Tell whether each rate is a unit rate. Select all that apply.

A) 8 dogs for every 5 cats

B) $1.25 per song

C) lap per minute

D)
60students
2classes


E)
15players
1team


F) 4 cups per 2 batches

Answers

Answer 1

Answer:

B,C,E

Step-by-step explanation:

because a unite rate is a number over one

Answer 2
The answer should be B,C & E

Related Questions

Help me please ASAP !!!!

Answers

Answer:

A, the first one

Step-by-step explanation:

PLZ HELP ASAP!!! Will give brainlest ❗️❗️❗️❗️

Answers

Answer:

I(-1,3)

Step-by-step explanation:

Moving 3 units left adds -3 to x value

Moving 6 units up adds 6 to the y value

2 - 3 = -1

-3 + 6 = 3

(-1,3)

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

Answer:

I'(-1, 3)

Step-by-step explanation:

Since you are moving the point 3 units left, you subtract 3 from the x-value, which is what is changing from that translation. Since you are moving 6 units up, you add 3 to the y-value, which is what is changing from that translation. Any horizontal translation will change the x-value and any vertical translation will change the y-value.

Greg paid $33 for 2 shirts and $48 for 3 shirts including a fixed shipping fee assuming the same function applies to any numbers of shirts bought how much in dollars would 1 shirt cost before the shipping fee

Answers

Answer:

15 Dollars

Step-by-step explanation:

If you take the shipping price (3 dollars) off you get 15 per shirt

If Greg paid $33 for 2 shirts and $48 for 3 shirts including a fixed shipping fee then one shirt costs $15 before the shipping fee.

What is Equation?

Two or more expressions with an Equal sign is called as Equation.

Given that Greg paid $33 for 2 shirts and $48 for 3 shirts including a fixed shipping fee.

We have to find the cost of one shirt before the shipping fee.

Let x be the cost of one shirt before the shipping fee.

Then, we can set up two equations based on the given information:

2x + shipping fee = 33

3x + shipping fee = 48

We can solve for the shipping fee by subtracting the first equation from the second:

3x + shipping fee - (2x + shipping fee) =48 - 33

x= 48 - 33

x = 15

So one shirt costs $15 before the shipping fee.

Hence,  if Greg paid $33 for 2 shirts and $48 for 3 shirts including a fixed shipping fee then one shirt costs $15 before the shipping fee.

To learn more on Equation:

https://brainly.com/question/10413253

#SPJ3

[tex]\sqrt 2/\sqrt18[/tex]

Answers

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

We need to simplify the given radical form . Some properties that we will use is ,

[tex]:\implies[/tex] a / b = [ a/b]

The given radical form is ;-

[tex]:\implies[/tex] 2/18

We can write it as ,

[tex]:\implies[/tex] [ 2/18]

[tex]:\implies[/tex] [ 1/9]

[tex]:\implies[/tex] [1/]

[tex]:\implies[/tex] 1/3

Hence the required answer is 1/3.

HEKO HELP

what is the complement to an angle that measures 48°?

1) 28°

2) 42°

3) 52°

4) 132°​

Answers

complement angle meabs 90° so,

90° - 48°

= 42°

hence the complement angle of 48° is 42°

HELPPP PLEASE I HAVE A TEST!!​

Answers

Answer:

180

Step-by-step explanation:

The two angles on the line should add up to 180! Because a straight line is 180 degrees!

Either enter an exact answer in terms of \piπpi or use 3.143.143, point, 14 for \piπpi and enter your answer as a decimal.

Answers

Answer:

[tex]\pi = \frac{22}{7} = 3.143143[/tex]

Step-by-step explanation:

But my question is, what's your question??

Answer:

49π

Explanation:

I did the assignment on khan

hello please help i’ll give brainliest

Answers

Answer:

the 2nd one

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

The second statement is correct.  The comma indicates that the "favorite fruits" are identified right there and then.

Jim bought a flat screen TV for $440 where the sales tax was
8%. How much money did Jim pay for this tv

Answers

Answer:

he paid a lot of money ouch

8% is also equal to 0.08
And “of” means multiply so 8% of 440 is 440*0.08 which equals 35.2
You add 35.2 to 440 because you are looking for the royal and you get your answer:
475.2
Please give brainliest

Peter bought 5 pens and 8 pencils they cost him 13,25€. How much does one pencil and one Pen cost if the pencil 1,35€ cheaper than the pen​

Answers

Answer: 1.85€, 0.5€

Step-by-step explanation:

Given

Peter bought 5 pens and 8 pencils which costs 13.25€

The pencil is 1.35€ cheaper than the pen

Suppose the price of a pen and pencil is x and y

So, we can write

[tex]\Rightarrow 5x+8y=13.25\quad \ldots(i)\\\Rightarrow x-y=1.35\quad \ldots(ii)[/tex]

Solving the above equations, we get

[tex]x=1.85,y=0.5[/tex]

Therefore, the price of a pen and pencil are 1.85€ and 0.5€.

2. 3, 6, 12, 24, 48, 96, ….
Circle one: Arithmetic or Geometric
Fill in the value of d = _____ or r = ______
Identify the value of the 5th term: _________

Answers

Answer:

geometric with r = 2

Step-by-step explanation:

An arithmetic sequence has a common difference between consecutive terms

6 - 3 = 3

12 - 6 = 6

24 - 12 = 12

48 - 24 = 24

96 - 48 = 48

As we see the differences are not common, so not arithmetic

A geometric sequence has a common ratio between consecutive terms.

6 ÷ 3 = 2

12 ÷ 6 = 2

24 ÷ 12 = 2

48 ÷ 24 = 2

96 ÷ 48 = 2

There is a common ratio of 2, so sequence is geometric

with 5th term = 48

Convert the units of weight.


32 lb 12 oz=__ lb

Answers

Answer:

87

Step-by-step explanation:

Plz help if it says it answered check because the robots comment in it

Answers

Answer:

3)

perpendicular

parallel

perpendicular

parallel

4)

parallel

perpendicular

parallel

I need help with this. Here’s the picture.

Answers

Answer:28% of classmates chose chocolate over vanilla28%

Step-by-step explanation: hope this helps

adfgggggfefcenfnkekf​

Answers

It’s actually number 3 but yeah have a good day though

Meg is decorating a ballroom ceiling with garland the width of the rectangle ceiling is 42 meters and the diagonal distance from one corner to the opposite corner is 70 metere . How much garland will meg need for the length of the ceiling

Answers

Answer:

[tex]47.3\,m[/tex] of garland is required for the length of the ceiling.

Step-by-step explanation:

Width of a rectangle ceiling [tex](w)=42 \,m[/tex]

Diagonal of a rectangle ceiling [tex](d)=70\,m[/tex]

Let [tex]l[/tex] denotes length of a rectangle ceiling.

The relationship between length, width and diagonal of a rectangle is given as follows:

[tex]d^2=l^2+w^2\\70^2=l^2+42^2\\4900=l^2+1764\\l^2=4900-1764\\l^2=2236\\l=47.3\,m[/tex]

So,

[tex]47.3\,m[/tex] of garland is required for the length of the ceiling.

If I traveled 240 miles if a car goes 240 miles in 4 hours how far could it go in 6 hours and 30 minutes

Answers

Answer:

390 miles

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{6.5}{4} :\frac{y}{240}[/tex]

y · 4 = 240 · 6.5

4y = 1560

4y ÷ 4 = 1560 ÷ 4

y = 390

HURRY! please help i’ll give brainliest

Answers

Answer:

The first and third options.

Explanation:

Look at each column and add the number of families.

This dot plot is symmetric, and the data set has no
extreme values.

What is the best measure of center for this dot plot?
O A. The mean absolute deviation (MAD)
O B. The smallest value
O C. Either the mean or the median
D. The interquartile range (IQR)

Answers

Answer:

c. either the mean or the median

Step-by-step explanation:

mean - 3 median - 4

Answer:

c

Step-by-step explanation:

either the mean or median pls give brainlist

PLZZZ HELP RN ASAP TYSM

Answers

It would probably be 56.55

Can someone help me with this ???

Answers

1) a. Socratics, chegg, khan academy
1) b. They all learning apps that help you understand problems if any subject. It also has online tutors to help you.

2. To insert a square root, just type \sqrt and then the Enter or Tab key to insert the square root symbol.

Graph y = 1 - x 2 and y = e -x on the same set of coordinate axes. Use the graph to find the positive solution of the equation 1 - x 2 = e -x to the nearest tenth. Will Give Brainlest

Answers

Ok Give Brainliest Ty :)

PLEASE HELP WILL MARK U BRAINLIEST

Answers

<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

Answer:

No

<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

Please help me! I'm asking for help I need all the help I can get.

Answers

Answer:

45

Step-by-step explanation:

Jeremy ran a mile in 5 minutes and 8 seconds. Write the time in minutes as a decimal.

Answers

Answer:

5.133333

Step-by-step explanation:

A rectangular prism has a length of 84 inches, a width of 5 inches, and a height of 2 inches. Oscar has a storage container for the
prism that has a volume of 100 cubic inches.
What is the difference in volume between the prism and the storage container?
Enter your answer in the box as a simplified mixed number or a decimal.
in

Answers

The rectangular prism’s volume would need to be calculated.

Volume = length * width * height

Volume = 84 * 5 * 2

Volume = 840

The difference needs to be subtracted

840 - 100 = 740

740

Which table shows a proportional relationship between weight and price?

Answers

Sorry I can not see the table and the relationships sorry wish I could help

Answer:

where the table??

Step-by-step explanation:

Brainliest goes to whoever answers correctly try to show work ONLY if you can

Answers

Matt’s gym charges more to reserve the basketball court.

To determine Matt’s cost of reserving the court, look for the difference between the mostly cost each time the court is reserved another time.

The cost of reserving the court one time is: $52.75.

The cost of reserving the court two times is: $55.50.

$55.50 - $52.75 = $2.75, therefore the cost of reserving the court is $2.75.



However it’s important to check your work to make sure that the cost increases by a constant amount. Check the difference between each time the court is reserved another time.

The cost of reserving the court two times is: $55.50.

The cost of reserving the court three times is: $58.25.

$58.25 - $55.50 = $2.75. The cost of reserving the court for a third time is an additional $2.75.

Finally, The cost of reserving the court three times is: $58.25.

The cost of reserving the count a forth time is $61.

$61 - $58.25 = $2.75, therefore the incremental cost of reserving the cost a forth time is $2.75.

Based on the information, Matt’s gym charges $2.75 every time he wants to reserve a court, whereas Tyrell’s gym only charges him $2.00, therefore Matt’s gym charges more.

If 4(x + 2) = 36, then x =​

Answers

Answer: 7

Step-by-step explanation: use algebra to solve this. 4(x+2)=36

4x+8=36

4x+8-8=36-8

4x=28

x=7

Hope this helps

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

4(x + 2) = 36

4x + 8 = 36

4x + 8 - 8 = 36 - 8

4x = 28

4x ÷ 4 = 28 ÷ 4

x = 7

Check:

4(x + 2) = 36

4(7 + 2) = 36

4(9) = 36

What is P55 ?

120


25


1


5

Answers

Answer:

There isn't really enough information to answer, if it's fine could you eloborate

Step-by-step explanation:

Answer:

120

Step-by-step explanation:

Other Questions
A baker is making bread dough. He uses 3 cups of flour for every 8 ounces of water. How many cups of flour will he use if he uses 96 ounces of water? * PLEASE HELP ASAP ILL GIVE 50 POINTS AND BRAINLIEST (QUICK RESPONSE!)Under a dilation of the point P(12, 10) is P (6,5).Choose the general rule that describes the dilation mapping point P to point pl. A jar contains 21 brown and 19 blue marbles. A marble is drawn at random. What is the theoretical probability of drawing a blue marble? P(blue) = 63.3% P(blue) = 47.5% P(blue) = 2.5% P(blue) = 19% P(blue) = 52.5% Which statement about the Savannah and Brunswick thipyards is true?OAOBThe Brunswick shipyard employed the same percentage of women workers as the Savannah shipyard,The Brunswick shipyard was able to produce more ships at a faster pace than the Savannah shipyardThe Savannah shipyard primarily built destroyers while the Brunswick shipyard built cargo shipsOCODThe Savannah shipyard launched more ships during the course of the war than the Brunswick shipyard What is one difference between a market in monopolstic competition versus peer competition? just need to know the answer An image of all the chromosomes in a cell is often used to diagnose chromosome all disorder such as a normal numbers of chromosomes. This image is referred to as a what? A. KaryotypeB. Phenotype C. TraitD. Genotype Can someone help me Solve for x[tex]25x = 1250 \\ x = ?[/tex] What was the date of the first Olympics? 1000 BC776 BC1066 AD could people just give me random questions to answer so I can finish my challenge please The weight of a football player is 680 N. What is his mass? g = 9.8 m/s2 PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!! THIS IS TIMED!!!!!!!!!!! HELP ME PLEASE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 8. Find mED.( The ED us and arc ) can someone please help me I stayed up all night trying to figure out this question but I just cant This is sss congruence, just a heads up Determine whether each given pair of end points lies on the same horizontal or vertical line. If so, find the length of the line segment that joins the pair of points. If not, explain how you know the points are not on the same horizontal or vertical line. 5 PM Tuesday, August 23, 2005 Someone please help! No link answer please :(