then you will switch the equation around. So the next step would look like 15-13= -0.5x + 0.75x! Then you'll get 2=0.25x change that to a fraction and you'll get 1/4 and 8=x!
Im so sorry if this is confusing!
Pls I need help 20 points
Answer:
Sorry this is hard I tried several solutions and double-checked them but they were all wrong sorry.
Step-by-step explanation:
The distance of one light-year is approximately 9,500,000,000,000 kilometers. What is this distance in scientific notation?
Answer:
9.5*10^12 km
Step-by-step explanation:
Choose the correct algebraic expression to represent: 7 less than n
7 - n
7 + n
n - 7
n + 7
Answer
n-7
Step-by-step explanation:
it represents 7 less than n because you can subtract less than n because 7 is smaller
At a dinner, one meal cost $22 and a sales tax of $1.87 was added to the bill.
Answer:
5.61; 8.5 %
Step-by-step explanation:
Tax = $1.87 per $22 meal
For a $66 meal,
Tax = 66 × 1.87/22
Tax = 3 × 1.87
Tax = $5.61
=====
Tax rate = 1.87/22 × 100
Tax rate = 0.085 × 100
Tax rate = 8.5 %
Coach Carter buys 4 boxes of crackers from a store to sell at the concession stand. Each box contains 24 packs of crackers. When he opens the boxes, he finds that 16 packs of crackers are broken up and cannot be sold. Based on these results, what can the coach predict about buying more crackers from the same store?
8 boxes will contain 32 packs of broken crackers
5 boxes will contain 10 packs of broken crackers
1 box will contain 3 broken packs of crackers
3 boxes will contain 9 broken packs of crackers
Answer:
I believe that A would be the correct answer im not sure but ill explain from the best of my ability
Step-by-step explanation:
OK SO FOR THE EXPLANATION I BELIEVE THAT IT IS A BECAUSE USUALLY ON THE OTHER QUESTIONS I HAVE HAD IT WOULD USUALLY SPLIT THE FIRST AMOUNT IN HALF AND THAT IS MY EXPLANATION GOOD LUCK
On the map of an amusement park on a coordinate grid, the skating rink is at (0.5, −1).
Coordinate grid shown from negative 3 to positive 3 on x-axis and negative 3 to positive 3 on y-axis. There are increments of 1 over 2 for each grid line on each of the two axes. Only the whole numbers are labeled on either side of the axis.
Which of these shows how to plot the point to mark the skating rink?
From the origin, move 1 unit to the left along the x-axis and 0.5 unit vertically down, and place the point.
From the origin, move 0.5 unit to the left along the x-axis and 1 unit vertically down, and place the point.
From the origin, move 1 unit to the right along the x-axis and 0.5 unit vertically down, and place the point.
From the origin, move 0.5 unit to the right along the x-axis and 1 unit vertically down, and place the point.
Answer:
The last option is correct. "From the origin, move 0.5 unit to the right along the x-axis and 1 unit vertically down, and place the point. "
Step-by-step explanation:
You can move 0.5 to the left to get to the coordinates x, and 1 unit down to the coordinates y.
Answer:
answer is d
Step-by-step explanation:
use the absolute value formula to express the distance between 9 and -8
Answer:
I think it's 17 I hope I'm right
Please Help with this
Answer: 20
Step-by-step explanation:
look the graph 6 is june and 4 is march so between is dot by 20 so 20 is answer
solve for x:-4 + 3x = 20
Answer: 8
Step-by-step explanation: add 4 to 20, 24 divided by 3 is 8. x=8