Solve the simultaneous equations by substitution
3y - 2x = -7
5x + 3y = 28

Answers

Answer 1

Answer:

(5, 1 )

Step-by-step explanation:

Given the 2 equations

3y - 2x = - 7 → (1)

5x + 3y = 28 → (2)

Rearrange (1) expressing 3y in terms of x by adding 2x to both sides

3y = - 7 + 2x

Substitute 3y = - 7 + 2x into (2)

5x - 7 + 2x = 28

7x - 7 = 28 ( add 7 to both sides )

7x = 35 ( divide both sides by 7 )

x = 5

Substitute x = 5 into either of the 2 equations and solve for y

Substituting into (2)

5(5) + 3y = 28

25 + 3y = 28 ( subtract 25 from both sides )

3y = 3 ( divide both sides by 3 )

y = 1

solution is (5, 1 )

Answer 2

Answer:

-(3y-2x= -7)

3y+5x= 28

-3y+2x= 7

3y+5x= 28

7x=35

7x/7= 35/7

x=5

5(5)+3y= 28

25+3y=28

3y= 28-25

3y=3

3y/3=3/3

y= 1

3y-2x= -7

3(1) -2x= -7

3-2x= -7

-2x= -7-3

-2x= -10

-2x/-2=-10/-2

x= 5

chekin

5x+3y=28

5(5)+3(1)=28

25+3=28

28=28


Related Questions

Consider the quadratic expression given below.

4x^2 + 8x -60

Factor the following expression completely.

Answers

factor out 4
4(x^2 + 2x - 15)

to factor the equation inside the parenthesis, find two numbers that multiply to -15 and add to 2
those numbers are: 5 and -3

the answer is: 4(x+5)(x-3)

Victoria is going to invest in an account paying an interest rate of 1.5% compounded quarterly. How much would Victoria need to invest, to the nearest hundred dollars, for the value of the account to reach $3,300 in 13 years?

Answers

Answer: P = 2716.3448786 or about 2700

Step-by-step explanation:

The amount that need to invest, to the nearest hundred dollar is to be considered as the 2,700.

Calculation of the amount:

Since

The interest rate be like = 1.5% = 1.5% / 4 = 0.38%

The time period = 13 * 4 = 52

The future value = $3,300

The PMT is = $0

Now the following formula is used;

So,

= -PV(RATE,NPER,PMT,FV,TYPE)

After applying it, the present value should be $2,700

Learn more about rate here: https://brainly.com/question/24546293

Solving One-Step Equations
Compute:
x = 10 = 8

Answers

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

x = 10 = 8 | Given expression

x = 2 | Subtraction property of equality (Subtract 8 from 10.)

Can you help me on quadratic formulas?

Answers

Sure. Where is the question and I hope I can answer it

I take it as you want to learn about the formula.

The quadratic formula is a formula where you can solve x for any quadratic equation in form  ax^2+bx+c=0.

The formula is x= [tex]\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex].

The +- means + or - for the 2 solution in each equation.

*All above information is what you need to know about the quadratic formula and solve for answer, but I will go a step further in my answer to prove the quadratic formula always work.

[tex]0=ax^2+bx+c[/tex]

[tex]0=(ax+\frac{b}{2})^2-\frac{b^2}{4}+c[/tex] (This step is completing the square)

[tex](ax+\frac{b}{2})^2=\frac{b^2}{4}-c[/tex]

[tex](2ax+b)^2=b^2-4ac[/tex]

[tex]2ax+b=+or-\sqrt{b^2-4ac}[/tex]

[tex]2ax=-b+ or -\sqrt{b^2-4ac}[/tex]

[tex]x=\frac{-b+-\sqrt{b^2-4ac}}{2a}[/tex]

This is my way of proving this formula although there are many other ways to do it too, if there is any questions, feel free to ask me in the comment :-).

297-325 over 297
how can i turn that fraction into a percentage?

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

by moving the decimal 2 times to the right

1

X-

2 ✓

3

5 X

7

8 of 8

46.8g of sugar is needed to make 6 cakes. How much sugar

is needed for 11 cakes?

g

Answers

Answer: 85.8g

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that 46.8g of sugar is needed to make 6 cakes. Therefore, the amount of sugar needed to make 1 cake will be:

= 46.8/6

= 7.8kg

Then, the amount of sugar needed to make 11 cakes will be:

= 7.8 × 11

= 85.8g

Simplify 3x^2y^3•x^4y

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

3x²y³·x⁴y = 3x²x⁴y³y = 3x²⁺⁴y³⁺¹ = 3x⁶y⁴

What is a number that when you multiply it by 3 and subtract 2 from the product, you get 37?

Answers

Step-by-step explanation:

3n -2 =37

3n = 39

n = 13

hope this helps

find 4% of an hour plssssss helpp​

Answers

Answer:

2.4 minutes

Step-by-step explanation:

1 h/r = 60

60 percent * 4 =

(60:100)* 4 =

(60* 4):100 =

240:100 = 2.4

I need help doing this ?

Answers

It should be approximately 21.6 years.

Answer:

It would be 21.6

Step-by-step explanation:

First 2% of 16000 is 320.

Now we take our wanted value of 22900 and subtract 16000 from it to get 6900.

We take our difference of 6900 and divide this by 320 and get 21.5625

That rounded to the nearest tenth is 21.6

Find the area of the figure.

Answers

418/2cm I think so, area of the figure

Solve for x

(5x-1) 8x

Answers

90 + (5x-1) + 8x = 180
90 + 5x - 1 + 8x = 180
89 + 5x + 8x = 180
89 + 13x = 180
13x = 91
x = 7

​Which situation matches the inequality below?

x + 250 < 1,200

A. A hiking trip, consisting of an x-mile first leg and a 250-mile second leg, will be greater than 1,200 miles.

B. Last year 1,200 people took a trip from the hotel to the waterfall. If 250 more people will take the trip in addition to the number of people, x, who have already taken it this year, the total will be greater than last year's.

C. Taking a trip on a raft is safe if the weight of guests and their belongings (x pounds) and the weight of the guide and her equipment (250 pounds) together are less than 1,200 pounds.

Answers

Answer:

C is the correct answer

Find x.
2x + 40
3x
4x
X + 50
x= [?]
I
Enter

Answers

Answer:

[tex]x = 27[/tex]

Step-by-step explanation:

A shape exterior angles add up to 360.

All of these angles are exterior angles so we can add up all of them to and set it equal to 360 to find x.

[tex]3x + 4x + 2x + 40 + x + 50[/tex]

[tex]10x + 90 = 360[/tex]

[tex]10x = 270[/tex]

[tex]x = 27[/tex]

what is the perimeter of a triangle whose sides are 4x, 3x+5, and 9-x?

Answers

Answer:

if these expression represent side lengths, then you simply add those three expressions, and that's the perimeter.

Step-by-step explanation:

I explore this idea a bit. obviously x < 5 (because 5-x has to be positive.

2x-5 > 0 is a requirement, also, so x > 2.5 is required.

i dont get this please help with the explanation and steps

Answers

Midpoint is the point in the middle
XZ is 11 unit away from each other so middle of it will be 2.5

1/2 gallon of apple cider is $2.80. What is the price per ounce ?

Answers

Answer:

35 cents

Step-by-step explanation:

If this answer helped you then please consider liking this and marking it as brainliest :)

I need answer ASAP: You are running a fuel economy study. One of the cars you find is blue. It can travel 40 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gasoline. Another car is red. It can travel 22 2/5 miles on 4/5 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per gallon for each​ car? Which car could travel the greater distance on of​ gasoline?

Answers

Answer:

Blue:  32.4 mpg

Red:  28 mpg

The Blue car will travel farther on a gallon of gasoline

Step-by-step explanation:

Blue: 40.5/1.25=32.4 mpg

Red: (22 2/5)/(4/5) =22.4/0.8=28 mpg

If f(x) = 3x - 15, what is f(4)?
A. 3
B. -3
c. 12
D. -8

Answers

Answer:

B. -3

Step-by-step explanation:

f(x) = 3x - 15

f(4) means x=4, so you want to plug 4 into the equation.

f(4) = 3(4) - 15

f(4) = 12 - 15

f(4) = -3

Answer:

B

Step-by-step explanation:

f(4) has the same meaning (for this question ) as x = 4

Let x = 4

f(4) = 3*4 - 15

f(4) = 12 - 15

f(4) = - 3

B

hallar la medida del angulo "y"​

Answers

Answer: y = 11.25

Step-by-step explanation:

Mi espanol es terrible :l

Todos los angulos terminaran acompletando 90° grados

Entonces hagamos una ecuacion

3y + 4y + y = 90

8y = 90

Divide por 8

y = 11.25

Esta parte no es necesaria

Para ver si es verdad hagamos el math

3(11.25) = 33.75

4(11.25) = 45

y = 11.25

33.75 + 45 + 11.25 = 90

How many tablespoons of blue paint should elena mix with 6 cups of white paint? How many batches would this make?

Answers

Answer:

there is no batches but there is gallons

Step-by-step explanation:

Answer:

18 tablespoons of blue paint; 3 batches

Step-by-step explanation:

For 1 batch of paint, she uses 2 cups of white paint and 6 tablespoons of blue paint.

She needs to mix blue paint using 6 cups of white paint.

6 cups is 3 times 2 cups, so she will be making 3 batches.

She also needs to use 3 times the amount of blue paint that she would use for 1 batch.

Since she uses 6 tablespoons of blue paint in 1 batch, she needs to use 3 times as much blue paint.

3 * 6 tablespoons = 18 tablespoons.

Answer:

Joshua goes to a local farmers market and see sinuses apples $9.80 per 10 pound bag which is a unit rate of the price per pound

Answers

Answer:

$0.98

Step-by-step explanation:

Given data

Cost of sinuses apples = $9.8 for 10 pound

We want to find the cost per pound

Hence

if 10 pounds cost $9.8

  1 pound will cost x

cross multiply

x= 9.8/10

x= $0.98

Hence a pound will cost $0.98

Can someone please help me with this?!

Answers

Answer:

C. 39.6

good luck, i hope this helps :)

Please please please help

Answers

I believe it’s 80^, sorry if i’m wrong :)

the answer would be 100

Step-by-step explanation:

55+45=100 because all yout have to do is add angle A and angle B together

The circumference of a circle is 144πft. What is the radius?

Answers

The radius is 22.93 ft.

2. Which of the following is the correct interpretation of confidence interval? (circle one)
a. If the same experimental process is done on many samples, with a given percentage certainty,
the population parameter will fall within a calculated range.
b. When many different processes are done on the same sample, with a given percentage certainty,
the population parameter will fall within a calculated range.
c. If the same experimental process is done on many samples, with a given percentage certainty,
each sample will determine its own calculated range with a given percentage certainty
3. In a certain study, a population parameter is predicted to be in the interval (42, 60) at a 95% confidence
level. What is a reasonable confidence interval if the confidence level is adjusted to 98%
Explain your answer.

Answers

B. The answer is b hehehehhehsheus

Six more than twice a number is greater than negative fourteen. Solve the inequality for the unknown number

Answers

Answer:

Step-by-step explanation:

2x+6 > -14

Subtract 6 from both sides

2x > -20

Divide both sides by 2

x > -10

The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.

What is the solution to the equation?

The distribution of weights to the variables involved that establishes the equilibrium in the calculation is referred to as a result.

Inequality is defined as an equation that does not contain an equal sign. Inequality is a term that describes a statement's relative size and can be used to compare these two claims.

Six more than twice a number is greater than negative fourteen.

Let x be the number. Then the equation will be

2x + 6 > - 14

Simplify the inequality, then the value of x will be

2x > - 20

x > - 10

The solution of the inequality 2x + 6 > - 14 will be greater than the negative 10.

More about the solution of the equation link is given below.

https://brainly.com/question/545403

#SPJ2

7x - 8 = 41 what does x equal to

Answers

Answer:

7

Step-by-step explanation:

41+8=49 49/7=7

Answer:

Step-by-step explanation:

7x-8=41, add 8 to both sides

7x=49, divide both sides by 7

x=7

find the value of x for the question shown above​

Answers


hint; the sum of all angles in a triangle is 180° !

^so all together it’s gonna be 180 !

hope this helped !

i’m pretty sure the value of it (x) is 12 but am not sure

Write an equation using slope intercept form when m=4 and b=12

Answers

Answer:

y = 4x + 12

Step-by-step explanation:

slope-intercept form is y = mx + b, where m = slope and b = y-intercept.

since you're given the values for m and b, all you need to do is plug those into the equation for slope-intercept form.

plug in 4 for m.

y = mx + b ⇒ y = 4x + b

plug in 12 for b.

y = 4x + b ⇒ y = 4x + 12

it doesn't matter which one you plug in first as long as you plug the value in for the correct variable.

the equation of your line in slope-intercept form is y = 4x + 12. i hope this helps! have a great day <3

Other Questions
Create your own propaganda using the techniques from the Knowledge Article. Start by brainstorming your ideas for a slogan that reflects or summarizes your propaganda message. Once you have a slogan, create a poster using materials or technology available to you. According to her epitaph in the Spoon River Anthology, where did Lucinda get medicines to nurse the sick? A She had to drive into the next town for them B. She gathered medicinal plants by Spoon River C. She had to order them in by wagon. For each passage below, write the problem and solution in the correct column. Find x16 ft12 ft Complete the dialogues below to find out what activities these friends like and dislike. MIGUEL: Te gusta ir a la escuela? RITA: S. me gusta ir a la escuela. Yt ? MIGUEL: S, a m me gusta _________________________________ tambin. No me gusta _______________ ver la tele _______________ jugar videojuegos. RITA: _________________________________ tampoco. 2. JUAN: No _________________________________ patinar. PAULA: _______________ tampoco. Me gusta leer revistas. JUAN: _________________________________ ms, trabajar o _________________________________ ? PAULA: _________________________________ hablar por telfono. JUAN: S. A m _________________________________ . 3. AMELIA: A m _________________________________ pasar tiempo con mis amigos. CARLOS: A m me gusta _________________________________ tambin. AMELIA: Te gusta trabajar? CARLOS: No, _________________________________ . AMELIA: _________________________________ tampoco. Triangle LMN has L at (1, -1) and M at (2, 3). Triangle L'M'N' has L' at (-1, -1), M' at (3, -2), and N' is at (-3, 0). What are the coordinates of vertex N? N (3, 0)N (0, 0)N (0, 3)N (0, -3) What is the importance of salt and gold in west Africa why the feedback form is so important for the trainer and the training itself? Joe would like to paint a rectangular shaped wall. The measures of dimensions of the wall are 8 inches by 4 inches. Every 1 inch represents 3 feet of the actual wall. If the cost of the painting is $2.50 per square feet, find the total cost of paint needed for the entire wall. Write a journal entry/essay about the battles and events that led to the Texas Revolution including the Treaty of Velasco and what it meant for Texas. Make sure you have the correct dates and order of events. a new computer comapny has its sales increasing by 3% each week. A second computer company has its sales decreasing by $100 each day. the first company had $500 in sales when the second company had $7000 in sales. after approximately how many weeks will the sales for the two companies be the same?A. 9B. 13C. 49 D. 63 why doesn't an elephant smoke? 3 mountain ranges are on the lakes periphery? * si 45 es multiplo de 5 se tiene que 5 es duvisor de 45 The correct answer should be rounded off to three _______ places.Which word best completes the sentence?bilateralquadrilateraldecimalnumber What foods are staples in thailand? What is a popular dish? What textual evidence best explains why the people of Rome might not have been alarmed when Caesar first declared himself dictator?A. Members of the Senate wanted to preserve democracy.B. Rome had a republican form of governmentC. Caesar had just ended a battle against Pompey.D. Rome had been ruled by temporary dictators before. Eva and Jimmy share and amount of money in the ratio of 8:5 Eva gets 21 more than Jenny. How much do they get each Triangle Theorem ( sss, sas, asa ) NEED ASAP !! HELP PLEASE 10 PTS