9/4-9/8 = 1.125 -> 1 1/8
Answer:
9/4-9/8=9/8
Step-by-step explanation:
first you need a common denominator so 9/4x2/2 = 18/8. then you subtract 18/8-9/8=9/8.
If there is one obtuse angle, how many angles are
acute?
a 2
b 3
C 1
d 6
Answer: a .2
Step-by-step explanation: A triangle is 180 degrees. If one angle is obtuse, it is more than 90 degrees. That leaves the two remaining angles having to add up to less than 90 degrees combined. So both have to be acute.
PLZZZZZZ HELPP MEE
TY
Answer:
i'm not sure if this all correct
Step-by-step explanation:
part A you start at 8 from the first participant then you take away one from the last one. you add up all the numbers up to get the answer. 8+7+6+5+4+3+2+1=36.
part B the first part is 1x1x1x1x1x1x1x1=1. the second part is 8x7x6x5x4x3x2x1= 40,320. the third part is 1/40320
(3x+1)(3x^2-6x-8) in standard form
Answer:
3s3x2+6x+4.3x2+6x+4
which equation is true ?
(1.) 4/-9 = -4/9
(2.) 4/-9 = 2/-3
(3.) 4/-9 = 4/9
(4.) 4/-9 = 2/3
ill mark brainlist plss help
Answer:
multiply 0.15 times 26.40 which is $3.96 which is C $4 since they say ESTIMATE A 15% TIP
Step-by-step explanation:
Please please please help me I need a 80 to pass
Answer:
fb=7 units
Step-by-step explanation:
Answer:
If they’re both equal to each other in length and both pentagons, then I think the answer is 7 units.
Find the simplified product: 2/5x^3(-3/10^2)
Answer:
−
-3^3/3250
Step-by-step explanation:
Answer:
B
Step-by-step explanation:
correct on edge
PLEASE HELP ME!!! Which of the following rational functions is graphed below?
Answer:
A
Step-by-step explanation:
A line passes through the point (-8, 3) and has a slope of 5/4. Write an equation in point-slope form for this line.
For a party Gary buys cheese pizzas for $5 and pepperoni pizzas for $8 each. His bill comes to $75. Let x represent the number of cheese pizzas and y represent the number of pepperoni pizzas. Write an equation to represent the situation.
Answer:
The answer is the second answer from the image. Which is 5x-8y=$75
Step-by-step explanation:
It is that answer because it costs $5 for one cheese pizza and $8 for a pepperoni pizza, so the answer is 5x-8y=75
still confused?
Its that answer because the first one and the third one are the same, just both equations like in different ways like example 10+2 is 12 right? And 2 + 10 is still 12 so that means the second answer from the image is the answer.
Hope that helps.
Answer:
the answer for this question is the first choice.
Step-by-step explanation:
first, let's figure what number represents what. we know that cheese pizzas gary bought costed him $5 and pepperoni pizzas costed him $8. since x represents cheese pizzas and y represents pepperoni pizzas, 5x and 8y should be correct. this is also said in the problem which gives the correct addends. for the operation, it tells us the bill COMES to $75. since the pizzas are COMING to $75 in total, we know that this is addition.
Given that x and y vary inversely and that y is 8 when x is 2, what is the constant of variation, k?
Answer:
16
Step-by-step explanation:
the equation is x = k / y
therefore k = x* y
k = 2*8
k= 16
Use the data to select the correct line plot. Then answer the question.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
Which sentence expresses the equation 9x=45 in words?
Group of answer choices
A.The product of a number and 9 is 45.
B.The sum of a number and 9 is 45.
C. A number decreased by 9 is 45.
D.A number 45 is 9 more than another number.
Ps its not B
Answer:
The product of a number and 9 is 45
Step-by-step explanation:
what is the area of this quadrilateral
A.80 square feet
B.30 square feet
C.50 square feet
D.130 square feet
A water tank fills as shown in the graph below.
What is the slope of the line?
A. 1/3
B. 2/3
C. 3/2
D. 3
Can someone help me with this question?
Answer:1/3
Step-by-step explanation:
gradient equals
[tex]\frac{Y2-Y1}{X2-X1}[/tex]
=[tex]\frac{5-3}{10-4}[/tex]
=[tex]\frac{2}{6}[/tex]
=[tex]\frac{1}{3}[/tex]
At The Family Farm it costs $4 to enter the barn and an
additional $2 for each animal you want to feed. Which
expression represents the cost of feeding y animals?
Answer:
4 + 2y = x
________________________________
What is the slope and y-intercept of the graph?
slope: 1/2
A
y-intercept: 4
slope: -2
B
y-intercept:-4
slope: -1/2
y-intercept: 4
slope: 2
D
y-intercept:4
Answer:
A
Step-by-step explanation:
The volume of the cylinder is 225π cm3. What is the height of the cylinder?
A. 6.25 cm
B. 25 cm
C. 37.5 cm
D. 75 cm
Answer:
25
Step-by-step explanation:
it is i promiseee
30 + a = 40, a = ?
(please answer)
Your answer is gunna be 10
Answer:
The answer is 10
Step-by-step explanation:
Move all terms not containing a to the right side of the equation.
~Hoped this helped~
~Brainiliest?~
PLEASE HELP ASAP!!!!!!! Why is it possible that globalization will have a negative effect on Africa's economy?
Answer:
This is your answer ☺️☺️☺️
Out of 200 students, 10 had a cleft chin.
What percent of students had a cleft chin?
Answer:
chin
Step-by-step explanation:
stan kim namjoon for good grades and clear skin
Answer:
5 percent
Step-by-step explanation:
200 of 10 was 5 percent
Someone please help me with this ASAP I have only 4 minutes!
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Answer:
b
Step-by-step explanation:
yw
1. Leslie visits a local department store in order to purchase summer clothes. The
price of the dress is $40. The dress is marked up 25%. What is the selling price of
the dress?
Answer:
$50
Step-by-step explanation:
Given data
We are given that the price is $40
the markup percent is 25%
Hence the price will be
40+25% of 40
=40+ 25/100*40
=40+ 0.25*40
=40+10
=$50
Therefore, the price of the dress is $50
What is the unit rate
Answer:
1 problem every 5 minutes
Step-by-step explanation:
the way you write the unit type depends on which values are on which axis.
I divided 15 by 3 and got 5
and when dividing the time by problems solved you always get 5 for the values in the table
hope this helps chu <3
Please help me i need help
Answer:
sin is .6, Cos is .8 and tan is .75
Step-by-step explanation:
Ez
Find the value of c such that the expression is a perfect square trinomial.
x^2+12x+c
Answer:
c = 36
Step-by-step explanation:
If the coefficient of [tex]x^{2}[/tex] is one, then c = [tex](\frac{12}{2}) ^{2} = 6^{2} = 36[/tex]
PLEASE HELP ME!! ill give brainliest.
Answer:
d-7=3
Step-by-step explanation:
Answer:
3dx7
Step-by-step explanation:
I hope this helps!:) Can I get brianlest plz?
Keep up the good work!
What is the measurement of arc BE?
A copy machine produces 66 pages of print in 66 seconds.
How many pages are produced per second?
Answer:
1
Step-by-step explanation:
66 pages in 66 seconds. 66/66 = 1
Answer:
1 page per second...
Step-by-step explanation:
did you really just ask us that question...?? if you print 66 oages in 66 seconds, one page is made per second.. you must be joking